Motyl - masa perłowa - opis, siedlisko, gatunek

Rząd Lepidoptera obejmuje największą liczbę osobników spośród innych stowarzyszeń owadów. Różnorodność motyli jako mozaiki składa się z różnych gatunków. Szczególne miejsce w nim należy do układanki reprezentowanej przez rodzinę nimfidów. W wielu innych jego przedstawicielach wyróżniają się duże perły leśne, zwane również perłami Paphia. Jakie są główne cechy tego gatunku?

Butterfly Mother of Pearl

Opis

Charakterystyczną cechą koloru osobników jest podział skrzydeł na dwie części, z których dolna jest pomalowana na jasny kolor ze srebrnymi falistymi liniami przypominającymi ornament kwiatowy. To ten opalizujący ornament, który przypomina matkę perły muszli morskich, dał nazwę gatunkowi. Z kolei górna część ma kolor pantery: pomarańczowe tło z przypadkowo rozrzuconymi czarnymi plamkami o różnych kształtach. Dymorfizm płciowy w perłach w większości przypadków nie jest wyraźny. Tylko czasami kobiety nadają skrzydłom ciemniejszy kolor.

Pod względem wielkości masa perłowa jest uważana za dużą w porównaniu z innymi członkami rodziny. Prawdopodobnie dlatego w jego nazwie jest wskazanie wartości - duża leśna masa perłowa. Ma silne skrzydła, których rozpiętość sięga 7,5 centymetra. Taki fizyczny magazyn pozwala motylom latać zarówno daleko, jak i wysoko. Wiadomo, że ludzie mogą latać na wysokość dwóch tysięcy metrów nad poziomem morza i żyć na nim.

Siedlisko

Ulubionym miejscem dla macicy perłowej Paphia są krawędzie lasu, strefy przybrzeżne różnych zbiorników wodnych i stoki górskie. Rzadkim gościem będzie motyl tego gatunku w środowisku miejskim lub w pobliżu osiedli ludzkich, dlatego trudno jest spotkać się w parkach lub na działkach ogrodowych.

Obszar dystrybucji

Duże perły szeroko osadzone w strefie umiarkowanej. W jej granicach osobniki można znaleźć na terytorium Eurazji, a także w północnej Afryce. W Niemczech masa perłowa o specjalnym ciemnym kolorze. Motyle z wyraźną srebrną opaską mieszkają w Hiszpanii. Rzadko motyle osiadają na pustyniach lub stepach. Poszczególnych przedstawicieli gatunków zidentyfikowanych przez badaczy na stepach w pobliżu Morza Kaspijskiego uważa się za migrujących.

Podgatunki

Naukowcy wyróżniają około piętnastu podgatunków, które osiedlają się na różnych terytoriach głównego obszaru występowania owada. Główną różnicą między poszczególnymi podgatunkami jest kolor górnej części skrzydła, dolna perłowa część zawsze pozostaje niezmieniona. Odnotowano przypadki krzyżówek międzygatunkowych, których wynikiem było zdrowe potomstwo.

Funkcje stylu życia

Pearl Style Lifestyle Funkcje
Duża masa perłowa - motyle dzienne, których rozwój następuje na etapach całkowitej transformacji, charakterystycznych dla wszystkich motyli. Oznacza to, że najpierw z jaja wyłania się larwa, której aparat do gryzienia pomaga żywić się liśćmi, a następnie, zyskując siłę, gąsienica staje się poczwarką, a dopiero potem wychodzi motyl za pomocą trąby - dorosłego owada, zwanego również dorosłym.

Hodowla

Samce dużej leśnej macicy perłowej za pomocą węchu identyfikują samice swoich podgatunków. W tym pomaga im specjalna substancja umieszczona na skrzydłach kobiet. Po skrzyżowaniu składają się jaja, których liczba jest równa stu.Zwykle motyle przyczepiają je pod liśćmi, jednak duże perły leśne w tym przypadku bardzo różnią się od swoich krewnych w kolejności. Stopniowo pozostawiają jajka na pniach drzew. Jak leci? Osoba siedzi na sośnie w odległości półtora metra od ziemi, gdzie opuszcza jedno jajko, a następnie, ruszając się spiralnie, przesuwa się wyżej, aby wykonać tę samą operację. Powtarza tę akcję na innych drzewach. Późnym latem i wczesną jesienią larwy wyłaniają się z jaj. Mają unikalny kolor - ciemne tło, rozcieńczone żółtym paskiem. Cała gąsienica pokryta jest małymi szkarłatnymi kolcami. Po przeżyciu zimy zaczyna aktywnie jeść liście, co pomaga jej rosnąć. Główną rośliną paszową dla gąsienic są fiołki. Ponadto osobniki żywią się liśćmi jabłek lub malin leśnych. Pod koniec wiosny powiększona larwa zamienia się w poczwarkę. W tym stanie pozostaje przez około dwadzieścia dni. Pod koniec tego okresu rodzi się piękny motyl. Imago żyje cztery tygodnie.

Status

Naukowcy zauważają, że populacja dużych pereł leśnych w Rosji nie jest narażona na zagrożenie wyginięciem. Jednak pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku gatunek ten został wymieniony w Czerwonej Księdze na terytorium regionu smoleńskiego.

Wideo: masa perłowa motyla (Argynnis paphia)

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa