Jak pozbyć się skrzypienia podłogi

Co zrobić, aby powstrzymać skrzypienie podłogi? Dlaczego występuje skrzypienie? Większość ludzi, którzy mają drewniane podłogi w domach i mieszkaniach, dręczy takie problemy. Podłogi drewniane są najlepszym wyborem, podobnie jak inne materiały podłogowe, mają swoje zalety i wady. Kiedy życie zbliża się do końca, drzewo zaczyna to sygnalizować. Istnieje wiele znanych metod zapobiegania piszczeniu. Można poradzić sobie z tym zadaniem niezależnie, specjalne umiejętności w dziedzinie budownictwa nie są wymagane, nie zajmuje to dużo czasu. Ten problem wymaga uwagi, należy go naprawić.

Jak pozbyć się skrzypienia podłogi

Przyczyny skrzypienia podłogi

W przypadku skrzypienia desek podłogowych zaleca się ustalenie przyczyny przed rozpoczęciem naprawy. Najczęściej skrzypienie jest spowodowane funkcjami projektowymi. Znanych jest kilka opcji, które posłużyły do ​​utworzenia podłogi w starych domach i mieszkaniach:

  1. Na powłoce betonowej zamontowano kłody lub drewniane pręty o skoku około 40 centymetrów. Wyłożono je sklejką lub płytą wiórową, a na nich ułożono arkusze płyty pilśniowej.
  2. Drewniane deski leżały na kłodach przymocowanych do betonowej podłogi.

Obie opcje sugerują obecność poziomych kłód, które są prętami z drewna o grubości nie większej niż 4 cm, które zostały wykorzystane jako podstawa poszycia. Pręty zostały wykorzystane do utworzenia wymaganego wcięcia technologicznego z powierzchni betonu, dzięki czemu podłoga „oddycha”. Górna warstwa gwoździ została przybita do kłód lub belek. Po pewnym czasie użytkowania gwoździe zaczęły się poluzować, deski zdeformowały się i pojawiło się skrzypienie. Polana lub belki są również poluzowane, dzięki czemu naruszona jest gęstość mocowania podłogi z betonową powierzchnią.

Jak określić lokalizację skrzypienia

W tym celu asystent aktywnie porusza się po podłodze, w obszarach powstawania hałasu podkreśla się obciążenie powłoki drewnianej. Miejsca, w których powstaje hałas, są zakreślone kredą lub markerem. W wyniku badań zostanie opracowana mapa skrzypienia.

Co zrobić, aby pozbyć się skrzypienia podłogi

Całkowite zastąpienie podłogi to idealne wyjście z tej sytuacji. Ta metoda rozwiązania wiąże się ze znacznymi kosztami finansowymi i czasowymi. Profesjonalni kreatorzy udostępniają kilka prostych i skutecznych opcji.

  1. Trzask można wyeliminować za pomocą drewnianych klinów przybijanych od dołu między deskami i opóźnieniami. Przed przybiciem do nich musisz określić strefy, w których powstaje skrzyp, aby cała powierzchnia podłogi nie wybiła się. Do pracy potrzebny będzie młotek, amortyzator i kliny wykonane z drewna.
  2. Tymczasową i kosztowną metodą jest zastosowanie pianki poliuretanowej. Jest stosowany w sytuacjach, gdy skrzypi kilka desek podłogowych i po naprawie pozostaje pianka montażowa. Pieni się między opóźnieniami a deskami, gdzie piana rozszerza się i twardnieje, działając jak kliny. Z czasem obserwuje się niszczenie piany, wznawia się skrzypienie desek.
  3. Jeśli deski są na betonowej podstawie, stosowane są metalowe kotwy. Jest to skuteczny, ale drogi sposób. Do naprawy podłogi potrzeba co najmniej 200 kotew. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że beton i metal są prawie wiecznymi materiałami, rozkład desek rozpocznie się znacznie wcześniej, niż pogorszy się konstrukcja.
  4. Jeśli podczas oględzin powierzchni nie pojawi się obrzęk i pęknięcia, a deski podłogowe skrzypią, sklejka może rozwiązać problem. Rozpościera się pod deskami. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę jego grubość. Jego grubość nie powinna przekraczać 12 milimetrów, w przeciwnym razie skrzypienie nie zostanie zapobiegnięte.
  5. Najtańszy i jednocześnie pracochłonny - musisz bezwzględnie ocenić wszystkie kłody i deski podłogowe, które uległy awarii, wymienić, poluzować - dokręcić, a następnie naprawić za pomocą wkrętów samogwintujących.
  6. Za pomocą szczeliwa wykonanego z wiórów drzewnych, lakieru i farby wylewa się istniejące pęknięcia, po zestaleniu powstaje drewniany klin. Możliwe jest wykonanie takiego uszczelniacza w domu. Do tego potrzebujesz zrębków, lakieru i farby. Mieszaninę przygotowuje się w następującym stosunku składników: 4: 1: 1. Dokładnie wymieszaj i można go użyć. Miejsca muszą być wypełnione do poziomu plansz.
  7. Skuteczny i łatwy sposób na wyeliminowanie luk. Używany jest sznur wykonany z materiału syntetycznego lub zwykła lina, PVA jest nasycany klejem, a następnie szczeliny są zamykane za ich pomocą. Następnie klej PVA należy zmieszać z pokruszonymi trocinami. Nad sznurkiem powstały kit wyryje pęknięcia, podczas gdy konieczne jest pozostawienie nieznacznego guzka. Po stwardnieniu kleju należy go ostrożnie przeciąć nożem. Po kilku dniach klej całkowicie wyschnie.

W każdym przypadku podejmowana jest indywidualna decyzja, jak poradzić sobie ze skrzypieniem, wybór należy do Ciebie!

Wideo: jak wyeliminować skrzypienie parkietu

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa