Jak pozbyć się fobii społecznej

Każda osoba musi się martwić w szczególnie trudnych sytuacjach związanych z komunikacją. Zwiększony niepokój podczas zdawania egzaminu, rozmowy z szefem lub rozmowy kwalifikacyjnej, w większości przypadków jest to normalna reakcja na stres. Są jednak ludzie, dla których jakikolwiek mniej lub bardziej odpowiedzialny kontakt wiąże się z niesamowitymi emocjami, lękami i negatywnymi reakcjami fizycznymi ciała. Jak pokonać w sobie tchórzliwego zająca i stać się silniejszym i bardziej pewnym siebie?

Jak pozbyć się fobii społecznej

Czym jest fobia społeczna

Korzenie tego słowa to „socio” (społeczeństwo) i „fobos” (strach). Strach przed ludźmi, komunikacja, przejawianie się w obecności innych to nieprzyjemne cechy socjofobii. Podobnie jak w przypadku większości odchyleń psychicznych, daną osobę ogarnia irracjonalny lęk, który nie ma powodu. Staje się zakładnikiem negatywnych emocji w każdym kontakcie z ludźmi. Niższe istnienie, z powodu niemożności rozwiązywania problemów i podejmowania właściwych decyzji, prowadzi do jeszcze większej otchłani zaburzeń nerwowych, które mogą powodować przewlekłą depresję.

Naukowcy często określają socjofobię jako chorobę utraconych szans, ponieważ próby zamknięcia się i ucieczki ze świata zewnętrznego mogą prowadzić do bardziej złożonych zaburzeń psychicznych. Spróbuj sobie przyznać, że cierpisz na tę dolegliwość, która podważa twoją siłę i zdrowie. Po spojrzeniu prawdzie w oczy zmusisz się do walki z chorobą na własną rękę, dopóki będzie ona w twojej mocy.

Kto jest najbardziej podatny na socjofobię

Głównym powodem pojawienia się socjofobii jest niska samoocena osoby, z powodu której jego zwątpienie jest tak wielkie, że każda potrzeba udowodnienia się publicznie prowadzi do gwałtownego przypływu adrenaliny. Tutaj zarówno czynnik genetyczny, jak i niewłaściwe rodzicielstwo mogą odgrywać rolę.

Geny są winne
Nie można kłócić się z genetyką, nawet cechy charakteru są dziedziczone, jednak wiele może zmienić moc danej osoby. Jeśli nie chcesz, aby twoje życie zamieniło się w piekło, a jakakolwiek podróż do sklepu lub do pracy wydaje się wyczynem, zadbaj o swój własny stan umysłu. Fizjologiczne dolegliwości przenoszone przez dziedzictwo pozostają z nimi do końca życia, ale osoba jest w stanie pracować nad swoją świadomością jako istota racjonalna.

Rodzice nie wybierają
Większość zaburzeń psychicznych, w tym socjofobia, ma swoje korzenie we wczesnym dzieciństwie. W rzeczywistości już w młodym wieku kształtuje się osobowość ludzka, nawet przed zdobyciem kluczowej wiedzy o naturze świata. Nauczyciele definiują dwie skrajności niewłaściwej, szkodliwej edukacji: nadmierną opiekę i zwiększoną surowość.

W pierwszym przypadku, gdy dziecku nie daje się podjąć samodzielnego kroku, zamienia się w osobę niepełnosprawną duchowo, która nie jest w stanie podjąć najprostszej decyzji bez wsparcia lub podpowiedzi starszych. Czasami matki angażują się w oferowanie jedzenia, prowadzenie długopisu i opiekę nad dzieckiem do wieku młodzieńczego. W dorosłym społeczeństwie taka osoba rozgląda się, ale nie ma personelu, poręczy ani wskaźnika. Całkowite zamieszanie zamienia się w chęć ukrycia się w kącie i nie próbowania stamtąd się wydostać.

Jeszcze bardziej przerażającymi konsekwencjami jest wychowanie w trybie ścisłym. Niektórzy rodzice uważają, że jeśli nieustannie szturchasz syna lub córkę ich niedoskonałością, nigdy nie wychwalaj ani nie mów dobrych słów, wychowają godną i silną osobowość.Oto człowiek, który przez całe życie musiał udowadniać, że jest godny ojca lub matki, że potrafi być najlepszy, nigdy nie będzie najlepszy. Po prostu przestanie wierzyć w siebie, spojrzy każdemu w oczy w oczekiwaniu na zachętę, a także złamie i dręczy całe życie za swoją pozorną niedoskonałość.

Co godne uwagi, ludzie cierpiący na fobię społeczną mogą stać się wielcy i pierwsi w każdej dziedzinie, kolejna rzecz, za jaką cenę jest im dana.

Objawy socjofobii

Podobnie jak wszystkie choroby psychiczne, socjofobia ma swoje charakterystyczne oznaki i objawy, które pozwalają odróżnić ją od zwykłego ograniczenia lub izolacji. Introwertycy czują się dość spokojnie, zarówno w społeczeństwie, jak i bez niego, po prostu wolą samotne myśli od głośnych argumentów.

Objawy socjofobii

Podejrzenie socjofobii występuje z następującymi ludzkimi reakcjami:

 • poczucie niższości;
 • strach przed wystąpieniem publicznym;
 • panikować w miejscach publicznych z dużą rzeszą ludzi;
 • strach przed nieznajomymi;
 • nieśmiałość do absurdu;
 • okropna zniewaga dla jakiejkolwiek krytyki;
 • pragnienie ograniczenia przestrzeni istnienia.

Przyczyny leżą w niepewności i ciągłym oczekiwaniu pochwał od innych. Tylko dobroduszne podejście do takich ludzi może stopić lód ich wątpliwości i lęków. Gorzej, gdy jakakolwiek ocena nie jest odpowiednio postrzegana. Jeśli socjofobia odczuwa hipokryzję w jakiejkolwiek opinii znajomych lub kolegów, choroba zaszła daleko, trudniej będzie ją kontrolować. Nastrój takiej osoby psuje najdrobniejsze uwagi, niegrzeczne słowa lub nieudolne żarty. Jego istnienie jest „kryształowe”, cierpi na najdelikatniejszy dotyk.

Powszechnie wiadomo, że zaburzenia psychiczne mają straszny wpływ na kondycję fizyczną ludzkiego ciała. Możesz określić następujące zewnętrzne oznaki strachu lub paniki:

 • kołatanie serca;
 • duszność
 • drżenie
 • bóle głowy
 • gorączka i zaczerwienienie twarzy;
 • dreszcze i bladość;
 • nadmierne pocenie się.

Co to jest niebezpieczna fobia społeczna

Ciągły stan lęku, niepokoju i niższości może prowadzić do ataków paniki, w których człowiek przestaje się kontrolować. Może bać się wyjść z domu, wsiąść w zatłoczony transport, strach przed społeczeństwem przekształca się w lęk przed zamkniętą (klaustrofobią) lub otwartą (agarofobią) przestrzenią.

Konieczne jest ustalenie dokładnej diagnozy tak szybko, jak to możliwe, aby otrzymać odpowiednie leczenie na czas, w przeciwnym razie, unikając problemów, fobia społeczna może uciekać się do spożywania alkoholu lub narkotyków. W tym przypadku niezdolność osoby do przystosowania się do rzeczywistości jest jeszcze bardziej pogorszona, a aktywność zawodowa maleje.

Najgorszym rezultatem może być przewlekła depresja i samobójstwo. Psychiatrzy i specjalistyczne kliniki nie mogą obejść się bez takiego wyniku.

Jak samemu pozbyć się fobii społecznej

Na etapie świadomości swojego problemu, dzięki umiejętnym działaniom, osoba jest w stanie pokonać tę trudną dolegliwość. Ważne jest, aby zrozumieć, że myśli kierują naszymi działaniami, a my jesteśmy upoważnieni do kontrolowania osądów w naszych głowach.

Jak samemu pozbyć się fobii społecznej

Zobacz wszystko we wszystkim
Porównaj zwykłą negatywność z drugą stroną, zamień swoje opinie w następujący sposób:

 • Nikt mnie nie kocha. „Jestem godzien miłości i współudziału”.
 • Współczuję innym. - Ludzie traktują mnie dobrze.
 • Jestem nieistotną osobą. „Interesujące jest spędzanie ze mną czasu.”
 • Wyglądam brzydko. - Mam własne gusta i spojrzenie na życie.

Wiele pozytywnych wypowiedzi jest wyrażanych nie tylko mentalnie, ale także na głos, negatywne emocje zostaną wbite w najdalszy kąt twojej świadomości. Stopniowo uwierzysz w siebie i poczujesz urok życia i harmonię ludzkiej komunikacji.

Naucz mówcę w sobie
Pamiętaj, jak w szkole bałeś się iść na tablicę i recytować wiersz.Zacznij od małego, spróbuj porozmawiać z własnym odbiciem w lustrze. Wyobraź sobie, że twój słuchacz tam jest i spróbuj go o czymś przekonać. Pracuj z mimiką twarzy, fantazjuj i przekazuj swoje emocje w najbardziej nieprzewidywalny sposób.

Czytanie na głos i rozmawianie z ukochaną osobą, dzielenie się z nim wrażeniami z dnia pomoże rozbudzić twój zamrożony kontakt. Pozdrówcie przyjaciół i nieznajomych, częściej uśmiechajcie się do ludzi, ciepło waszej duszy powróci do was. Rozwijaj nawyk wyrażania swoich opinii, wtedy długa cisza przerwie bezprecedensową elokwencję.

Kontroluj obawy i okaż determinację
Możesz uniknąć objawów strachu, objawiających się drżeniem i zawrotami głowy, jeśli skupisz się na głębokim oddychaniu. W tej chwili nie myśl o niczym, kontroluj wdechy i wydechy, policz je, a następnie ciało za pomocą dodatkowego tlenu uspokoi się i wróci do normy.

Sporządź listę najbardziej bolesnych sytuacji behawioralnych w społeczeństwie i stopniowo staraj się realizować te działania. Niech nie będzie to proces jednego dnia, a nawet tygodnia, ważne jest, aby pokonać każdą „historię horroru”. Na początku będzie to bardzo trudne, ale z czasem zaczniesz cieszyć się perfekcją. Każdy ma własne karaluchy w głowach, ale próby mogą wyglądać mniej więcej tak:

 • wezwać elektryka;
 • idź do odległego sklepu;
 • zabrać głos w pamięci RAM;
 • oddzwonić do klienta ze specyfikacją listy prac;
 • zapisać się na okrąg lub sekcję sportową;
 • przywitaj się z sąsiadami.

Z czasem będziesz organizować przyjęcia dla przyjaciół w domu, ważne jest, aby uwierzyć w siebie.

Kochaj siebie
Chroń się przed histerycznymi ludźmi, złymi kolegami i zmartwionym szefem, ale nie ukrywając się w kącie, ale tworząc silną psychologiczną barierę przed niechcianym stresem. Aby to zrobić, naucz się ignorować opinię osoby, która cię nie szanuje. Wszyscy mają tendencję do popełniania błędów, a ty także nie masz idealnych ludzi. A ci, którzy nieustannie obwiniają innych za gorszość lub niekonsekwencję jedynie według własnych norm, zasługują na współczucie.

Osoba, która ceni sobie życie, powinna być trochę dumna, nie wolno ci pozwolić, by osoby z zewnątrz uciskały cię moralnie. Kochaj siebie i doceń swoje zdrowie i pozwól złośliwym krytykom szukać realizacji gdzie indziej.

Być łatwiejszym
Istnieje chyba najprostsza i jednocześnie złożona zasada dla osoby wolnej od kompleksów. Łatwo jest przejść przez życie i postrzegać wszystko jako ciekawą bajkę ze szczęśliwym zakończeniem. Otrzymaliście egzystencję i świadomość na tak krótką chwilę, trwającą zaledwie kilkadziesiąt lat, że byłoby bardzo rozczarowujące spędzanie tego cennego czasu na duchowych rzutach.

Wyobraź sobie siebie jako osobę, która Twoim zdaniem jest wesoła i beztroska, staraj się być w swojej rzeczywistości, staraj się odczuwać lekkość i wolność od tego, co oddychasz i istniejesz.

Prowadź zdrowy styl życia
Psychologia i fizjologia człowieka są ze sobą ściśle powiązane. Ponieważ nogi mogą cierpieć z powodu złej głowy, psychikę można wstrząsnąć, prowadząc nieuporządkowany styl życia. Ludzie, szczególnie podatni na zmartwienia i niepokoje, muszą kategorycznie pozbyć się nadmiernego spożywania alkoholu, nikotyny i kofeiny, jako substancji stymulujących wzmacnianie pozytywnych i negatywnych emocji.

Pomoc medyczna
Jeśli nadal nie potrafiłeś samodzielnie poradzić sobie z objawami fobii społecznej i poszedłeś do lekarza, pamiętaj, że skuteczne leczenie może być świetnym początkiem na drodze do uzdrowienia twojej psychiki. Czasami wystarczy kilka rozmów z psychologiem, aby znaleźć swoje właściwe miejsce w społeczeństwie. W niektórych przypadkach konieczna będzie uwaga psychoterapeuty lub psychiatry.

Opieka medyczna obejmuje stosowanie specjalnych leków, między innymi:

 • łagodne leki przeciwdepresyjne;
 • blokery;
 • poważne leki, które tłumią psychikę.

Terapia poznawczo-behawioralna jest uważana za kierunek produktywny, obejmujący bezpośrednią pracę z niespokojnymi myślami, rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, zwalczanie izolacji i wykluczenia.

Pamiętajcie, najważniejsze: fobia społeczna nie jest nieuleczalną chorobą. Jest po prostu nieprzyjemną przeszkodą, która uniemożliwia ci bycie pełnoprawną osobą. Kochaj siebie, bądź w stanie przyznać się do własnych problemów, patrz w strach i nie odwracaj wzroku. Otrzymałeś powód do pokonania wszelkich przeciwności losu.

Wideo: jak pozbyć się fobii społecznej

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
Alexandra
Alexandra

Jeśli wszystkie powyższe pomogły ... w ogóle nie działają

Maryan
Maryan

Wakacje mi na chwilę pomogły. Przeszedłem na prace budowlane. Przestał migać alarm z połączenia telefonicznego. Ale z czasem zmęczenie znów zaczęło nabierać żniwa: rozmowy telefoniczne, wszelka negatywna krytyka, podejmowanie ryzyka były głupie. Chciałem pracować z psychoterapeutą, ale nie znam nikogo i kogokolwiek nie chce iść. Najpierw spróbuję sam. Nawiasem mówiąc, w ostatniej pracy zespół był tak przychylny i uważny wobec ludzi, że nie było nawet wspomnień o niepokojach. I jeszcze jedno, czasami mogę kupić dużo słodyczy i leczyć krewnych w zespole. Po tym czuję się bardzo dobrze. Być może dlatego, że widzę uśmiech i czuję potrzebę zespołu. Socjofobia jest z natury lękiem przed odrzuceniem przez społeczeństwo. Dlatego leczenie dzięki społeczeństwu i słuchanie dzięki to dobry trening. Jeśli mnie traktują, akceptuję, staram się nie odmawiać osobie możliwości bycia dobrym. Jeszcze jedna rzecz, kiedy piszę pozytywne komentarze wspierające, czuję się przydatna. Czuję się dobrze.

wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa