Motyl wędrowny - opis, siedlisko, gatunek

Willow Shelter - zagrożony gatunek motyli. Inne nazwy: wierzba Iris, Wielka Wierzba, Przelewanie lub Irida. Nazwany jest, podobnie jak wiele rodzajów motyli, na cześć starożytnej greckiej bogini (Iris).

Motyl ćma

Migrant wierzby w niektórych krajach jest wymieniony w Czerwonej Księdze, a zbieranie zwierząt jest zabronione. Wielu miłośników motyli pociąga jasny kolor.

Wygląd

Rozpiętość skrzydeł może osiągnąć 8 cm. Zewnętrzna strona skrzydła jest czarna z brązowym odcieniem. U mężczyzn obserwuje się jasny purpurowy przelew. Na przednim skrzydle są białe plamy, na tylnych skrzydłach pasek tego samego koloru i czarne oko w ciemnoczerwonym pierścieniu. Wnętrze skrzydeł jest szare lub ciemnoszare. Krawędzie są brązowe lub rdzawe, czarne lub białe plamy. Obserwuje się silną różnicę podgatunkową. Różnice płciowe są wyraźne. Kobiety są większe. Samce mają jaśniejszy kolor.

Siedlisko

Okazy schronienia wierzby znajdują się w środkowej i wschodniej części Europy, w środkowej i południowej Rosji, w północno-zachodnim regionie Kazachstanu, w większości Chin, w całym regionie Amur. Wiele osób mieszka w Japonii, Korei i Primorye.

W Rosji najczęściej można znaleźć witrynę przepełnienia:

 • Południowy Ural;
 • Zachodnia Syberia;
 • East Transbaikalia;
 • obszar w pobliżu Karpat;
 • Środkowa Wołga.

Lubi osiedlać się w lasach wszelkiego rodzaju, w pobliżu zbiorników wodnych. Niektóre podgatunki żyją na wysokości 1500 metrów nad poziomem morza w Karpatach. Głównym warunkiem życia jest wysoka wilgotność. Jest potrzebny do pełnego rozwoju i wzrostu gąsienic. Przy upalnej i słonecznej pogodzie w pobliżu rzek i jezior obserwuje się duże nagromadzenie motyli.

Etapy rozwoju i reprodukcja

Motyle tego gatunku wolą składać jaja na zewnątrz roślin, którymi żywią się. Ludzie rozwijają się w jednym pokoleniu.

W formie gąsienicy przepełnienie wierzby odbywa się między sierpniem a czerwcem. Korpus gąsienicy jest zielony z jasnożółtymi paskami i kropkami. Na głowie znajdują się 2 krótkie niebieskie rogi i 2 czerwone kolczaste procesy na przeciwległym końcu.

Samica składa 2 jasnozielone jaja. Larwa rodzi się po 8-10 dniach. Zimowanie osobnika na etapie gąsienicy. Motyl żyje w formie pupa przez 2 lub 3 tygodnie.

Postawa

Zachowanie opalizującego motyla
Najczęściej Willow Shelter można znaleźć od początku czerwca do końca lipca. Samce latają stadami na skrajach lasów i dróg, w pobliżu strumieni i dużych kałuż, nad odchodami zwierząt. Kobiety wolą chować się w wysokiej trawie i stosach liści. Tylko sfermentowany sok drzewny może ich zwabić. Ludzie lubią pakować w stada z innymi gatunkami. Mrówka wierzbowa jest bardzo nieśmiała i ostrożna podczas latania.

Żywi się kozą, uszami, popiołem i innymi gatunkami wierzb. Uwielbia także osiki. Gąsienica połyka liście bez dotykania żył. Utworzone motyle żywią się nektarem tych samych roślin za pomocą trąby, która po zjedzeniu skręca się w spiralę.

Wymieranie gatunków

Nadmigracja została włączona do Czerwonej Księgi wielu krajów: Rosji (region Moskwy i Smoleńska), Ukrainy, Łotwy, Niemiec i Szwecji.

Obfitość motyla przepełnienia stale maleje. Głównym czynnikiem jest interwencja człowieka. Ogromne obszary lasów są wycinane, zmienia się struktura gatunkowa siedliska, stosuje się żrące pestycydy. Wszystko to zmienia komponent środowiskowy.

Ciekawe fakty

Apatura ilia

 1. Samce na przednim skrzydle mają płatki, które emitują nieprzyjemne gazy w celu przyciągnięcia samic.
 2. Purpurowe lub metaliczne odbicia na skrzydłach mężczyzn nie są wynikiem pigmentacji. Możesz zobaczyć ten piękny efekt tylko przy słonecznej pogodzie i pod określonym kątem. Jasny przelew pozwala samcom oszukać wrogów i ukryć się przed nimi.
 3. Zimy gąsienica na korze wierzby. W tym okresie kolor ciała zyskuje brązowy odcień, dzięki czemu owad jest dobrze zamaskowany. Gdy tylko nadejdzie wiosna i nadejdzie upał, gąsienica ponownie zyskuje jasnozielony kolor.
 4. Kiedy polowanie na motyle zyskało popularność, kolekcjonerzy używali obornika i padliny, aby przyciągnąć osoby. Wcześniej używali ogromnych sieci z uchwytem o długości 9 metrów.
 5. Nazwa „Irida” pochodzi od mitologii Grecji. Była uważana za boginię tęczy i pośredniczyła między ludzkością a bóstwami.
 6. Ćmy mają słabo rozwinięte kończyny przednie. Są przyciśnięte do ciała i nie mają żadnych funkcji.
 7. Motyl może latać na błyszczącej rzeczy, ponieważ przyciąga jasne przedmioty.
 8. Na antenach znajdują się specjalne receptory, które wychwytują nieprzyjemne sygnały w powietrzu.
 9. W 2011 roku w Niemczech gatunek Willow Shelter został ogłoszony motylem roku.
Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa