Co to jest kolczoch i jak jest użyteczny?

Niesamowite warzywo dla północnych szerokości geograficznych, kolczoch jest dobrze znany w Meksyku, krajach kontynentu amerykańskiego. Trudno nazwać innym produktem roślinnym, którego 100 gramów zawiera tylko 19 kcal. Roślina wykorzystuje wszystkie części, owoce, liście, pędy i korzenie używane w kuchni, medycynie ludowej. Tak cenny produkt należy rozważyć bliżej.

Kolczoch

Ogórek meksykański i jego właściwości

Roślina naprawdę ma dwojaką nazwę. Jego podobieństwo do ogórka jest dość imponujące:

  • oba gatunki należą do rodziny dyni;
  • rosną na pędach podobnych do winorośli;
  • mają wydłużony kształt i kolor z zielonego na prawie biały;
  • Zgrywaj od czerwca do września;
  • pierwszeństwo mają młode owoce;
  • są częścią sałatek, są używane świeże, solone i marynowane.

Zaczynają się znaczne różnice. Kolczoch żartobliwie nazwał marzenie hodowcy, który chciał krzyżować ziemniaki z pomidorem, zbierając podwójne plony.

Owoce meksykańskiego ogórka dorastają do 600 gr, mają słodkawy smak soczystej miazgi. Chowa się pod błyszczącą cienką skórą, która jest dość odporna na wpływy zewnętrzne. Oprócz miąższu, nasion o orzechowym smaku, młode pędy idą na jedzenie. Są przygotowywane na bazie szparagów. Bulwy mają podobne właściwości do ziemniaków, zawierają dużą ilość skrobi, ale w przeciwieństwie do domowych roślin okopowych, dorastają do 10 kg.

Ciekawe: istnieje wiele potraw opartych na kolczudze. W zależności od towarzyszących produktów staje się składnikiem zup, sałatek, doskonałej przystawki, a nawet nadzienia na słodkie ciasto.

Jego zalety doceniają tradycyjni uzdrowiciele. Ma:

  • przeciwzapalne;
  • oczyszczające;
  • właściwości moczopędne.

Skład chemiczny

Prawie kompletną linię witamin z grupy B, aminokwasów, wśród których najcenniejsze są lizyna, tryptofan i histadyna, znaleziono w miąższu owoców i zielonych części rośliny. Lista minerałów obejmuje magnez, fosfor, potas, sód, wapń, żelazo. Cukier, skrobia, błonnik, karoten uzupełniają kompozycję.

Korzyści zdrowotne

Regularne włączanie produktu do menu pomaga pozbyć się kamieni nerkowych, zmniejszyć wagę, poprawić przewód pokarmowy, usunąć nadmiar płynu i ustabilizować ciśnienie krwi.

W ginekologii opartej na meksykańskim ogórku przygotowywane są preparaty stosowane w kompleksowej terapii mastopatii, mięśniaków i chorób onkologicznych. U mężczyzn kolczoch jest w stanie złagodzić stan i złagodzić nasilenie objawów zapalenia gruczołu krokowego. Naczynia oparte na nim są zalecane w okresie rehabilitacji po sesjach chemioterapii. Zwiększa odporność dzięki wysokiej zawartości kwasu askorbinowego, stymuluje procesy regeneracyjne.

Kolczoch stopniowo zyskuje na popularności, rozprzestrzeniając się po krajach kontynentu europejskiego. Warto wprowadzić go do diety, aby urozmaicić i cieszyć się smakiem.

Wideo: jak uprawiać chayot w ogrodzie

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa