Świt motyla - opis, siedlisko, gatunek

W Rosji można znaleźć ogromną liczbę motyli różnych gatunków. W sumie istnieje około 150 tysięcy odmian, ponadto liczba ta obejmuje ćmy i ćmy. Motyle mają rzadką wytrzymałość, co pozwala im żyć w prawie wszystkich obszarach z wyjątkiem Antarktydy.

Butterfly Dawn

Od czasów starożytnych motyle uosabiały kruchość, wdzięk i piękno. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest Zorka - owad, który ma swoją nazwę na cześć bogini starożytnego Rzymu. Po raz pierwszy został opisany za życia Karola Linneusza, który mówił o niej w swoich pismach.

Butterfly Zorka można nazwać inaczej: na przykład jego nazwy to Aurora, bielik z krótkimi wąsami i rdzeń. Jak można się domyślić, Aurora była boginią świtu, dając ludziom światło; na starożytnych obrazach zawsze była przedstawiana ze skrzydłami, dlatego motyl otrzymał taką nazwę.

Jak wygląda motyl świtu? Gdzie mogę ją spotkać?

Świt to owad o czterech skrzydłach, który pochodzi z rodziny białych. Nie jest bardzo duży: jego rozpiętość skrzydeł wynosi 48 mm, przednie skrzydło ma rozmiar do 23 mm. W różnych miejscach rozmiar i kolor motyli mogą się różnić: z reguły gatunek ten jest rozmieszczony na terytorium kontynentu Eurazji na obszarach, na których panują umiarkowane warunki pogodowe. Największym przedstawicielem tego gatunku jest motyl świtu zegris, którego rozpiętość skrzydeł wynosi 38 mm, a przednie skrzydło osiąga 26 mm. Jest to znacznie większy w porównaniu do tego samego świtu Zakaukazia, którego skrzydło ma długość 22 mm. A świt Grünera ma rozmiar 18 mm. Owad ten budzi się w ciągu dnia, dlatego ma jasny kolor: głównym kolorem w palecie jest biały. Aby odróżnić mężczyznę od kobiety, wystarczy przyjrzeć się bliżej jego przednim skrzydłom, na których będzie duża pomarańczowa plama; przedstawiciel płci pięknej ten znak będzie nieobecny.

W tylnych skrzydłach od wewnątrz widać lekki odcień z małymi kropkami szarości. Cała głowa i ciało motyli pokryte są antenami, które u samicy są brązowe, a u samców szaro-żółtawe. Ich anteny są kapitalizowane, mają również szary kolor, ale różnią się obecnością szarego pałki. Przednie skrzydło ma kształt trójkąta, czarny u góry, ale od spodu zmienia się w jasnobiały odcień z zauważalnym jedwabistym połyskiem; jego grzywka wyraźnie wyróżnia się na tle skrzydła, ponieważ różni się pomarańczą i czernią. Jeśli chodzi o tylne owalne skrzydło, jest białe, z małymi czarnymi liniami w żyłach. Jeśli motyl jutrzenkowy złoży skrzydła, będzie wyglądał jak mały liść w pobliżu kwiatu.

Ten rodzaj owada często występuje w mieszanych lasach, polach, łąkach i stepach; może mieszkać w pobliżu stawu, ale będzie unikać zbyt suchych miejsc. Ponadto takie motyle latają do lasów miejskich i żyją w pobliżu obszarów mieszkalnych, czasami tam mieszkając.

Jak żyje motyl świtu?

Czas lotu rozpoczyna się wczesną wiosną - w marcu, a kończy w dniach 1-2 lipca. Na przykład świt Zegris, podobnie jak inni przedstawiciele, woli nie zasnąć w ciągu dnia i odpoczywać w nocy. Kochają ciepło i dużo światła słonecznego, co jest szczególnie korzystne dla ich rozwoju: jeśli osiedlą się w zimnych miejscach, gdzie zawsze jest ponuro, zbyt wilgotno lub sucho, nie będą w stanie urodzić potomstwa i umrzeć.Migrują w celu poszukiwania pożywienia (najczęściej mężczyźni i kobiety od momentu urodzenia nadal mieszkają w tym samym miejscu, w którym się urodziły, aby później przywieźć potomstwo).

Jak żyje motyl świtu?

Motyl świtu wcale nie jest agresywny wobec krewnych, w ich relacjach nie ma rywalizacji. Cykl rozwojowy tego owada trwa około roku - od powstania jaja do dojrzewania dorosłego, który żyje tylko dwa tygodnie.

Co ona je

W przeciwieństwie do innych motyli świt nie spełnia roli szkodnika w ogrodach lub daczy. Jej dieta obejmuje nektar, soki kwiatowe roślinne, które zawierają cukier. Jeśli chodzi o gąsienice, często jedzą liście roślin pastewnych, które nie są używane ani przez samego człowieka, ani w rolnictwie.

Mimo to gąsienice o świcie potrzebują dużo jedzenia: gryzą wszystko - od małych liści po kwiatostany, ponieważ jest to konieczne do pełnego rozwoju poczwarki, szczególnie zimą. Etap gąsienicy jest najdłuższy w procesie rozwoju owada: w tym czasie musi zebrać wiele składników odżywczych, które będzie miał dość do końca życia.

Jak rodzi się motyl świtu?

Od pewnego czasu mężczyźni szukają odpowiedniej samicy: w tym celu muszą pokonać dziesiątki i setki kilometrów, dzięki czemu mogą nawet wspiąć się na wysokość dwóch tysięcy metrów. Po kryciu samica zaczyna składać jaja na tylnej stronie liści roślin - jest to konieczne, aby nowo wyklute potomstwo mogło je natychmiast zjeść. Zwykle dzieje się to raz w roku: w tym czasie może złożyć jedno, dwa lub trzy jaja, z których w ciągu dwóch tygodni mała, ale aktywna gąsienica o zielonkawo-niebieskim kolorze z zieloną głową, ciemnymi kropkami na całym ciele i białą linią grzbietową. Podczas jedzenia nasion i ziół może dojrzeć w ciągu pięciu tygodni. Gąsienica lęgnie się w środku lata; pojawiająca się poczwarka również różni się kolorem zielonym, ale czasami może stać się brązowa. Jego powierzchnia jest gładka, z białymi paskami po bokach.

Jak rodzi się motyl świtu

Rozwój poczwarki trwa 9 miesięcy. W tej chwili jest bardzo wrażliwa i dlatego woli ukrywać się w bezpiecznym miejscu przez większość dnia i nocy: w tym celu przyczepia się do łodygi rośliny cienką jedwabną wstęgą i pozostaje w tej pozycji przez całą zimę. Jest to jednak dla niej ogromne ryzyko: jeśli łodyga pęknie lub spłonie, poczwarka również umrze.

Jakie są cechy motyla świtu?

  1. W niektórych regionach Rosji (na przykład w regionie moskiewskim), a także na Ukrainie, jest klasyfikowany jako gatunek zagrożony. Motyl jest bezpiecznie chroniony w kilku rosyjskich rezerwach, a nawet jest wymieniony w Czerwonej Księdze.
  2. Motyl można zobaczyć na znaczkach pocztowych Węgier, Niemiec, Norwegii, a nawet Albanii.
  3. Cykl życiowy motyla świtu symbolizuje niekończące się odrodzenie: ze stadium jaja zamienia się w gąsienicę, potem w poczwarkę, a następnie w imago, po którym jajko znów się pojawia.

Motyle są tak pięknymi i tajemniczymi stworzeniami, że od dawna odgrywają dużą rolę w mitologii, religiach świata, a nawet w feng shui. Według starożytnych wierzeń uosabia nie tylko odrodzenie, transformację i nowe życie, ale także dusze zmarłych ludzi, którzy mogą powrócić do ludzi z innego świata. Motyl dnia to wszystko, co jest ukryte w duszy człowieka, jego życiu, upadkach i wzlotach, udowadniając, że po każdej awarii koniecznie pojawia się jasna smuga. Jest to znak, że człowiek czuje się świetnie, gdy mówi, że motyle „trzepoczą” w nim.

Wideo: Dawn Butterfly (kardamony Anthocharis)

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa