Motyl podalirium - opis, siedlisko, gatunek

Od czasów starożytnych najpiękniejszymi przedstawicielami owadów były motyle. Wiele gatunków miało nie tylko atrakcyjny wygląd, ale także przyjemną nazwę. Tak więc żeglarska motylka podaliria pochodzi od starożytnego greckiego lekarza Podalirii. Możesz zapoznać się z jego historią w mitologii.

Butterfly Podalirium

Gdzie mogę zobaczyć

Ten typ motyla rzadko mieszka w tym samym obszarze. Częściej migrują z różnych części. Owady te potrafią latać na duże odległości w poszukiwaniu nowych domów. Z tego powodu można je znaleźć w wielu miejscach. Sprzyjające warunki obejmują stepy i stepy leśne, często tundrę. Podalirium jest dobrze osiedlone w Turcji, Afryce i wielu krajach europejskich o ciepłym klimacie. Migranci mogą latać do krajów skandynawskich. Te motyle są dobrze ugruntowane w Finlandii.

Opis wyglądu motyla i gatunku

Kolor motyli jest bardzo przyciągający wzrok. Skrzydła mają żółte odcienie, które przedstawiają pionowe paski w kształcie klina. Zwykle jest ich maksymalnie siedem. Dolne skrzydła zawierają drobinkę w kolorze pomarańczowo-czarnym. Wzdłuż obwodu widoczne są półkola, które ciemnieją w kierunku krawędzi. Na dole są również małe ogony. Ich długość sięga 1,5 cm, a od dołu kończą się białą plamą. Podczas lotu skrzydła osiągają długość 9 cm. Jednak w pozycji stojącej ich rozmiar wynosi 4-6 cm. Samce tego gatunku są mniejsze niż samice. Lubią wirować na wzgórzach.

Fakt! Kolor motyli może się różnić w zależności od podgatunku, do którego należy.

Alpine mają krótkie i szerokie skrzydła, w wyniku czego paski stają się większe. Vergatus na ogół nie ma pasków w śnieżnobiałym kolorze. Wielu ekspertów przypisuje ten podgatunek osobnemu gatunkowi. Swallowtail motyl jest czasami przypisywany mu. Jednak w podalirium kolor skrzydeł jest ostry i agresywny. Podczas gdy królowa jest zdominowana przez miękkie odcienie łóżka. Ale główna różnica między tymi dwoma gatunkami polega na tym, że tylko żaglówka ma niebieskie półkola na spodzie skrzydeł.

W imię tego motyla jest słowo żaglówka. Wynika to z faktu, że obserwując ją w pozycji siedzącej, będzie przypominała statek płynący po rzece w żaglach.

Smutne jest to, że gatunek ten jest wymieniony w Czerwonej Księdze wielu krajów. Pomimo faktu, że istnieje wiele osobników, ich liczba zmniejsza się z powodu braku jedzenia. W niektórych miejscach te motyle całkowicie znikają. Wynika to z uwalniania szkodliwych chemikaliów do atmosfery, wycinki drzew i rozwoju działek pod osady. Podalirium to także pokarm dla gąsienic.

Podalirium woli pustynię. Możesz spotkać się na obszarach o wysokiej roślinności. Mogą to być duże polany, krawędzie lasu, zbocza i szczyty górskie. Ważne jest, aby w tych miejscach było wiele krzaków. Ale ten owad, chociaż żyje w takim środowisku, uwielbia latać, aby odwiedzić osobę w ogrodach. Dlatego z tym pięknym widokiem publikowanych jest sporo zdjęć.

Styl życia

Podalirium w stylu motyla
Pełny rozwój najpiękniejszych owadów następuje w ciągu jednego roku. W maju pojawiają się poczwarki, które latem stają się motylami. Czasami są gatunki, które potrafią latać do września. Łodzie żaglowe są podzielone na dwa pokolenia. Pierwszy zawiera jasny pomarańczowy pasek u dołu skrzydeł. Te ostatnie tego nie mają.

Życie Podalirii zależy od siedliska. Tak więc w niektórych obszarach drugiej generacji nie możesz się doczekać. Pierwsze lecą od maja do lipca. W górach nie ma motyli.Maksymalna wysokość, na jaką wznoszą się, wynosi 2 km.

Odżywianie

W pozycji gąsienicy motyle podalirii mogą odżywiać się głogiem, brzoskwinią. Ich miejscem uzupełniania zapasów żywności są jabłonie, wiśnie, jarzębina. Jak opisano powyżej, motyle uwielbiają krzewy z obfitą roślinnością, dlatego wolą bzu, chabry lub kalinę. Odżywianie następuje w nocy. Rzadko jedzą rano.

Hodowla

Zaloty kobiety zaczynają się od latania wokół niej, przyciągając swoją przyszłą matkę pięknymi skrzydłami. Jaja składają się na liściach krzewów. Dla przyszłych rodziców ważne jest, aby roślina była karmą. Dopiero wtedy składają jedno jajko na dolnej stronie liści. Rozwój jaj następuje za tydzień. Mają podłużny kształt, mają ciemny odcień z dwoma żółtymi pierścieniami. Góra jest czerwona.

Hodowla motyli Podalirium

Wylęg gąsienicy z jaja rozciąga się dobrze na środku. Jego długość na początkowym etapie wynosi około 3 cm, reszta ma kształt podłużny i ciemnozielony kolor, a także gąsienice innych gatunków. Wszystkie pojawiają się w jednym miejscu, ale potem wiele młodych ucieka w różne miejsca. Wynika to z faktu, że każdy stara się znaleźć dla siebie najbardziej wygodne terytorium do wychowania.

Przez całe życie gąsienica przechodzi przez 5 etapów. Cztery z nich trwają około trzech tygodni. Piąta zajmuje tylko 10 dni. Następnie odbywa się proces pupowania. Przez całe życie gąsienica tka dla siebie miękką poduszkę, w którą zanurza się podczas snu. Jeśli motyl nie został jeszcze podniesiony, istnieje pewne niebezpieczeństwo, wyjmuje dwa z gruczołów, które są w stanie go chronić, o nieprzyjemnym zapachu. Znajdują się w górnej części gąsienicy.

Kolor gąsienicy zaczyna się rozjaśniać. Taki proces wskazuje, że wkrótce nastąpi przepoczwarczenie. Aby zmienić się w motyla, podalirium wybiera gęstą roślinność lub szczeliny na drzewach. Tam czują się bezpiecznie. Ważnym warunkiem jest lokalizacja takich miejsc w pobliżu powierzchni ziemi.

Lalka ma zielony kolor z dwoma paskami z tyłu, umieszczonymi równolegle. Brzuch ma jasne kolory. Okres, w którym podalirium jest pupą, trwa około 11 dni w lecie. Po tym następuje transformacja do drugiej generacji tego gatunku. Zimą poczwarki żyją do wiosny, a następnie stają się pięknymi osobnikami.

Wideo: Butterfly Podalirius (Iphiclides podalirius)

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa