Angrywing motyla - opis, siedlisko, gatunek

Motyle są jednym z najpiękniejszych gatunków stawonogów. Jasny kolor ich skrzydeł przyciąga uwagę nie tylko entomologów, ale także zwykłych mieszkańców. Prawie wszystkie motyle mają trąbkową strukturę aparatu jamy ustnej i są całkowicie bezpieczne dla ludzi. Oprócz ciekawego koloru są motyle o nietypowym kształcie skrzydeł. Należą do nich motyle skrzydlate.

Skrzydło motyla

Opis płci

Motyle należą do klasy owadów, rzędu Lepidoptera. Rodzaj angrywing obejmuje 16 gatunków. Wszystkie mają tę samą strukturę skrzydła, ale mają inny kolor. Najczęstszym gatunkiem jest C-White Angry-winged. Otrzymała to imię, ponieważ na tylnych skrzydłach ma półkole białego koloru, przypominające kształt litery C.

Charakterystyczną cechą wszystkich motyli tego rodzaju są charakterystyczne wycinki na skrzydłach. Górne skrzydła mają jedno półkoliste wycięcie, dzięki czemu na każdym skrzydle powstają dwa kąty. Dolne skrzydła mają dwa wycięcia, dzięki czemu powstaje między nimi kąt.

Kolor motyli nie jest jasny. Prawie wszyscy przedstawiciele tego rodzaju mają brązowo-brązowy kolor, łączący się z kolorem kory drzew. Wynika to z charakteru diety i siedlisk motyli.

Siedlisko

Motyle występują dość często we wszystkich krajach Europy, w Rosji, Japonii, Chinach, a także w niektórych krajach Azji Środkowej i Afryki Północnej oraz w niektórych częściach Ameryki Północnej. Trudno powiedzieć dokładnie, gdzie są motyle. W różnych częściach swojego siedliska skrzydła mogą pojawiać się w większych lub mniejszych ilościach.

Rodzaje Angrywing

Różne typy skrzydeł węglowych znaleziono w różnych latach w mniej więcej tych samych miejscach. Są one podobne do siebie w postaci skrzydeł - wszystkie mają charakterystyczne wycięcia i kąty, ale różnią się kolorem. Najczęstszymi gatunkami tego rodzaju są:

  1. C-biały. Gatunek ten został odkryty wcześniej niż w połowie XVIII wieku. Jak się później okazało, jest to najczęstszy rodzaj gniewnego skrzydła. Występują w całym siedlisku. Ich charakterystyczną cechą jest półkoliste białe C na tylnych skrzydłach.
  2. C-złoty. Z wyglądu jest bardzo podobny do opisanego powyżej, ale półkole na tylnych skrzydłach ma złoty kolor. Został otwarty kilka lat po C-White.
  3. Skrzydło kątowe na południe lub na Morzu Egejskim. Nazwa tego gatunku wynika z faktu, że jego przedstawiciele występują częściej w południowej części siedliska gatunków. Jednak, jak się później okazało, można je znaleźć we wschodniej Europie, ale w mniejszych ilościach. Jasna plama na tylnym skrzydle tego motyla ma kształt litery U.
  4. Przecinek ze skrzydła węglowego. Ten motyl został odkryty 100 lat później niż jego poprzednicy. Wynika to z siedliska - występuje wyłącznie w Ameryce Północnej, a następnie tylko w kilku stanach. Różni się od innych przedstawicieli gatunku brązowym paskiem i tylnymi skrzydłami, które mają kształt przecinka.

Pozostałe gatunki tego rodzaju znajdują się znacznie rzadziej niż wymienione i są mniej interesujące zarówno dla badaczy, jak i zwykłych obywateli.

Ciekawe fakty

C-album Polygonia
Muchy, podobnie jak inne motyle, są owadami z pełnym cyklem transformacji. Przechodzą przez wszystkie etapy rozwoju, od larw do imago. Jednak ten rodzaj ma swoje własne cechy, takie jak:

  1. Fantazyjny wygląd gąsienicy. Każdy etap życia tego motyla jest odrębną formą sztuki. Na przykład gąsienice w kolorze przypominają samego motyla i mają wiele białych wyrostków na ciele, przypominających włosy. Z zewnątrz gąsienica wygląda jak puszysty owad.
  2. Nierówny lot. Motyle tego rodzaju latają, poruszając się z boku na bok. Na zewnątrz wygląda jak tańczący owad.
  3. Kilka pokoleń rocznie. Angrywing przychodzi kilka razy w roku. W ciepłych krajach, w których motyle istnieją przez cały rok, pierwsze pokolenie żyje od czerwca do lipca, a drugie od sierpnia do czerwca następnego roku. W chłodniejszych krajach motyle pojawiają się od kwietnia do maja i od czerwca do lipca. Na wyżynach jest tylko jedno pokolenie, a pod koniec lata motyl już się leczy.
  4. Domek na drzewie Angrywing nie pije nektaru z kwiatów. Dla nich życie w kwitnących roślinach wcale nie jest charakterystyczne. Ten rodzaj motyli woli drzewa, krzewy i trawę.

Możemy zatem stwierdzić, że mucha skrzydłowa jest niezwykłym motylem. Ma własne pragnienie jedzenia, jest powszechne w wielu krajach i łatwo go rozpoznać po dziwnym kształcie skrzydeł.

Wideo: Butterfly Angrywing (c-album Polygonia)

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa