Ćma motyla - opis, siedlisko, gatunek

Motley skrzydło otrzymało taką nazwę z jakiegoś powodu. A jej zachowanie nie ma z tym nic wspólnego. Wszystko jest o wiele prostsze. Ten motyl jest żywym przedstawicielem sezonowego dymorfizmu, dzięki temu naukowcy nadali mu tę nazwę. Gatunek ten może tworzyć nieskończoną liczbę form o znaczeniu lokalnym, ale jednocześnie stałość dwóch głównych pozostaje niezmieniona.

Butterfly Duster

Opis

Średni rozmiar skrzydła wynosi do 4 cm, a przednie skrzydło tego owada ma od 15 do 22 mm.

W naturze istnieją w specjalnych formach:

  1. Generacja wiosenna. Różni się nie tak dużymi rozmiarami i kolorem skrzydeł. Powyżej mają odcienie żółto-pomarańczowe lub czerwone, na ich tle znajdują się czarne plamy. Poniżej na pomarańczowym tle jest biały wzór, bardzo podobny do siatki; Warto złożyć skrzydła i jest prawie niewidoczny.
  2. Czas letni Większe osoby. Różnica kolorów jest bardzo kontrastowa. Jest ciemna, prawie czarna, pozostały tylko żółte i pomarańczowe plamy, a także białe lub jasnożółte paski.

Może również powstać trzecie pokolenie, które jest bardzo podobne do generowania okresu wiosennego. Jest to wyrażone kolorem. Skrzydła zachowują ciemny wzór.

Skrzydlate skrzydło letnie jest bardzo niezwykłe, ponieważ mając tylko dwie główne formy, udało jej się utworzyć wiele lokalnych. Ale osoba lubiła eksperymentować, ponieważ jeśli stworzysz różne warunki termiczne dla poczwarek, możesz zaobserwować ciekawe formy termiczne.

Mają dzienny tryb życia, ponieważ nocne powietrze jest dla nich za zimne.

Siedlisko

Mottry można znaleźć w wielu krajach. To strefa umiarkowana Eurazji. Siedlisko zaczyna się we Francji i przechodzi przez całą środkową Europę. Następnie jej miejsce zamieszkania trwa w środkowej części Azji i dociera do Japonii wraz z Koreą.

Północne miejsca tajgi, a zwłaszcza suche strefy stepowe, nie przyciągają tego motyla. Dlatego w niektórych miejscach w Rosji i na Ukrainie tak nie jest. Tylko u ujścia Dniepru, w regionach regionu Chersoniu można spotkać ten gatunek, ale w górzystych regionach Kaukazu i Karpat jest ich wiele.

Wielokolorowe skrzydło osiada w miejscach bogatych w łąki lub wzdłuż brzegów rzek. W lasach różnych typów wybiera krawędź. Osiedla się na nieużytkach, belkach pokrytych krzewami i wzdłuż poboczy, czuje się komfortowo w ogrodach. Jeśli motyl tego gatunku żyje w górzystym terenie, nie podnosi się powyżej 1400 m nad poziomem morza. Najważniejsze jest to, że miejsca są wilgotne i zamknięte od słońca.

Dane biologiczne

Rozwój wielokolorowego skrzydła zachodzi w dwóch pokoleniach. Daty lata różnią się:

Araschnia levana

  • pierwsza dekada rozpoczyna się w kwietniu, a kończy w czerwcu;
  • drugi trwa od lipca do sierpnia.

Połóż w postaci jaj. Są przechowywane na dolnej powierzchni liści, sklejone ze sobą. Ponadto tworzy to rodzaj łańcucha, który zawiera od 5 do 15 jaj. Możesz je rozpoznać po owalnym kształcie i zielonkawym kolorze. Kiedy pojawił się pierwszy łańcuch, kobieta niestrudzenie tworzy nowy. Tak więc jeden liść może wytrzymać ponad 100 jaj. Po 6 dniach pojawi się potomstwo. Oto taki niezwykły szpital na małej kartce.

Gąsienice pierwszej generacji stopniowo się rozwijają i zyskują na sile. Ten okres trwa od maja do września. Mają czarno-brązowy kolor. Znajdują roślinę pastewną i wszyscy zaczynają ją jeść razem. Zwykle gąsienice żyją w całej kolonii, nie rozprzestrzeniając się nigdzie od siebie, dopóki nie nastąpi czwarte moltowanie. Wtedy nadszedł czas, aby mogli żyć samotnie. Okres rozwoju gąsienicy trwa cztery tygodnie.

Przed zamianą w poczwarkę ponownie znajdują roślinę pastewną lub inne niezawodne schronienie.Lalka powinna przyczepić się do górnej części brzucha. Następnie wisi do góry nogami i czeka na skrzydłach.

Potomstwo drugiego pokolenia charakteryzuje się tym, że poczwarki zimują. Dlatego możesz je zobaczyć tak wcześnie: na wiosnę możesz już zobaczyć trzepotliwą śliczną mottillę, która różni się typową formą. Ale może się również zdarzyć, że od pierwszego pokolenia poczwarki również czekają na zimny sezon, a motyle o tym samym typowym kształcie pojawiają się również wiosną.

Gąsienice najczęściej żywią się roślinami należącymi do grupy pasz, a także wolą pokrzywki lub pokrzywa. Motyle zbierają nektar różnych roślin zielnych lub krzewów i żywią się nimi.

Mężczyźni gorliwie strzegą swojego terytorium. Jeśli osiedli się na polanie, ciągle lata wokół niej, a jeśli pojawił się inny samiec, może wejść z nim w pojedynek, a następnie siada na wystającej roślinie, aby mógł znów zacząć patrolować.

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa