Bemeria - opieka domowa

Bemeria to dekoracyjna roślina domowa należąca do rodziny pokrzyw (inna nazwa to fałszywa pokrzywa). W sumie istnieje ponad sto gatunków tych roślin. Nazwa zakładu została uhonorowana przez niemieckiego naukowca Georga Bomera. Jest to niewielki krzew, jednak wśród przedstawicieli tego gatunku występują dość duże okazy (do 5 metrów wysokości), które przypominają kształtem mini-drzewa. Pędy przypominają wygląd pni drzew ze względu na obecność brązowej kory na dnie, co wskazuje na gęstą strukturę pnia. Tę roślinę można znaleźć prawie wszędzie tam, gdzie panuje klimat tropikalny i subtropikalny. Miejsce narodzin tej rośliny uważane jest za Meksyk.

Dbaj o boemerię

W pomieszczeniu z reguły roślina ta nie jest zamknięta; zwykle jest używana jako dekoracja dekoracyjna w pobliżu pomieszczeń mieszkalnych lub w alejkach i parkach. Dekoratorzy i projektanci bardzo go lubią, ponieważ ta roślina idealnie pasuje do prawie każdego wnętrza. Najlepszą rzeczą w roślinie jest jej bezpretensjonalność. Może nawet zawierać początkującego hodowcę, wystarczy, że przeczyta kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji rośliny.

Najbardziej niezwykłą rzeczą w tej roślinie są liście, które fascynują swoim pięknem i rozmiarem. Są dość szerokie i mają ząbkowane krawędzie. Kwitnienie w roślinie to mały kwiat, podobny kształt do kwiatostanów pokrzywy.

Pielęgnacja roślin

Ta roślina uwielbia być w świetle, ale może stać w cieniu przez kilka godzin dziennie. Nie należy jednak narażać rośliny na palące światło słoneczne w gorący letni dzień, jeśli nie chce się poparzyć liści. Dlatego najlepiej umieścić boemerię na miejscu z cieniem. Temperatura, w której roślina czuje się komfortowo, wynosi od +18 do +20 stopni. Orientalne okna są idealne do uprawy.

Podlewanie
Woda do nawadniania w lecie nie jest bardzo potrzebna. Wilgotność w naszym regionie pozwala jej czuć się komfortowo, a zimą należy ją całkowicie podlać. Ale ponieważ roślina uwielbia wilgoć, zaleca się spryskiwanie liści ciepłą wodą, która musi najpierw zostać osadzona.

Jak sadzić boemeria

Gleba dla rośliny pasuje uniwersalnie, ale jeśli nadal chcesz ją zbierać samodzielnie, dodaj:

 • działka ogrodowa (1 część)
 • liście próchnicy (2 części)
 • torf (1 część)
 • piasek (1 część)

Metody nawożenia

Możesz karmić roślinę raz lub dwa razy w miesiącu nawozem organicznym. Najlepszym rozwiązaniem do nawożenia będzie nawóz do roślin ozdobnych.

Przesadzanie niesamowitej rośliny boemerii

Najbardziej odpowiednią porą roku jest wiosna. Jeśli jest to młoda roślina, to w ciągu pierwszych trzech lat przesadza się ją co roku, ale stopniowo zmniejsza się częstotliwość tego procesu. Przenosząc rośliny do doniczki, należy położyć warstwę drenażu na dnie. Pomoże to zmniejszyć nadmierną wilgotność. Konieczne jest przeszczepienie boemerii tylko wtedy, gdy system korzeniowy całkowicie zaplątał się w bryłę ziemi. Przeszczepione przez przeładunek. Wiosną nagie pędy są odcinane, aby odmłodzić roślinę.

Metody hodowlane

Istnieje kilka sposobów rozmnażania: według nasion, podziałów i sadzonek. Robienie interesów na wiosnę. Jest to bardzo produktywna metoda, która pozwala uzyskać kilka roślin jednocześnie.

Również rozmnażanie za pomocą sadzonek jest bardzo popularne wśród miłośników kwiatów. Faktem jest, że ta metoda pozwala w sezonie wegetacyjnym na zwiększenie liczby roślin w ogrodzie. Sadzonki sadzi się w ziemi piaskiem.Przyzwyczajenie się do gleby zajmuje około czterech tygodni.

Choroby i owady szkodliwe dla rośliny

Głównymi wrogami tej rośliny są mszyce i kleszcze, które są eliminowane przez opryskiwanie roślin roztworem mydła i wody. Jeśli liście mają nadmiar wilgoci, zaczynają czernić i wysychać. Jednak przy niewystarczającej wilgotności roślina również czuje się niekomfortowo. Kiedy mszyce rozmnażają się na roślinach, liście stają się lepkie. Aby wyeliminować szkodniki, możesz użyć specjalnych leków przeciwko owadom.

Odmiany boemerii

Odmiany boemerii

 1. Duży liść. Roślina ta zawsze zachowuje zielony kolor w każdych warunkach. Rośnie i rozwija się w formie drzewa o wysokości 4 metrów, rzadziej 5. Pędy z wiekiem zmieniają kolor na brązowy. Liście są wystarczająco duże, szorstkie w dotyku. Kwiaty wyglądają jak kłosy kukurydzy. Kolor kwiatów jest blady.
 2. Srebrzysty Gatunek ten wyróżnia się liśćmi pokrytymi srebrną płytką.
 3. Cylindryczny Jest to roślina wieloletnia. Swoją nazwę zawdzięcza kształtowi liści.
 4. Dwa ostrza. Może dorastać do 2 metrów wysokości. Liście są owalne, szorstkie, z ząbkowanymi krawędziami.
 5. Śnieżnobiały Pędy są w prostej pozycji. Liście są w kształcie serca, małe, pokryte białą powłoką. Liść powyżej jest zielony. Wydłużone owoce dla dorosłych.

Zabawne fakty

 1. Roślina ta była dystrybuowana w Chinach jako osobna uprawa, ponieważ ma doskonałe właściwości do przędzenia. Do dziś na tych ziemiach rośnie wiele rodzajów boemerii, które są wykorzystywane do produkcji włókna, które jest aktywnie wykorzystywane w przemyśle.
 2. Włókno Bemer ma wysoką wytrzymałość i prawie nie ulega gniciu, dlatego często stosuje się je do produkcji lin. Wcześniej był używany do produkcji żagli.
 3. Bemeria jest wykorzystywana do produkcji drogich tkanin, ponieważ struktura włókna jest bardzo podobna do struktury jedwabiu i nadaje się do bardzo jasnego koloru, podczas gdy włókno nie traci swojej jedwabistej struktury.
 4. Interesujące informacje będą dla fanów noszenia dżinsów, ponieważ włókno boemerii bierze czynny udział w ich tworzeniu. Materiał jest lekki i oddychający.
 5. Włókno roślinne jest również częścią przemysłu papierniczego.
 6. Ciekawym faktem jest to, że włókno ramie to bardzo starożytny materiał, który był używany przez człowieka od czasów starożytnych. Jeśli weźmiemy pod uwagę odkrycia dokonane przez archeologów w Kijowie, to już w grobach Scytów (III wpne) istniały tkaniny zawierające włókna tej rośliny.
 7. Bemeria przybyła do Europy dopiero za panowania angielskiej królowej Elżbiety 1 (16-17 wieku) w „złotym wieku”. Za panowania tej królowej do Anglii sprowadzono drogie tkaniny z całego świata. Tkaniny wykorzystujące bemerię z Chin i Japonii nie stały się wyjątkiem. Nazywano je wówczas tkaninami z „chińskich pokrzyw”. W Holandii te drogie tkaniny zostały przywiezione z wyspy Java, która we Francji nosiła nazwę Batiste. Przemysł holenderski wyprodukował również wiele materiałów, których surowcami były właśnie włókna boemerii.
 8. W Związku Radzieckim próbowano leczyć rany do podobnego zastosowania, ale wyniki były negatywne. W carskiej Rosji wszędzie kwitła bemeria o białych kwiatach.

Można zatem zauważyć, że ta roślina jest unikalnym naturalnym dziełem i każdy może ją uprawiać.

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa