Tapeta z włókniny - główne zalety i wady

W ciągu ostatnich kilku lat tapety z włókniny, które można stosować zarówno do dekoracji ścian, jak i sufitów, stały się szczególnie popularne na rynku produktów naprawczych. Popularność produktów szybko rośnie, a wielu, którzy już używali go do mieszkania, chętnie dzieli się swoimi pozytywnymi doświadczeniami z rodziną i przyjaciółmi.

Tapeta z włókniny

Co jest takiego specjalnego w nowych tapetach i co one w ogóle reprezentują? Te i inne kwestie zostaną omówione w tym artykule.

Flizelina: charakterystyka materiału

Jest to bardzo mocny i gęsty materiał, przypominający wygląd papieru, ale proces produkcji jest inny. Aby uzyskać włókninę, musisz przygotować specjalną masę z recyklingu włókien celulozowych. Ta płynna substancja zamienia się w długą szmatkę, którą następnie przykleja się na kilka poziomów, w razie potrzeby suszy i zwija.

Ze względu na fakt, że włókna uległy modyfikacji i chemicznemu sieciowaniu ze sobą, materiał praktycznie się nie zużywa. Jest również znacznie mocniejszy i znacznie lepiej odporny na ogień, wilgoć i doskonale przewodzi parę.

W rezultacie powstał bardzo trwały materiał przypominający wyglądem papier. Jednak włóknina jest wykorzystywana nie tylko do produkcji tapet. Służy również do tworzenia materiałów podszewkowych w celu stabilizacji tkanin podczas szycia, a nawet jako ramy do haftowania, oprogramowania firmowego i aplikacji.

W przypadkach z tapetą powłoka włókninowa może mieć strukturę jednowarstwową, dwuwarstwową lub nawet trójwarstwową z wypukłą stroną lub podstawą dla warstwy dekoracyjnej.

Różnorodne tapety z włókniny

Rodzaje tego rodzaju tapet z włókniny różnią się od siebie nie tylko budową, wyglądem (wyglądem), ale także celem. Rozważ osobno każdy rodzaj włókniny.

Tapeta z włókniny
Te tapety są wykonane wyłącznie z włókniny. W takich produktach górna warstwa dekoracyjna jest również wykonana z włókniny. Z reguły struktura wszystkich warstw oprócz górnej jest gładka i równa. Warstwa dekoracyjna jest zwykle ozdobiona różnymi wytłoczonymi wzorami i wzorami. Wykończenie włókninowych tapet jest ostateczne, to znaczy, że nie będą musiały być pomalowane ani uzupełnione czymś. Wystarczy przykleić tapetę i cieszyć się widokiem. Bezbarwna i gładka tapeta przeznaczona do kolorowania.

Ścianę pokrytą taką tapetą można pomalować farbą akrylową lub emulsyjną na bazie wody. Zaletą tych kolorów jest to, że można ich używać wielokrotnie, zmieniając kolory w każdym projekcie pokoju.

Tapeta z włókniny
Tapeta nietkana jest pokryta wierzchnią warstwą dekoracyjną z papieru, tkaniny lub akrylu. Może być również powłoka winylowa. Dekoracyjna górna warstwa tapety pokazuje zewnętrzne cechy tapety, niezależnie od tego, czy można je pomalować. Górna warstwa może różnić się składem, co znacznie wpływa na koszt tapety.

Dzięki nowoczesnej technologii powstają różnego rodzaju tapety, które naśladują wszelkie naturalne materiały. Efekt ten osiąga się poprzez tłoczenie na gorąco. Po pokryciu wierzchniej warstwy tapety dekorem powstaje efekt tkanin jedwabnych i lnianych, a także powłok skórzanych. Najpopularniejszym wykończeniem jest tapeta winylowa z włókniny.

Ciekawe wzory na tapecie można uzyskać za pomocą metody dekoracji ekranu.Za pomocą tej metody można uzyskać niezwykłą strukturę reliefową górnej warstwy.

Plusy i minusy włókninowych tapet

Jak każdy inny materiał, tapeta z włókniny ma swoje zalety i wady, a aby określić jakość i praktyczność tego produktu, należy wziąć pod uwagę wszystkie jego zalety i wady.

Plusy

 1. Flizelin to bardzo długotrwały materiał, który będzie ci wiernie służył, zachowując swój pierwotny wygląd przez długi czas.
 2. Te tapety są wykonane bez zanieczyszczeń i szkodliwych materiałów i są produktem przyjaznym dla środowiska, co oznacza, że ​​nie musisz martwić się o zdrowie ludzi mieszkających w tym pokoju.
 3. Tapeta z włókniny jest bardzo gęsta i trwała, dlatego sama powłoka jest bardzo niezawodna.
 4. Tapeta z włókniny ma powłokę ogniotrwałą, co oznacza, że ​​dzięki takiej tapecie poczujesz się bezpiecznie.
 5. Tapetowanie nie jest trudne i możesz to zrobić samodzielnie.
 6. Utrzymanie czystości tapet z włókniny jest bardzo proste: można je prać, odkurzyć, ale ich struktura nie zmieni się w żaden sposób, co jest również bardzo wygodne.
 7. Gdy dom się kurczy, tapety te nie ulegają deformacji.
 8. Jeśli chcesz usunąć tapetę, nie musisz jej moczyć wodą, ponieważ po prostu odklejają się, a to znacznie oszczędza czas i wysiłek.
 9. Podczas klejenia zużywa się niewielką ilość kleju, ponieważ tylko ściana jest powlekana, a to również oszczędza czas.
 10. Tapeta z włókniny, jak pokazuje wieloletnia praktyka, doskonale przylega do każdej powierzchni - mówimy o takich powierzchniach, jak beton, płyta gipsowo-kartonowa, drewno i tak dalej.
 11. Tapeta z włókniny jest bardzo odporna na działanie światła.
 12. Są to oddychające tapety, które przepuszczają wodę i powietrze, ale w przypadkach, w których na tak zwany winyl nakładana jest warstwa włókniny, właściwości te są całkowicie tracone.

Wady
Jest znacznie mniej negatywnych momentów, ale nadal warto je wziąć pod uwagę, ponieważ każda rzecz, materiał, produkt, a nawet osoba ma wady. Tapeta włókninowa nie jest wyjątkiem:

Wady włókniny tapety

 1. Tapety nietkane mają słabą izolację akustyczną i jest to prawdopodobnie jedna z najważniejszych wad.
 2. Różnią się ceną od zwykłych tapet papierowych.
 3. Tapety reliefowe to bardzo dobry odpylacz, który nie ma dobrego wpływu na osoby z alergią, dlatego przy zakupie tego typu warto wziąć pod uwagę te informacje.
 4. Wytłaczane tapety są również doskonałą „przynętą” dla małych dzieci i zwierząt, które z czystego zainteresowania mogą je gryźć, łzawić, gryźć.
 5. Jeśli kupisz bezbarwną tapetę z włókniny, pamiętaj, że zakup specjalnych farb będzie wymagał dodatkowych kosztów.
 6. Czyszczenie wilgotną szmatką wzór reliefowy tapety jest dość żmudnym zadaniem, które zajmie dużo czasu, zwłaszcza jeśli taka tapeta nie znajduje się w tym samym pomieszczeniu.

W rzeczywistości cechy towarów są całkiem dobre: ​​szybko schną, mają wysoką przyjazność dla środowiska, mają długą żywotność, możesz wybrać dowolną długość i szerokość.

Jak zrozumieć znaczenie ikon na tapecie

Bardzo przydatną rzeczą jest etykietowanie. To ona pomaga klientom ustalić, jak długo tapeta wysycha, czy można ją przetrzeć wilgotną szmatką, umyć wodą. Na tych samych etykietach widać, czy wybrana tapeta odpowiada GOST. Te ikony są bardzo wygodne i nie należy ich ignorować. A zanim spróbujesz samodzielnie określić jakość i cel tapety, lepiej poświęcić trochę czasu i przestudiować notację.

 1. Jeśli na zdjęciu narysowany jest pędzel i trzy fale, dozwolona jest pielęgnacja na mokro.
 2. Jeśli zobaczysz obraz słońca, oznacza to, że tapeta jest odporna na światło.
 3. Pędzel narysowany na etykiecie z pionową linią obok ostrzega, że ​​tylko ściana jest pokryta klejem.
 4. Pędzel umieszczony na poziomej linii wskazuje odwrotnie - tylko tapeta jest pokryta klejem.
 5. Jedna falista linia - pokrycie ścienne można umyć po wklejeniu.
 6. Trzy fale - takie tapety można prać bardzo często, ponieważ mają dobrą odporność na ścieranie.
 7. Jeśli na etykiecie jest namalowana tylko połowa słońca, tapeta ma średnią jasność.

Również na tapecie można znaleźć oznaczenie literowe. Na przykład, jeśli tapetę można pomalować, oznaczenia będą następujące: zobaczysz litery „STR”.

Różnorodność kolorów

Zwykła tapeta włókninowa sama w sobie nie ma szczególnie wyraźnych jasnych kolorów. Mają dość jasną teksturę i dodawanie jasnych kolorów wcale nie jest konieczne. Ale jeśli nadal chcesz jasności, możesz niezależnie wybrać ton i pomalować tapetę.

Włoskie tapety z włókniny wyróżniają się stylem i pięknymi wzorami, a także dają pierwszeństwo detalom i nowoczesności. Rosyjscy producenci również nie są daleko w tyle i są znani ze swojego designu, od klasycznego paska po eleganckie kolory.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji tapety z włókniny

 1. Jeśli na tapecie znajdziesz odciski palców, spróbuj przetrzeć je normalną tarką. Z reguły te działania są wystarczające.
 2. Gdy powierzchnia tapety jest bardzo brudna, zaleca się przymocowanie zwykłej serwetki do ściany i prasowanie żelazkiem.
 3. Jeśli są małe plamki, po prostu spróbuj umyć tapetę gąbką zwilżoną wodą, ale delikatnie umyj tapetę, nie naciskając gąbki z całej siły. Możesz użyć łagodnego roztworu mydła lub delikatnych środków czyszczących.

Czy włóknina na ścianie będzie świecić po wyschnięciu

Luki w tapecie mogą pojawić się, jeśli po wklejeniu były wystarczająco cienkie, a ściana była ciemna. Możesz również dowiedzieć się, czy tapeta będzie świecić w przyszłości, podczas gdy w sklepie: po prostu przymocuj tapetę do jakiejś jasnej powierzchni lub wzorzystej powierzchni. Dzięki temu możesz natychmiast ustalić, czy wzór będzie widoczny przez materiał. Jeśli chcesz jasnych i cienkich tapet w pokoju, zalecamy, aby przed sklejeniem ścian wyrównać je białym podkładem.

Po rozważeniu wszystkich możliwych zalet i wad tapety z włókniny możesz wyciągnąć osobiste wnioski i zdecydować, czy ten rodzaj tapety jest odpowiedni dla Ciebie, czy nie. Znaczące plusy i minusy towarów mogą przekonać kupującego w jednym lub drugim kierunku. Ale najważniejsze jest odpowiedzialne podejście do wyboru towarów, ponieważ komfort i wygląd pokoju będą zależeć od nadchodzącego wyboru. Powodzenia w wyborze!

Wideo: jak wybrać tapetę z włókniny

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa