Jak czyścić spaloną patelnię ze stali nierdzewnej

Przybory kuchenne wykonane ze stali nierdzewnej słusznie zajmują wiodącą pozycję na rynku artykułów do gotowania: po pierwsze, możesz gotować na nim różne potrawy, bez obawy, że ściany wyblakną, a dno stanie się mętne, a po drugie, ten materiał podlega zniszczeniu nawet pod wpływem wysokich temperatur. Ale najważniejsze jest to, dlaczego gospodynie domowe uwielbiały to danie - ze względu na jego odporność na utlenianie, aw rezultacie na procesy korozyjne z powodu obecności chromu i jego związków w swoim składzie.

Jak czyścić spaloną patelnię ze stali nierdzewnej

Wskazówka: ponieważ stal nierdzewna jest dodatkowo podzielona na kilka klas w zależności od jej przeznaczenia, zakup wszelkich naczyń wykonanych z tego materiału powinien być w pełni zaznajomiony z jej danymi (na przykład klasa I jest odporna na korozję).

Jednocześnie garnki, patelnie i inne przybory kuchenne wykonane ze stali nierdzewnej są mniej podatne na palenie: aby żywność przylegała do dna lub ścian takich przyborów, należy pozostawić je na dużym ogniu przez wystarczająco długi czas. Czyszczenie wypalonej patelni jest dość proste, najważniejsze jest poznanie kilku podstawowych zasad postępowania z takimi naczyniami i niestosowanie chemikaliów niskiej jakości.

Czyszczenie wnętrza patelni

Istnieje kilka sposobów czyszczenia wewnętrznej wypalonej powierzchni garnka i różnią się one zastosowanymi środkami: na przykład lekkie lepkie zabrudzenia można usunąć, na przykład za pomocą zwykłej sody oczyszczonej, a silny brud można usunąć za pomocą specjalnych kwasów, octu i innych chemikaliów. Wybierając tę ​​lub inną metodę, powinieneś polegać na:

  1. Czas, jaki upłynął od powstania krzepnięcia żywności na dnie;
  2. Moc warstwy adhezyjnej;
  3. Charakterystyka samych naczyń (na przykład większość modeli naczyń ze stali nierdzewnej obawia się soli i roztworów chloru).

Czyszczenie sody oczyszczonej
Soda oczyszczona powinna zawsze znajdować się w kuchni: za jej pomocą można nie tylko wyczyścić patelnię z osadów węglowych, ale także usunąć tłuste plamy z wszelkich powierzchni, a nawet pozbyć się małych pęknięć, zastępując ją „kitową” szpachlą.

Proces czyszczenia jest dość prosty: najpierw musisz umyć naczynia tak długo, jak pozwala na to przypalone jedzenie, a następnie wysuszyć wewnętrzne ściany i dno (w tym sadzę). Następnie sodę należy obficie posypać zanieczyszczeniami i, co ważne, równomiernie rozprowadzić ze wszystkich stron. Wreszcie w tym stanie patelnię pozostawia się na 1,5-2 godziny, po czym czyści się zwykłą gąbką.

Wskazówka: ilość użytej sody należy ustalić eksperymentalnie, ponieważ zależy ona od ilości przypalonego jedzenia. Jednak w większości przypadków wystarczy około 100-125 mililitrów.

Jeśli patelnię pozostawiono na długi czas, a ilość przypalonego jedzenia jest wystarczająco duża, można przygotować pastę sodową: w tym celu do powyższej ilości sody należy dodać 90-100 ml wody. Powstała mieszanina dosłownie wiąże sadzę, a usunięcie jej po 2-3 godzinach będzie znacznie łatwiejsze.

Czyszczenie ciepłą wodą
Jeśli napój gazowany nie był pod ręką, możesz użyć tej metody, która jednak zajmie nieco więcej czasu. Konieczne jest napełnienie rondla ciepłą (35-37 stopni) wodą do poziomu nieco wyższego niż osady węglowe i pozostawienie go w tym stanie na 5-6 godzin, szczelnie zamykając pokrywkę i owijając ją kocem, aby woda nie ostygła.Po trzech godzinach wodę można wymienić.

Następnie należy wlać przegotowaną wodę do garnka i dodać dwie lub trzy łyżki soli kuchennej (ważne jest, aby nie ostygnąć, w przeciwnym razie będzie to szkodliwe dla patelni) i pozostawić naczynia w spokoju na godzinę lub dwie. Po tych operacjach znacznie łatwiej będzie usunąć osady węgla, ale należy zauważyć, że w żadnym wypadku nie należy używać twardych szczotek ściernych: chociaż doskonale usuwają spalone jedzenie, jednocześnie pozostawiają mikropęknięcia, które w przyszłości zostaną wyleczone solą lub inną sadzą.

Oczyszczanie węgla aktywnego i serwatki
Możesz wyczyścić przypaloną patelnię za pomocą roztworów, których głównym składnikiem są wymienione składniki. Różnica między nimi polega na tym, że węgiel aktywny należy najpierw zmiażdżyć na proszek i dodać do zimnej wody, a serwatkę zaleca się dodać do ciepłej przegotowanej wody.

Ważne: roztwór zawierający węgiel aktywowany jest szczególnie dobry w zwalczaniu sadzy powstającej w wyniku suszenia na ściankach produktów mlecznych i zbóż.

Ponadto roztwór zawierający węgiel aktywny należy spuścić z miski po 15-30 minutach, a zawiesinę serwatki i wody - po dniu. W obu przypadkach złoża węgla powinny być pokryte co najmniej 2-3 centymetrami.

Czyszczenie za pomocą octu i innych chemikaliów
Usuwanie osadów węglowych za pomocą octu jest jeszcze łatwiejsze: wystarczy przelać niewielką ilość na miękką ściereczkę i delikatnie przetrzeć ją osadami węglowymi. Ocet, będący produktem słabego kwasu o tej samej nazwie, doskonale radzi sobie z wypalonym jedzeniem, ale w żaden sposób nie szkodzi powierzchni patelni.

Wskazówka: zamiast octu można użyć kwasu cytrynowego. Aby oczyścić osad węgla, wystarczy rozcieńczyć roztwór z jednej łyżki kwasu i 250 mililitrów wody.

Po użyciu zarówno octu, jak i kwasu cytrynowego, pamiętaj, aby najpierw dokładnie spłukać patelnię kilka razy zwykłą bieżącą wodą, a następnie wytrzeć ją do sucha ręcznikiem.

Czyszczenie zewnętrznej części patelni

Istnieje mniej sposobów czyszczenia zewnętrznej powierzchni patelni ze stali nierdzewnej, ponieważ moczenie całej zewnętrznej części jest w większości przypadków dość problematyczne, chyba że trzeba zajmować cały zlew.

Czyszczenie zewnętrznej części patelni

W takim przypadku na ogół zabrania się stosowania materiałów ściernych, ponieważ wynikiem takiej procedury może być ogromna liczba zadrapań, których później nie będzie można usunąć, a ciągła ekspozycja na ogień na dole stopniowo zniszczy strukturę naczyń (nawet żaroodpornych).

Czyszczenie za pomocą sody i kleju
Przy użyciu tych dwóch składników konieczne jest przygotowanie miękkiej pasty, która po pierwsze wchłonie pewną ilość sadzy przy pierwszym ścieraniu, a po drugie pozwoli ci delikatnie oczyścić przypalone jedzenie. Zwykle do gotowania przyjmuje się następujące proporcje składników: 100-150 gramów sody i około 20 gramów kleju na litr wody. Mieszankę należy całkowicie usunąć po wypaleniu, aby przez pół godziny sadza znajdowała się całkowicie pod nią.

Wskazówka: aby przyspieszyć proces, możesz postawić rondel na średnim ogniu.

Czyszczenie chemiczne
W wielu supermarketach w Rosji można łatwo znaleźć nieagresywne, miękkie produkty do pielęgnacji różnych powierzchni, na przykład Amway Oven Cleaner i tym podobne. W większości przypadków instrukcje ich używania są uniwersalne:

  1. Na początek powinieneś dobrze podgrzać patelnię na średnim ogniu.
  2. Następnie kompozycję produktu za pomocą sprayu nakłada się na spaloną powierzchnię i pozostawia na niej przez 15-20 minut.
  3. Po sadzy ostrożnie wcierać miękką gąbką. Jeśli najmniejsze kawałki nadal pozostają na powierzchni naczyń, procedurę należy powtórzyć, ponownie podgrzewając patelnię.

Środek do czyszczenia okien może pomóc w całkowitym usunięciu osadów węgla zarówno z powierzchni zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Konieczne jest jedynie nałożenie dozownika na powierzchnię około 15-25 mililitrów (około 2-3 zastrzyki) i użycie miękkiej szmatki do czyszczenia obszaru problemowego.

Ważne: musisz używać tylko tych produktów, których podstawą są słabe kwasy. Nawet jeśli zawierają bardzo niewielką ilość soli, należy je stosować zgodnie z pewnymi środkami, to znaczy szybko nałożyć produkt, oczyścić sadzę i dokładnie spłukać naczynia.

Po użyciu jakichkolwiek chemikaliów powierzchnię miski należy umyć ciepłą wodą i wytrzeć do sucha miękką ściereczką. Używanie mydła różnymi sposobami jest niepraktyczne.

Ogólne wskazówki dotyczące pielęgnacji naczyń ze stali nierdzewnej

Istnieje kilka głównych zasad dbania o przybory nierdzewne, których przestrzeganie po pierwsze wydłuży ich żywotność, a po drugie, aby uniknąć problemów z usuwaniem wypalenia na obu powierzchniach.

W żadnym wypadku nie należy pozostawiać zmywania naczyń „na później”, ponieważ jest to obarczone pojawieniem się sadzy. Co więcej, wielu producentów zachęca natychmiast po ugotowaniu do przeniesienia naczynia do dowolnego pojemnika i dokładnego wypłukania samych naczyń ze stali nierdzewnej. Nie zajmie to dużo czasu, a ponadto pomoże zachować oryginalny wygląd naczyń.

Nie zaleca się również używania zmywarki do naczyń i suszenia patelni ze stali nierdzewnej w powietrzu, ponieważ jest to obarczone wyglądem różnych plam. Aby mógł służyć jak najwięcej, natychmiast po umyciu i pracy lepiej jest użyć zwykłego ręcznika.

Wideo: jak umyć patelnię ze stali nierdzewnej z wypalenia zawodowego

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa