Jak radzić sobie ze zmęczeniem: przydatne wskazówki

Zmęczenie jest częstym problemem współczesnych ludzi. Częściej dolegliwość występuje, gdy nie obserwuje się właściwej diety, nieregularnego snu i braku przydatnych pierwiastków śladowych. Jeśli nie podejmiesz działania, zmęczenie przekształci się w chorobę przewlekłą.

Jak radzić sobie ze zmęczeniem

Najczęstsze przyczyny zmęczenia

 • brak czystego powietrza;
 • nadużywanie napojów kawowych;
 • zaburzenia snu;
 • niezrównoważona dieta;
 • brak płynu w ciele;
 • skutki uboczne przyjmowania różnych leków;
 • brak witaminy D;
 • nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy;
 • niedobór żelaza, niedokrwistość;
 • perfekcjonizm;
 • nieprawidłowy przewód żołądkowo-jelitowy;
 • stres i depresja;
 • choroba mięśnia sercowego;
 • infekcja cewki moczowej;
 • cukrzyca.

Jak pokonać zmęczenie

Metoda numer 1. Spać

 1. Spróbuj spać co najmniej 7-8 godzin. Ponadto odpoczynek powinien przypadać w nocy od 22:00 do 6:00. Powodem wszystkiego jest normalny ludzki biorytm.
 2. W tych godzinach aktywność mózgu spada i wymaga ponownego uruchomienia, a wraz z nim całego organizmu. Jeśli praca nie pozwoli Ci się zrelaksować w odpowiednim czasie, spróbuj ją zmienić, zdrowie powinno być priorytetem.
 3. W przeciwnym razie, jeśli musisz spać w ciągu dnia, musisz maksymalnie zaciemnić pokój i usunąć niepotrzebne gadżety, nie powinny one zakłócać wakacji.
 4. Lekarze nie zalecają zmiany naturalnego biorytmu danej osoby, w przyszłości podobny aspekt negatywnie wpłynie na zdrowie. Uwierz mi, konsekwencje nie wywołają pozytywnych emocji.

Metoda numer 2. Aktywność fizyczna

 1. W przeciwieństwie do wszystkich wymówek, idź na sport. Nikt nie zmusza Cię do zakupu drogiego członkostwa w siłowni. Wystarczy zacząć biegać i skakać po linie.
 2. Po tygodniu poczujesz, że kwitniesz. Wystarczy spędzić pół godziny ćwiczeń i 35-40 minut w domu. Pobierz prasę i rób przysiady. Manipulacje wykonuje się co najmniej 3 razy w tygodniu.

Metoda numer 3. Kompleks witaminowy

 1. Przejrzyj swoją dietę. Aby zwiększyć aktywność organizmu, musisz jeść pokarmy o wysokiej zawartości białka. Należą do nich rośliny strączkowe, czerwona ryba, wołowina, kurczak, produkty mleczne.
 2. Pamiętaj, aby wypić kompleks witaminowo-mineralny. Konieczne jest także przebywanie na słońcu przez pewien czas. Ciało potrzebuje witaminy D. Nie zapomnij także jeść zbóż i zbóż, owoców morza.

Metoda numer 4. Wizyta specjalisty

 1. Jeśli bierzesz jakieś leki, dokładnie przeczytaj instrukcję. Być może znajdziesz przyczynę spadku aktywności organizmu.
 2. W razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem, aby zmienił lek lub przepisał PCT (terapia po cyklu). Taki ruch w możliwie najkrótszym czasie pomoże przywrócić ciało.

Metoda numer 5. Właściwe śniadanie

 1. Zacznij nowy dzień od śniadania, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Jedz naturalny jogurt z muesli, płatki zbożowe z suszonymi owocami.
 2. Po przebudzeniu wypij szklankę wody z sokiem z cytryny lub zastąp ją świeżym cytrusem. Odmawiaj napojów kawowych i czarnej herbaty.

Metoda numer 6. Walka z perfekcjonizmem

 1. Jeśli masz podobną funkcję, warto rozważyć ten fakt. Zwróć uwagę, ile wysiłku i czasu poświęcasz na znane czynności.
 2. Staraj się minimalizować perfekcjonizm w swoim środowisku pracy.Możesz być wyjątkowy w domowych obowiązkach domowych; w pracy takie działania raczej nie będą doceniane.

Popołudniowe zmęczenie

Popołudniowe zmęczenie

 1. Obecnie wielu osobom brakuje siły po obiedzie. Podobny problem objawia się sennością i zmęczeniem. Spadek aktywności wynika z wyczerpania energii związanej z codzienną aktywnością mózgu.
 2. Pamiętaj, że aktywność fizyczna zależy bezpośrednio od prawidłowego odżywiania i prawidłowego snu. Zrównoważyć swój posiłek. Łącz węglowodany i białka, nie zapomnij o świeżych warzywach i owocach.
 3. Odrzuć szybkie przekąski i inżynierów energetycznych. Jeśli to możliwe, wykonuj ćwiczenia lub spacer w dziesięć minut w szybkich krokach. Nie zwracaj uwagi na kolegów, niech pozostaną sennymi muchami.

Zmęczenie wraz z problemami psychologicznymi

Metoda numer 1. Ocena stylu życia

 1. Pierwszym krokiem jest trzeźwa ocena, czy jesteś narażony na długotrwały stres. Ile są wasze palące obawy. Zadaj sobie pytanie, czy o nic się nie martwić.
 2. Jeśli znajdziesz wyjaśnienie większości tych aspektów, spróbuj samodzielnie rozwiązać problemy. Możesz także zwrócić się o pomoc do psychologa.

Metoda numer 2. Relaksacja

 1. Jeśli odczuwasz ciągłe rozdrażnienie lub niepokój, takie myśli wkrótce zaczną wyczerpywać energię życiową. Skończysz z apatią i depresją.
 2. Aby pozwolić ciału odpocząć od przeżyć i przypływu adrenaliny, musisz nauczyć się kontrolować świadomość. Naucz się technik medytacji i relaksu, pomoże joga.

Metoda numer 3. Bezczynność i przyjemność

 1. Wyznacz granice, zmierzaj do swoich celów i marzeń. Nie musisz próbować skakać nad głową, znowu takie działania prowadzą do moralnego wyczerpania ciała.
 2. Psychologowie zalecają znalezienie kilku wolnych godzin tylko dla bezczynności. Możesz po prostu odpocząć i spać w domu przy muzyce, książce lub filmie. Spędzaj też czas w towarzystwie przyjaciół.

Alternatywne sposoby pozbycia się zmęczenia

Metoda numer 1. Chińska technologia

 1. Jeśli pozwalają na to fundusze, możesz skontaktować się z profesjonalnym gabinetem masażu. Spróbuj akupresury, podobnej praktyki znanej od starożytnych Chin.
 2. Technika ta jest podobna do akupunktury, ale zamiast igieł stosuje się głęboką akupresurę. Dzięki tej technice różne części ciała są ugniatane, poprawia się krążenie krwi.
 3. Po zabiegu odczuwa się ciepło w całym ciele, zmęczenie jest znacznie zmniejszone, mięśnie są całkowicie rozluźnione. Wiadomo również, że akupresura pomaga w produkcji endorfin.

Metoda numer 2. Joga
Joga łagodzi zmęczenie

 1. Joga pomaga przezwyciężyć zmęczenie i radzić sobie w stresujących sytuacjach. Ta technika okazała się być zdolna do przywrócenia układu nerwowego.
 2. Psychologowie często zalecają stosowanie techniki jogi. Trwające manipulacje mają pozytywny wpływ na energię życiową. Jeśli zdobędziesz doświadczenie, będziesz w stanie kontrolować siły wydane w ciągu dnia.

Metoda numer 3. Aromaterapia

 1. Procedury te mają na celu zwalczanie zmęczenia poprzez stosowanie różnych eterów. Oleje pozyskiwane są z prawie wszystkich produktów występujących w przyrodzie.
 2. Etery stosuje się na różne sposoby, można je dodawać do kąpieli, świec lub nakładać na skórę. W walce ze zmęczeniem dobrze sprawdzają się estry cytrusów, mięty i cyprysu.
 3. Jeśli chcesz pocieszyć, na ratunek przyjdzie olej kardamonowy, cynamon, olejek goździkowy. Niezbędny ładunek energii jest nabywany bez skutków ubocznych, w przeciwieństwie do kofeiny.

Metoda numer 4. Zastrzyki

 1. Aby naładować i odmłodzić ciało, lekarze zalecają wstrzykiwanie witaminy B12. Po wstrzyknięciu aktywowane są komórki układu nerwowego.
 2. Ze względu na właściwości witaminy B12 pamięć, koncentracja i myślenie ulegają znacznej poprawie.Zastrzyk pomaga poczuć się bardziej świeży, zmęczenie rozpuszcza się.

Metoda numer 5. Jedzenie

 1. Staraj się jeść w małych porcjach, ale 4-5 razy dziennie. Jeśli wspierasz ciało przez cały dzień wszystkimi niezbędnymi substancjami, jest mało prawdopodobne, aby zmęczenie cię zagroziło.
 2. Unikaj obniżania poziomu glukozy we krwi, w przeważającej części jest on zaangażowany w produkcję energii. Dlatego musisz jeść słodko, ale w małych ilościach.

Metoda numer 6. Dieta

 1. Aby przywrócić normalne zdrowie przy wystarczającej ilości energii, powinieneś zrezygnować z niskokalorycznej diety.
 2. Brak węglowodanów prowadzi do zmniejszenia aktywności całego organizmu. Konieczne jest zróżnicowanie diety za pomocą zdrowych produktów. Systematycznie bierz kurs witaminowo-mineralny.

Aby pokonać zmęczenie, należy znaleźć podstawową przyczynę pogorszenia samopoczucia. Przywróć normalny biorytm, śpij co najmniej 7-8 godzin w nocy. Wybierz odpowiednią dietę. Ćwicz i naucz się relaksować.

Wideo: jak radzić sobie z chronicznym zmęczeniem

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa