Jak masować dziecko kaszlem

U dzieci mięśnie układu oddechowego ostatecznie formują się w wieku 10–11 lat. Do tego czasu, z pojawieniem się kaszlu o dowolnej etiologii, należy im pomóc. Na przykład masaż. Ułatwi to odejście plwociny od oskrzeli.

Jak masować dziecko kaszlem

Każda matka powinna wiedzieć, jak masować swoje dziecko, kiedy prawidłowo kaszle. W końcu istnieją przeciwwskazania. Postępując zgodnie z zaleceniami, możesz pomóc dziecku szybciej wrócić do zdrowia.

Kiedy nie możesz masować

Pomimo tego, że jest to dość prosta procedura, zdarza się, że nie można jej kategorycznie zastosować:

 • Każda temperatura ciała jest wyższa niż normalna.
 • Suchy kaszel
 • Nie wcześniej niż 40 minut po jedzeniu.
 • Wysypki na skórze (rany, uszkodzenia).
 • Wiek poniżej 6 miesięcy.
 • Alergia na produkty pszczelarskie (jeśli wybrano metodę miodową).

Warto również zrezygnować z masażu, jeśli dziecko jest kapryśne lub nie lubi tego procesu. Najpierw spróbuj uspokoić dziecko, porozmawiaj z nim.

Wskazówka Możesz przeprowadzić sesję w formie gry. Możliwa jest wszelkiego rodzaju prawdziwa pomoc: „słoń minął”, „ryba płynie”, „gęsi przyszły szczypać trawę”, „więzy kolejowe, pociąg jedzie”. Wiele opcji, w tym fantasy.

Jakie są rodzaje masażu podczas kaszlu?

Jak masować dziecko kaszlem? Najpierw musisz zrozumieć jego rodzaje.

Kochanie
Jak sama nazwa wskazuje, zamiast masła lub śmietany stosuje się miód. Dobrze się rozgrzewa, a ciało otrzymuje porcję witamin i pierwiastków śladowych przez pory skóry.

Ruchy powinny być delikatne, gładzące, ściśle od talii do głowy. Pozycja ciała to głowa poniżej kapłanów o 10-15 cm, konieczne jest położenie się na brzuchu. Czas trwania zabiegu: 30-60 sekund masażu, 1 minutowa przerwa. Po 7-10 minutach unieś dziecko, aby mogło oczyścić gardło.

Wskazówka Aby przyspieszyć proces, możesz delikatnie przycisnąć dziecko łyżeczką do nasady języka. Uwaga, nie doprowadzaj do pojawienia się odruchu wymiotnego! W większości przypadków nie jest to konieczne. Plwocina zaczyna się odsuwać od samych oskrzeli, powodując kaszel.

Nie masuj dłużej niż wskazano w zaleceniach. Długotrwałe leczenie miodem może powodować ból lub dyskomfort.

Drenaż
Ma to na celu maksymalizację efektu na plecy dziecka. Wykonuje się go przez lekkie mrowienie, głaskanie, od dołu do góry. Staraj się unikać okolic kręgosłupa i nerek. Czas trwania od 10 do 15 minut. Plecy powinny się rozgrzać i zmienić kolor na różowy.

Pod koniec dziecka dobrze owinąć przez 25-30 minut i podać im napój z ciepłym płynem. Kiedy pojawia się kaszel, musisz podnieść dziecko, aby plwocina wydostała się łatwiej.

Wskazówka Nie naciskaj mocno i nie pocieraj skóry podczas masażu. Wrażenia bólowe nie przyniosą korzyści z zabiegu. W przyszłości dziecko może zacząć być kapryśne i odmówić leczenia.

Can
Odbywa się to z tyłu dużą ilością oleju do masażu. Ułatwia to bankom przesuwanie. Do zabiegu wystarczą dwa kawałki. Połóż je na plecach i ostrożnie wykonuj ruchy na skórze. 6-7 minut i możesz uśpić dziecko, przykrywając go ciepłym kocem lub kocem. Przed pójściem spać wyjmij puszki, a podczas snu często odwróć dziecko na drugą stronę. Ta metoda pozwala uniknąć stagnacji plwociny w oskrzelach.

Wskazówka Radzieckie szklane słoiki należą już do przeszłości. A to oznacza również niebezpieczeństwo skaleczeń lub poparzeń. Obecnie wszędzie można kupić silikonowe odkurzacze. Są miękkie, wygodne, nie wymagają użycia ognia i alkoholu.

Piersi
W dłoń wlewa się niewielką ilość oleju do masażu lub kremu dla niemowląt, a następnie delikatnymi ruchami przeciągnij klatkę piersiową od brzucha do szyi.Starają się unikać splotu słonecznego i jamy szyjnej, aby nie uszkodzić krtani.

Masaż klatki piersiowej z kaszlem

Po 12-15 minutach dziecko jest ogrzewane i pozwala odpocząć przez około pół godziny.

Wskazówka Połóż malucha na dużej sprężystej piłce, aby uzyskać fitness. Będzie dla niego bardziej interesujący i mama będzie o wiele łatwiej masować kaszlem.

Wibruje
Najczęstszy rodzaj masażu. Polega na delikatnym stukaniu w całą powierzchnię klatki piersiowej od tyłu. Ruchy muszą być bardzo ostrożne. Możesz złożyć dłonie łodzią i poklepać skórę. Lub delikatnie dotknij palcami od dołu do góry.

Obszar kręgosłupa nie ulega zmianie. Stukanie powinno być rytmiczne i częste, ale nie silne.

Jeśli boisz się uszkodzić orzeszki ziemne, po prostu połóż ciepłą dłoń na plecach i dotknij go już.

Sam masaż wygląda następująco:

 • Pukanie 50 sekund
 • 1 minutę odpoczynku w pozycji pionowej, spróbuj kaszleć
 • pukać ponownie przez 50 sekund
 • odpocznij ponownie

Możesz powtórzyć 5-7 razy. Wskazane jest wykonywanie tego masażu nie więcej niż 4 razy dziennie.

Wskazówka Aby osiągnąć maksymalną wydajność, podczas procesu dziecko powinno znajdować się we właściwej pozycji: dolna część pleców znajduje się nieco nad głową. Aby nie wymyślić, który wałek lub poduszkę jest odpowiedni, wystarczy położyć małego z łydką na kolanach i opuścić głowę.

Miejsce
Bez niezbędnych umiejętności do wykonywania nie jest zalecane. Ponieważ osoba, która nie zna technologii, może łatwo wyrządzić krzywdę i nie pomóc. Oprócz tego, że musisz mieć pojęcie o lokalizacji punktów akupunktury, nadal musisz poprawnie obliczyć siłę nacisku i czas ekspozycji.

Niezależnie, nie znając wszystkich subtelności i cech tego procesu, trudno to zrobić. A w przypadku niemowlęcia jest to również niebezpieczne. Lepiej znajdź dobrego specjalistę, któremu możesz powierzyć swoje słońce.

Ważne niuanse

Masuj dziecko z kaszlem

 1. Każdy rodzaj masażu na kaszel wcale nie jest panaceum. Jest to jedynie narzędzie pomocnicze w całym kompleksie środków. Terapia powinna być zakończona, z użyciem narkotyków.
 2. Podczas choroby zaleca się zwilżyć powietrze w pokoju dziecka i podać mu więcej płynów. Tak więc rurki oskrzelowe zostaną znacznie szybciej usunięte ze śluzu.
 3. Teraz sieć ma ogromną liczbę filmów szkoleniowych. I nie wszystkie z nich są filmowane przez amatorów. Obejrzyj kilka filmów przygotowanych przez ekspertów, dzięki czemu łatwiej będzie Ci samodzielnie pomóc dziecku.
 4. Nie bój się wykonywać aktywnych ruchów lub naciskać na skórę dziecka. W rzeczywistości każdy z nich jest znacznie silniejszy, niż się wydaje. Natura zadbała o wszystko. Oczywiście nie oznacza to, że możesz mocno wbijać pięścią w plecy lub szczypać skórę, jakbyś ugniatał ciasto. Wszystko potrzebuje odrobiny rozsądku. Skoncentruj się na zachowaniu dziecka. Jeśli zachowuje się spokojnie, wtedy wykonujesz masaż, kiedy prawidłowo kaszlesz.
 5. Jeśli nie ma pod ręką olejku do masażu, można go łatwo zastąpić dowolnym kosmetykiem bez silnego aromatu. Na przykład olej z pestek moreli lub brzoskwini praktycznie nie pachnie.
 6. Wskazane jest przeprowadzenie sesji co najmniej 45 minut po jedzeniu. Do tego czasu już częściowo nabrała i nie będzie próbowała wyskoczyć, gdy zadziała odruch kaszlowy.
 7. Masaż to rozgrzewka skóry, a zatem całego ciała. Dlatego w każdej podwyższonej temperaturze jest to surowo zabronione.
 8. Jak masować dziecko kaszlem? Ciepłe dłonie na nagim ciele. Aby uzyskać lepszy poślizg, możesz użyć oleju lub kremu. Pożądane jest, aby był dziecinny, bez substancji zapachowych, barwników i wszelkiego rodzaju dodatków.
 9. Nawet bardzo kapryśne dziecko w wieku powyżej 3 lat może zostać przekonane do masażu, jeśli po zabawie z nim w „samochodzie”. Weź nogi i pozwól dłoniom chodzić po podłodze. Przejdź po pokoju lub mieszkaniu, zajrzyj do kuchni. Jednocześnie „tankowanie” - można to połączyć w czasie z przyjmowaniem leku.
 10. Zdecydowanie nie zaleca się masowania dziecka suchym kaszlem. Nie ma plwociny, ale dręczysz małego. Poczekaj na moment, kiedy zacznie kaszleć z charakterystycznym bulgotaniem i bulgotaniem w gardle. I dopiero wtedy rozpocznij proces.
 11. Aby dziecko nie zaczynało działać lub oddawać się sesji, zabawiaj go bardziej. Czytaj rymowanki, rozpraszaj się rozmowami lub piosenkami. Daj mu zabawkę, pozwól mu to zrobić podczas masażu. Jeśli to możliwe, poproś swoje gospodarstwo domowe o pomoc. Jeden głaszcze i stuka dziecko, drugi w tym czasie wykonuje rozpraszające manewry. Okazuje się, że jednoczesne korzyści dotyczą leczenia i rozrywki orzeszków ziemnych.

Przed rozpoczęciem leczenia należy zawsze skonsultować się z pediatrą. Nie słuchaj babć, które „dorastałyśmy w kubkach i były tak traktowane”. W momencie wzrostu „kubki” miały bardzo wysoką śmiertelność niemowląt. Nie ciągnij do końca, skontaktuj się z kliniką i dowiedz się drobiazgów.

Wideo: jak zrobić masaż w leczeniu zapalenia oskrzeli

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa