Skuteczne czyszczenie dywanów w domu

Obecnie dywan jest integralnym i ważnym elementem wielu wnętrz - nie tylko prostym i utrzymanym w minimalizmie, ale także elitarnym, drogo wyposażonym. Dywan ma wiele przydatnych funkcji, ale jako wykładzina podłogowa wymaga niezbędnej pielęgnacji i postawy.

Skuteczne czyszczenie dywanów

Istnieje wiele sposobów dbania o zanieczyszczenia takich powłok i zapobiegania im, a także przedłużania ich trwałości i zachowania pierwotnego wyglądu. W tym artykule rozważymy, jak można szybko i skutecznie wyczyścić dywan za pomocą improwizowanych środków w domu.

Kiedy czyścić dywan

Czyszczenie dywanów może być wymagane w następujących sytuacjach:

 1. Czyszczenie w celu zapobiegania (przynajmniej raz w tygodniu) odkurzaczem w celu usunięcia cząstek kurzu i brudu.
 2. Dywan został poważnie zanieczyszczony: rozlane napoje, kawałek tłuszczu lub każda plama, którą trudno usunąć. W takiej sytuacji konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie czyszczenia dywanu, w przeciwnym razie cząsteczki brudu zostaną wchłonięte przez jego strukturę i wysuszone.
 3. Podłoga jest nasycona nieprzyjemnymi zapachami. Może się to na przykład zdarzyć, jeśli dywan znajduje się w kuchni lub w mieszkaniu, w którym przebywają zwierzęta. Wiele gospodyń domowych napotkało taki problem i istnieje wiele metod usuwania nieprzyjemnych zapachów z dywanu.

W takich sytuacjach konieczne jest wyczyszczenie dywanu, a jeśli nie będzie możliwości wezwania pomocy specjalistów do czyszczenia podłóg, będziesz musiał rozpocząć czyszczenie za pomocą improwizowanych narzędzi. Ważne jest, aby polegać na różnych zaleceniach opartych na wieloletnim doświadczeniu wielu specjalistów i gospodyń domowych.

Ogólne zalecenia

Przed rozpoczęciem czyszczenia dywanu należy wziąć pod uwagę specyficzne cechy i strukturę dywanu, ponieważ określi to podejście do procesu czyszczenia. Jednak prawie zawsze możesz użyć uniwersalnych wskazówek do czyszczenia domowych dywanów:

 1. Używaj tylko metod czyszczenia na sucho. Wiele dywanów ma negatywny stosunek do wody, ale jeśli było to konieczne do czyszczenia na mokro, będziesz musiał użyć zimnej wody. Dozwolone jest stosowanie zwykłego lub myjącego odkurzacza. Ponadto zawsze warto pamiętać o zwykłej miotle, która pomoże w pierwszym etapie usunąć duże cząstki gruzu i kurzu z dywanu (wskazane jest delikatne zwilżenie miotły zimną wodą, co pozwoli uniknąć kurzu w powietrzu).
 2. Twarde szczotki nie są zalecane do czyszczenia dywanów, w przeciwnym razie struktura stosu może zostać złamana lub uszkodzona. Za pomocą pędzla nie powinieneś zbyt uważnie pocierać plamami i czyścić ściśle do środka plamy, w przeciwnym razie zanieczyszczenie wzrośnie tylko w obszarze. I pamiętaj, że czyszczenie dywanów szczotką powinno odbywać się tylko w kierunku stosu dywanów.
 3. Przed użyciem domowych chemikaliów przeznaczonych do czyszczenia dywanów należy uważnie przeczytać zasady korzystania z produktu i poszukać opinii na jego temat.Możesz sprawdzić chemię zastosowaną wcześniej na niepozornym fragmencie powłoki, aby jeszcze bardziej wykluczyć możliwość uszkodzenia całego dywanu (aby uniknąć blaknięcia barwników lub uszkodzenia stosu).

Wiele gospodyń domowych, decydując się na metodę czyszczenia dywanów, początkowo jest skłonnych do wybierania metod ludowych i improwizowanych środków, które są nie tylko testowane przez długi czas, ale także wykazują wyraźną skuteczność.

Poniżej szczegółowo omawiamy każdy rodzaj czyszczenia dywanów, jego specyfikę, algorytm czyszczenia i środki, które można zastosować.

Uwaga! Przed użyciem każdej z metod wymienionych poniżej konieczne jest oczyszczenie dywanu z małych cząstek gruzu i kurzu, a także fragmentu dywanu ukrytego przed wścibskimi oczami, aby sprawdzić, jak działają na niego elementy czyszczące. Pomoże to nie tylko chronić dywan, ale także zapewni wysoką skuteczność czyszczenia.

Czyszczenie dywanu sodą oczyszczoną lub solą

Kompleks sody i soli to skuteczny sposób czyszczenia w domu dywanu, z którego korzysta więcej niż jedno pokolenie gospodyń domowych. Aby wyczyścić podłogę za pomocą tej metody, nie musisz mieć określonych umiejętności ani wiedzy. Do czyszczenia należy posypać zanieczyszczoną część dywanu mieszaniną soli i sody, a następnie pozostawić na około pół godziny. Ponadto elementy są usuwane za pomocą miotły, a dywan jest odkurzany.

Czyszczenie dywanu sodą oczyszczoną lub solą

Ta metoda bardzo pomaga w usuwaniu małych nietłustych plam lub, jeśli to konieczne, odświeżeniu wyglądu dywanu, ale jest mało prawdopodobne, aby poradziła sobie z poważnymi plamami brudu. Niezbędną zaletą tej metody jest dostępność składników (soda oczyszczona i sól kuchenna znajdują się w każdym mieszkaniu), a także fakt, że są one bezpieczne dla prawie każdego dywanu.

Soda jest zasadniczo tanim i doskonałym narzędziem do czyszczenia dywanów lub dywanów.

Czyszczenie dywanów za pomocą octu

Próbując zdecydować, co zastosować do tej procedury w domu, nie zapomnij o zwykłym occie stołowym, który często służy do usuwania plam z brudu na dywanach wełnianych. Jeśli przetworzysz stos dywanu z niskoprocentowym roztworem octu, dywan będzie wyglądał świeżo, a stos powróci do poprzedniego połysku.

Algorytm czyszczenia jest następujący:

 • dywan jest odkurzany;
 • przygotowuje się słaby roztwór octu (potrzeba 15-20 ml octu na litr wody);
 • za pomocą miękkiej szczotki zanurzonej w roztworze należy przejść wzdłuż stosu dywanów;
 • po upływie dwudziestu minut wytrzyj dywan czystą, suchą ściereczką;
 • dywan należy ponownie odkurzyć.

Pamiętaj, że powinieneś obrabiać dywan szmatką w kierunku stosu, a jeśli są na nim plamy, możesz nieco bardziej zwilżyć podłogę. Następnie, po zakończeniu czyszczenia, zaleca się przewietrzyć pomieszczenie i pozwolić dywanowi całkowicie wyschnąć.

Używanie zaparzacza do herbaty do czyszczenia dywanów

Należy pamiętać, że ta metoda jest odpowiednia tylko do czyszczenia dywanów w ciemnym kolorze. Istnieje duża szansa, że ​​lekki dywan zostanie beznadziejnie zepsuty przez plamę z herbaty, więc nie powinieneś ryzykować. Używanie liści herbaty nie jest najpopularniejszą metodą usuwania plam, ale nadal przynosi pewne korzyści.

Co jest konieczne do czyszczenia:

 • świeże i jeszcze mokre liście herbaty - przygotowane wcześniej;
 • produkt musi być rozrzucony na zanieczyszczonych obszarach wykładziny podłogowej;
 • poczekaj na suszenie, a następnie zbierz liście herbaty za pomocą miotły lub odkurzacza.

Możesz zastosować liście herbaty z dowolnej herbaty: zielonej lub czarnej. Przed użyciem należy go dobrze wycisnąć. Ta metoda często pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z dywanu.

Używanie amoniaku do czyszczenia dywanu

Jeśli dywan jest zanieczyszczony czerwonym winem lub różnymi sokami, użycie amoniaku może być skuteczne. Do czyszczenia należy wykonać następujące czynności:

 • dywan jest odkurzany;
 • przygotowanie roztworu - 2 łyżeczki amoniak na 1 litr wody;
 • pędzel jest lekko zwilżony roztworem, a następnie stos dywanu jest wycierany;
 • dywan pozostawia się na kilka minut, a następnie czyści suchą szmatką.

Nie zaleca się zbytniego zwilżania powłoki roztworem, aby jego podstawa nie była narażona na działanie amoniaku. Z pewnością będziesz musiał przewietrzyć pomieszczenie, ponieważ amoniak ma specyficzny i ostry zapach.

Czyszczenie dywanów proszkiem do prania i naftą

Wysoką wydajność można osiągnąć, stosując mieszaninę proszku do prania, nafty i czystej wody. Stosowanie podobnej metody czyszczenia jest zalecane w przypadku dywanów wełnianych lub syntetycznych wykładzin podłogowych.

Czyszczenie dywanów proszkiem do prania i naftą

Aby usunąć plamy, wykonaj następujące czynności:

 • woda i proszek do prania są mieszane w takiej samej proporcji, jak w przypadku zwykłego prania;
 • następnie dodaje się 1 łyżeczkę. nafta na 1 litr roztworu;
 • gąbka jest zwilżana w tej mieszaninie, a obszary dywanu, które zostały zanieczyszczone, są z nią wycierane.

Główną wadą tej metody jest obrzydliwy zapach, czasem znika na kilka dni, więc w lecie można wykonać tę procedurę, aby nie można było zamknąć okien.

Metoda czyszczenia dywanów trocinami i benzyną

Ta metoda jest skuteczna i sprawdziła się. Pomaga pozbyć się plam z wina, lakieru, produktów czekoladowych, zapachu moczu i innych zanieczyszczeń. Trociny w połączeniu z benzyną to wspaniałe narzędzie do czyszczenia podłogi w domu. Lekarstwo jest szczególnie dobre w usuwaniu starych plam, które zostały zjedzone w strukturze dywanu. Należy rozumieć, że podobnie jak w poprzedniej metodzie nieprzyjemny zapach może pozostawać w mieszkaniu przez kilka dni.

Przed rozpoczęciem czyszczenia należy przejść odkurzaczem po dywanie, a następnie przygotować roztwór mydła z dodatkiem benzyny - w proporcji około 10: 1. Trociny, które można kupić w każdym sklepie zoologicznym, są w nim impregnowane. Miejsca zanieczyszczenia na powłoce są silnie posypane trocinami, a następnie pozostaje czekać, aż całkowicie wyschną. W tym czasie trociny będą w stanie wchłonąć elementy brudu do swojej struktury i można je zmieść miotłą.

Używanie odkurzacza parowego

Jest to stosunkowo młody, ale bardzo skuteczny sposób na usunięcie dywanu z plam. Najpierw musisz zastosować pędzel, aby usunąć głęboko zatkany brud, a następnie użyć pędzla w połączeniu ze szmatką.

Aplikacja do czyszczenia dywanu z kiszonej kapusty

Aby pozbyć się plam na dywanie za pomocą tej metody, musisz wziąć najbardziej zwykłą kiszoną kapustę, która została przygotowana bez octu. Następnie należy go dokładnie umyć, aby pozbyć się silnych zapachów i rozrzucić na dywanie. Następnie należy przetoczyć go szczotką lub zwykłą miotłą po powierzchni dywanu, aż kapusta zostanie całkowicie zanieczyszczona.

Następnie kapusta jest zbierana z dywanu, ponownie myta i procedura jest powtarzana od samego początku, aż kapusta będzie względnie czysta na końcu cyklu. A następnie musisz zebrać kapustę, a dywan - dokładnie odkurz.

Czyszczenie dywanów skrobią

Przed użyciem skrobi do czyszczenia dywanu należy odkurzyć powłokę, a następnie rozproszyć skrobię w zanieczyszczonych obszarach, przetrzeć suchą szczotką i po 10 minutach całkowicie odkurzyć dywan.

Skrobia pomaga skutecznie usunąć cząsteczki kurzu z dywanu, aby odświeżyć powłokę, ale ta metoda nie jest zalecana do stosowania z dywanami wielokolorowymi i ciemnymi, w przeciwnym razie użycie skrobi jest obarczone wyglądem białej powłoki.

Podsumowując, chciałbym wspomnieć, że wszystkie wyżej wymienione metody naprawdę pomagają szybko i skutecznie usunąć dużo brudu z dywanów w domu. Ale jeśli obawiasz się wyniku, to aby uniknąć uszkodzenia dywanu, lepiej skontaktować się ze specjalistami.

Wideo: jak łatwo i skutecznie czyścić dywan

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa