Motyl admirała - opis, siedlisko, gatunek

Zakon Lepidoptera, który jest nam dobrze znany pod nazwą motyle, zgromadził najbardziej niesamowitych przedstawicieli klasy owadów. Piękno tych stworzeń sprawiło, że podziwiają wielu ludzi na naszej planecie. Admirałowy motyl nie jest wyjątkiem - najbardziej uderzający przykład związany z rodziną nimfowatych.

Admirał motyla

Zazwyczaj uwagę wielu ludzi przyciąga oryginalne morskie, częściowo męskie imię delikatnego i wyrafinowanego owada. Historia jego występowania ma ścisły związek z mitologią. Wiadomo, że motyl tego gatunku po raz pierwszy odkrył znany naukowiec Karl Linnaeus. Odkryty przez niego owad został nazwany Vanessa Atlanta, po imieniu córki jednego z bohaterów starożytnej Grecji Scheena. Słynęła z urody, atletycznej budowy ciała i doskonałych umiejętności biegania. Według legendy Schemen chciał mieć tylko męskie potomstwo, więc kazał dziewczynie wrzucić ją w otchłań z wysokiej góry. Większość życia ocalałej dziewczyny spędziła w lesie i była pełna niesamowitych przygód i prób. Dzięki biologicznym odkryciom badacza Renesansu jej imię zostało uwiecznione nie tylko w starożytnej mitologii greckiej, ale także na stronach podręczników.

Mówiąc o pochodzeniu potocznej nazwy Admirał, warto wspomnieć o dwóch historiach. Pierwszy dotyczy tłumaczenia słowa z tureckiego. Znaczenie „posiadania morza” wydaje się nie na miejscu dla motyla występującego na obszarach lądowych. Jednak naukowcy ostrzegają nas i proszą, aby nie wyciągać pochopnych wniosków. Od dziś rejestrowana jest zdolność motyla do wykonywania długich lotów, które czasami są układane w przestrzeni morskiej. Druga wersja jest bardziej poetycka. Jest to spowodowane podobieństwem ukośnych kontrastujących czerwonych pasków umieszczonych na ciemnym tle skrzydła ze wstążkami mundurów głów marynarki wojennej, uchwyconymi przez ludzi.

Opis motyla

Życie motyla admirała jest zgodne z niezwykłą naturą tego imienia. Wrócimy jednak do tego problemu później. Teraz musimy udzielić odpowiedzi drugiemu - jak wygląda admiralny motyl?

Na pierwszy rzut oka często przypomina mieszkańcom ula, popularnym w wielu regionach planety. Jeśli jednak ktoś miałby niepowtarzalną okazję podziwiać przedstawicieli tych dwóch gatunków w tym samym czasie, natychmiast zrozumiałby, jaka jest najważniejsza różnica między nimi. Oczywiście motyl admirała jest jaśniejszy, wspanialszy, bardziej niesamowity, bardziej kolorowy. Daje bardzo silny efekt wszystkim, którzy się z nią spotykają. Jeśli dotkniemy formalnych cech wyróżniających, wówczas opisany przez nas owad ma bardziej wyraźny kręty brzeg skrzydła, a także małe wypukłości w jego zewnętrznej części.

Rozpiętość skrzydeł motyla admirała wynosi średnio 6 cm, a czasem można zauważyć jasne plamy na szczycie skrzydeł, składające się z trzech połączonych małych. Otaczają je plamki jasnych odcieni o nieokreślonym kształcie, zmieniających się od czasu do czasu. Krawędzie i wnętrze skrzydeł są brązowe. Działając jako kontrastowe tło, wyraźnie uwypukla inne szczegóły dekoracji. Takie są na przykład rozproszenie morsko-zielonych pierścieni lub pasma biegnącego po przekątnej i pomalowane na jasny szkarłat i pomarańcz. Ta sama linia wydaje się ciągnąć na tylnych skrzydłach owada, obręcz przechodzi wzdłuż ich zewnętrznych krawędzi. Narożniki tylnych skrzydeł ozdobione są niebieskawymi owalami, obrysowanymi czarną obwódką.Bliższe spojrzenie na tył skrzydeł motyla admirała przyniesie nowe interesujące odkrycia. Zobaczymy więc, że cała ich powierzchnia jest ozdobiona mozaikami z różnych kolorowych części: białej i czerwonej, brązowej i szarej.

Ciało motyla jest pomalowane na ciemne kolory, od ciemnych odcieni brązu do czerni. Idealnie odróżniając najmniejsze lekkie wibracje i otaczające przedmioty, oczy owada znajdują się na bocznych częściach głowy w postaci półkul. Ta optyczna moda, dana motylowi z natury, pozwala wizualnie dostrzec ilość przestrzeni bez konieczności obracania siedzącej głowy lub oczu. Motyle postrzegają różne kolory, wśród których jest niebieski, zielony, żółty. Słynny wyjątek od tej umiejętności to czerwony, ponieważ nie są w stanie jej zauważyć.

Oczy motyla są chronione małymi włoskami. Mają wąsy na czole z niewielkim wzrostem na końcu, pełniąc rolę najważniejszego narządu zmysłów owada. Za pomocą wąsów potrafią rozróżniać zapachy na dużą odległość. W dolnej części głowy znajduje się trąba, która pełni funkcję jamy ustnej. Jeśli nie pracuje i nie jest zajęty ważną sprawą, odpoczywa zwinięty w kłębek.

Część skrzyni zawiera trzy jednostki, z których każda jest wyposażona w niezbędne kończyny do ruchu. Przednie kończyny mają linię włosów. To ważne dla dotyku. Duże skrzydła motyla admirała pozwalają jej pokonywać wystarczające odległości. Owad leci, aby poszukać dla siebie bardziej odpowiedniego siedliska. Dlatego często przedstawicielom tego gatunku można przypisać wędrownym.

Zasięg dystrybucji motyla

Admiral Butterfly Distribution Range
Siedliskiem owada jest Eurazja (część poza tropikami), wyspy na wybrzeżu Atlantyku, a także Afryka Północna, Kanada i Stany Zjednoczone. Gdziekolwiek się znajduje motyl, w każdym razie pójdzie na zimę do południowych części swojego siedliska. Właśnie dlatego gatunek ten charakteryzuje się wędrówkami, zmuszając osoby do pokonywania dużych odległości. Naukowcy podkreślają, że często admiralne motyle latają do miejsc, w których nie każdy ptak może latać. Nie można zaprzeczyć śmierci wielu z nich, wyprzedzających jednostki podczas migracji. Jednak najbardziej odpornym udaje się osiągnąć cel, rozłożyć się i umrzeć z poczuciem spełnienia w przyrodzie. Potomstwo, które przybyło na świat, a następnie staje się silniejsze, jest zwykle wysyłane z powrotem za rok. Część populacji nie pozostawia siedlisk na zimowanie, ale próbuje znaleźć ustronne miejsce w szczelinach lub pod korą. Przebudzenie przez wiosenne słońce staje się sygnałem do opuszczenia schronienia. Kolor osób, które przetrwały próbę zimowania, jest często jaśniejszy i bardziej kolorowy niż tych, którzy dopiero pojawili się światu.

Migracja motyli prowadzi do tego, że populacja na niektórych obszarach jest dość zmienna: niektóre osoby opuszczają jedno terytorium, co prowadzi do zmniejszenia wskaźników w tym miejscu, ale leci na inne, gdzie liczba ta znacznie wzrasta.

Na terytorium naszego kraju owady żyją w lasach centralnych regionów i północno-zachodniej Karelii, a także we wschodniej części Kaukazu i Uralu. Jeśli dana osoba mieszka w górach, możesz ją zobaczyć na wysokości od 2,5 km do 2,7 km. Mieszka na skraju lasu lub górskich łąk, można ją spotkać zarówno po stronie autostrady, jak i dzikich jezior i rzek. W sierpniu admirał motyl nie pozbawia go uwagi przejrzałych jagód i owoców, dlatego letni mieszkańcy cieszą się cudownym tworzeniem śliwek i gruszek wyhodowanych na pniach. Jest jedną z niewielu tych Lepidoptera, które można zobaczyć wśród tych ostatnich przed nadchodzącą chłodną jesienną pogodą. Sięga po światło świateł i słodki nektar kwiatów w ciepłe letnie dni.Dlatego łagodna europejska zima wprowadza w błąd wdzięczne motyle, ponieważ mogą budzić się przed czasem i umrzeć z powodu nagłego przybycia słonecznych dni w środku chłodnej pory roku.

Odmiany motyli

Istnieją dwie opcje kolorystyczne dla osobników tego gatunku. Każdy z nich jest charakterystyczny dla określonego podgatunku. Pierwszym z nich jest owad zwany czerwonym admirałem, którego wizytówką jest pomarańczowe temblak na czarnych skrzydłach. Drugi gatunek to biały motyl ogólny. Jej kolor charakteryzuje się czarno-białymi odcieniami kwiatów. Procesy ewolucyjne i potrzeba ochrony przed drapieżnikami dały ludziom podobną opcję koloru kamuflażu. Ponadto motyle tego podgatunku wyróżniają się wyjątkowością i zadziwialnością lotu, który nie jest charakterystyczny dla innych: zastępują je potężne fale z zamarzaniem w powietrzu.

Odmiany Admiral Butterfly

Admirałowe motyle mają również pokrewny gatunek - łopian lub oset, często nazywany różowym admirałem. Są podobne pod względem wielkości, zachowania i dystrybucji. Kolor przedstawicieli tego gatunku wyróżnia się pomarańczowo-różową gamą odcieni wystroju.

Admiral butterfly jest jednym z najbardziej unikalnych i unikalnych gatunków w Eurazji. Aby zapewnić, że liczba osobników się nie zmniejszy, biolodzy wzywają do przyjęcia ważnych środków ochronnych. Informacje o wprowadzeniu gatunku do Czerwonej Księgi nie są nowe. Rzadkość owada wynika z bezmyślnego i masowego niszczenia lasów, powszechnego stosowania szkodliwych i zanieczyszczających substancji i związków.

Jak żyje motyl i co je?

Owady tego gatunku są dynamicznym stylem życia. Jeśli spotkasz osobę w czasie jej spoczynku, na przykład na pniu drzewa, nie będzie można rozpoznać fantazyjnego koloru z tyłu skrzydeł, jakby łączyły się z korą, maskując się, aby zapobiec atakowi drapieżników. Gdy jest deszczowo, motyle próbują ukryć się w pęknięciach konstrukcji budowlanych lub w naturalnych pęknięciach drzew. Jeśli jednak owady zasną w schronisku, istnieje ryzyko, że staną się pokarmem dla ptaków. Oprócz ptaków motyle mogą być dodatkiem do diety gryzoni lub nietoperzy. Jak wiecie, ci ostatni polują za pomocą echolokacji. Z kolei obfita linia włosów na ciele osoby czasami chroni ją przed takim atakiem. Do naturalnych wrogów motyla Admirała należą modliszka i osy, żaby i jaszczurki, pająki i ważki. Wszyscy mogą jeść owada na każdym etapie życia: w postaci jajka, larwy i kokonu.

Co je admirał motyl? Kiedy wydaje się światu w postaci gąsienicy, żywi się pokrzywami, ostami i wieloma innymi roślinami. Interesujące jest to, że liście są ważne dla owada w tym okresie zarówno jako środek spożywczy, jak i środek ochrony. Zmieniając się w motyla, zaczyna jeść nektar kwiatów. Pod koniec lata owoce i jagody stają się dla niej ucztą.

Ważną częścią życia każdego organizmu jest rozmnażanie. Motyle to owady z pełnym cyklem transformacji. Zaczyna się od zniesienia jaj, z których rodzą się larwy. Następnie zamieniają się w poczwarki, z których wychodzi dorosły. Obliczenia przeprowadzane są przez samicę, która została podbita w okresie godowym przez samca.

Wideo: Admiral Butterfly (Vanessa atalanta)

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa