Motyl z pawim okiem - opis, siedlisko, gatunek

Pawie oko odnosi się do rodziny motyli, liczącej około dwóch tysięcy gatunków. Owady mają swoją nazwę z powodu podobieństwa z piórami pawia. Na skrzydłach znajdują się plamy o różnych odcieniach, które zgodnie z danymi zewnętrznymi pokrywają się ze wzorem na ogonie tego ptaka. Dowiemy się wszystkiego o pawiach. Gdzie mieszkają, co odróżnia je od innych owadów itp.

Motyl paw

Opis

 1. Warto od razu zacząć od tego, że owady o prawie podobnych nazwach nie powinny być mylone - oko pawia i oko pawia. Lepidoptera różnią się od siebie, należą również do różnych kategorii.
 2. Wcześniej wspomniano, że istnieje wiele pawich oczu. Dlatego ostateczne cechy wymiarowe zależą od rodzaju mowy, o której mowa. Lepidoptera może być nadmiernie mały lub, przeciwnie, zarośnięty, osiągając rozpiętość skrzydeł 27 cm.
 3. Biorąc pod uwagę średnie wartości obowiązujące wszystkich członków rodziny, warto powiedzieć, że wielu ma rozpiętość około 13 cm, a według charakterystycznych cech tych motyli można je pomylić z dżdżownicami. Są pokryte kosmkami, które wyglądają jak obfity puch. Skrzydła mają gładki format.
 4. Dzięki pigmentacji owady te starają się nie wyróżniać. Są zamaskowane, więc nie mogą pochwalić się różnorodnością kolorów i przelewów. Ponieważ te stworzenia wolą nie zasnąć w nocy, natura nie może pozwolić, aby były bardzo widoczne w ciemności. Ale są odmiany z pewnymi wzorami i odcieniami.

Zobacz funkcje

 1. Wyhodowane motyle wcale nie jedzą. Ale są dość żarłoczni, gdy wciąż są gąsienicami. Obejmują absolutnie wszystko, czy to modrzew gruszki, orzecha włoskiego, olchy, wiązu, dzikiej róży, wiśni, śliwki lub jarzębiny. Muszą zdobyć siłę i rozwijać się, więc są bezpretensjonalni w jedzeniu.
 2. Nie oznacza to, że omawiany gatunek Lepidoptera jest zbyt płodny. Raz w roku owady dają tylko jedno potomstwo. Przygotowanie do krycia jest dość interesujące; samce szukają samic po zapachu. Są w stanie poczuć bratnią duszę w odległości 10 km. i więcej.
 3. Studiując wrogów w naturalnym środowisku, warto powiedzieć, że prezentowane owady są często ofiarą ptaków. Kiedy motyl jeszcze nie stał się jednym, wtedy wszyscy (rozmaici) polują na nim (gąsienica). W tym koty.
 4. Omawiany gatunek Lepidoptera nie szkodzi uprawom, dlatego osoba nie jest przeciwna pojawianiu się pięknych stworzeń w ogromie swoich nasadzeń. Jedwabna nić uzyskana z pawi oczu jest często wykorzystywana do produkcji materiałów.

Dystrybucja

Rozprzestrzenianie motyla pawie oko

 1. Ta różnorodność owadów jest reprezentowana w różnych częściach świata. Wyjątkiem może być Antarktyda, gdzie motyle po prostu nie przetrwają. Najczęściej duża liczba osobników występuje we wschodniej Azji, a także w Stanach Zjednoczonych i krajach europejskich.
 2. Ludzie wolą osiedlać się na modrzewiach, których drzewa mają gęstość okrywy. W mieszanym pasku są też przedstawiciele gatunku. Kochają łąki, ale tylko te, które są w pobliżu drzew.
 3. Nie bez powodu motyle wolą pozostać w pobliżu drzew. Przedstawiciele spędzają większość swojego życia w koronach, próbując opuścić rozgrzane miejsce tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Atlas pawiego oka

 1. Siedlisko tego typu owadów przypada na południową część Chin, Azji Południowo-Wschodniej, Borneo, Tajlandii i Indonezji. Rozważane osoby wolą mieszkać w lasach podzwrotnikowych i tropikalnych.
 2. Osobno warto wspomnieć, że takie motyle są uważane za największe gatunki na ziemi. Jego rozpiętość skrzydeł sięga 27 cm, a ich powierzchnia wynosi 400 cm2. Jeśli chodzi o ciało, jest małe w porównaniu ze skrzydłami. Nawiasem mówiąc, kobiety są większe niż mężczyźni.
 3. Przedstawiciele silniejszej płci mają charakterystyczne charakterystyczne anteny, pokryte puchem. Jeśli przyjrzysz się brązowo-żółtawym skrzydłom, zobaczysz na nich wzory w postaci białawych trójkątów. Są też czarne i czerwone paski.
 4. Ciekawostką jest to, że w Hongkongu gatunek ten jest drugim imieniem - motyla węża. Charakteryzuje się tym, że górne skrzydła mają zakrzywione krawędzie, które są nieco podobne do pary głów węża.
 5. Z powodu tego koloru drapieżniki mylą owada z niebezpiecznym gadem. Ponadto pawie oczy zostawiają za sobą puste kokony. Tajwańczycy wymyślili dla nich zastosowanie. Ludzie po prostu używają ich zamiast portfeli.

Styl życia

Styl życia motyla z pawim okiem

 1. Życie dużych owadów, o których mowa, można podzielić na cztery główne etapy. To jest jajko, gąsienica, poczwarka i imago. W tym drugim przypadku osoby nie jedzą już. Problem polega na tym, że w tym stanie usta pawia oka zanikają.
 2. Dlatego dorosłe osobniki istnieją ze względu na stada, które udało im się zgromadzić w momencie, gdy były larwami. Ponadto zbieracze kłusowników są szczególnie niebezpieczni dla takich owadów. Osobno warto wspomnieć o stylu życia motyli.
 3. Kobiety mają gonady na końcu brzucha. Wydzielają feromony, które przyciągają mężczyzn. Następnie dochodzi do krycia, po czym samica składa jaja o średnicy do 3 mm. Motyle przyczepiają je do wewnętrznej części liści roślin.
 4. Po pół miesiąca młode zwierzęta pojawiają się w postaci gąsienic. W pierwszych dniach życia podstawą ich diety jest żywność pochodzenia roślinnego. Gdy tylko larwa osiągnie długość 11 cm, następuje etap lęgu. Kokon jest naprawdę ogromny. Jego waga sięga 13 gr.

Ciekawe fakty

 1. W Indiach duże pawie oczy są celowo hodowane. Lokalni mieszkańcy są nimi szczególnie zainteresowani, ponieważ gąsienice tego gatunku wydzielają nici. Dlatego są one porównywane z jedwabnikiem.
 2. Jednak takie włókna różnią się wyglądem i składem chemicznym. Są pomalowane w ciemnobrązowym odcieniu, a w dotyku przypominają wełnę. Taki materiał nazywa się nie jedwabiem, ale fagarem. Jako nici z pawiego oka tracą nieco na jedwabniki.
 3. Istnieje wiele rodzajów pawi oczu. Na przykład gruszka może odstraszyć ptaki. Taki owad prowadzi nocny tryb życia. Gdy tylko zbliża się wróg, motyl otwiera skrzydła jak najdalej. Ze względu na kolor w postaci dzikich oczu ptak jest przerażony i odlatuje. W ten sposób owad zostaje uratowany przed śmiercią.

W dzisiejszym artykule zbadaliśmy wszystko, co wpływa na oko pawia. W tej rodzinie jest około 2 tysięcy odmian; po prostu nie można wziąć pod uwagę wszystkich. Charakterystyczną cechą omawianych owadów jest to, że lubią być w koronie drzew. Samce wyczuwają samice węchem z odległości 10 km. i więcej.

Wideo: oko pawia motyla (Saturniidae)

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa