Jak pozbyć się czarnej brody w akwarium

Piękne, zadbane akwarium ze zdrowymi mieszkańcami jest celem każdego akwarysty. Czasem jednak nieproszeni goście osiedlają się w małym podwodnym świecie, którego niełatwo się pozbyć. Jednym z najbardziej wytrwałych glonów, które psują wygląd roślin, a dno jest czarna broda.

Jak pozbyć się czarnej brody w akwarium

Co to jest czarna broda

Czarnobrody jest algą chwastową, która pokrywa liście i pnie podwodnych roślin, kamieni i innych przedmiotów w akwarium. Czarna broda rośnie w akwariach, w których woda jest rzadko zmieniana, roślina ta nawet pokrywa ściany zbiornika. Czarna broda to najlepszy splot czarnych i ciemnozielonych kosmków, które niczym puch otaczają wszystko dookoła.

Dlaczego w akwarium pojawia się czarna broda?

Czarnobrody może żyć w dowolnym akwarium, jednak rozwija się i rozwija tylko przy braku odpowiedniej opieki. Czarna broda może rosnąć z niewłaściwym oświetleniem, z brakiem tlenu, a także jeśli przekarmisz ryby. Oto niektóre z głównych powodów, dla których czarny mech może osiedlić się w twoim zbiorniku.

 1. Jeśli rzadko myjesz akwarium i prawie nie zmieniasz w nim wody, możesz z pewnością spodziewać się pojawienia się czarnej brody w swoich rzeczach. Jeśli zdecydujesz się założyć rybę - poświęć więcej uwagi swoim zwierzętom i ich domowi.
 2. Czarnobrody może dostać się do twojego akwarium dzięki nowym podwodnym roślinom. Jeśli kupiłeś roślinę, musisz obniżyć ją do akwarium i przesunąć ją trochę z boku na bok. Jeśli roślina zostanie zarażona czarną brodą, małe czarne kosmki zauważalnie trzepoczą. Nie możesz sadzić takiej rośliny w zdrowym środowisku. To samo dotyczy elementów dekoracyjnych, zaczepów.
 3. Jeśli świetlówki nie były zmieniane przez długi czas, ich światło stopniowo traci jasność. Takie słabe oświetlenie jest rajem dla hodowli czarnej brody.
 4. Jeśli dasz rybom dużo jedzenia - resztki tego pokarmu mogą być przyczyną pojawienia się i wzrostu glonów w akwariach. Niektóre ryby jedzą czarną brodę, ale nie zrobią tego, jeśli zjesz je bardziej atrakcyjnym jedzeniem.
 5. Jeśli w akwarium jest zbyt wiele ryb, niektóre z nich wymagają przesiedlenia. Ryby są źródłem azotanów i fosforanów, które stymulują rozwój czarnej brody.

Jaką szkodę przynosi czarna broda w akwarium

Alga ta nie wyrządza żadnej szczególnej szkody rybom żyjącym w akwarium. Jednak czarna broda szkodzi roślinom, szczególnie wolno rosnącym. Ten chwast okrywa trawę, a aby usunąć glony, musisz całkowicie lub całkowicie wyrzucić roślinę.

Głównym powodem, dla którego wielu akwarystów walczy z czarną brodą, jest estetyczna strona problemu. W końcu, kto chce widzieć w zadbanym podwodnym świecie bezstronny wzrost podobny do pleśni?

Jak pozbyć się czarnych alg w akwarium

Czarnobrody jest raczej nieprzyjemnym zjawiskiem tylko dlatego, że trudno się go pozbyć. Mechaniczne czyszczenie roślin i kamieni jest po prostu nierealne - w każdym razie po pewnym czasie broda odrosnie. Ale możesz uzyskać te glony przy użyciu składu chemicznego. Oto kilka skutecznych i bezpiecznych sposobów na pozbycie się tego chwastu.

Jak pozbyć się czarnych alg w akwarium

 1. Niektóre gatunki ryb chętnie jedzą czarną brodę. Na przykład syjamski zjadacz alg, Antsitrus, a nawet prosty sum. Tych przedstawicieli świata ryb można osiedlić już w zarośniętym akwarium. Jednak aby ryba mogła się głodować i nie rezygnować z glonów, musi przestać karmić przez jakiś czas.Zaledwie tydzień na diecie głodowej - a ryba zje niechciane czarne włókna i oczyści akwarium.
 2. Z Czarnobrodym można sobie poradzić za pomocą prostych środków antyseptycznych. Jest to jednak dość kłopotliwa sprawa, ponieważ aby nie uszkodzić roślin i ryb, należy je przesiedlić w tymczasowych domach. Kilka tabletek furacyliny lub furazolidonu należy rozpuścić w wodzie akwariowej i pozostawić na kilka dni. Następnie mieszkańcy mogą wrócić do wody. Jeśli woda po tabletkach zmieni kolor na żółty - nie martw się, po chwili minie.
 3. Jako nieszkodliwy środek antyseptyczny możesz stosować specjalne rozwiązania sprzedawane w sklepach zoologicznych. Takie specjalne produkty akwariowe zwalczają wzrost niepożądanych glonów, zapobiegają kwitnieniu i rozkładowi wody w akwarium. Ściany przez długi czas pozostają czyste i przezroczyste, a woda jest świeża.
 4. Jeśli akwarium działa, pamiętaj, że woda w nim musi być zmieniana tak często, jak to możliwe. Można to zrobić przynajmniej codziennie. Świeża woda, którą wlejesz do akwarium, musi zostać oczyszczona i zjonizowana. Najlepiej jest używać specjalnych filtrów, które zapewniają poziom twardości alkaliów i wody niezbędny dla ryb.
 5. Rośliny radzą sobie również z czarną brodą. Konieczne jest sadzenie akwarium z ziołami o długich łodygach. Akwarium szczególnie dobrze pozbywa się rogatycy, Valisnerii, Indian Rotala i Naias. Jest to rodzaj uporządkowanych akwarium, które zapobiegają rozwojowi mułu i mchu.
 6. Wzmocnienie wzrostu zielonych roślin i pozbycie się glonów pomoże w specjalnych nawozach. Przy zakupie manganu i żelaza należy zachować ostrożność. Są to najlepsze substancje przeciwko czarnym kosmkom, które jednocześnie są przydatne dla wyższych roślin wodnych.
 7. Możesz „ogolić” broda jednym zamachem, wykonując następującą procedurę. Rozcieńczyć trzy procentowy roztwór octu w małym pojemniku. Następnie usuń rośliny dotknięte brodą z akwarium i trzymając je za korzeń, opuść je do wody z octem. Systemu root nie można zanurzyć w rozwiązaniu. Następnie opłucz roślinę bezpośrednio w akwarium i posadź ją z powrotem. Woda octowa idealnie eliminuje ciemne włókna i jest całkowicie bezpieczna dla ryb i samych roślin. Możesz użyć octu jabłkowego.
 8. Fani ryb akwariowych dzielą się innym sprawdzonym sposobem na pozbycie się tej plagi. Co więcej, ta metoda jest jedną z najprostszych i najmniej kłopotliwych, ponieważ nie musisz sadzić i resetować nikogo - ani ryb, ani roślin. Musisz wziąć małą baterię i poprowadzić miedziane przewody z jej dwóch styków. Opuść dwa końce do akwarium i pozostaw na kilka dni. Mikroprądy zabiją glony bez szans na przeżycie. Ale ryby i rośliny pozostaną bezpieczne.
 9. Jeśli żadna z tych metod Ci nie odpowiada, musisz przejść do ekstremalnych środków. Oddziel wszystkie ryby i wszystkie rośliny. Uwolnij akwarium z wody. Wszystkie kamienie, patyczki i elementy dekoracyjne należy dokładnie umyć, osuszyć i włożyć do kuchenki mikrofalowej na 5 minut w celu dezynfekcji. Konieczne jest również spłukanie ścian akwarium. Następnie należy je przepłukać nadmanganianem potasu lub kwasem borowym. Po tej procedurze spłucz i napełnij akwarium czystą wodą, połóż kamienie. Przed sadzeniem rośliny należy dokładnie sprawdzić i wyczyścić wacikami. Lepiej nie przytłaczać całkowicie dotkniętych procesów. Jeśli roślina jest droga, możesz oderwać od niej liść do sadzenia.

Środki zapobiegawcze

Wiesz już, dlaczego może pojawić się czarna broda i jak sobie z tym poradzić. Aby jednak zapobiec jego ponownemu pojawieniu się, należy przestrzegać następujących środków zapobiegawczych.

 1. Higiena akwarium - przede wszystkim! Konieczne jest okresowe czyszczenie pojemnika i wymiana wody.
 2. Jeśli czarna broda rośnie pomimo częstej zmiany wody - zmniejsz krążenie wody. Zwiększone krążenie zapewnia algom dodatkowe odżywianie.
 3. Nie przekarmiaj ryb. Powinni zjeść całe jedzenie w 3 minuty.Jeśli tak się nie stanie, porcja jest duża.
 4. Natychmiast usuń pozostałości martwych roślin.
 5. Liczba mieszkańców akwarium powinna być ograniczona.

Po udanej walce z czarną brodą zacznie stopniowo rozjaśniać i opadać z roślin. Jeśli zauważysz początkowe objawy życia tych glonów - nie możesz się wahać. Konieczne jest natychmiastowe podjęcie środków, aż ten chwast urósł i nie było konieczne podejmowanie kardynalnych decyzji. Czystość i piękno akwarium, a także zdrowie jego mieszkańców są w twoich rękach. W końcu może być coś piękniejszego niż magiczny podwodny świat, w którym można cieszyć się spokojem i mierzyć spokój jego mieszkańców.

Wideo: pozbycie się czarnej brody (drastyczne środki)

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa