Motyl z trawy cytrynowej - opis, siedlisko, gatunek

Dość często w sezonie letnim można spotkać motyla o bardzo atrakcyjnym i jasnym kolorze skrzydeł, przypominającym promienie słoneczne lub cytrynę. To jest trawa cytrynowa. Zawarte w rodzinie białych, która ma około 150 gatunków motyli różnych dni. Najczęściej trawy cytrynowej można znaleźć na dużych polanach, łąkach lub w jakimś parku.

Motyl trawy cytrynowej

Opis

Czasami trawa cytrynowa nazywana jest kruszyną ze względu na jej miłość do liści kruszyny. Krewnych tego rodzaju można uznać za kapustę znaną wszystkim, a także repnitsa. Trawa cytrynowa nie wyrządza żadnej szkody przydatnym uprawom. Jak już wspomniano, jedzą głównie liście rokitnika. Każdy przedstawiciel gatunku ma średnią wielkość i rozpiętość skrzydeł do 60 mm. Głowa trawy cytrynowej jest okrągła, ma fasetowane oczy i aparat ssący. Na końcach długich anten znajdują się pogrubienia z tak zwanymi pałkami.

  1. Mężczyźni Każdy przedstawiciel płci męskiej ma ostry kąt na tylnych i przednich skrzydłach. Warto również zwrócić uwagę na ich intensywny kolor. Na przykład skrzydła mężczyzny mają nasycony żółty kolor.
  2. Kobiety Kolor kobiet jest znacznie jaśniejszy i nie jest tak zauważalny jak u mężczyzn. Skrzydełka mają bardziej zielonkawy odcień niż nasycona cytryna. Samice mają małą plamkę pomarańczy w skrzydle. A klatka piersiowa i brzuch są owłosione z jasnymi włosami.
  3. Larwy Przedstawione w postaci gąsienic. Kolor każdej larwy jest nasycony na zielono. Na dole znajduje się jasny pasek. Na ciele są również małe plamki ciemnego koloru, z których każdy ma kolec. Aparat ustny jest przeznaczony do jedzenia liści. Nogi są wygodne i mają żółty odcień.

Gatunki względne

W sumie rodzaj tych motyli obejmuje około 14 gatunków. Każdy gatunek jest podobny do drugiego w kształcie skrzydeł i ich kolorze. Różnica polega tylko na intensywności koloru zabarwienia, a także na rozpiętości skrzydeł.

Siedlisko

Trawa cytrynowa żyje w prawie wszystkich zakątkach Europy. Wśród najczęściej odwiedzanych krajów są Austria, Wielka Brytania, Szwecja, Belgia i Norwegia. Przedstawiciele tego rodzaju można znaleźć w bezkresie Afryki lub Azji Mniejszej. Jeśli chodzi o Europę Wschodnią, rozprzestrzeniły się one na dość duże odległości.

Motyle wolą być w zaroślach lub gdzieś w pobliżu. Wybór trawy cytrynowej to rzadkie lasy, małe łąki, zielone parki lub ogrody. Można je również znaleźć w górach.

Styl życia

Trawa cytrynowa jest prawie długą wątrobą w porównaniu do innych motyli kontynentu europejskiego. Żywotność tego motyla sięga całego roku. W tym czasie jedno pokolenie może się rozwijać. Szczyt przyrostu naturalnego obserwuje się od końca marca do początku października. Najbardziej aktywne miesiące to marzec, kwiecień, maj i sierpień.

Styl życia motyla motyla

Trawy cytrynowe wykazują największą żywotność w zegarze słonecznym. W tak ciepłym i czystym czasie albo latają w poszukiwaniu nektaru, albo znajdują się na krzakach, rozkładając skrzydła i łapiąc promienie słoneczne. W ten sposób są one magazynowane z ciepłem i energią słoneczną na następne loty. Kiedy nadchodzi wieczór, motyle z dnia na dzień zaczynają szukać miejsca na przyszłość. Po krótkim przeszukaniu zwykle wybierają bluszcz.

Aby nie wydawać dużo energii na ciągłe loty, motyle okresowo robią diapauzę. Podczas diapauzy następuje spowolnienie metabolizmu i różne procesy w ciele trawy cytrynowej. Zimą motyle szukają miejsca na przetrwanie mrozów.W tym czasie glicerol i polipeptydy są dodatkowo wytwarzane w ich ciele.

Każdy gatunek ma doskonały kamuflaż. Służą temu skrzydła przypominające ostre liście. Podobna funkcja pozwala ukryć trawy cytrynowe przed wrogami podczas diapauzy.

Odżywianie

Imago woli jeść nektar roślinny i najczęściej trawę cytrynową można znaleźć u jakiegoś kwiatu. Ulubioną ucztą stały się dzikie rośliny, ale czasem motyle mogą preferować rośliny uprawne. Wśród kwiatów, których nektar jest zbierany przez dorosłych, można wymienić mniszka lekarskiego, chabra, drzewa bawełnianego, osetu itp. Ze względu na wielkość trąby trawa cytrynowa może zakopać się dość głęboko w kwiatku, czego inne motyle nie mogą zrobić.

Warto zauważyć, że roślina rokitnika jest wybierana kolorem, a pierwszeństwo mają kwiaty o nasyconych czerwonych lub niebieskich odcieniach.

Jeśli chodzi o odżywianie larw, rośliny z rodziny kruszyny trafiają do pożywienia. Zwykle gąsienica zjada wierzchołek liścia. Jednak nowo wyklute osoby wolą zaczynać w środku.

Hodowla

Trawa cytrynowa kojarzy się w miesiącach wiosennych. Ponieważ obie płcie mogą przetrwać zimą, nie ma problemów z obecnością mężczyzn i kobiet na wiosnę. Mężczyźni budzą się pierwsi. Muszą podzielić polany, rozdzielić działki i poczekać, aż obudzą się samice. Zaloty wobec kobiety to rytuał godowy. Po pierwsze, mężczyzna leci do swojego partnera, można powiedzieć, ścigając ją przez całą podróż. I w końcu oboje znajdują krzak, schodzą na niego i kończą proces parowania.

Motyl hodowlany motyl

Po udanym kryciu samica składa jaja. Kształt każdego jajka jest stożkowy. Za pomocą lepkich wydzielin są przymocowane do rośliny i trzymane w pozycji pionowej. Zwykle na każdym liściu motyl może złożyć 1-2 jajka, nie więcej. Czasami larwy można również znaleźć na pąkach lub na łodygach rokitnika. Ogółem w okresie lęgowym samica może złożyć do 100 jaj. Mur dojrzewa w ciągu dwóch tygodni, a po dojrzewaniu pojawia się stamtąd larwa 1,7 mm. Ma jeszcze 5 lat do osiągnięcia pełnego rozwoju.

Rozwój larwalny

Gdy tylko gąsienica pojawi się w drugim rzędzie, na ciele zaczynają pojawiać się małe guzki i blond włosy. Każde włosy mają koralik z kroplą pomarańczowego płynu, który stale się wyróżnia. Kiedy gąsienica osiąga piąty wiek, jej rozmiar wynosi 35 mm. Cały czas jest na liściach rokitnika i je je codziennie.

Na czas rozwoju wpływ mają:

  • Warunki środowiskowe.
  • Wskaźniki temperatury

Na przykład larwa będzie rosła szybciej podczas suchej pogody.

Szczenię następuje po czterech tygodniach od pojawienia się larwy. I najczęściej poczwarki tworzą się w lipcu. Kokon każdej pupy osiąga 23 mm i ma żółto-zielony kolor. W ciągu dwóch tygodni trwa proces przekształcania gąsienicy w motyla. Jak tylko skorupa zostanie rozdarta i pojawi się motyl, musi on wisieć pionowo przez pewien czas, aby wzmocnić i rozwinąć skrzydła.

W sumie z jajka na motyla mija około pięćdziesięciu dni.

Trawa cytrynowa to dość popularny motyl, który nie grozi wyginięciem. Każdego roku pojawia się wystarczająca liczba osobników, przekraczająca roczne straty spowodowane wylesianiem.

Wideo: motyl trawy cytrynowej (Gonepteryx rhamni)

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa