Jakie koty są niebezpieczne dla kobiet w ciąży?

W okresie ciąży kobieta uważnie monitoruje swoje zdrowie, nie toleruje odchyleń i reaguje na absolutnie wszystko. Wydawałoby się, jaką szkodę może wyrządzić puszysty zwierzak w domu, ponieważ mieszkał tu przed poczęciem. Jednak eksperci myślą inaczej i przedstawiają uzasadnione argumenty. Aby nie zaszkodzić płodowi w macicy, kobieta powinna ważyć absolutnie wszystko i w razie potrzeby podjąć odpowiednie środki. Spójrzmy na najważniejsze aspekty, abyś mógł wyrazić swoją opinię.

Jakie koty są niebezpieczne dla kobiet w ciąży?

Niebezpieczeństwo kotów dla przyszłej matki

 1. Eksperci twierdzą, że futrzany zwierzak może zaszkodzić zdrowiu matki, a zwłaszcza rozwojowi płodu. Argumentem za tymi słowami jest toksoplazmoza. Jest to choroba, którą zwierzę może zarazić człowieka. Jest to spowodowane przez pasożyty obecne w ciele ptaków, kotów i psów. Jednak ten pasożyt może w pełni się rozmnażać i istnieć tylko w ciele kota.
 2. Wirus ten jest odporny na czynniki drażniące, co oznacza, że ​​istnieje przez długi czas. Bakterie mogą żyć w odchodach kota przez 2 lata lub dłużej. Wchodzi do ludzkiego ciała przez surowe mięso lub inną podobną żywność. Choroba nie ma specjalnych objawów, zarażeni ludzie i zwierzęta nawet nie podejrzewają istniejącej rany.
 3. Czasami występują objawy, podobne do łagodnego przeziębienia. Jednak dla dziecka w łonie matki jest to realne zagrożenie. Wirus działa na centralny układ nerwowy, spowalnia tworzenie tego układu. Jeśli dziecko zostanie zarażone, prawdopodobnie rozwiną się wrodzone nieprawidłowości mózgu lub inne, nie mniej poważne, patologie.
 4. Często z tego powodu płód umiera. Jeśli kot przekazał toksoplazmozę przed 23 tygodniami ciąży, eksperci zalecają przerwanie ciąży, jeśli zostanie wykryta patologia. Kiedy kobiety słyszą te informacje po raz pierwszy, natychmiast chwytają się za głowę i nie wiedzą, gdzie położyć futrzanego zwierzaka. Ale nie spiesz się.

Cechy choroby

 1. Powyższe ryzyko dla dziecka jest możliwe, jeśli przyszła matka zaraziła się po raz pierwszy podczas ciąży lub bezpośrednio przed poczęciem. W przypadkach, gdy kobieta jest świadoma, że ​​zachorowała na toksoplazmozę na długo przed porodem dziecka, nie martw się. Nie zachorujesz ponownie.
 2. W razie wątpliwości zabierz kota do weterynarza i upewnij się, że nie jest chory. Oczywiście przejdź również przez badanie. Przeprowadzono analizę zakażenia TORCH w celu wykrycia toksoplazmozy. Przynieś także odchody zwierząt domowych do laboratorium. Po tych manipulacjach sytuacja staje się jasna, podejmujesz decyzję.
 3. Jeśli istnieje odporność na ten ból, nie ma niebezpieczeństwa. Jeśli zwierzę jest zarażone i udało ci się uciec, sytuacja jest bardziej skomplikowana. Poszukaj schroniska dla zwierząt. Jeśli zdecydujesz się opuścić zwierzę, chroń się.

Środki ostrożności

Ciąża i koty

 1. Niestety warto wiedzieć, że ani zwierzę, ani ty nie jesteś odporny na to, że możesz zarazić się toksoplazmozą. Staraj się, aby zwierzę nie wychodziło na zewnątrz, aby komunikowało się z braćmi.
 2. Od kotów domowych twój kot może łatwo złapać taką chorobę lub inną infekcję. Pamiętaj, że podczas noszenia dziecka w żadnym wypadku nie całuj kota i za każdym razem myj ręce mydłem w kontakcie ze zwierzęciem.
 3. Upewnij się, że zwierzę nie wdrapie się na stół. Ogólnie zwracaj uwagę na zachowanie i ogólny stan zwierzęcia. Toksoplazmoza objawia się brakiem apetytu, z biegunką i podwyższoną temperaturą ciała.
 4. Jeśli zauważysz, że twój czworonożny przyjaciel nie czuje się dobrze, skontaktuj się z weterynarzem w celu uzyskania pomocy.Aby temu zapobiec, możesz regularnie odwiedzać takiego lekarza w celu zapobiegania. Najważniejsze jest powierzenie czyszczenia toalety kota innemu członkowi rodziny. Nie rób takich rzeczy samemu.
 5. Poprzez kał najłatwiej jest wykryć taką infekcję. Jeśli nie masz innego wyboru, pamiętaj o podstawowych środkach bezpieczeństwa. Zawsze noś silikonowe rękawiczki i myj toaletę zwierzęcia wrzącą wodą. W ten sposób można przeprowadzić całkowitą dezynfekcję.

Mity

U zwykłych ludzi istnieje wystarczająca liczba znaków, które mówią o ciąży i obecności kota w domu. Interesujące jest to, że niektóre z nich są całkiem prawdziwe i zaleca się ich stosowanie jako rekomendacji.

 1. Mit 1. Niektóre uważają, że ciężarnym dziewczynom nie wolno odbierać kotów. Jest w tym trochę prawdy, ponieważ zwierzęta są nosicielami toksoplazmozy. Dlatego przy każdym kontakcie z czworonożnym przyjacielem zachowaj szczególną ostrożność i dokładnie umyj ręce mydłem. Jeśli wcześniej miałeś taką chorobę, nie jesteś w niebezpieczeństwie.
 2. Mit 2. Uważa się, że jeśli kot śpi w tym samym pastelu z kobietą w ciąży, doprowadzi to do kłopotów. Jeśli w to wierzysz, kiedy zwierzę próbuje położyć się przy przyszłej kobiecie przy porodzie, coś jest nie tak z dzieckiem. W rzeczywistości czworonożny przyjaciel po prostu przywiązuje się do osoby i stara się być blisko, okazując uczucie. Dlatego nie martw się o to, nie ma w tym nic złego.
 3. Mit 3. Podobno jeśli zwierzę śpi na klatce piersiowej kobiety, to po porodzie nie będzie miała mleka matki. Warto zauważyć, że takie założenie niczego nie popiera. Jedynym powodem, dla którego nie powinieneś pozwolić swojemu zwierzakowi spać na jego klatce piersiowej, jest możliwość zarażenia się. Ponadto duża osoba spoczywająca na klatce piersiowej może powodować wiele dyskomfortu. Być może od ściśnięcia może zaszkodzić gruczołom sutkowym.

Pamiętaj, aby nie napotkać żadnych chorób, musisz przejść badanie zarówno dla ciebie, jak i zwierzęcia. Postępuj zgodnie z podstawowymi środkami ostrożności. Nawet jeśli czworonożny przyjaciel jest chory, przestrzegając prostych zasad, nie zostaniesz zainfekowany. Nie musisz słuchać wszelkiego rodzaju bajek i pozbyć się zwierzęcia.

Wideo: ciąża i koty - porady weterynarza

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa