Motyl Sennitsa - opis, siedlisko, gatunek

Butterfly sennitsa pamphilus (ma drugie imię „mały żółty satyr”) - jeden ze starożytnych gatunków motyli, należy do rodziny Velvetnitsa. Łacińska nazwa to Coenonympha pamphylius L. Nazwę „Pamphilus” rzekomo nadano na cześć ucznia Platona, Pamphilus, co po grecku oznacza „ukochany przez wszystkich”.

Butterfly Sennitsa

Siedlisko

Spotkanie z motylem jest obecnie bardzo trudne. W niektórych regionach został prawie całkowicie eksterminowany, ponieważ jest uważany za szkodnika z powodu niewiarygodnego obżarstwa. Na przykład w Niemczech sennitsa (głównie gąsienice) zniszczyła wiele pól kukurydzy, uprawy pieprzu i pomidorów, a także wiele pól kwiatowych.

Motyle żywią się głównie sokami różnych roślin i zgniłych owoców, wilgocią much i solami mineralnymi z kału. Wiadomo, że motyle uwielbiają cień, najczęściej można go znaleźć w pochmurny, chłodny dzień, a w upalne dni chowają się w cieniu liści lasów i parków.

Sennitsa ma bardzo szerokie siedlisko. Żyją prawie wszędzie tam, gdzie zimy są wystarczająco miękkie, by przetrwać. Występujące w krajach Europy Wschodniej nierzadko spotyka się takie motyle w górach Kaukazu. Mieszkają również w Azji Zachodniej i Środkowej, na zachodzie Syberii, w Mongolii, na Krymie, a nawet w regionach Afryki Północnej.

W miejscach takich jak:

 • łąki i lasy;
 • brzegi rzek i brzegi lasów;
 • różne nieużytki i pastwiska;
 • parki i place miejskie;
 • pobocza;
 • w ogrodach i polanach z gęstą roślinnością;
 • pola obsadzone zbożem;
 • osady.

Podsumowując, wtedy wszędzie tam, gdzie znajdzie się żywność, jest ochrona przed gorącym słońcem. Rzadziej jednak zauważano je na biotopach niezbyt odpowiednich do rozwoju - piaszczystych wybrzeżach Morza Czarnego.

Motyle zaczynają wykazywać szczególną aktywność późną wiosną - od kwietnia i do połowy późnej jesieni, kiedy temperatura spada do warunków, które nie są wygodne dla sennitsa. Motyl lata wystarczająco wolno, często siada na kwiatach, aby nakarmić je nektarem, pozując przed fotografami i miłośnikami tych skrzydlatych owadów.

Funkcje wyglądu

Pamfil Sennica jest motylem dnia, ma stosunkowo małą rozpiętość skrzydeł. Z wyglądu przypominają bliskiego krewnego - sennitsę bagienną. Długość przedniego skrzydła wynosi 14-17 mm.

Specyficzne funkcje:

 1. Oczy sennicy są nagie, bez linii włosów.
 2. Jednolite anteny, ze stopniowym pogrubieniem buzdyganu.
 3. Krawędzie skrzydeł motyla są zaokrąglone, kolor jest zwykle żółty, czerwonawy lub brązowy z różnymi odmianami tych tonów.
 4. Skrzydła z tyłu mają raczej duże owalne plamki; żyły o lekko kontrastujących kolorach ogólnego tła są również wyraźnie widoczne.
 5. Para spuchniętych żył znajduje się na przednich skrzydłach, a spód ma plamki oczne na tle pomarańczowego odcienia.

Wygląd jest bardzo indywidualny i zależy głównie od siedliska konkretnego motyla.

Niemożliwe jest zobaczenie najbardziej malowniczej, górnej powierzchni skrzydeł motyla, gdy jest on spokojny.

Cykl życia i reprodukcja potomstwa

Cykl życia i reprodukcja potomstwa motyla Sennica
W zależności od warunków klimatycznych siedliska motyla Sennitsa da inną liczbę pokoleń.

 1. Na obszarach północnych szerokości geograficznych motyle dają tylko jedno pokolenie, a aktywny lot odbywa się tylko w środku lata.
 2. Klimat środkowej linii umożliwia rozwój dwóch lub trzech generacji motyli. Pierwsza runda aktywnego lotu trwa od połowy maja i trwa do czerwca, następnie przejmuje druga generacja, której lot trwa do połowy września.
 3. Najbardziej sprzyjające warunki do rozmnażania potomstwa motyli zapewniają południowe regiony, w których rozmnażają się one co najmniej trzy pokolenia, a aktywność często dochodzi nawet do października.

Od końca maja do drugiego tygodnia lipca gąsienice zaczynają się aktywnie rozwijać. Najnowsze generacje motyli z południowych regionów mogą nawet zimować od końca jesieni do wiosny.

Wygląd gąsienic jest dość zwyczajny, ma różowawe lub zielone kolory, podłużne paski z tyłu z jasnymi obwódkami. Zielona głowa ma białe boki.

Gąsienice Sennitsa najczęściej występują w roślinach upraw pastewnych. Najbardziej aktywny w ciemności, w poszukiwaniu jedzenia. Etap gąsienicy trwa od Sennitsa od 19 do 21 dni.

Jeśli gąsienica złapie zimę, zacznie wychowywać (średnica poczwarki 0,9 mm, na wysokości 1,1 mm) jak najbliżej gleby. Rozwinięte gąsienice są umieszczone pionowo w dół, osiadając na łodygach roślin. Pomimo szkodliwości i sabotażu motyla Sennica naukowcy dokładają wszelkich starań, aby zachować ten gatunek.

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa