Jak odróżnić suchy i mokry kaszel

Kaszel to naturalna reakcja organizmu na niektóre czynniki drażniące. Kaszel pomaga pozbyć się plwociny, najmniejszych cząstek kurzu i innych ciał obcych, które dostały się do dróg oddechowych. Jednak bardzo ważne jest, aby odróżnić suchy i mokry kaszel, ponieważ mogą one mieć odpowiednio inny charakter, a leczenie jest zasadniczo różne. Najpierw spróbujmy poradzić sobie z objawami i przyczynami suchego i mokrego kaszlu.

Jak odróżnić suchy i mokry kaszel

Dlaczego występuje suchy kaszel?

W przeciwieństwie do mokrego kaszlu suchy kaszel może mieć wiele przyczyn.

 1. Najczęstszą przyczyną suchego kaszlu jest stan zapalny krtani i tchawicy. Często zapalenie oskrzeli rozpoczyna się suchym, powierzchownym kaszlem. Zwykle suchy kaszel pojawia się na samym początku choroby układu oddechowego, a następnie staje się mokry.
 2. Suchy szczekający kaszel wskazuje na zapalenie krtani. Jednocześnie głos się zmienia - staje się ochrypły, u małych dzieci jest zauważalny podczas płaczu. Zapalenie krtani jest niebezpieczne dla niemowląt, ponieważ może zmniejszyć klirens oddechowy i doprowadzić do uduszenia.
 3. Suchy kaszel może wystąpić z powodu reakcji alergicznej. Najczęściej alergiczny kaszel pojawia się po kontakcie z dymem papierosowym, sierścią zwierząt, pyłkami i kurzem. Alergen dostaje się do błony śluzowej krtani i powoduje obrzęk i swędzenie. Z tego powodu występuje suchy kaszel. Często towarzyszy mu łzawienie, kichanie i śluz z nosa.
 4. Inną przyczyną suchego kaszlu jest inwazja robaków pasożytniczych. Niektóre rodzaje pasożytów żyją nie tylko w jelitach, ale także krążą w całym ciele przez krew. Glisty doskonale osadzają się w płucach, a ich produkty metaboliczne (toksyny) powodują podrażnienie i kaszel.
 5. Suchy kaszel może być również spowodowany zapaleniem serca lub innymi wadliwym działaniem układu sercowo-naczyniowego.
 6. Inną częstą przyczyną suchego kaszlu jest wydzielanie śluzu z nosa. Z dużą liczbą wydzielin spływają po tylnej ścianie krtani, drażniąc ją i powodując odruch kaszlu. Taki kaszel często występuje w nocy, gdy śluz drenuje się aktywnie, gdy ciało jest w pozycji poziomej.
 7. Suchy kaszel występuje podczas ataku astmy.
 8. Często suchy kaszel pojawia się, gdy wdychamy kurz, zapach papierosów i innego zanieczyszczonego powietrza - w ten sposób ciało stara się pozbyć drażniącego.
 9. W przypadku krztuśca i krztuśca dochodzi do wyniszczającego, suchego kaszlu.

Suchy kaszel może męczyć osobę przez bardzo długi czas. Jeśli nie możesz pozbyć się suchego kaszlu lub nie możesz znaleźć przyczyny jego pojawienia się - skontaktuj się z pulmonologiem.

Mokry kaszel

Mokry kaszel jest bardziej produktywny, mówi, że jesteś na drodze do wyzdrowienia. Mokry kaszel pełni bardzo ważną funkcję - usuwa plwocinę z organizmu. Taki kaszel może wystąpić przy zapaleniu oskrzeli. Wraz z plwociną ogromna liczba drobnoustrojów i bakterii jest wydalana z płuc. Jeśli plwocina jest brązowa lub pomarańczowa, pacjent ma zapalenie płuc. Jeśli plwocina ma ropny charakter, najprawdopodobniej wystąpił ropień płuc. Jeśli plwociny zostaną znalezione w plwocinie, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. W każdym razie mokry kaszel i wydzielina z plwociny wskazują na proces zapalny w ciele. Samoleczenie w tej sytuacji jest niedopuszczalne.

Jak odróżnić suchy i mokry kaszel

Oto kilka znaków, dzięki którym można odróżnić suchy i mokry kaszel.

Jak odróżnić suchy i mokry kaszel

 1. Podczas suchego kaszlu dochodzi do swędzenia i podrażnienia gardła, często trudno jest kaszleć, a kaszel jest napadowy.
 2. Po mokrym kaszlu osoba odczuwa ulgę, szczególnie po wydzieleniu plwociny. Z suchym kaszlem pacjent nigdy nie pluje.
 3. Suchy kaszel przypomina szczekanie psa.
 4. Suchy kaszel często występuje w nocy, a wilgotność nie zależy od pory dnia.
 5. Atak suchego kaszlu jest dość długi, a przy mokrym kaszlu osoba oczyszcza gardło znacznie szybciej.
 6. Czasami mogą wystąpić wymioty wraz z suchym kaszlem, ponieważ oba drażniące odruchy są blisko.
 7. W przypadku mokrego kaszlu występuje świszczący oddech, który jest bardzo łatwy do usłyszenia podczas słuchania. W przypadku mokrego kaszlu może również wystąpić duszność.
 8. Często mokrym kaszlem towarzyszy wzrost temperatury, ponieważ w organizmie zachodzi proces zapalny.
 9. W przypadku suchego kaszlu leki przeciwhistaminowe pomagają łagodzić objawy. Leki przeciwalergiczne łagodzą obrzęk i swędzenie w gardle, dlatego ataki suchego kaszlu zatrzymują się na chwilę. Ale przy mokrym kaszlu leki te są bezużyteczne.

Mokry kaszel nazywa się produktywnym, ponieważ łatwiej jest go tolerować i wskazuje na koniec choroby. Oznacza to, że suchy kaszel jest początkiem choroby, przy odpowiednim leczeniu suchy kaszel zamienia się w mokry. Po tym napadzie mokrego kaszlu staje się on coraz mniejszy, ponieważ plwocina jest stopniowo eliminowana. Ale co trzeba z tym zrobić?

Jak leczyć suchy i mokry kaszel

Jeśli wystąpi suchy kaszel, bardzo ważne jest, aby zrozumieć jego naturę. Jeśli kaszel wystąpi po kontakcie z kurzem, włosami i pyłkami roślin, musisz spróbować zidentyfikować alergen i go unikać, a po przymusowym kontakcie wziąć leki przeciwhistaminowe. Ketotifen pomoże pozbyć się długotrwałego alergicznego kaszlu. Ale aby osiągnąć prawdziwy wynik, trzeba go upić kursem. Aby przetestować robaki, musisz oddać krew i kał w celu analizy pasożytów. Oznacza to, że nie jest to objaw w postaci kaszlu, który należy leczyć, ale przyczyna choroby. Nie będziesz w stanie stłumić suchego kaszlu, jeśli jego przyczyną jest naruszenie mięśnia sercowego - musisz leczyć samą patologię.

Jeśli suchy kaszel powstał w wyniku choroby układu oddechowego, można go stłumić za pomocą leków przeciwkaszlowych - Sinecode, Libexin, Gerbion na suchy kaszel, Stoptussin. Wśród ludowych środków na suchy kaszel bulion babki lancetowatej jest bardzo skuteczny.

W przypadku mokrego kaszlu musisz brać leki do cienkich i plwociny. Są to ACC, Herbion na mokry kaszel, Lazolvan, Bromhexine. W przypadku dzieci można użyć syropu i kropli Prospan, ponieważ są one przygotowywane na podstawie składników roślinnych. Leki te pomagają usunąć plwocinę z płuc tak szybko, jak to możliwe. Wśród ludowych przepisów na leczenie mokrego kaszlu można użyć wywaru z lukrecji i pianki. Bardzo skutecznie rozgrzewa pierś tłuszczem zwierzęcym, rozgrzaną solą lub piaskiem. Dla dzieci możesz zrobić ciasto z miodem na kaszel i całą noc kłaść go na piersi.

Podczas leczenia kaszlu bardzo ważna jest znajomość jego natury, ponieważ w żadnym wypadku nie należy leczyć mokrego kaszlu lekami przeciwkaszlowymi. W tym przypadku tłumią odruch kaszlowy, plwocina zastyga w płucach, co jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić do wtórnego procesu zapalnego.

Kaszel może być zarówno korzystny, jak i irytujący. Z jednej strony łagodzi drogi oddechowe ciał obcych i pomaga pozbyć się plwociny. Z drugiej strony kaszel może być nie tylko wyczerpujący, ale także niezwykle bolesny (na przykład z krztusiec). Czymkolwiek jest kaszel, jest to reakcja na nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zadbaj o swoje zdrowie jak najszybciej, a wtedy pozostaną tylko wspomnienia z kaszlu.

Wideo: jak szybko pozbyć się kaszlu

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa