Jak szybko usunąć starą tapetę ze ścian

Przy zakupie mieszkań na rynku wtórnym najbardziej niesamowite kolory tapet są często dziedziczone po poprzednich właścicielach. I nawet jeśli rodzaj tapety wskazuje na dobry gust, nowi właściciele chcą przerobić wszystko, aby dopasować ich indywidualne preferencje.

Jak usunąć stare tapety ze ścian

Zanim zaczniesz tapetować, aby osiągnąć doskonałe rezultaty, musisz przygotować ściany, pozbyć się wszystkich przestarzałych fragmentów. Usuwając wcześniej przyklejone płótna, można napotkać wiele trudności, aby przezwyciężyć konieczność indywidualnego podejścia.

Nowe tapety to nie tylko hołd dla mody. To zmiana w życiu, próba wymazania z pamięci nudnych, a czasem nieprzyjemnych wydarzeń. Nowa kolorystyka może pomóc poradzić sobie nawet z depresją!

Znaczenie całkowitego usunięcia starej tapety

Jeśli nie usuniesz całkowicie tapety ze ścian, w przyszłości możesz stworzyć dla siebie dodatkowe problemy:

 1. Niebezpieczne mikroorganizmy, bakterie chorobotwórcze i pleśń mogą prowadzić aktywne życie pod warstwami starych, niezalecanych miejsc. Mogą powodować poważne szkody dla zdrowia ludzkiego.
 2. Stare tapety nie pozwolą ci stworzyć idealnej powierzchni, nadać jej nieestetyczny wygląd. Zepsuć ogólne wrażenie naprawy jako całości.
 3. Prawdopodobnie resztki starej tapety nie pozwolą nawet na przyczepność do ściany nowych. Mogą prowadzić do wzdęć obszarów świeżych naklejek, a także złuszczania starych, a następnie ponownie sklejonych.

Pomimo tego, że procedura jest pracochłonna i wymaga czasu i wysiłku, należy podejść do niej poważnie i odpowiedzialnie. Jakościowo przygotowane ściany do wklejenia są gwarancją, że pozwoli to uniknąć poważnych problemów w przyszłości.

Co musisz przygotować?

Narzędzia wspomagające usuwanie starej warstwy tapety:

 • Szpatułki z zaostrzonymi krawędziami (o różnych szerokościach).
 • Naczynia z gąbką polimerową lub specjalnym pojemnikiem z wałkiem do malowania.
 • Wałek z teksturą igły (tapeta „tygrys”) do perforacji.
 • Folia z tworzywa sztucznego.
 • Zmywacz do usuwania starej warstwy ciepłej wody.
 • Nóż stolarski.
 • Taśma maskująca
 • Mop z parowcem lub żelazkiem z bawełnianą szmatką.

Etapy przygotowań do usunięcia tapety

Czas potrzebny do usunięcia tapety zależy bezpośrednio od rodzaju i materiału klejącego użytego do nanoszenia na ściany i obrazy. Po ustaleniu poziomu złożoności zaczynają przygotowywać pole działania:

 1. Aby chronić podłogę przed odpadami budowlanymi, powierzchnia jest pokryta folią, która jest przymocowana taśmą do powierzchni. Konieczne jest również zapobieganie przedostawaniu się kurzu i brudu do mebli.
 2. Odłączyć napięcie od przewodów, zapobiec zwarciom spowodowanym wnikaniem wody do gniazd i otwartymi, odsłoniętymi obszarami.
 3. Przełączniki i gniazda są uszczelnione.
 4. Do wody dodaje się detergent domowy. Taki mówca jest bardziej skuteczny do namaczania starego kleju i tapety, niezależnie od ich rodzaju.

Niuanse usuwania różnych rodzajów tapet

Winyl - Trwała folia winylowa ułożona na papierowej podstawie. Ich usunięcie nie jest szczególnie trudne. Na całej powierzchni ściany za pomocą wałka zębatego lub noża konstrukcyjnego nakłada się zadrapania. Ta prosta procedura może znacznie uprościć zadanie.

Niuanse usuwania różnych rodzajów tapet

Przed zdjęciem tapety winylowej powierzchnię zwilża się wodą i pozostawia do wchłonięcia wilgoci.Po dostaniu się pod folię winylową wilgoć częściowo rozpuszcza klej, co znacznie upraszcza proces: pozwala wyciągnąć krawędź nożem i ściągnąć warstwę tapety warstwą i usunąć nożem. Integralność materiału odpadowego jest utrzymywana dzięki polichlorkowi winylu, który ma silne właściwości i zapewnia usuwanie tapety całymi taśmami. Ostatnim krokiem będzie usunięcie małych kawałków papieru ze ściany za pomocą wąskiej szpatułki i wody.

Tapety nietkane i zmywalne. Ich charakterystyczną cechą jest wodoodporna warstwa. Aby woda lub płyn były dostępne do usuwania tapet, integralność powierzchni musi zostać naruszona. W tym celu odpowiednie są nacięcia i otwory. Usunięcie komplikuje obecność włókna syntetycznego w kompozycji, która nadaje materiałowi wytrzymałość. Wilgoć uwięziona przez wycięcie pomaga pęcznieć i nawilżać klej. Po krótkim odstępie czasu będzie można łatwo usunąć starą tapetę.

Taśmy papierowe są usuwane na kilka sposobów:

 1. Przed usunięciem ze ścian nacięcia są wykonywane na płótnie. Przygotuj roztwór wody za pomocą octu lub zmiękczacza do tkanin. Zwilżyć ściany wałkiem i mieszanką, pozostawić do namoczenia (15-20 minut). Po spęcznieniu papieru za pomocą szpatułki tapeta jest usuwana na duże kawałki, a ponowne zwilżenie wyeliminuje małe fragmenty.
 2. Użyj specjalnych narzędzi, których celem jest szybkie i skuteczne usuwanie taśm papierowych. Charakteryzują się zdolnością do głębokiego wnikania w grubość kartki papieru i przyspieszenia procesu pozbycia się starych tapet. Substancje chemiczne, które tworzą ciecz, są tak zaprojektowane, aby nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia ludzi i można je stosować bez ograniczeń. Aby go użyć, zmieszaj ciepłą wodę ze składem chemicznym. Powstałą mieszaninę płynów nakłada się na tapetę. Główne działanie substancji ma na celu zniszczenie struktury kleju, integralność tapety nie jest naruszona. Po długim czasie ekspozycji tapety można łatwo usunąć szpachelką. Trochę sztuczki polega na dodaniu kleju do tapet do produktu. Moczenie warstwy papieru z taką kompozycją pozwala usuwać warstwy bez małych zanieczyszczeń.
 3. Zastosowanie urządzeń wytwarzających parę, domowych parowców, znacznie upraszcza to zadanie. Poprzez działanie termiczne na stary klej osiągają jego pęcznienie i dalsze usuwanie bez żadnych szczególnych trudności. Jest to uniwersalna metoda stosowana do wszystkich rodzajów tapet.
 4. Klej PVA - wygrana wygrana do klejenia różnego rodzaju powierzchni. Tapetowanie dzięki swojemu zastosowaniu jest szczególnie trwałe. Istnieją również kleje, które nie są w stanie rozpuścić się w wodzie. Zastosowanie powyższych metod nie ma zastosowania do takich substancji. Aby usunąć tapetę, zastosuj mechaniczne metody ekspozycji. Ręczne zgarnianie jest złożonym i czasochłonnym procesem. Aby ułatwić pracę, możesz dodatkowo naostrzyć szpachelkę. Stosują również poważniejsze metody narażenia. Zadanie można uprościć, jeśli w gospodarstwie jest młynek lub wiertło z dyszą „metalowej szczotki”. Bez takich urządzeń papier ścierny o dużej ścieralności pomoże poradzić sobie z trudnościami.

Płynna tapeta - mają płynną strukturę i składają się z rozpuszczalnego w wodzie kleju, celulozy i bawełny. Aby usunąć taką kompozycję, wystarczy zastosować ciepłą wodę. Po zwilżeniu powierzchni paletę można łatwo usunąć. Wyjątkowość tapety polega na tym, że w razie potrzeby można ją ponownie wykorzystać.

Do dziś są ściany z historyczną tapetą z czasów radzieckich. Są wyjątkowe i bardzo trwałe. Pastowanie przez nich odbywało się za pomocą silnych klejów (CMC, klej stolarski, bustilate). Niesamowitą zdolność zapinania posiadała pasta gotowana w kuchni z mąki. Ponadto ze względu na niezawodność zastosowano warstwę gazety międzywarstwowej.Usunięcie tego dekoru staje się prawdziwą udręką, ponieważ materiał poddaje się różnym wpływom, centymetr po centymetrze. Na szczęście takie przypadki są już rzadkie.

Funkcje usuwania tapety z płyt kartonowo-gipsowych

Podczas usuwania płótna z takiej ściany należy unikać agresywnych, aktywnych działań, ponieważ ważne jest zachowanie integralności górnej warstwy ściany. W tym celu stosuje się produkty specjalne w ograniczonych ilościach wystarczających do rozpuszczenia warstwy kleju. Ta technika łatwo usuwa tapety papierowe i winylowe. W przypadku trudności stosuje się mechaniczne metody ekspozycji do usunięcia warstwy.

Po usunięciu tapety z dowolnej powierzchni ściany ważne jest, aby zrozumieć, że nie zawsze rozwiązuje to problem równości powierzchni. Być może jest to tylko ważny etap pośredni i wymagane są dodatkowe metody wyrównywania ścian.

Przestrzegając pewnych zasad, mając czas wolny, chęć i cierpliwość - proces usuwania tapet nie sprawi Ci większych trudności. Zawsze miło jest zrobić coś dla siebie własnymi rękami. Możesz jednak skorzystać z pomocy specjalistów, których doświadczenie przyspieszy proces i uchroni Cię przed niepotrzebnymi problemami.

Wideo: jak poprawnie i szybko strzelać tapety

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa