Jak leczyć alergiczny kaszel u dziecka

Alergiczny kaszel jest napadowy i suchy. Towarzyszy mu świąd w gardle i nosie. Czasami uwalnia się przezroczysta plwocina, w której nie ma ropnych wtrąceń. Objawy alergicznego kaszlu u dziecka nasilają się wieczorem i bliżej nocy. Niektóre napady zaczynają się nagle i trwają 1–2 godziny. Tylko leki przeciwhistaminowe mogą je zatrzymać. Alergiczny kaszel może przerodzić się w zapalenie oskrzeli lub astmę, jeśli jego przyczyna nie zostanie w odpowiednim czasie wyeliminowana.

Jak leczyć alergiczny kaszel u dziecka

Diagnostyka domowa

Leczenie dowolnej choroby rozpoczyna się od diagnozy. Alergiczny kaszel może wywoływać:

 • kurz i roztocza żyjące w puchowych poduszkach;
 • sierść zwierząt domowych lub ślina;
 • pióra ptaków;
 • chemia gospodarcza;
 • produkty kosmetyczne;
 • pyłek roślin domowych i dzikich;
 • produkty spożywcze.

Mama, aby ustalić przyczynę zapalenia gardła, rozpoczyna pamiętnik dziecka. Pisze w nim, jakie rośliny kontaktuje dziecko podczas spaceru, co je, co bawi się i myje ręce. Pamiętnik powinien wskazywać skład naczyń, a także markę proszku, żelu pod prysznic i innych detergentów. Jeśli w domu mieszkają koty lub psy, matka rejestruje czas, w którym dziecko miało kontakt ze zwierzęciem, a następnie reakcję dziecka na płaszcz.

Najczęstsze alergeny pokarmowe, na które należy zwrócić uwagę, to:

 • cytrusy;
 • kochanie;
 • wędliny;
 • konserwy;
 • kiełbaski;
 • grzyby;
 • jajka
 • egzotyczne warzywa.

Jeśli nie możesz samodzielnie ustalić przyczyny kaszlu, dziecko jest pokazywane pediatrze i alergologowi. Specjaliści udzielają wskazówek dotyczących biochemicznych i ogólnych badań krwi, prześwietleń płuc i oskrzeli. Dzieci w wieku od 3 lat przechodzą testy skórne: na przedramię nakłada się kilka powszechnych alergenów, a reakcja jest monitorowana. Po zidentyfikowaniu przyczyny lekarz wybiera leki przeciwhistaminowe, które usuwają kaszel i inne objawy.

Czystość i świeże powietrze

Czasami specjaliści nie mogą znaleźć źródła alergii. W takich przypadkach zaleca się oddanie robaków krwi i kału. Niektóre odmiany pasożytów przenikają do płuc i oskrzeli, powodując suchy spazmatyczny kaszel.

Dom, w którym mieszka alergiczne dziecko, powinien być czysty. Rodzice codziennie wycierają kurz, myją podłogi, regularnie czyszczą tapicerowane meble i wyrzucają dywany. Puchowe poduszki i koce zostały zastąpione opcjami syntetycznego wypełniacza. W poliestrze i eko-włóknie nie gromadzi się brud, kurz, pot i roztocza. Dla dzieci odpowiednie są również poduszki wypełnione łuską gryki.

Zwykła miękka zabawka może wywołać alergię. Dziecko kupują plastikowe samochody, lalki i naczynia, projektanci i różne gry planszowe. Ale żadnych pluszowych misiów, króliczków i innych zwierząt.

Rodzicom nie wolno palić w domu, a nawet na balkonie. Dym i zapach tytoniu, który pozostaje na ubraniach i przenika do pomieszczeń, może powodować skurcze oskrzeli i alergiczny suchy kaszel.

Zwierzęta są regularnie kąpane, szczepione i leczone na pchły i robaki. Dziecko zwykle postrzega sierść kota i ślinę, ale brudne zwierzę jest źródłem kleszczy, robaków i infekcji, które osłabiają układ odpornościowy i sprawiają, że jest podatny na alergeny.

Dzieci z suchym spazmatycznym kaszlem nie powinny chodzić w pobliżu autostrad. Spaliny i pyły podrażniają nosogardziel i powodują ból. Zimą i jesienią można chodzić do parku i oddychać świeżym powietrzem. Wiosną i latem, w okresie aktywnego kwitnienia warto unikać alejek obsadzonych krzewami, drzewami i roślinami ozdobnymi.

Dieta na kaszel

W przypadku zaostrzenia alergicznego kaszlu wszystkie niebezpieczne produkty są usuwane z diety dziecka:

 • pomarańczowe warzywa i owoce;
 • migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie i orzeszki ziemne;
 • naturalne mleko krowie;
 • majonez, musztarda i keczup;
 • wędliny i wędliny;
 • produkty pszczelarskie;
 • czekolada i słodka bułeczka;
 • grzyby;
 • ryby morskie;
 • produkty zawierające konserwanty.

Kaczka i gęś są przeciwwskazane w przypadku objawów alergii. Ostrożnie dziecko otrzymuje pierś z kurczaka i indyka. Drób zastępuje się wołowiną lub królikiem. Zamiast mleka krowiego podaje się kozę, ale w małych ilościach.

Dozwolone zielone warzywa: cukinia, brokuły, ogórki, kapusta, bakłażan i płatki zbożowe. Przydatny twarożek, śliwki, banany i brązowy chleb. Możesz zielone jabłka i gotowane ziemniaki.

Zabronione pokarmy są wprowadzane do diety dzieci po udanym leczeniu kaszlu. Najpierw daj 30 g tłuczonych ziemniaków z dyni lub czerwonych jabłek, a następnie zwiększ porcję, jeśli organizm normalnie reaguje na nowe składniki.

Produkty powodujące alergiczny kaszel pozostawia się w menu. Ale dają dziecku dosłownie 10-15 g truskawek, grzybów lub mleka. Stopniowo ciało przyzwyczaja się do komponentu i przestaje wytwarzać przeciwciała.

Lek na kaszel

Szybkie zatrzymanie ataku kaszlu pomaga zastrzyk „Suprastin”. Lek jest uwalniany w postaci tabletek, ale działają po 20 minutach. Zastrzyk usuwa objawy alergii w ciągu 5-10 minut.

Leki na kaszel dla dzieci

Leki przeciwhistaminowe są przepisywane dzieciom w wieku od miesiąca. Piersi są przepisywane Fenistil lub Suprastin. Pacjenci w wieku od 6 miesięcy otrzymują krople „Ketotifen” i „Zirtek”. Dzieciom w wieku 1 roku przepisuje się „Zodak” w postaci płynnej i „Erius”.

Syrop „Cetrin” jest przepisywany od dwóch lat, a tabletki „Ketotifen” - od trzech. Z alergicznym kaszlem dzieci otrzymują Diazolin, Loratadin i Tavegil.

Pomiędzy dawkami leków przeciwhistaminowych zaleca się oczyszczenie organizmu sorbentami. Odpowiednie są „Polysorb”, węgiel aktywny, „Enterosgel” i „Polyphepan”. Fundusze łagodzą ataki kaszlu, zmniejszając stężenie alergenów we krwi.

Sorbenty farmaceutyczne są uzupełniane nasionami lub olejem z ostropestu plamistego. Roślina oczyszcza organizm z toksyn i alergenów, łagodzi pocenie się w gardle i oskrzelach, ma właściwości gojenia się ran i hepatoprotekcyjne. Suszone nasiona są mielone na proszek i dają dziecku 5 g leku dwa razy dziennie. W podobny sposób stosuje się olej z ostropestu plamistego. Nie można nadużywać rośliny, w przeciwnym razie alergiczny kaszel nie zniknie, ale nasili się.

Podrażnienie i pot w krtani są usuwane przez „Glycodinum”. Syrop zmiękcza błonę śluzową gardła i oskrzeli, ułatwia napady suchego kaszlu. Dzieciom poniżej 7 lat podaje się 5 ml leku 4 razy dziennie. W przypadku alergii u ucznia porcja jest zwiększana do połowy łyżeczki.

Kaszel powstający z pyłków roślin lub pyłu jest zatrzymywany za pomocą aerozoli Levokabastin, Cromohexal lub Allergodil. Leki są przepisywane od 6 lat. Lek jest wstrzykiwany do przewodów nosowych. Usuwa obrzęki, stany zapalne i pot. Myje cząsteczki pyłku i kurzu.

Alergiczny kaszel jest leczony lekami przeciwhistaminowymi, tabletkami i aerozolami. Ale z powikłaniem choroby można przepisać kortykosteroidy. Terapia hormonalna przywraca funkcjonowanie oskrzeli i płuc, chroni przed astmą.

Immunoterapia

Dzieci w wieku 3-4 lat otrzymują swoistą immunoterapię. Lekarze określają alergen, a następnie wstrzykują go do organizmu przez wstrzyknięcie lub doustnie. Metoda ta sprawia, że ​​ciało przyzwyczaja się do produktu, który powoduje kaszel, katar i obrzęk.

Metoda jest zalecana, jeśli alergia u dziecka występuje z powodu:

 • chemia gospodarcza;
 • sierść zwierząt domowych, ślina i łupież;
 • pleśń i grzyby żyjące na ścianach mieszkania;
 • produkty mleczne;
 • owoce cytrusowe;
 • pyłek ambrozji i innych roślin;
 • kurz

Immunoterapia jest kosztowną i długotrwałą procedurą. Czasami przebieg leczenia jest opóźniony o 3-5 lat.Ale dziecko pozbywa się nie tylko kaszlu, nieżytu nosa, zapalenia spojówek i innych objawów, ale także alergii. Ciało stopniowo przyzwyczaja się do cytrusów lub pyłków i zaczyna postrzegać je neutralnie.

Leczenie odbywa się w domu. Lekarz wybiera leki i dawki. Pierwsza procedura jest przeprowadzana w szpitalu w celu monitorowania reakcji organizmu dziecka na alergen, a następnie pozwala się na samodzielne przyjmowanie leku.

Wdychanie

Suchy kaszel ułatwia nebulizator. Urządzenie jest przeznaczone do inhalacji na przeziębienia, zapalenie oskrzeli, zapalenie tchawicy i zapalenie gardła. Nebulizator jest wypełniony wodą mineralną lub solą fizjologiczną. Urządzenie zamienia ciecz w parę, która oczyszcza drogi oddechowe z alergenów i nawilża błonę śluzową, usuwając pot.

Wdychanie kaszlu

Woda mineralna zostaje zastąpiona specjalnymi preparatami mającymi na celu ustabilizowanie błony komórki tucznej. Dzieciom w wieku od 6 miesięcy przepisywany jest hormon Pulmicort. Lek zapobiega skurczom oskrzeli, usuwa stany zapalne i obrzęki dróg oddechowych. Lek „Pulmicort” rozcieńcza się solą fizjologiczną. Dawkowanie dobiera się w zależności od wieku dziecka i zaniedbania choroby.

Berodual jest przepisywany pacjentom z suchym alergicznym kaszlem i zbyt lepką plwociną. Lek rozszerza światło oskrzeli, ułatwiając oddychanie i zmniejsza skurcze. Berodual, podobnie jak Pulmicort, miesza się z solą fizjologiczną.

Alergiczne zapalenie gardła jest leczone za pomocą Eufillin i Ventolin. Leki rozluźniają gładkie mięśnie oskrzeli, powiększając ich światło. Nawilżają błonę śluzową, rozrzedzają plwocinę i stopniowo zmniejszają częstotliwość i czas trwania ataków kaszlu.

Skurcze w oskrzelach i płucach usuwają „Berotek”. Jeden procent roztworu wlewa się do nebulizatora, który jest przygotowywany z 10 kropli leku i 1 litra płynu. Inhalacje parowe przeprowadza się 4 razy dziennie. Procedurę można połączyć ze środkami przeciwhistaminowymi i specjalną dietą, która przyspieszy powrót dziecka do zdrowia.

Masaż i ćwiczenia oddechowe

Przy częstych i przedłużających się atakach kaszlu rodzice powinni wykonywać masaż palcami. Dziecko leży brzuch na łóżku lub kanapie i zwiesza klatkę piersiową. Mama jedną ręką trzyma nogi dziecka, a drugą drugą stuka w obszar oskrzeli i płuc. Palce poruszają się szybko, ale dokładnie. Delikatnie „biegnij” po klatce piersiowej dziecka, ugniatając ją i usuwając skurcze. Masaż rozcieńcza plwocinę i ułatwia odkrztuszanie, rozluźnia mięśnie gładkie układu oddechowego.

Dzieci w wieku 5-6 lat zaleca się specjalne ćwiczenia na alergiczny kaszel. Mama może pracować z dzieckiem. Ćwiczenia oddechowe rozwijają mięśnie klatki piersiowej i oskrzeli, chronią przed astmą i uspokajają nerwy.

Technika jest prosta:

 1. Mama i dziecko siedzą na macie lub po prostu na podłodze, zamykają oczy i słuchają własnego oddechu. Czują, jak płuca są wypełnione powietrzem i wypychają je.
 2. Biorą długi oddech. Zbierz powietrze przez nos, aż w płucach nie będzie wolnej przestrzeni. Musisz użyć zarówno klatki piersiowej, jak i żołądka. Następnie wydychają ostro i szybko przez usta. Powtórz 3-4 razy.
 3. Następnie matka i dziecko biorą trzy krótkie oddechy, stopniowo wypełniając płuca tlenem. Kosztem „4” cały dwutlenek węgla gwałtownie wydycha. Wystarczy trzy powtórzenia.
 4. Mama i dziecko liczą w myślach od 1 do 4 i w tym czasie weź jeden ciągły oddech. Powietrze pozyskuje się powoli, pracując tylko z nosem. Reprezentują, że tlen obniża się do płuc, a następnie wpływa do pępka. Wstrzymują oddech, licząc do ośmiu. Jeśli dziecko nie odniesie sukcesu, możesz go zmniejszyć do 6 lub 4, a następnie stopniowo zwiększać liczbę. Powietrze jest wydychane osiem razy w krótkich szarpnięciach.

Gimnastykę można połączyć z umiarkowaną aktywnością fizyczną. Nadaje się do pływania, jazdy na rolkach lub jazdy na rowerze. Łyżwy i narty są przeciwwskazane.Przed ćwiczeniami dziecko powinno wypić 150-200 ml wody mineralnej lub destylowanej. Ciecz zapobiega gromadzeniu się śluzu w płucach i chroni przed atakami kaszlu.

Metody ludowe

Alergiczne zapalenie gardła spowodowane przez kurz lub sierść zwierząt jest leczone wywar z liści laurowych:

Odwar z liści laurowych na kaszel

 1. 20 g przyprawy gotuje się w 500 ml. Napój doprowadza się do wrzenia i po 5 minutach usuwa.
 2. Do przefiltrowanego leku dodaje się 25 g sody oczyszczonej.
 3. Lek przyprawia się 30 ml miodu lipowego.

Dziecko pije 50-60 ml leku codziennie, aż ataki ustaną.

W przypadku alergicznego kaszlu zaleca się wzmocnienie układu odpornościowego za pomocą napoju cytrynowo-miodowego:

 1. Średniej wielkości cytrusy są myte, wlewane wrzącą wodą i przepuszczane przez maszynę do mięsa bez obierania.
 2. Na 100 g kleiku z cytryny potrzebujesz szklanki miodu lipowego.
 3. Produkty miesza się i rozcieńcza 400 ml wody destylowanej.
 4. Napój umieszcza się w łaźni wodnej i ogrzewa do 40-50 stopni.

Lek poddany obróbce cieplnej schładza się do temperatury pokojowej i dzieli na 3-4 porcje. Dziecko pije lekarstwo dziennie, jest to możliwe zarówno przed, jak i po jedzeniu.

Ważne: Napoju cytrynowo-miodowego nie należy doprowadzać do wrzenia. W temperaturze + 60 stopni i więcej witaminy parują, a lek traci swoje korzystne właściwości.

Lepka plwocina z alergicznym kaszlem jest rozcieńczana olejem kamforowym. Produkt ogrzewa się do 37–39 stopni i wciera w klatkę piersiową. Tynki musztardowe są nakładane po prawej stronie, owinięte folią spożywczą i gęstym szalikiem na górze. Kompres kamforowy odbywa się przez 20-30 minut.

Alergiczny kaszel u dzieci jest leczony za pomocą folk i farmacji, nebulizatora i diety. W celu zapobiegania zapaleniu gardła zaleca się wykonywanie ćwiczeń oddechowych, dużo pływać, utrzymywać czystość w domu i wzmacniać odporność dziecka, chodząc na świeżym powietrzu i kompleksach witaminowych.

Wideo: jak odróżnić alergiczny kaszel od zakaźnego

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa