Butterfly shashennitsa - opis, siedlisko, gatunek

Rodzina motyli, którą nazywamy przeciągami, ma łacińską nazwę Riodinidae. Rodzina otrzymała takie imię, ponieważ jej przedstawiciele mają małe ślady na skrzydłach. Rysunek przypomina komórki narysowane na planszy dla warcabów. Rodzina jest bardzo duża. W sumie należy do niego około 1000 gatunków.

Rysownik motyla

Siedlisko

Motyle należące do rodziny rysowników są dość powszechne w Eurazji, a także w Ameryce Północnej.

Klasyfikacja

Jeśli chodzi o klasyfikację wśród specjalistów taksonomicznych, nadal trwają spory. Niektórzy twierdzą, że rodzina kresek jest niezależna i należy do nadrodziny Papilionoidea. Inni eksperci w dziedzinie taksonomii argumentują, że kobiety-warcaby powinny być traktowane jako podrodzina Riodininae, która należy do rodziny Lycaenidae.

Ponadto w poprzednich latach zostały sklasyfikowane jako część rodziny Erycinidae. Ale dziś gatunki, które do niego należały, są podzielone. Niektóre z nich zaczęły odnosić się do innej podrodziny.

Inną nazwą tej rodziny po łacinie jest Nemeobiidae. Podobnie jak przedstawiciele Lycaenidów, mężczyźni należący do tej rodziny mają nieco skrócone przednie nogi. Ale jednocześnie u kobiet nogi te są dość rozwinięte, mają normalny rozmiar i funkcję. U mężczyzn przednie nogi są nieco mniejsze niż standardowe. Pierwszy segment tych nóg ma również niestandardowy kształt. Ten segment nie tylko styka się z drugim, ale rozciąga się do niego ze statku. Ponadto osobniki różnią się niestandardowym, innym niż podział reszty tylnych skrzydeł. Są oddzielone żyłami. A na tylnym skrzydle owada żyła przybrzeżna gęstnieje. W tym samym czasie ich żyła barkowa jest krótka. Większość członków rodziny siedzi na liściach w taki sposób, że skrzydła pozostają otwarte. W rezultacie bardzo trudno jest odróżnić owada od powierzchni.

Shashechnitsa zwykły: funkcje

Jednym z najliczniejszych i najbardziej rozpowszechnionych gatunków tej rodziny jest wspólny projekt. Przedstawiciele gatunku spędzają największy okres swojego życia jako gąsienice. Ma czarny kolor i miękką powierzchnię. Tylko przez kilka tygodni swojego życia jest motylkiem ozdobionym bardzo pięknym pomarańczowym wzorem.

Przeciągacze zwykle zamieszkują w wielu regionach Europy, w których przeważają obszary trawiaste. Ale trudno je znaleźć w Wielkiej Brytanii. Nie znajdują się również na południu Hiszpanii i w Skandynawii. Wielu przedstawicieli tego gatunku w Azji. Wolą obszary umiarkowane.

Gatunek pospolitej mieszkanki mieszkającej na północy kontynentu afrykańskiego. Obecnie wiele krajów w Europie odnotowuje zanik populacji.

Opis

Sprawozdawca komisji opiniodawczej
Przedstawiciele tego gatunku to średniej wielkości motyle o wzorze przypominającym szachownicę. Kolor jest czarny, biały, pomarańczowy. Głównym siedliskiem są doliny.

Samce często latają w pobliżu dróg, dachów domów. Kobiety są mniej widoczne w oczach. Wolą zarośla. Krycie odbywa się około południa.

Powielanie i styl życia

Większość członków rodziny daje tylko jedno pokolenie rocznie. Zimę spędzają jako larwy. Na obszarach o ciepłym klimacie 2 pokolenia potomstwa mogą produkować rocznie.

Przez całe życie jedna kobieta robi kilka szponów. W jednym sprzęgle jest zwykle około 200 jaj.Są one osadzane na różnych roślinach od wewnątrz. To oni następnie żywią się larwą. Mają też trąbkę, za pomocą której żywią się nektarem kwiatów rosnących w pobliżu. Gąsienice żywią się roślinami z rodzaju Plantago, a także Veronica. Żyją w sieciach, tak zwanych gniazdach, według grup rodzin. Więc spędzają prawie cały czas, gdy są larwami. Gdy grupa rysowników je roślinę, jeśli ich przestraszy, bardzo szybko poruszają głowami. Być może w ten sposób chcą przestraszyć wroga.

W okresie zimowym (a czasem w lecie, gdy zaczyna się ekstremalne upał i susza) gąsienice układa się w celu nieprzerwanego zasypiania do wiosny. W upalne lata mogą zasnąć aż do jesieni. Wiosną następuje przepoczwarczenie. Lalka spędza kilka tygodni w zawieszeniu na łodydze lub liściu. W tym okresie bardzo trudno ją zauważyć. Następnie pojawiają się dorosłe motyle, które żyją przez około 3 tygodnie.

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa