Jak leczyć resztkowy kaszel u dziecka

Cóż, jaka mama nie wie, jaki jest szczątkowy kaszel u dziecka? Najpierw przebiega aktywna faza choroby - podwyższona temperatura ciała, znaczny kaszel, zwiększone wydzielanie śluzu z nosa, ogólne złe samopoczucie. Z reguły ostre infekcje wirusowe dróg oddechowych w ostrym okresie trwają nie dłużej niż 7 dni, zwykle 1-3 dni. Choroba kończy się, ale pozostawia posmak - długi, resztkowy kaszel. Wydaje się, że napady kaszlu nie występują często, a kaszel jest przeważnie łagodny. Ale fakt kaszlu, nawet rzadki, zmusza rodziców do podjęcia poważnych działań w celu jego wyeliminowania.

Jak leczyć resztkowy kaszel u dziecka

Dlaczego kaszel nie ustępuje przez długi czas

Jeśli kaszel po wystąpieniu ARVI nie ustępuje dłużej niż dwa tygodnie, istnieją pewne powody. Oto niektóre z nich.

 1. Zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, krztusiec. Czasami prosty kaszel nie jest tak prosty, jak się wydaje. Często proste zapalenie tchawicy może przekształcić się w zapalenie oskrzeli - ostre lub przewlekłe. Kiedy krztusiec wtyka lub pneumokoki dostają się do organizmu, rozwija się kaszel - silny i długi. Krztusiec charakteryzuje się długim (do sześciu miesięcy) napadowym kaszlem, którego nie można usunąć. Przy zapaleniu płuc lub oskrzeli słychać charakterystyczny świszczący oddech podczas słuchania.
 2. Alergia Często kaszel z wirusa zmienia się w alergiczny. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku alergików. Jeśli dziecko ma predyspozycje do skazy i innych wysypek, jeśli rodzice są uczuleni, kaszel może być reakcją na kurz, pyłki, zapach papierosów lub chemii gospodarczej i słodkich pokarmów. W takim przypadku musisz spróbować podać swojemu dziecku lek przeciwhistaminowy. Jeśli kaszel ustał, to jest uczulony.
 3. Smark Jeśli kaszel postępuje na tle wydzieliny z nosa i jest aktywowany głównie tylko w nocy, oznacza to, że smark go prowokuje. Kiedy dziecko znajduje się w pozycji poziomej, śluz spływa z nosa, wchodzi do tylnej ściany krtani, podrażnia go i wywołuje odruch kaszlowy. Obejmuje to również przewlekłe choroby narządów laryngologicznych, na przykład powiększone migdałki.
 4. Robaki Zdarza się, że przedłużony kaszel nie jest związany ze stanem zapalnym układu oddechowego. Jeśli podczas badania nie ma świszczącego oddechu w płucach, nie ma smarków i czerwonego gardła, musisz sprawdzić, czy nie ma pasożytów. Niektóre rodzaje robaków, na przykład glisty, chodzą po ciele, przedostając się z jelit do krwi, a następnie osiadają w płucach. W procesie życia glisty emitują toksyny, które działają i podrażniają ściany płuc, powodując kaszel. Dlatego alergologom i pulmonologom z długotrwałym kaszlem zawsze zaleca się sprawdzenie obecności inwazji robaków pasożytniczych. Aby wykryć robaki, możesz oddawać kał i krew z żyły.
 5. Cardit. Długotrwały kaszel może wystąpić na tle niektórych chorób kardiologicznych, szczególnie jako powikłanie po bólu gardła i innych chorobach. W takim przypadku, aby wyeliminować problem, zdecydowanie powinieneś zobaczyć się z kardiologiem.
 6. Grzyb Jeśli dziecko piło antybiotyki, często zaburzona jest mikroflora jelitowa i błona śluzowa jamy ustnej. Z powodu takiej nierównowagi migdałków mogą zacząć się rozwijać grzyby, które się nie zdradzają - błona śluzowa pozostaje różowa, nie ma stanu zapalnego. Jedynym objawem jest podrażnienie ściany krtani, które powoduje kaszel. Aby sprawdzić obecność grzyba, musisz przekazać kulturę bakteriologiczną z gardła.

Są to główne kierunki, które mogą być pomocne w znalezieniu przyczyny przedłużającego się uporczywego kaszlu.Jeśli wykluczysz je wszystkie, najprawdopodobniej masz przewlekłe zapalenie tchawicy lub zapalenie oskrzeli, które objawia się tylko rzadkim niewielkim kaszlem. Możesz pozbyć się resztkowego kaszlu.

Czy antybiotyki powinny być stosowane w leczeniu resztkowego kaszlu

To pytanie zadaje wiele młodych matek, które nie wiedzą, jak pomóc dziecku, nie wyrządzając mu krzywdy. Jeśli kaszel ma charakter bakteryjny, jeśli nasila się, napady padaczkowe są większe i wydają się silniejsze - wtedy potrzebujesz antybiotyków. Najczęściej są przepisywane na zapalenie oskrzeli, gruźlicę, zapalenie płuc i zapalenie płuc. W takim przypadku antybiotyki są niezbędne.

Jeśli kaszel trwa kilka tygodni, ale od czasu do czasu kaszle, prawdopodobnie nie będziesz potrzebować antybiotyków. Możesz pozbyć się resztkowego kaszlu za pomocą zestawu środków - ziołolecznictwo, rozgrzewka, fizjoterapia, masaż, inhalacja, przepisy tradycyjnej medycyny. Jednak przed tym ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważną chorobę. Jeśli lekarz nie przepisuje antybiotyków, możesz bezpiecznie skorzystać z poniższych wskazówek, aby zwalczyć resztkowy kaszel.

Wdychanie kaszlu

Dlaczego inhalacje są uważane za jeden z najskuteczniejszych sposobów zwalczania kaszlu? Faktem jest, że kiedy wdychamy gorącą parę bakteriobójczą, małe cząsteczki spadają bezpośrednio na ściany tchawicy, płuc i ścian krtani. W tym przypadku uzyskujemy znacznie wyraźniejszy efekt narkotykowy niż podczas przyjmowania wykrztuśnych. W końcu idą bezpośrednio do przełyku i żołądka.

Wdychanie kaszlu

Inhalację najlepiej wykonywać za pomocą nebulizatora. Pod wpływem aerozolu cząsteczki leku są tak rozpylane, że dziecko z łatwością wdycha opary lecznicze. Aby uzyskać roztwór do nebulizatora, możesz użyć preparatów na kaszel - Lazolvan, Atsts, Herbion. I możesz zrobić inhalację zwykłą solą lub wodą mineralną.

Jeśli nie ma inhalatora, spróbuj oddychać z dzieckiem nad garnkiem lub miską gorącej wody. Warto wyznać, że wiele dzieci nie lubi tej procedury, więc będziemy działać w inny sposób. Płyn leczniczy należy wlać do żelaznego kubka lub szerokiej patelni i podgrzać. Ściśle zamykamy drzwi i okna w kuchni i jesteśmy w pływającym pokoju przez co najmniej pół godziny (nie usuwamy wrzenia patelni z ognia). Pozwoli to dziecku oddychać gorącą parą bez większego wysiłku. Jako kompozycję leczniczą do inhalacji możesz użyć:

 • Roztwór furatsiliny, miramistyny, chlorofilu.
 • Woda morska - soda oczyszczona, sól i jod.
 • Odwar z ziół leczniczych - rumianek, nagietek, pokrzywa, ziele dziurawca.
 • Olejki eteryczne z balsamu Zvezdochka.
 • Olej jodłowy i olejek z drzewa herbacianego.

Prosta rosyjska kąpiel ma efekt inhalacji. Nie bez powodu, ponieważ leczy wiele przeziębień. Aby uzyskać uzdrawiającą parę, każdy z przygotowanych roztworów leczniczych musi po prostu rozbryzgać się na gorących kamieniach. Często odwiedzając wannę, dziecko przestanie kaszleć i będzie boleć znacznie rzadziej.

Ogrzewamy klatkę piersiową podczas kaszlu

Często każde ocieplenie klatki piersiowej jest głównym warunkiem na drodze do wyzdrowienia. Oto kilka skutecznych i bezpiecznych przepisów.

 1. Możesz ogrzać klatkę piersiową tłuszczem zwierzęcym. Smaruj piersi dziecka borsukiem lub gęsim tłuszczem przez kilka dni, aby w końcu pozbyć się kaszlu.
 2. Zrób musztardowe ciasto miodowe. Aby to zrobić, wymieszaj dwie łyżki miodu, pół łyżeczki musztardy, dwie łyżki masła i mąki, aby zrobić tortillę. Rozłóż ciepłe ciasto na piersi dziecka przez kilka godzin. Musztarda podrażnia skórę, zwiększając krążenie krwi. Miód rozgrzewa się i daje uczucie długiego ciepła. Olej chroni skórę przed podrażnieniami. Mąka jest niezbędna do uzyskania pożądanej konsystencji.
 3. Wymieszaj wódkę i miód i przed snem potrzyj klatkę piersiową i plecy dziecka tym związkiem.
 4. Bardzo dobrze jest robić musztardowe kąpiele stóp - jest to jeden z najlepszych lekarstw na przewlekły kaszel.

Rozgrzewka pomoże złagodzić resztkowe stany zapalne i złagodzić kaszel.

Jak leczyć pozostały kaszel - przydatne wskazówki

Resztkowy kaszel charakteryzuje się dobrym zdrowiem, brakiem gorączki i innymi objawami choroby. Ale jeśli nic nie zrobisz, taki kaszel może trwać miesiące. Podamy przydatne wskazówki, które pomogą Ci pozbyć się irytującego kaszlu.

Jak leczyć resztkowy kaszel

 1. W leczeniu chorób układu oddechowego duże znaczenie ma czyste powietrze. Jeśli spacerujesz z dzieckiem po ulicy przez co najmniej 3-4 godziny dziennie, po tygodniu od kaszlu nie będzie śladu. Wentyluj pokoje w mieszkaniu tak często, jak to możliwe, w lecie możesz zostawić otwarte okna.
 2. Unikaj nagłych zmian temperatury; unikaj przeciągów powietrza podczas wietrzenia. Najlepiej jest umieścić dziecko w jednym pokoju i przewietrzyć pozostałe. Następnie pokój można zmienić. Nie zostawiaj swojego dziecka w przeciągu - może ponownie zachorować.
 3. Unikaj kontaktu z błoną śluzową alergenów. Aby pozbyć się kurzu, musisz codziennie czyścić na mokro. Pozbądź się dymu papierosowego, dezodorantów w aerozolu i chemii gospodarczej.
 4. Bardzo ważne jest zapobieganie wysuszeniu powietrza. Zimą zmodernizuj radiator, zainstaluj nawilżacz.
 5. Aby przyspieszyć wydzielanie plwociny, możesz dać dziecku masaż perkusyjny. Zabierz dziecko do fizjoterapeuty co najmniej kilka razy, aby zobaczyć technikę masażu. Następnie możesz to zrobić samodzielnie.
 6. Możesz pozbyć się irytującego kaszlu, rozgrzewając się w pokoju do fizjoterapii. Najbardziej skuteczną procedurą jest UHF.
 7. Odwar z nasion anyżu pomaga uzyskać efekt wykrztuśny. Sok z czarnej rzodkwi z miodem powstrzyma nawet silny kaszel. A mleko z miodem przed snem pomoże złagodzić stany zapalne i złagodzić nocne ataki kaszlu.
 8. Gimnastyka oddechowa, najlepiej wykonywana na zewnątrz, pomoże wyleczyć pozostały kaszel. Wdychaj i wydychaj głęboko, aby oczyścić płuca z alergenów. W tym samym celu możesz napompować balony - taki zabieg będzie nie tylko skuteczny, ale także zabawny.
 9. Ponadto musisz pić więcej, aby zmyć resztki wirusa z organizmu. Przeciwnie, odżywianie powinno być lekkie, zrównoważone, ułamkowe. Nie nalegaj, jeśli dziecko nie chce jeść.

Wszystkie te wskazówki dotyczą leczenia przeziębienia. Jeśli kaszel dziecka jest uczulony lub występuje przeciwko pasożytom, leczenie zmienia się radykalnie. Ponadto musisz zostać zbadany przez specjalistę laryngologa, ponieważ często kaszel pozostaje na tle nieleczonych chorób gardła i nosa.

Z jednej strony resztkowy kaszel jest niewielkim objawem, który nie dręczy dziecka i pozwala mu żyć pełnią życia. Ale z drugiej strony nadal występuje kaszel, denerwuje swoją obecnością i często staje się przyczyną, że dziecko nadal siedzi na zwolnieniu lekarskim i nie może iść do szkoły lub przedszkola. Kaszel, cokolwiek by to nie było, nie toleruje zaniedbania. Nie pozostawiaj resztkowego kaszlu bez opieki - dbaj o zdrowie swojego dziecka!

Wideo: leczenie kaszlu u dziecka

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa