Motyli - opis, siedlisko, gatunek

Na świecie jest 147 odmian motyli, powszechnych na kontynencie australijskim, w Afryce i Eurazji. W Rosji jest dziesięć gatunków. Owady średniej wielkości, skrzydła ciemnego koloru z białymi plamami na górze i zamkniętą komórką na dole.

Motyl motyl

Opis morfologiczny gatunku

Motyl pospolity z rodziny motyli należy do rodziny nimfowatych. Gatunek ten nazywany jest także Czarnuszką, tasiemcem szopki i tłuczkiem pospolitym. Ciało motyla jest schludne, wąskie, głowa jest duża. Długość przednich skrzydeł wynosi od 18 do 29 mm, a kształt jest wydłużony. Przeciwnie, plecy są szerokie i faliste. Górna strona skrzydła ma ciemny kolor, a wnętrze jest brązowo-czerwone, nierówne. Anteny są małe z buławą na końcu.

Odmiany

Istnieją trzy gatunki, które mają wspólne cechy ze wspólnym tłuczkiem:

  • niebieskawa wstążka;
  • Mała wstążka (Camilla);
  • Sappho lub ciemnoskrzydły tłuczek.

Niebieskawa wstążka - motyl na dzień, o wielkości przedniego skrzydła nie więcej niż 31 mm. Kolor różni się tylko tym, że samce mają niebieski odcień na widocznej stronie skrzydeł. Motyle zamieszkują półwysep krymski, w Iranie i Azji Mniejszej, a także w południowej Europie i na Kaukazie. Występują w pobliżu wody i w górach, ale nie wyżej niż 2000 m npm Rosną w jednym pokoleniu, żywią się wiciokrzewem, latają od lipca do sierpnia.

Mała wstążka jest szeroko rozpowszechniona w Primorye, Korei, Europie, Japonii, na Kaukazie i w Turcji. Jego rozmiar z rozpiętością skrzydeł sięga 45-60 mm. Kolor jest taki sam z białym paskiem, tylko u podstawy skrzydła rzuca niebieski. Żyje w lasach i na brzegach rzek, czasem mieszka w górach na wysokości 1600 m. Camilla rośnie w dwóch pokoleniach. Najpierw w czerwcu i lipcu, a następnie w sierpniu i wrześniu.

Trzeci gatunek zamieszkuje Półwysep Bałkański, Europę pośrodku i wschodzie, niższe góry Karpat, nie przekraczające 500 m. Wcześniej Safona mieszkała na Białorusi i w Polsce, ale teraz zniknęła. Żywotność wynosi trzy miesiące - od czerwca do sierpnia. Można je zobaczyć na brzegach rzek, polan i lasów. Żywią się rangą rośliną, potomkiem pod koniec maja. Różnią się od pestrusa w dwóch rzędach na tylnym skrzydle.

Jak żyje motyl z tłuczkiem pospolitym

Tłuczek żyje w pobliżu zbiorników wodnych: rzek, jezior, strumieni. Powszechny także w lasach, krzewach i zboczach wąwozów. Ale obecność pobliskiego zbiornika odgrywa ważną rolę. Dieta motyli obejmuje nie tylko nektar, ale także wodę i częściowo odchody.

Jak żyje motyl z tłuczkiem pospolitym

Ponieważ motyle są w ciągu dnia, są aktywne w ciągu dnia i śpią w nocy, ukrywając się w liściach lub wśród gałęzi krzewu. Samce różnią się od kobiet tym, że dzielą terytorium, na którym żyją, i chronią go przed innymi przedstawicielami swojego gatunku. Wręcz przeciwnie, kobiety są ostrożne, nieśmiałe i spędzają dużo czasu ukrywając się na drzewach.

W dobrych warunkach motyle mogą się rozwijać w dwóch pokoleniach. Pierwsze z nich działają od maja do lipca, a drugie w lipcu i sierpniu. Ale w zwykłych warunkach na początku lata rozwija się tylko jedno pokolenie.

Rozmnażanie i rozwój Neptis rivularis

Rośliny takie jak Volzhanka vulgaris, Volunteer spirea i meadowsweet nadają się do składania jaj. Po kryciu samica składa jajo sferyczne o wielkości około 1,2 mm od zewnętrznej strony liścia.

Po tygodniu pojawia się gąsienica o długości 2,5 mm. Kolor czerwonawy z jasnymi paskami z tyłu i po bokach. Głowa gąsienicy jest duża, całe ciało pokryte jest włosami, a plecy mają kilka narośli.

Po urodzeniu natychmiast zjada skorupkę. Następnie musi się ukryć, by przypominać dom. Znajduje młody liść i mocuje go jedwabnymi nitkami od wewnątrz. Aby znaleźć schronienie, gąsienica pozostawia po sobie ślad - nić prowadzącą do domu. Codziennie wychodzą w poszukiwaniu jedzenia i wracają.

Na zimę gąsienica potrzebuje nowego schronienia. Będzie to duży arkusz, w którym zostanie całkowicie owinięty i zakryje wszystkie otwory. Dzieje się tak w połowie jesieni i dopiero następnej wiosny opuści dom.

Przed etapem poczęcia gąsienica osiąga 20 mm, przestaje jeść. Brzuch przywiązuje się do gałęzi do góry nogami i rozpoczyna się faza poczwarki. Ten okres trwa około tygodnia.

Gatunki Neptis rivularis lub tłuczka łąkowego są wymienione w Czerwonej Księdze nie tylko na Krymie, ale nawet w Polsce. Populacja tego gatunku motyla jest zmniejszana co roku z powodu opryskiwania środków owadobójczych. Las jest leczony przeciwko szkodliwym owadom, ale jednocześnie giną zwykłe.

Wideo: Butterfly Butterfly (Neptis sappho)

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa