Żałoba motyla - opis, siedlisko, gatunek

Przez żałobę rozumie się dużego motyla. Żyje najlepiej w Eurazji, ale omija regiony tropikalne. W przeciwnym razie ta odmiana nazywa się antyopisem.

Żałoba motyla

Opis

 1. Kamieniarstwo żeńskie na początku lata. Po 15-20 dniach larwy wydają się zabarwione na kolor czarny lub ciemnoszary. Mają białawe plamy i czerwonawe plamy. Małe ciała są przykryte małym stosem i kolcami.
 2. Larwy żywią się liśćmi drzew. W środku lata lęgną się, poczwarki przyczepiają się do drzew i pozostają w tym stanie przez ponad 10 dni. Dorosłe osobniki są zabarwione na czarno lub ciemno, wzdłuż skrzydeł przechodzą jasne obramowania. Na krawędziach granice te są pomalowane na niebiesko.
 3. Motyle są uważane za duże, chociaż są raczej przeciętne. Pod względem rozpiętości skrzydeł jednostki osiągają około 9 cm, jest to maksymalna wartość, często spotykani są przedstawiciele rodziny, którzy są znacznie mniejsi.
 4. Pigmentacja osobników obu płci różni się nieznacznie, ale głowa pozostaje niezmiennie czarna. Na nim afiszuje się tułów, proste i złożone 2 pary oczu, a także wąsy, które pomagają lepidopterowskim stworzeniom poznać środowisko.
 5. Łapy są wyposażone w kubki smakowe, a same nogi składają się z dolnej nogi, krętarza, miednicy i uda. Skrzydła w swoich funkcjach mają strukturę płócienną. Są silne, dzięki czemu jednostki latają przez długi czas. Część brzuszna składa się z 10 części; w tej strefie obserwuje się narządy rozrodcze i oddechowe.

Hodowla

 1. Te motyle nie są uważane za wystarczająco płodne. Mogą składać jaja, jak wspomniano wcześniej, co roku, ale tylko raz. Z tyłu części brzusznej znajdują się specjalne gruczoły, które wydzielają sekret, a tym samym przyciągają przedstawicieli płci męskiej. Znajdują kobiety po zapachu, który czują z dużej odległości.
 2. Kiedy nowo kręta para zostaje utworzona i jest gotowa do reprodukcji, rozpoczyna się krycie. Proces ten może trwać przez długi czas, często trwa od pół godziny do kilku godzin lub nawet dłużej. Poszczególne pary łączą się, leżąc na ziemi lub siedząc na roślinach.
 3. W bezmiarze naszej ojczyzny te odmiany stworzeń Lepidoptera są pokazywane latem. Zazwyczaj dzieje się to w środku lub pod koniec sezonu. Możesz je spotkać do połowy jesieni. Jeśli temperatura gwałtownie spadnie w nocy, motyle zaczynają szukać schronienia dla wygodnego życia.

Istotne cechy

Charakterystyczne cechy motyla żałobnego

 1. Charakterystyczną cechą osobnika jest to, że prawie nigdy nie żywią się nektarem roślin kwiatowych. Podstawą ich diety są z reguły przejrzałe owoce. Zapach fermentacji przyciąga uwagę tych owadów.
 2. Mogą przylgnąć do drzewa w dużym stadzie, co pozwala sfermentowanemu sokowi. Najczęściej taki płyn pojawia się na uszkodzonych pniach. Warto zauważyć, że takie motyle zostały zauważone, gdy bawiły się sokiem brzozowym.
 3. Co zaskakujące, podczas posiłku ze sfermentowanym sokiem owady całkowicie tracą czujność. Mogą siedzieć na chwastach polnych lub kwiatach. Ponadto takie motyle rekompensują brak pierwiastków śladowych w ich ciele od gnijących pozostałości i odchodów zwierzęcych.
 4. Takie osoby potrzebują po prostu ogromnej ilości wilgoci. W innych warunkach, z dala od zbiorników wodnych, owady nie mogą przeżyć. Jak wspomniano wcześniej, sok brzozowy na żałobę to prawdziwa uczta.
 5. Jeśli chodzi o gąsienice, w większości przypadków preferują rośliny pastewne.Dlatego ich dieta jest bogata. Gąsienice aktywnie pożerają lipę, olchę, klon, głóg, dziką różę, pokrzywę, topolę i wierzbę.

Styl życia

 1. Jak wspomniano wcześniej, tylko w rzadkich przypadkach takie motyle można zaobserwować na kwiatach. Takie osoby pojawiają się tylko w jednym pokoleniu. Jeśli chodzi o podgatunki, są one nieznane. Warto jednak zauważyć, że takie osoby mają dużą liczbę przemian.
 2. Takie osoby mogą różnić się jasnością. Ponadto cechy zewnętrzne zależą od siedlisk i pory roku. Jeśli imago urodził się na wiosnę, będzie miał wyblakły kolor. Osoby są przystosowane do długich lotów.

Motyl może udać się w długą podróż, gdy tylko się urodzi. Czas lotu zależy bezpośrednio od warunków pogodowych. Latem, gdy jest słonecznie, migracja owadów trwa kilka dni. Motyle wylatują głównie w środku lata.

Wideo: żałoba motyla (Nymphalis antiopa)

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa