Baibak - opis, siedlisko, styl życia

Baibak lub Babak, znany również jako świstak zwyczajny, jest ssakiem należącym do rzędu gryzoni Rodentia, w skład którego wchodzą wiewiórki, gopi, wiewiórki i inne.

Baibak

Opis

Małe, przysadziste zwierzę o spłaszczonej głowie. Baibak waży 3-8 kg (czasami waga może osiągnąć nawet 15 kg). Długość ciała wynosi 40-65 cm, w tym krótki, puszysty ogon o długości około 15 cm. Kolor futra zależy od regionu, od brązowego do czerwonawo brązowego, przy czym najczęściej brązowym kolorem jest średni brąz.

Niektóre osoby mają melanizm lub albinizm. W pierwszym przypadku gryzonie są całkowicie czarne, w drugim - całkowicie białe z oczami pozbawionymi pigmentacji, których różowawy odcień jest spowodowany naczyniami krwionośnymi znajdującymi się na powierzchni. Ze względu na ich olśniewającą biel albinosy są łatwym łupem dla wrogów.

Jako zwierzę kopiące baibak ma silne, silne nogi z silnymi pazurami. Do kopania używają przednich nóg, które są uzbrojone w cztery specjalnie opracowane pazury, a tylne nogi mają pięć zwykłych pazurów. Z reguły zwierzę ukrywa się przed wrogami w dziurze, ponieważ prędkość baibaka nie jest bardzo wysoka.

Wizja gryzonia jest doskonała (chociaż niektórzy badacze uważają, że widzi gorzej niż ludzie). W szczególności jego kąt widzenia jest bardzo szeroki. Baibak może także zobaczyć niektóre kolory. Ale jest słabo zorientowany w ciemności, widzenie w półmroku jest słabe, więc gryzoń prawie nigdy nie opuszcza dziury w nocy. Ma doskonały słuch i bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu.

Zachowanie

Siedząc w dziurze, baibak stale stoi na straży i czasami może wydać przeszywający gwizd ostrzegawczy, gdy poczuje niebezpieczeństwo. Kiedy zwierzę zostaje poważnie ranne lub schwytane przez wroga w walce, może krzyczeć. Baibak czasami wydaje dźwięk, zgrzyta zębami, a nawet może głośno szczekać, którego znaczenie jest nieznane.

Baibak jest bardzo towarzyski, żyje w małych koloniach typu matriarchalnego. Grupa rodzinna składa się z 5-12 osób. W jednej dziurze - jedna rodzina. Jest to zwierzę ściśle dzienne, które jest rzadkie u dzikich ssaków. Baibak wstaje wcześnie, przed wschodem słońca, a rano przyjmuje swój pierwszy posiłek. Potem drzemie przez około 10 godzin, rozkładając się na wzniesieniu, ale zawsze czujny, z otwartymi oczami. Jest w swojej dziurze w upalne godziny dnia, aby spać spokojnie, od 12 do 15 godzin. Potem bierze drugi posiłek i idzie spać godzinę przed zmrokiem.

Baibak jest bardzo ostrożny i podejrzliwy. Zwykle stoi na tylnych łapach, aby lepiej kontrolować teren. Zwierzę zaczyna syczeć w przypadku niebezpieczeństwa, a dźwięk ten można usłyszeć w odległości do 1 km. Gdy tylko wydadzą charakterystyczny okrzyk o zbliżającym się niebezpieczeństwie, natychmiast wszyscy krewni chowają się w najbliższych norach. Przejście orła może spowodować bardzo silny atak paniki, w związku z czym gryzonie go głośno zgłoszą. Baibaki są ciekawskimi zwierzętami i lubią się bawić. Czasami bawią się między sobą, zwykle parami.

Siedlisko i nawyki

Baibak stara się unikać obszarów mokrych i podmokłych. Preferuje otwarte przestrzenie, takie jak pola, polany, rzadkie lasy i skaliste zbocza. Zwykle kopie dziurę w miejscach, w których może obficie jeść rośliny.

Siedlisko i zwyczaje baibaka

Latem jego dziura znajduje się na środku pastwisk lub łąk, z reguły tylko zimą osiada w gajach lub zaroślach.Dziura zimowa, niezależnie od tego, czy jest izolowana czy nie, jest zwykle wystarczająco głęboka, ponieważ im głębsza dziura, tym łatwiej będzie znieść zimę.

Norek ma główne wejście, jeden lub więcej stanowisk inspekcyjnych dla zwiększenia bezpieczeństwa, a także toaletę i gniazdka w różnych miejscach. Gniazdo, które służy do rekreacji, zimowania i hodowli młodych zwierząt, jest wyłożone suchą trawą i ma szerokość około pół metra i wysokość ponad 30 cm.

Poza okresami zimowej hibernacji lub opieki nad młodymi Baikak spędza większość czasu jedząc i wygrzewając się na słońcu. Lubi wygrzewać się w ciepłej ziemi, na gładkich skałach lub na niskich gałęziach.

Pod koniec lata, gdy zbliża się hibernacja (długi zimowy sen), jednostka zaczyna przybierać na wadze. Zaczyna się, gdy tylko nadejdzie mróz. Młode osoby potrzebują trochę więcej czasu, aby zdobyć wystarczającą ilość tłuszczu na całą zimę. Hibernacja rozpoczyna się pod koniec września, poszczególne baibaki już w tym okresie zaczynają w niej leżeć. Do października zazwyczaj wszystkie zwierzęta są już w stanie hibernacji. W tym momencie gryzoń znajduje się w stanie bardzo zawodnej równowagi fizjologicznej, która w każdej chwili może umrzeć.

Hibernacja jest rodzajem głębokiej śpiączki. Wszystkie funkcje organizmu są znacznie spowolnione, więc nagromadzony tłuszcz wystarczy, aby karmić zwierzę przez całą zimę. Jego temperatura może spaść do + 3 ° C, a bicie serca może spaść ze zwykłych 80 do zaledwie czterech lub pięciu uderzeń na minutę. Częstość oddechów jest zmniejszona, a zatem zużycie tlenu jest znacznie zmniejszone. Kiedy zwierzę opuszcza dziurę na wiosnę, wciąż ma pewną ilość tłuszczu, której potrzebuje, ponieważ w marcu jedzenie wciąż nie wystarcza.

Podobnie jak wszystkie zimujące ssaki, baibak ulega przebudzeniu. Tętno, częstość oddechów i termogeneza zwiększają się do prawie normalnych wartości. W rzeczywistości okresy te są krytyczne dla gryzoni. Podczas tych okresów przebudzenia, które stanowią tylko 5% całkowitego czasu obecności zwierzęcia w stanie hibernacji, baibak wydaje 90% swoich zapasów energii. Jednak te fazy przebudzenia są niezbędne dla ssaków. Są one niezbędne do utrzymania energochłonnych funkcji pomocniczych wymagających wysokich temperatur wewnętrznych.

Odżywianie

Zasilacz
Baibak jest wszystkożerny, ale jego dieta składa się głównie ze świeżej roślinności. Zjada dużą różnorodność dzikich roślin, koniczyny, lucerny, mieszanki, kwiatów, pąków, cebul, a także warzyw i nasion, gdy je znajdzie. W rzadkich przypadkach zjada losowe ślimaki, dżdżownice, larwy i owady (koniki polne i szarańcza). Wczesną wiosną żywi się korą i małymi gałęziami krzewów. Zużywa około 400 g trawy w jednym posiłku. To 100 kg na 6 miesięcy letniej aktywności. Gryzoń używa wytrwałych łap do rozbierania jedzenia.

Hodowla

Młode rodzą się zwykle w kwietniu lub maju po 30-dniowej ciąży. Baibak ma jeden miot rocznie, średnio cztery młode. Ślepe i bezbronne przy urodzeniu młode mają około 10 cm długości i ważą prawie 30 g. Po 28 dniach otwierają oczy, a ich ciało pokrywa krótkie włosy. Są odstawiane od piątego do szóstego tygodnia i już w tej chwili zaczynają opuszczać dziurę. Wzrost jest tak szybki, że ważą 570 gramów w ciągu ośmiu tygodni i stają się bardzo gęste do hibernacji. Niektóre baybak żyją do 15 lat, ale ich średnia długość życia jest wciąż mniejsza.

Niebezpieczeństwa i sabotaż

Baibak jest naturalną ofiarą dużych drapieżników, takich jak niedźwiedzie, wilki, rysie itp. Drapieżniki te występują jednak rzadko lub nie występują na obszarach rolniczych, na których powszechnie występują zatoki. Jego głównymi wrogami są dziś lis i pies.Ciekawe, że to zwierzę staje się okrutnym i twardym wojownikiem, jeśli jego życie jest zagrożone, a nawet wytrzyma każdego lisa, jeśli nie zostanie zaatakowany z zaskoczenia.

Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed atakami drapieżników jest widok tego zwierzęcia. Oprócz tego, że zwierzęta te mają dobre widzenie, mają również szeroki kąt widzenia 300 ° (u ludzi 160 °), więc bardzo trudno jest je złapać z zaskoczenia. Warto zauważyć, że zmysł węchu i słuchu są również bardzo dobrze rozwinięte w tym gryzoniu. Działają jako dodatkowa ochrona przed niespodziewanym atakiem.

Wielu rolników uważa baibaka za szkodnika ze względu na rośliny, które zjada, oraz z powodu stosu ziemi, który gromadzi się podczas kopania dziury. W pewnym stopniu baibak konkuruje z bydłem o jedzenie i od czasu do czasu napada na ogrody. Jednak przekonanie, że baibak jest szkodnikiem dla zwierząt, nadal jest w dużej mierze błędne.

Wideo: Marmota Bobak

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa