Jak zachęcić dziecko: wskazówki dla rodziców

Jak zachęcić dziecko? Większość psychologów twierdzi, że rodzice często robią to źle. Dlatego dziecko może wyrosnąć na kapryśnego egoistę. Wymyślmy to razem, używając wspólnych metod.

Jak zachęcić dziecko

Chwała

Psychologowie zalecają, aby nie wychwalać samego dziecka, zatwierdzając jedynie działania lub działania. Ale postawmy się na miejscu potomstwa. Wyobraź sobie sytuację: starając się zadowolić rodziców, dziecko posprzątało pokój lub umyło naczynia.

Głównymi zaleceniami są frazy: „Jaki stał się czysty pokój! Tak miło jest być w tym! ” lub: „Naczynia właśnie lśniły!”

Co poczuje dziecko, jeśli go nie pochwali? Racja, gorycz i uraza. W końcu pokój lub naczynia nie stały się czyste przez falę magicznej różdżki. Czy ktoś próbował to zrobić? On sam! Ale nie otrzymał zasłużonej nagrody.

Dlatego zostawiamy samych psychologów, aby zagłębili się w ich rekomendacje, a sercem chwalimy nasze potomstwo za każde pozytywne działanie.

Ważne! Nie można wychwalać dziecka. Będzie zadowolony z wszelkiego rodzaju słów od rodziców. Zwłaszcza jeśli na to zasługujesz.

Łasica

Proste działania, takie jak głaskanie po głowie lub plecach, pocałunki i przytulanie, mogą zdziałać cuda w procesie edukacji. Po prostu nie przesadzaj z taką zachętą, w przeciwnym razie po każdym pozytywnym działaniu dziecko podbiegnie do ciebie po nagrodę.

Nawiasem mówiąc, nie zapomnij dodać pochwały uczuciom. Jest to konieczne, aby dziecko zrozumiało, dlaczego go zachęca.

Po krótkiej refleksji pojawia się kolejne pytanie: co zrobić z młodzieżą? Dzieci w tym wieku często bardzo negatywnie podchodzą do „czułości cieląt”. Jak być

Okazuje się, że istnieje wyjście. Jakkolwiek może to być smutne, wielu nastolatków spędza większość czasu w Internecie. I tam mają bardzo popularny mem zwany uściskami. Użyj go w komunikacji z dzieckiem. Nie wymaga głaskania ani pocałunków, a wręcz dość komiczny.

Ale jeśli zamiast pieścić powiesz potomstwu: „Tak, jesteś dobrymi towarzyszami, idź się przytulić!”, To uwierz mi, efekt będzie niesamowity. Dziecko poczuje jego potrzebę i będzie dumne, że jego rodzice są na tej samej długości fali.

Wskazówka Szperaj w Internecie i ucz się kilku słów od nastoletniego slangu. Jest to bardzo przydatne w komunikacji z dzieckiem. Po prostu nie używaj takich zwrotów publicznie ani publicznie. Dzieci są zawstydzone przez takich rodziców. Ale tête-à-tête - zawsze częściej i na miejsce.

Zniesienie zakazów

Oczywiście w rozsądnych granicach. Upodmiotowienie nie powinno stać się przyzwoleniem. To nie zachęta, ale niepohamowanie. Jak zrobić to dobrze?

Na przykład w przypadku niektórych pozytywnych czynów (pomoc w pracach domowych, właściwe rozwiązanie problemu, praca domowa) możesz pozwolić dziecku pójść spać nieco później niż zwykle. Ale tylko tu i teraz, to jest dzisiaj, a nie codziennie.

Zaleca się, aby 2-4-letnie dziecko mogło oglądać więcej kreskówek. Dzieciom w wieku 5-7 lat można pozwolić na samodzielne kupowanie czegoś w sklepie, bez pomocy dorosłych. Nastolatek - wróć do domu ze spaceru nieco później niż oczekiwano. Ale nie zapominaj o złotej zasadzie: promocja jest dobra, gdy jest jednorazowa! Nie warto wprowadzać zniesienia zakazów na bieżąco.

Wskazówka Zanim zachęcisz dziecko w ten sposób, przestudiuj jego nawyki i pragnienia. Niestety wielu rodziców praktycznie nie zna własnego dziecka.

Wspólna rozrywka

Bez względu na to, jak smutne to zabrzmi, współczesny rytm życia nie pozwala rodzicom spędzać dużo czasu z dzieckiem.A czasem jest jeszcze gorzej: tata w „czołgach”, mama w sieciach społecznościowych, dziecko bawi się ze sobą.

Użyj wspólnych gier i działań jako zachęty. Po prostu nie uczę! To powinny być gry, czytanie książek, oglądanie kreskówek.

Dla starszych dzieci odpowiednią zachętą będzie spacer po parku, na placu zabaw, jazda na rolkach z rodzicami.

Nastolatki będą cieszyć się wspólną wycieczką do kina, zoo i innych atrakcji. Włącz wyobraźnię, zapytaj potomstwo, co chciałby z tobą zrobić.

Nagroda finansowa

Współcześni rodzice najczęściej korzystają z tego rodzaju promocji. Zamiast kieszonkowego, dziecko otrzymuje pewną sumę pieniędzy na pozytywne działania lub czyny. Na przykład do czyszczenia domu lub dobrego gabinetu.

Zachęcanie dziecka do pieniędzy

Tutaj psychologowie szczególnie aktywnie pukają pięty w klatkę piersiową, udowadniając, że nie można tego zrobić! Ale spójrzmy prawdzie w oczy teraz: bez pieniędzy nigdzie i nigdzie. Zwłaszcza jeśli rodzice przyjaciół lub kolegów z klasy po prostu dają dzieciom pieniądze bez powodu. Czy potrzebujesz zazdrości swojego dziecka wobec innych? Nie? Dlatego jesteśmy na bieżąco i zachęcamy potomstwo finansowo.

Ale są pewne ważne niuanse, które należy obserwować, stosując pieniężny odpowiednik pochwały:

  1. Kwota musi być proporcjonalna do aktu. Nie możesz dać 500 rubli za zmywanie naczyń i 50 za sprzątanie pokoju.
  2. Rodzice powinni zapomnieć o tych pieniądzach. Dziecko ma wszelkie prawo do korzystania z nich według własnego uznania. Nie możesz powiedzieć na przykład: „To dla ciebie nowe buty”.
  3. Ustaw limit. Na przykład za pięć pięciu rubli, ale nie więcej niż 100 rubli tygodniowo. W przeciwnym razie dziecko dręczy nauczycieli pragnieniem odpowiedzi przy tablicy. Lub nawet zabierz nauczyciela, aby się nim podzielił.

Zasadniczo zaleca się stosowanie materialnej formy zachęty tak rzadko, jak to możliwe, lub w przypadku poważnych działań lub spraw wymagających długotrwałego wdrożenia. Może koniec roku szkolnego?

W przeciwnym razie, jeśli zapłacisz dziecku za drobiazg (zakładanie rajstop lub zamiatanie podłogi), możesz osiągnąć dokładnie odwrotny efekt. Dziecko będzie żądało ustawowego wynagrodzenia w sposób ciągły i rosnący.

Wskazówka Po prostu nie mów teraz o wartości nauki i wiedzy. Obecna rzeczywistość nie pozwoli ci być pełnym i ubranym, polegając tylko na wiedzy. A w sklepach nie sprzedają jedzenia na studia. Po prostu podchodź do zachęt finansowych ostrożnie i dokładnie rozważ wszystko. Ale nie wykluczaj całkowicie.

Prezenty

Zasada działania takiego bodźca jest podobna do opisanej w poprzednim akapicie. Jedyną różnicą jest to, że pieniądze zastępuje słodycze, zabawki, gadżety, ubrania. Znani psychologowie niemal jednogłośnie twierdzą, że nie należy tego robić. Odważę się kłócić.

To nie sam zakup ani pożądany przedmiot mają znaczenie dla dziecka. Kto nie spotkał się z sytuacją, gdy promocja zabawek została zapomniana 10 minut po zakupie? Dziecko potrzebuje dokładnie zgody rodziców na dokonany czyn. Nawet jeśli jest to pudełko soku lub opakowanie flamastrów.

Podam przykład z mojego życia. Jego syn w wieku 4 lat został kupiony Lollipop. Tak po prostu bez powodu. Machając cukierkiem podczas spaceru, upuścił go i nawet tego nie zauważył. Po kilku dniach dokładnie ten sam cukierek został kupiony w nagrodę za wytarcie kurzu z biurka. I tak po prostu, cukierki bezpiecznie spadło na ziemię podczas spaceru. Och, jaki to był żal! Łzy płynęły tak, że krokodyl umarłby z zazdrości. „Mamo, cóż, zasługuję na to!” Sprzątałem, bardzo się starałem! ”

Oczywiście smark i łzy zostały zatarte, a trzeci lizak został uroczyście przekazany zasmuconemu dziecku. I mówisz - nie zachęcaj dzieci prezentami.

Przydatne wskazówki

Nie dawaj promocji z wyprzedzeniem. Dziecko już w wieku sześciu miesięcy jest w stanie doskonale manipulować dorosłymi.Dlatego nigdy nie wychwalaj ani nie nagradzaj swojego dziecka z góry. Potomstwo powinno mieć zachętę, a nie chęć zdobycia własnego za wszelką cenę.

Nie rywalizuj między dziećmi o awans. Na przykład, jeśli ktoś jest dobrym uczniem, a drugi nie odnosi takich sukcesów, to wyklucza nagrodę za doskonałe oceny z życia dzieci. Od słowa w ogóle. Duch konkurencji powinien być zdrowy, a nie obraźliwy. Pamiętaj o tym Lub nagradzaj oba dzieci, bez względu na wyniki, aby nie siać między nimi wrogości. To prawda, że ​​nie można tego nazwać zachętą.

W finansowej formie nagrody jest interesujący szczegół. Oprócz promocji powinny obowiązywać grzywny. Za dobre oceny płacimy, za złe oceny odejmujemy. Bardzo wygodnie jest liczyć w specjalnym stole. Dziecko nauczy się liczyć kieszonkowe, jednocześnie prowadząc ewidencję. Ta umiejętność jest świetna w wieku dorosłym.

Teraz wiesz, jak zachęcić dziecko. Nie oszczędzaj na pochwałach, wtedy twoje dziecko stanie się normalną osobą o pięknym charakterze. Nawiasem mówiąc, czasami zachęcający uśmiech rodzica wystarcza dziecku zamiast materialnej nagrody. Po co więc wymyślać koło?

Wideo: promocja jako metoda rodzicielstwa

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa