Jak zatrzymać napad kaszlu u dziecka

Kaszel to reakcja ochronna organizmu na spożycie ciał obcych do dróg oddechowych. Za pomocą kaszlu ciało próbuje pozbyć się alergenu. Ale najczęściej kaszel występuje, gdy plwocina zanika - ten szarpnięcie odruchowe pomaga usunąć śluz. Często kaszel jest gorszy w nocy. Wynika to z faktu, że śluz wypływający z nosa podrażnia przeponę, powodując odruch kaszlowy. Czasami kaszel może być tak wyczerpujący, że nie pozwala ci normalnie spać, a kiedy zasypiasz, natychmiast budzisz się. W tych momentach naprawdę chcę pomóc mojemu dziecku i złagodzić napady kaszlu. Ale na początek zrozumiemy przyczyny jego pojawienia się.

Jak zatrzymać napad kaszlu u dziecka

Dlaczego dziecko kaszle?

Ciężki atak kaszlu może być spowodowany kilkoma czynnikami.

 1. Cudzoziemiec Jeśli kość ryb, kawałek paczki lub łodyga rośliny dostaną się do gardła, obcy przedmiot może utknąć na ścianie tchawicy, stale drażniąc go i powodując kaszel. W takim przypadku musisz dać dziecku jeść stos chleba, aby solidny przedmiot przepychał zablokowane ciało. Jeśli to nie zadziała, natychmiast udaj się do lekarza.
 2. Alergia Jeśli całkowicie zdrowi ludzie reagują tylko na silny kurz i ostry zapach pieprzu, alergie mogą zacząć kaszleć po spaniu na poduszce z piór, po kontakcie ze zwierzęciem lub zjedzeniu owoców cytrusowych. Bardzo często dzieci zaczynają kaszleć po słodyczach - takie produkty zwiększają produkcję śluzu, dlatego są surowo zabronione w przypadku chorób gardła. Czasami utrzymujący się kaszel po chorobie może przybrać postać alergiczną.
 3. ARVI. Niemal wszystkim chorobom układu oddechowego towarzyszy kaszel i katar. W takim przypadku potrzebny jest kaszel, aby usunąć śluz z płuc.
 4. Zapalenie migdałków Jeśli nos dziecka jest stale zablokowany, śluz wypływa z nosa, co podrażnia receptory przepony. Charakterystyczną cechą kaszlu z zapaleniem migdałków jest to, że pojawia się tylko we śnie, gdy dziecko jest w pozycji poziomej. W ciągu dnia praktycznie nie ma kaszlu.
 5. Choroby układu oddechowego. Zapaleniu oskrzeli, tchawicy, astmie, gruźlicy, zapaleniu migdałków, zapaleniu zatok często towarzyszy kaszel - suchy lub mokry. Zapalenie krtani charakteryzuje się kaszlem „szczekającym”.
 6. Refluks żołądkowo-przełykowy. Ten stan przełyku występuje z powodu osłabienia zwieracza pokarmu. Zastawka mięśniowa otwiera się w pozycji leżącej dziecka, a zawartość żołądka ponownie wchodzi do przełyku. To drażni tchawicę i powoduje kaszel.
 7. Krztusiec. Jest to bakteryjna choroba zakaźna, która charakteryzuje się wyniszczającym kaszlem. W takim przypadku dziecko zmienia kolor na czerwony, pojawiają się łzy, kaszel może wywoływać wymioty.
 8. Stres Czasami kaszel może być wynikiem poważnych przeżyć, strachu, stresu. Zakończenia nerwowe znajdują się na tchawicy, po podrażnieniu którego pojawia się kaszel. Taki kaszel zwykle występuje tylko w ciągu dnia. Możesz sprawdzić psychogenność kaszlu, rozmawiając z dzieckiem na nieprzyjemny temat. Jeśli dziecko zaczęło kaszleć podczas doświadczeń, jest to dokładnie twój przypadek.

Bez względu na przyczynę kaszlu musisz leczyć nie objaw, ale samą chorobę. Jednak proces leczenia jest długi i chcę teraz złagodzić stan dziecka i uwolnić go od kaszlu.

Ciepły napój

Czasami, aby pozbyć się kaszlu, możesz podać dziecku tylko wodę. Często to wystarcza - ciepła woda łagodzi receptory, spłukuje gardło z drażniącego śluzu i plwociny. Ale aby uzyskać dłuższy efekt, możesz dać dziecku nie tylko wodę. Świetnym rozwiązaniem byłoby oddanie dziecku ciepłego mleka.A jeśli dodasz do niego kawałek masła, możesz spokojnie spać przez następne kilka godzin.

Bardzo dobrze jest pić wywar z ziół - sukcesji, szałwii, podbiału. Herbata lipowa znana jest z doskonałych właściwości do walki z zimnem. To nie tylko złagodzi kaszel, ale także zmniejszy przekrwienie błony śluzowej nosa. Możesz ukoić gardło i pozbyć się kaszlu za pomocą wywaru z rumianku - ma właściwości kojące i przeciwzapalne. Alkaliczna woda mineralna pomoże zmiękczyć błonę śluzową gardła. Uspokoi podekscytowaną błonę śluzową, łagodzi obrzęki i stany zapalne. Można go zastąpić zwykłą wodą z dodatkiem szczypty sody oczyszczonej.

Obfity ciepły napój nie tylko łagodzi ataki kaszlu, ale także przyspiesza powrót do zdrowia. W końcu, jak wiadomo, najlepszym lekarstwem na chorobę wirusową jest duża ilość płynu. Ciężki napój wypłukuje wirusa z organizmu, a dziecko poczuje się znacznie lepiej. Picie dużej ilości wody oznacza co najmniej jeden litr płynu na dwuletnie dziecko dziennie. Starsze dzieci odpowiednio więcej. Pozwól dziecku pić to, co lubi - kompot, napoje owocowe, herbatę z cytryną, najważniejsze jest to, że jest dużo płynu.

Jak zatrzymać atak kaszlu

Jeśli dziecko kaszle non-stop i nie pomaga nawet ciepłemu napojowi, użyj następujących metod, aby zatrzymać atak.

Jak zatrzymać atak kaszlu

 1. Masaż Możesz łagodzić oskrzela i płuca regularnym masażem. Połóż dziecko na plecach, wykonuj głuche ruchy okrężne. Następnie obiema rękami przeciągnij wzdłuż płuc - w górę iw dół. Takie płynne ruchy poprawią krążenie krwi w płucach i pomogą zatrzymać atak. Resztę czasu musisz wykonać masaż perkusyjny dziecka. Polega na klepaniu, wcieraniu i ściskaniu klatki piersiowej i pleców w płucach. Kompetentny i profesjonalny masaż perkusyjny sprzyja szybkiemu rozładowaniu plwociny.
 2. Temperatura powietrza Bardzo często katar i kaszel są gorsze w gorącym pomieszczeniu. Wysoka temperatura w pomieszczeniu przyczynia się do wysuszenia błony śluzowej, która jest kolejnym silnym prowokatorem do wznowienia kaszlu. Optymalna temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 25 stopni. Dolna granica wynosi 18 stopni. Jeśli dziecko jest zimne, ubierz go cieplej, ale nie włączaj grzejnika. Oprócz temperatury bardzo ważny jest wskaźnik wilgotności. Nie powinno być mniej niż 60%.
 3. Wdychanie Jeśli kaszel nie ustępuje, musisz podać dziecku inhalację. Idealną opcją jest nebulizator. Możesz wypełnić go zwykłą wodą morską, wywar z rumianku lub roztwór furatsiliny. Jeśli nie ma nebulizatora, inhalację można wykonać jak zwykle. Aby to zrobić, przygotuj wrzącą wodę lub wywar z ziół leczniczych. Woda powinna być umiarkowanie gorąca. Dodaj plasterek balsamu Zvezdochka do wody. Olejki eteryczne nie tylko zatrzymują kaszel, ale także łagodzą przekrwienie błony śluzowej nosa. Zakryj głowę dziecka ręcznikiem i poproś go o kilka głębokich oddechów. Gorące opary dezynfekują drogi oddechowe, oddychanie będzie znacznie łatwiejsze, a kaszel ustanie. Jeśli dziecko bardzo kaszle i nie ma czasu na wszystkie manipulacje, po prostu zamknij się w łazience i pozwól ciepłej wodzie płynąć - efekt będzie mniej więcej taki sam. Niech twoje dziecko oddycha gorącą parą.
 4. Pozycja pionowa. Jeśli dziecko nie może w żaden sposób oczyścić gardła, unieś je i trzymaj przez jakiś czas w pozycji pionowej. Kaszel powinien ustać.
 5. Leki przeciwhistaminowe. Jeśli kaszel jest uczulony, wystarczy podać dziecku lek przeciwhistaminowy - Zirtek, Zodak, Desal, Suprastin, Ketatifen itp. Dawkowanie ustala się w zależności od wieku. W przypadku astmy dziecko powinno mieć pod ręką specjalne krople lub spraye, które zatrzymają atak. W razie potrzeby zadzwoń po karetkę pogotowia, aby skonsultować dawkę tego lub innego leku.
 6. Leki przeciwkaszlowe. Pomimo faktu, że są przyjmowane zgodnie ze schematem, niezależnie od napadów, syropy te zawierają olejki eteryczne, które mogą natychmiast zatrzymać kaszel. Wśród syropów na kaszel można wymienić Dr. Mom, Lazolvan, Prospan, ACC.
 7. Szlifowanie Czasami, aby zatrzymać kaszel, musisz ogrzać klatkę piersiową i plecy dziecka. Aby to zrobić, zastosuj pocieranie rozgrzewające. Możesz pocierać piersi dziecka tłuszczem jagnięcym, borsuka lub gęsim - tłuszcze zwierzęce dobrze się ogrzewają i utrzymują ciepło przez długi czas. Klatka piersiowa i plecy dziecka mogą być rozmazane jodem - aby utworzyć siatkę jodu. Bardzo dobrze rozgrzewa miód i olejek kamforowy. Połącz oba składniki i delikatnie masuj klatkę piersiową i plecy, unikając kręgosłupa i okolic serca. Następnie zawiń dziecko w szalik i załóż ciasną bluzkę. Kaszel szybko ustanie, a dziecko będzie mogło zasnąć do rana.
 8. Środki ludowe. Ciasto miodowe pomoże zatrzymać atak kaszlu. Jest wytwarzany z miodu, musztardy, mąki i oleju roślinnego. Skórę dziecka wstępnie smaruje się olejem i nakłada ciasto. Dobrze rozgrzewa oskrzela, nie tylko łagodzi atak, ale także leczy sam kaszel. Cebula z cukrem bardzo pomaga. Musisz wcześniej przygotować nalewkę cebulową - pokrój warzywa na małe kawałki i napełnij je cukrem. Trzymaj kompozycję w gotowości - podczas ataku daj dziecku łyżeczkę soku ze słodkiej cebuli. Ten lek jest nie tylko przydatny w kaszlu, ale także bardzo dobrze zwalcza grypę i przeziębienie. Jednym z najlepszych domowych środków na kaszel jest czarna rzodkiew. Pokrój owoc, zrób w nim wnękę, nalej trochę miodu. Kiedy rzodkiew zaczyna wydzielać sok, można go podać jednej łyżeczce trzy razy dziennie i na początku ataku.

Wypróbuj wszystkie te środki, jeden po drugim, aż będziesz w stanie powstrzymać obsesyjny kaszel.

Zad

Jest to choroba górnych dróg oddechowych, której towarzyszy zwężenie krtani. Zad charakteryzuje się wysoką temperaturą, silnym kaszlem, co prowadzi do nudności i wymiotów. Zad jest bardzo niebezpieczny - zapalenie krtani może prowadzić do zwężenia jego światła. Zad jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci - do pierwszego roku życia. Fizjologiczna struktura ich krtani jest ułożona w taki sposób, że nawet niewielkie zapalenie i niewielki obrzęk prowadzą do uduszenia. Dlatego podczas kaszlu u małego dziecka nie można samoleczenia. Natychmiast skontaktuj się z zespołem pogotowia, aby uniknąć zadławienia. Objawami wskazującymi na uduszenie są sinica skóry, duszność, niemożność pełnego oddychania i zwiększone wydzielanie śliny. Jeśli zaobserwujesz takie objawy u dziecka, pilnie wezwij karetkę, a przed jej przybyciem pozwól dziecku oddychać parą.

Kaszel jest jednocześnie siłą i słabością ciała. Z jednej strony kaszel dręczy i wyczerpuje, nie pozwala zasnąć, łzy w gardle. Z drugiej strony, przy pomocy kaszlu, ciało może uwolnić się od nadmiaru plwociny i innych czynników drażniących. Jeśli kaszel nie ustąpi w ciągu tygodnia, a leczenie domowe nie działa, skontaktuj się z pediatrą. Pulmonolog zajmuje się leczeniem przedłużonego i ciężkiego kaszlu. Uważaj, nie zaniedbuj tego objawu, dbaj o zdrowie swojego dziecka!

Wideo: jak usunąć atak suchego kaszlu u dziecka

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa