Zapalenie wyrostka robaczkowego podczas ciąży - objawy i konsekwencje

Ciąża jest jednym z najjaśniejszych okresów w życiu kobiety. W tym czasie przyszła mama powinna cieszyć się doskonałą pozycją, oczekiwać pojawienia się dziecka i nie martwić się o nic. Jednak okres ciąży może być przyćmiony przez pewne problemy zdrowotne. Jedną z trudności, które mogą się pojawić, jest zapalenie wyrostka robaczkowego. Jak niebezpieczna jest ta choroba podczas ciąży i jak ją leczyć?

Zapalenie wyrostka robaczkowego podczas ciąży

Co to jest zapalenie wyrostka robaczkowego?

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest chorobą, która objawia się procesem zapalnym w wyrostku robaczkowym - rodzaj wyrostka robaczkowego, który ma kształt robaka. Ten proces w ludzkim ciele nie pełni żadnej funkcji, jest raczej podstawą.

Jednak nawet narząd, który nie pełni żadnej funkcji, może od czasu do czasu objawiać się, a nie w najlepszy sposób. Według statystyk około 25% populacji cierpi na zapalenie wyrostka robaczkowego. Najczęściej zapalenie wyrostka robaczkowego występuje w młodym wieku do 30 lat, jednak wiek nie odgrywa żadnej roli.

U kobiet w wyrostku robaczkowym może również dojść do stanu zapalnego. Co więcej, taka choroba zasadniczo powstaje właśnie z powodu ciąży. Według statystyk około 5% wszystkich kobiet z zapaleniem wyrostka robaczkowego było w pozycji w momencie zapalenia. Nawiasem mówiąc, ta ostra postać występuje znacznie częściej u kobiet w ciąży.

Zapalenie wyrostka robaczkowego może występować w dwóch różnych postaciach, mianowicie nieżytowym i niszczącym. Pierwsza, nieżytowa postać charakteryzuje się zwiększeniem wielkości wyrostka robaczkowego i obrzękiem. Proces ten pozostaje jednak nienaruszony. Niszczycielska postać zapalenia wyrostka robaczkowego dzieli się na kilka rodzajów:

 1. Flegma Przy takim zapaleniu wyrostek robaczkowy jest wypełniony ropą, w wyniku czego zamienia się w prawdziwą bańkę. Aby zapalenie wyrostka robaczkowego przechodziło z pierwszej postaci do flegmy, zajmie to co najmniej 6 godzin, maksymalnie w ciągu dnia. Zdarzają się przypadki, gdy przejście to następuje w ciągu zaledwie godziny. Jeśli istnieje wiele warunków, bąbelek wypełniony ropą może po prostu pęknąć. Właśnie to jest niebezpieczne zapalenie wyrostka robaczkowego.
 2. Jeśli podczas flegmowego zapalenia wyrostka robaczkowego nie zostaną podjęte niezbędne środki, patologia może przejść do następnego etapu - zgorzel. W takim przypadku rozpoczyna się proces śmierci tkanki, w wyniku czego istnieje również ryzyko pęknięcia wyrostka robaczkowego. W tej formie spuchnięty pęcherzyk może pozostać przez około 12 godzin.
 3. Najbardziej złożona i najniebezpieczniejsza postać zapalenia wyrostka robaczkowego jest perforowana. Patologia może przyjść do tej formy dopiero dzień po pojawieniu się pierwszych objawów stanu zapalnego. Etap charakteryzuje się pęknięciem wyrostka robaczkowego i wypełnieniem jamy brzusznej ropą z pęcherza. Ta okoliczność może wywołać pojawienie się infekcji, która jest bardzo niebezpieczna zarówno dla samej matki, jak i dla nienarodzonego dziecka. Jeśli w ciągu dnia pacjent nie otrzyma właściwej pomocy, konsekwencje mogą być najbardziej smutne.

Czynniki zapalenia wyrostka robaczkowego

Do tej pory społeczność medyczna nie jest w stanie podać szczegółowego opisu przyczyn zapalenia wyrostka robaczkowego. Najczęstszą wersją jest zablokowanie światła między wyrostkiem robaczkowym a kątnicą.

Sama blokada może wystąpić z różnych powodów. Po pierwsze, stagnacja kału.Jeśli niewielka ilość kału pozostanie w jelitach, mogą z czasem twardnieć i zamieniać się w skamieliny. Rezultatem jest stagnacja. Co więcej, toksyny nie usunięte z organizmu mogą mieć miejsce w świetle między jelitem a wyrostkiem robaczkowym. Czasami nietypowa pozycja wyrostka robaczkowego może również przyczyniać się do rozwoju zapalenia wyrostka robaczkowego. Proces ten znajduje się w jamie brzusznej na zupełnie różne sposoby.

Ciąża jest stanem, który negatywnie wpływa na rozwój zapalenia wyrostka robaczkowego. Faktem jest, że w tym okresie macica w jamie brzusznej kobiety bardzo wzrasta, dzięki czemu następuje przemieszczenie sąsiednich narządów. Dotyczy to szczególnie jelit. Podczas ciąży łatwo jest zmienić pozycję wyrostka robaczkowego, co w rezultacie doprowadzi do stanu zapalnego.

Ponadto, podczas oczekiwania na dziecko, wiele przyszłych matek cierpi na niestabilny stolec, a mianowicie cierpi na zaparcia. W rezultacie kał z jelita może przenikać bezpośrednio do wyrostka robaczkowego, powodując stagnację. Lub może wystąpić blokada światła między jelitem a wyrostkiem robaczkowym, co może również wywołać stan zapalny.

Należy również wziąć pod uwagę fakt, że podczas zaburzeń stolca, a zwłaszcza przy zaparciach w jelicie, równowaga mikroflory jest zaburzona. Ta okoliczność może również nieznacznie wpływać na rozwój procesu zapalnego. Szkodliwe mikroorganizmy z jelita mogą przenikać proces i w pewien sposób wywoływać stany zapalne.

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego u kobiet w ciąży

Trudno nie zauważyć, że u pacjenta rozwinęło się zapalenie wyrostka robaczkowego, ponieważ zwykle towarzyszą mu poważne objawy. Jednak kobiety w ciąży często mylą objawy zapalenia wyrostka robaczkowego i wzrostu napięcia macicy. Zwiększony ton tego narządu w okresie rodzenia dziecka nie jest niczym niezwykłym, podobnie jak wiele innych trudności, które pojawiają się w tym stanie.

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego u kobiet w ciąży

Każda kobieta w ciąży jest bardzo ważna, aby wykryć objawy zapalenia wyrostka robaczkowego na czas, ponieważ każde opóźnienie może prowadzić do bardzo smutnych konsekwencji. Możesz podkreślić główne objawy zapalenia wyrostka robaczkowego u kobiet w ciąży:

 1. Pierwszą rzeczą w powstawaniu procesu zapalnego jest zawsze ból. I będzie bolało dokładnie w miejscu lokalizacji zapalenia. Ponieważ w czasie ciąży z powodu wzrostu macicy wyrostek robaczkowy przesuwa się nieco w górę, wówczas ból będzie odczuwalny głównie w górnej jamie brzusznej.
 2. Kolejnym etapem zapalenia wyrostka robaczkowego jest rozprzestrzenianie się bólu, w wyniku którego ból przesunie się na dolną część brzucha. Czasami bóle to półpasiec. W takim przypadku nieprzyjemne odczucia będą obserwowane z tyłu, w okolicy lędźwiowej, a także po przeciwnej stronie. Nasila się także intensywność bólu. Jeśli na początku procesu zapalnego ból nie był tak silny, teraz będzie stały i bardziej wyraźny. Początkowo bolesność ma bolesny i ciągnący charakter, po czym nabiera skurczu. Możesz zauważyć, że leżąc po prawej stronie, ból staje się bardziej dotkliwy.
 3. Ponieważ dodatek wywiera również nacisk na macicę, przyszła matka może wydawać się hipertoniczna. Przy tej patologii obserwuje się twardość brzucha, może również wystąpić łagodny ból.
 4. Czasami wyrostek robaczkowy, w zależności od jego pozycji, wywiera nacisk na wątrobę. W takim przypadku przyszła matka poczuje mdłości, mogą zacząć się wymioty. Jeśli wyrostek znajduje się w okolicy miednicy, zapalenie doprowadzi do bólu podczas oddawania moczu.
 5. Kobieta ma słabość, która nie jest charakterystyczna dla jej ciała.
 6. Dość często zapaleniu wyrostka robaczkowego towarzyszy znaczny wzrost temperatury ciała.

Jakie są skutki zapalenia wyrostka robaczkowego?

Jak wspomniano wcześniej, konsekwencje rozwoju zapalenia wyrostka robaczkowego dla przyszłej matki są bardzo poważne:

 1. Jeśli proces wypełniony ropą wywiera zbyt duży nacisk na macicę, może w niej powstać nadmierne napięcie. Stan ten grozi przedwczesnym porodem, a nawet przerwaniem ciąży.
 2. Procesy patologiczne w ciele podczas ciąży dziecka mogą łatwo wywołać przerwanie łożyska w macicy, co przy braku niezbędnych środków może również prowadzić do śmierci płodu.
 3. Kobieta może rozwinąć wewnętrzne krwawienie wśród stanów zapalnych.
 4. Z powodu procesu zapalnego może zacząć się rozwijać niedotlenienie - zjawisko charakteryzujące się brakiem wymaganej ilości tlenu u dziecka. Ta okoliczność bardzo wpływa na rozwój nieodwracalnych zmian w mózgu dziecka, a także wielu innych narządów wewnętrznych.
 5. Istnieją pewne zagrożenia w przyszłym życiu kobiety w ciąży i po operacji usunięcia wyrostka robaczkowego. Jest niezwykle ważne, aby kobieta była pod ścisłym nadzorem lekarzy, w przeciwnym razie może zacząć mieć komplikacje. Po pierwsze, w okresie pooperacyjnym może pojawić się niedrożność jelit, ponieważ w tym czasie proces opróżniania nieco się zmienia. Po drugie, istnieje ryzyko zakażenia, które jest bardzo niebezpieczne zarówno dla matki, jak i nienarodzonego dziecka.

Jak ustalić zapalenie wyrostka robaczkowego?

Jak ustalić zapalenie wyrostka robaczkowego
Nie można zdiagnozować stanu zapalnego w wyrostku robaczkowym za pomocą samego badania. W takim przypadku potrzebny jest zestaw środków diagnostycznych. Kobieta będzie musiała oddać krew i mocz do analizy, a także przejść badanie za pomocą ultradźwięków.

Do tej pory najdokładniejsze dane mogą zapewnić nowoczesną procedurę - laparoskopię. W takim przypadku jama brzuszna zostaje przebita, a następnie umieszczana jest tam komora.

Terapia

Jest tylko jeden sposób leczenia zapalenia w wyrostku robaczkowym - poprzez operację. Niestety nie można wyleczyć zapalenia wyrostka robaczkowego innymi metodami. Jeśli proces zapalny się rozpoczął, dodatek będzie musiał zostać jednoznacznie usunięty. Można to zrobić za pomocą dwóch różnych technik:

 1. Przeprowadzenie tradycyjnej operacji, w której wykonuje się małe nacięcie w jamie brzusznej o długości do 10 centymetrów. Następnie, poprzez nacięcie, wyrostek robaczkowy jest ostrożnie usuwany, a szwy nakładane są w miejsce pęknięcia tkanki. Szwy są usuwane, zwykle tydzień po operacji.
 2. Druga metoda to bardziej nowoczesna wersja, która jest bardziej odpowiednia dla kobiet w ciąży. W takim przypadku wykonywana jest interwencja laparoskopowa. W tym przypadku w jamie brzusznej wykonuje się kilka nakłuć, w których umieszczona jest kamera, a w innych specjalnych narzędziach, które nazywane są manipulatorami. Ta technika wiąże się ze znacznie mniejszą liczbą możliwych powikłań, co bez wątpienia jest bezpieczniejsze dla przyszłej matki.

W okresie pooperacyjnym niezwykle ważne jest, aby kobieta w ciąży przestrzegała wszystkich zaleceń lekarza, aby uniknąć powikłań i niepożądanych konsekwencji. Kobieta otrzyma ścisłą dietę z dietą oszczędzającą, a specjaliści będą monitorować pracę i stan jej jelit. Ponadto lekarze mogą zbierać środki przeciwbakteryjne, które nie będą miały wpływu na płód.

Wideo: jak rozpoznać pierwsze objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa