Jak pozbyć się kaszlu w domu

Kaszel to tak zwany bezwarunkowy odruch osoby, który jest niezbędny, aby pozbyć się szkodliwych substancji. Dzięki kaszlu wszystkie drogi oddechowe są oczyszczane ze wszystkiego, co może się do nich dostać. Na przykład z kurzu, mikroorganizmów lub małych ciał obcych. W tym celu nabłonek rzęskowy wyściełany jest drogami oddechowymi. Te „rzęski” za pomocą śluzu i wydalają z oskrzeli, tchawicy i płuc wszystkie obce i oczyszczają ciało.

Jak pozbyć się kaszlu

Główne przyczyny kaszlu

Skąd pochodzi kaszel? Są dwa powody, dla których się pojawia. Jest to infekcja lub ciała obce dostające się do dróg oddechowych. Zakaźny kaszel jest objawem wskazującym na obecność różnych chorób. Może to być zapalenie oskrzeli, zapalenie gardła, zapalenie krtani itp. I mogą być poważniejsze choroby. Ten kaszel zwykle trwa 2-3 tygodnie. Nagle może pojawić się z konkretnego drażniącego. Przykładem jest kaszel palacza, który występuje z powodu ciągłego narażenia dymu papierosowego na drogi oddechowe.

Możesz określić przyczynę kaszlu, w zależności od pory dnia, w której najbardziej się objawia. Wczesnym rankiem kaszel występuje nie tylko u palaczy, ale także u osób cierpiących na astmę oskrzelową lub ropień płuc. W nocy kaszel może się nasilić z powodu gruźlicy lub różnych nowotworów.

Kaszel jest inny - rodzaje kaszlu

Niemożliwe jest rozpoczęcie leczenia bez ujawnienia charakteru pojawienia się kaszlu. Musisz wiedzieć, jak odróżnić na przykład suchy kaszel od mokrego. W końcu metody radzenia sobie z tym będą inne. Tak więc pojawia się suchy kaszel z powodu zapalenia krtani, nosogardzieli i tchawicy. Błona śluzowa puchnie, ale nie wydziela śluzu i plwociny. Dlatego pacjent ma wrażenie, że nie może oczyścić gardła.

Najczęściej ten rodzaj kaszlu pojawia się przy różnych chorobach układu oddechowego. Ponadto może się to wydawać reakcją na jakiś czynnik drażniący. Zazwyczaj są to ostre zapachy, a nawet zimne powietrze. Czas trwania takiego kaszlu zwykle nie przekracza jednego tygodnia.

Mokry kaszel charakteryzuje się dużą ilością plwociny. Pojawia się ze względu na to, że występuje zapalenie dolnych dróg oddechowych. A poprzez uwolnienie plwociny ciało próbuje pozbyć się toksyn. Ważne jest monitorowanie składu śluzu, ponieważ za pomocą tych samych znaków można ustalić przyczynę kaszlu. Jeśli przyczyną jest przeziębienie, plwocina będzie przezroczysta. Ale jeśli jest w niej ropa lub krew, najprawdopodobniej kaszel powstał z powodu poważnej choroby.

Istnieją inne, nie mniej ważne, rodzaje kaszlu:

 • trwałe (najczęściej pojawia się w przewlekłych chorobach oskrzeli lub alergiach);
 • konwulsyjny (charakteryzujący się napadami zamieniającymi się w głośny oddech);
 • kaszel (występuje przy łagodnym zapaleniu);
 • kaszel palacza (objawia się rano, gdy gromadzi się plwocina w oskrzelach);
 • ostry kaszel (pojawia się w ciężkich chorobach, na przykład zapalenie opłucnej, zapalenie płuc i porażenie).

Jakie jest niebezpieczeństwo długotrwałego kaszlu?

Przede wszystkim powinieneś dowiedzieć się, który kaszel można uznać za przedłużony. W chorobach zakaźnych trwa nie dłużej niż dwa tygodnie. To wystarczy, aby oczyścić organizm ze szkodliwych substancji i trucizn. U dzieci takie choroby występują częściej, więc może się wydawać, że ciągle kaszlą.Ale to nie do końca prawda. Rozważany jest długotrwały kaszel, który nie trwa dłużej niż 1-2 miesiące i staje się silniejszy. Jest powszechnie nazywany przewlekłym i najczęściej pojawia się u palaczy. A ten objaw jest dość niebezpieczny, taki kaszel może wskazywać na poważną chorobę. Mogą to być:

 • krztusiec lub chlamydiowe zapalenie oskrzeli;
 • przewlekła choroba płuc;
 • gruźlica
 • zapalenie opłucnej;
 • astma oskrzelowa.

Dlatego jeśli kaszel nie ustępuje przez miesiąc lub dłużej, zdecydowanie powinieneś skonsultować się z lekarzem. W przeciwnym razie choroba może przybrać poważną przewlekłą postać, a to ma nieprzyjemne konsekwencje. Nie zapominaj, że kaszel w większości przypadków jest tylko objawem.

Jak pozbyć się kaszlu w domu

Pomimo faktu, że obecnie istnieje ogromna ilość narkotyków, środki ludowe w walce z kaszlem są nie mniej popularne. Te przepisy zostały potraktowane i bardzo skutecznie, więcej niż jedno pokolenie. Nawiasem mówiąc, istnieje wiele takich narzędzi, ale powinieneś wiedzieć, które z nich są najbardziej skuteczne.

Jak pozbyć się kaszlu w domu

 1. Ta metoda jest odpowiednia w leczeniu każdego rodzaju kaszlu. Do gotowania weź szklankę mleka i wlewając do pojemnika, zagotuj. Dodaj jedną łyżkę masła i miodu lipowego do mleka. Delikatnie mieszając, należy wlać dobrze ubite żółtko i dodać sodę na końcu noża. Ten lek należy pić, zanim ostygnie.
 2. Aby przygotować kompozycję, należy wziąć kilka nieobranych cebul i umieścić we wrzącej wodzie. Wystarczająco 1 litr wody. Następnie dodaj szklankę cukru i mieszaj, aż się rozpuści. Wszystko to należy gotować na małym ogniu przez nie więcej niż godzinę. Następnie cebulę można wyrzucić i pić bulion w pół szklanki 2 razy dziennie. Dzieci muszą zmniejszać dawkę do 50 ml na raz.
 3. Ta metoda jest uważana za najbardziej popularną i skuteczną. Do gotowania musisz wziąć jedną małą czarną rzodkiewkę. Myją go, wycinają środek i ostrożnie wypełniają miodem. Następnie roślinę okopową pozostawia się na jeden dzień. Miód należy spożywać w 1 łyżeczce. 2-3 razy.
 4. Kolejny bardzo skuteczny lek jest również wytwarzany na bazie czarnej rzodkwi. Ale w tym przypadku zetrzyj roślinę korzeniową na drobnej tarce i wyciśnij sok. Do smaku miesza się z miodem.
 5. Doskonałym lekarstwem są marchewki gotowane w mleku. Przygotowanie leku jest bardzo proste. Aby to zrobić, gotuj roślinę okopową, aż będzie całkowicie miękka. Następnie masło i miód są dodawane do bulionu i spożywane trzy razy dziennie.
 6. Ten lek może być stosowany nawet przez kobiety w ciąży, ponieważ jest całkowicie naturalny. Konieczne jest doprowadzenie szklanki mleka do wrzenia, a następnie wlanie 2 łyżek stołowych do płynu. figi (suche). Zagotuj ponownie mieszaninę i ostudź. Następnie zmielić na jednorodną masę. Dawkowanie - pół szklanki dwa razy dziennie.
 7. Jeśli kaszel jest bardzo silny, zdecydowanie powinieneś wypróbować następujący środek ludowy. Aby to zrobić, opuść 8-10 średnich żarówek i, wlewając litr wody, gotuj. Po zagotowaniu około połowy płynu bulion schładza się i koniecznie filtruje. Piją lekarstwo z miodem 100-150 ml 2 razy dziennie.

Wielkie korzyści w walce z kaszlem przynoszą różnorodne inhalacje. Są niezbędne w celu dostarczenia aktywnych korzystnych substancji do płuc. Ponadto dzięki tej metodzie leczenia plwocina jest bardzo dobrze rozcieńczona, a zatem lepiej wydalana z dróg oddechowych. W takim przypadku inhalację można wykonać nawet w przypadku poważnych chorób, takich jak astma oskrzelowa lub niedrożność płuc. Ale surowo zabronione jest stosowanie tej metody leczenia alergii, niewydolności serca, rozedmy płuc, udaru mózgu i miażdżycy.

Najbardziej znaną metodą stosowaną w przeziębieniach i kaszlu jest inhalacja nad gotowanymi ziemniakami. Ale można go zastąpić leczniczymi ziołami i olejkami eterycznymi. Idealny do kaszlu przez wdychanie sody i jodu.Kilka kropli jodu i jedną łyżeczkę bierze się na szklankę gorącej wody. zwykła soda. Po zabiegu najlepiej nie wychodzić na zewnątrz przez kilka godzin, ale spędzać ten czas w cieple.

Często podczas kaszlu stosuj różne kompresy. Szczególnie dobrze jest stosować je na przeziębienia, alergie na leki lub niezdolność do używania innych leków. Kompresy są zimne, gorące i wilgotne. Aby wyleczyć kaszel i usunąć pierwsze objawy SARS, powinieneś zrobić kompres na bazie octu jabłkowego. Rozcieńcza się go w stosunku 1 do 3 i dodaje trochę miodu. Płynną serwetkę lub gazę zwilża się w cieczy i umieszcza bezpośrednio w obszarze zapalenia. Kompres musi być izolowany i przechowywany przez co najmniej pół godziny.

Kolejny kompres stosuje się w suchym kaszlu, ponieważ z jego pomocą plwocina znika szybciej. Pierś należy posmarować miodem i przykryć ściereczką uprzednio zwilżoną wódką. Następnie zamknij wszystko celofanem i owiń go ciepłym szalikiem lub szalikiem. Aby leczyć małe dziecko w ten sposób, wódkę należy rozcieńczyć wodą.

Jak leczyć suchy kaszel

Należy dokładnie dowiedzieć się, jaki rodzaj kaszlu ma pacjent i dopiero wtedy rozpocząć leczenie. Istnieją środki ludowe, które dobrze pomagają w suchym kaszlu.

 1. Do leczenia suchego kaszlu idealna jest zwykła kurkuma. Aby przygotować lek, zmieszaj 1 łyżeczkę. kurkuma i tyle nasion agonu. Następnie dodaj 200 ml wody i utrzymuj na bardzo małym ogniu, aż pozostanie około połowy płynu. Lek należy schłodzić, dodać miód i pić co najmniej 2 razy dziennie.
 2. Produkt wykonany jest z masła i miodu lipowego. 100 gr. masło należy zmielić ze 100 gr. kochanie Przed każdym posiłkiem zaleca się mieszanie łyżki stołowej.
 3. Do leczenia można zastosować przydatne zioła lecznicze. Doskonałe właściwości przeciwkaszlowe posiadają tak znane rośliny, jak ziele dziurawca zwyczajnego, babka zwyczajna, nagietek i ptasie mleczko. Możesz wziąć te zioła w równych częściach i zrobić napar z nich. Najlepiej ugotować wywar w łaźni wodnej. Pij wywar leczniczy 2-3 razy dziennie po 100 ml. Jeśli okaże się, że jest zbyt skoncentrowany, należy go rozcieńczyć przegotowaną wodą.

Możesz wyleczyć suchy kaszel za pomocą inhalacji. Najbardziej skutecznym lekarstwem jest olejek eukaliptusowy. Zaleca się również mieszanie go z olejem rumiankowym. Wystarczy kilka kropli takiej mieszaniny na litr wrzącej wody.

Jak leczyć mokry kaszel

W leczeniu mokrego kaszlu najważniejszą rzeczą jest pomóc ciału wejść do całej plwociny tak szybko, jak to możliwe. W tym celu należy stosować nie tylko produkty apteczne, ale także produkty ludowe.

 1. Ten lek nie tylko pomoże pozbyć się kaszlu, ale także wzmocni układ odpornościowy. Do gotowania musisz wziąć kilka łyżek jagód kaliny i zmiel je przez drobne sito. Następnie do jagód dodaje się ten sam miód. Weź mieszaninę kilka razy w ciągu dnia.
 2. Aby przygotować ten lek w domu, potrzebujesz 1 cytryny, gliceryny i miodu. Gotuj cytrynę we wrzącej wodzie przez 15 minut. Następnie musisz go pokroić i wycisnąć sok. Dodaj 2 łyżki do płynu. miód kwiatowy i gliceryna. Jeśli kaszel jest bardzo silny, musisz użyć leku na łyżeczkę 3-4 razy dziennie przed posiłkami.
 3. To narzędzie jest wykonane na bazie takich ziół, jak piołun. Aby to zrobić, weź 20-30 g. osusz piołun i zalej 500 ml wódki. Następnie pozwól kompozycji parzyć przez jeden dzień. Musisz pić codziennie za 1 łyżkę. w zależności od siły kaszlu.

Jak pozbyć się kaszlu u dziecka

Kaszel u dzieci jest częstym zjawiskiem, ponieważ dzieci bardzo często chorują. I uzależniają się od wielu leków. W tym przypadku na ratunek przychodzą różne metody ludowe i domowe.

Jak pozbyć się kaszlu u dziecka

 1. Skuteczne narzędzie do leczenia i zapobiegania kaszlu u dzieci uważa się za cebulę z miodem. Jedna średniej wielkości cebula musi być zmielona na kleik. Następnie do mieszaniny dodaje się miód w stosunku 1: 1. Lek należy przyjmować w łyżce stołowej 3 razy po posiłku. Ważne jest, aby wiedzieć, że miód z cebulą nie może być podawany dzieciom w wieku poniżej 1 roku.
 2. W przypadku niemowląt istnieją metody radzenia sobie z kaszlem. Aby przygotować prosty i skuteczny środek, potrzebujesz miodu, nasion anyżu i soli. Mieszankę przygotowuje się w następujący sposób - łyżeczkę miodu miesza się z 2 łyżkami. anyż i szczypta soli. Następnie zalej 250 ml wody i zagotuj. Po ochłodzeniu kompozycji można ją podać dziecku łyżeczką. co kilka godzin. Nie podawaj leków dzieciom cierpiącym na biegunkę, ponieważ nasiona anyżu mają właściwości przeczyszczające.

Jak pozbyć się kaszlu palacza

Ten rodzaj kaszlu jest najczęstszy. I zamiast zerwać ze złym nawykiem, wielu szuka skutecznych środków tłumiących kaszel. Najprostszym sposobem są środki ludowe. Do przygotowania takich leków stosuje się zioła lecznicze i naturalne produkty.

 1. W przypadku wykrztuśnego środka terapeutycznego konieczne jest wykonanie wywaru z podbiału. 1 łyżeczka zioła i kwiaty wlewa się jedną szklanką wrzącej wody i nalega 30 minut. Konieczne jest picie naparu 4-5 razy dziennie, aż objawy znikną.
 2. Doskonałym sposobem na złagodzenie kaszlu palacza jest syrop buraczany. Zawiera nie tylko dużo witamin, ale także upłynnia plwocinę w drogach oddechowych. Lek jest łatwy do przygotowania - buraki należy pokroić w małe plasterki i włożyć do szklanego słoika. Następnie na wierzchu należy posypać cukrem i pozostawić do zaparzenia. Od czasu do czasu należy lekko wstrząsnąć pojemnikiem, aby sok równomiernie zmieszał się z cukrem. Dzienna dawka syropu wynosi 3 łyżki. łyżki
 3. To narzędzie pomaga oczyścić płuca palacza z toksycznych substancji. Musisz wlać 1-2 łyżki. posiekana szałwia ze szklanką mleka. Następnie musisz wszystko zagotować, dodając odrobinę miodu do kompozycji. Pij leki zaleca się codziennie rano przed śniadaniem.
 4. Kolejny skuteczny lek na kaszel przygotowuje się w następujący sposób: 2 łyżki. zwykłe pąki brzozy należy wymieszać z 50 gr. masło Doprowadzić wszystko do wrzenia, ale w żadnym wypadku nie zagotować. Pozostaw produkt na pół godziny marnując na małym ogniu i ostudzić. Kompozycję należy przefiltrować, usunąć pąki brzozy i dodać 3 łyżki. kochanie Lek należy zażywać 2 razy dziennie za 1 łyżkę. l

Jak pozbyć się alergicznego kaszlu

Przed rozpoczęciem właściwego leczenia powinieneś dowiedzieć się, który patogen reaguje na organizm. Alternatywne metody mogą pomóc wyeliminować objawy kaszlu i ułatwić życie alergikowi.

 1. Lek ten jest przygotowywany z czarnej herbaty, naparu z rumianku i cytryny. Wszystkie trzy składniki są warzone w równych proporcjach i nalegane przez kilka godzin. Pij wywar w ciągu dnia.
 2. Następną metodą leczenia jest użycie czosnku. To prawda, że ​​ten lek można leczyć podczas zwolnienia lekarskiego. Aby przygotować 2-3 ząbki czosnku, należy drobno posiekać i wymieszać z cukrem lub miodem. Mieszankę należy podawać przez tydzień. Zaleca się przyjmować rano lub podczas ataku kaszlu.

Leki na kaszel

Ale nie można walczyć sam z kaszlem. Konieczne jest również stosowanie leków o właściwościach przeciwzapalnych. Do leczenia mokrego kaszlu stosuje się specjalne preparaty. Zazwyczaj dzieli się je na dwa rodzaje - leki wykrztuśne i mukolityczne.

Pierwszy rodzaj leków pomaga pozbyć się plwociny poprzez zwiększenie kaszlu. Zmiękczają śluz w drogach oddechowych płynem wydzielanym przez błonę śluzową oskrzeli. Ale mukolityki działają inaczej - wpływają na plwocinę ze względu na zmiany w jej składzie chemicznym.Nie angażuj się w samoleczenie, lepiej, jeśli lekarz doradzi lek.

Suchy kaszel można łatwo wyleczyć, jeśli używasz leków przeciwkaszlowych. Istnieje kilka rodzajów takich leków. Pierwszy typ służy do zmniejszenia wrażliwości oskrzeli. Pomaga to zapobiegać impulsom nerwowym, które powodują kaszel. Drugi rodzaj leku w celu stłumienia kaszlu. Wpływają na tak zwany ośrodek kaszlu.

Środki zapobiegawcze

Niemożliwe jest całkowite uniknięcie kaszlu, ponieważ może wystąpić z wielu różnych powodów. Konieczne jest monitorowanie własnego zdrowia i terminowe badanie lekarskie. Wykryje to poważne choroby i zapobiegnie ich rozwojowi. Istnieją jednak sposoby na ochronę siebie lub dziecka:

 • odmowa złych nawyków;
 • brak komunikacji z pacjentami z grypą lub SARS;
 • częste mycie rąk;
 • pić dużo czystej wody;
 • wprowadzenie do diety owoców, warzyw i białka;
 • jesień i zima, aby zakryć gardło szalikiem;
 • wzmocnienie odporności;
 • daj swojemu dziecku wszystkie niezbędne szczepienia.

Jak tylko pojawi się kaszel, należy podjąć wszelkie środki w celu jego leczenia. Lekarze zalecają stosowanie kompleksowego leczenia i stosowanie metod alternatywnych wraz z lekami. Ważne jest, aby jak najszybciej poradzić sobie ze wszystkimi procesami zapalnymi w drogach oddechowych. Chory, nie wychodź, szczególnie w chłodne dni. Możesz zadzwonić do lekarza w domu, aby nie narażać organizmu na nadmierny stres.

Wideo: co zrobić, gdy kaszel obiera gardło

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa