Jak oddychać ziemniakami podczas kaszlu

Wdychanie ziemniaków jest jednym z najbardziej skutecznych i sprawdzonych sposobów na pozbycie się przeziębienia, kaszlu i przeziębienia. Tak traktowano nasze babcie i nie bez powodu - gorąca para ziemniaczana zawiera wiele przydatnych substancji, które aktywnie wpływają na funkcjonowanie górnych dróg oddechowych. Możesz oddychać ziemniakami przy pierwszych objawach przeziębienia, aby zapobiec rozwojowi choroby. Ponadto inhalacja ziemniaków pomaga pozbyć się resztkowego kaszlu, który trwa dłużej niż dwa tygodnie. W tym artykule poznasz korzystne właściwości pary ziemniaczanej, metody inhalacji i przeciwwskazania do tej procedury.

Jak oddychać ziemniakami podczas kaszlu

Korzyści z inhalacji ziemniaka

Wiele osób interesuje się pytaniem - dlaczego ziemniak stosuje się do inhalacji? Dlaczego nie mogę wziąć marchewki lub jabłka? Faktem jest, że podczas gotowania ziemniaki emitują specjalne substancje o działaniu antyseptycznym. Wynika to z popularności inhalacji ziemniaczanej. Jak wpływa na ludzkie ciało, spróbuj zrozumieć bardziej szczegółowo.

 1. Mokra gorąca para sprzyja przepływowi krwi do narządów oddechowych. Stymuluje aktywne krążenie krwi i metabolizm, działa przeciwzapalnie.
 2. Mokra para przedostaje się bezpośrednio do płuc i osiada na jej ścianach. Ta technika pozwala skroplić i usunąć plwocinę z płuc.
 3. Wdychanie gorącej pary pomaga złagodzić swędzenie i ból gardła.
 4. Wdychanie dezynfekuje wszystkie drogi oddechowe, co pozwala zniszczyć drobnoustroje i bakterie w gardle i płucach. Wdychanie ziemniaków to świetny sposób na pozbycie się czerwonych i obolałych gardeł.
 5. Inhalacja parowa z ziemniakami pozwala przywrócić głos, gdy stan zapalny przejdzie na struny głosowe. To jest nagłe leczenie artystów.
 6. Inhalacja ziemniaków jest stosowana nie tylko na przeziębienia. Wdychanie gorących oparów doskonale zatrzymuje atak astmy, krztusiec i alergiczny kaszel.
 7. Jeśli oddychasz przez nos, możesz pozbyć się zatorów, złagodzić obrzęki i zneutralizować wirusy na błonie śluzowej nosa. Po takich inhalacjach stan zapalny zmniejsza się, smark staje się znacznie mniejszy.
 8. Wdychanie ziemniaków jest bezpiecznym i skutecznym leczeniem, więc kobiety w ciąży mogą wykonać tę procedurę.

To nie jest pełna lista pozytywnych skutków inhalacji ziemniaków na ludzki organizm.

Czy można robić inhalacje dla dzieci?

Co może być bezpieczniejsze i bardziej skuteczne dla ciała dziecka niż wdychanie gorącej pary? Jednak nie wszystko jest takie proste. Faktem jest, że gorąca para ziemniaków upłynnia plwocinę i śluz, zwiększając jego rozmiar. Czasami przyczynia się to do niewielkiego obrzęku błony śluzowej. Ale dla dzieci nawet niewielki obrzęk krtani może być bardzo niebezpieczny. Faktem jest, że fizjologicznie klirens oddechowy u dzieci jest bardzo wąski. I nawet przy niewielkim obrzęku (który może wystąpić przy zapaleniu krtani lub podczas inhalacji) występuje zwężenie światła, które może prowadzić do uduszenia. Dotyczy to małych dzieci - im młodsze dziecko, tym większe ryzyko. Dlatego nie zaleca się przeprowadzania inhalacji ziemniaczanych u dzieci poniżej trzeciego roku życia. A kiedy dziecko zaczyna wszystko rozumieć, można wyjaśnić, dlaczego wdychać gorącą parę. Ponadto dzieci często podążają za przykładem dorosłych. Ale aby procedura była skuteczna i bezpieczna, musisz wiedzieć, jak poprawnie ją wdrożyć.

Jak oddychać ziemniakami

Oto szczegółowy algorytm przygotowania i przeprowadzania inhalacji ziemniaka.

Jak oddychać ziemniakami

 1. Do zabiegu musisz wziąć małe ziemniaki o równej wielkości.W żadnym wypadku nie bierz ziemniaków z zielonymi stronami - w niedojrzałym warzywu znajduje się peklowana wołowina, która może być niebezpieczna dla ludzi. Wybierając ziemniaki, preferuj całe i nienaruszone bulwy. W ziemniakach robakowych może występować grzyb lub bakteria. Oczywiście wszystkie z nich umrą w wysokiej temperaturze, ale niektóre organizmy mogą powodować alergie.
 2. Umieść ziemniaki w wodzie i podpal je. Po ugotowaniu zmniejsz ogień i poczekaj, aż ziemniaki się zagotują.
 3. Następnie ziemniaki należy usunąć, a bulion wlać do pojemnika o dużej powierzchni. Może to być szeroki kubek lub umywalka. Nie warto zastępować twarzy gorącą parą - możesz się poparzyć. Poczekaj, aż bulion lekko ostygnie, aby para była bardziej komfortowa.
 4. Następnie musisz przygotować koc lub duży ręcznik, aby przykryć się gorącym bulionem. Ma to zapobiec wydostawaniu się pary. Taka izolacja pomaga wdychać gorące powietrze. Trzymaj twarz około 20 cm od powierzchni wody.
 5. Ziemniaki muszą być oddychane tak długo, jak to możliwe, ale nie krócej niż 10 minut. W tym czasie wszystkie narządy oddechowe są narażone na gorącą parę.
 6. Jeśli masz przeziębienie, musisz oddychać parą przez nos. I z bólem gardła - przez usta. Jeśli kaszlesz, nie ma znaczenia, jak oddychać, ponieważ para wciąż przedostaje się do płuc.
 7. Ziemniaki można gotować zarówno w skórce, jak i obrane. Bardzo wywar z obierków ziemniaczanych jest bardzo skuteczny - na powierzchni warzywa znajdują się bardziej przydatne i antyseptyczne substancje. Obierki ziemniaczane można przygotować na przyszłość - za każdym razem obierając ziemniaki, nie wyrzucaj skórki, ale spłucz i osusz. Możesz przechowywać środki czyszczące w zamrażarce. Zimą, w sezonie grypy i przeziębienia, takie preparaty będą bardziej przydatne niż kiedykolwiek.
 8. Procedurę najlepiej wykonać kilka godzin po jedzeniu. Po inhalacji nie możesz jeść i być w zimnym powietrzu. Najlepiej przyjmować inhalacje przed snem, aby pacjent mógł się zrelaksować po zabiegu.
 9. Olejek eukaliptusowy i miętowy można dodać do bulionu ziemniaczanego - złagodzi przekrwienie błony śluzowej nosa. A jeśli dodasz sodę oczyszczoną, uzyskasz silny efekt przeciwzapalny. Przy długim i długotrwałym kaszlu dodaj łyżkę soli do wody - usunie lepką plwocinę.
 10. Jeśli jedno nozdrze jest ciągle zatkane, po tej stronie występuje zapalenie zatok. W takim przypadku możesz zrobić lejek z papieru i umieścić go nad pojemnikiem za pomocą pary. W takim przypadku skoncentrowany strumień pary wydostanie się z wąskiej dziury. Tam musisz przymocować chore nozdrze, aby wzmocnić efekt inhalacji. Para pomoże rozgrzać zatokę, złagodzić stany zapalne i zmniejszyć ilość wydzielanego śluzu.

Te proste zasady pomogą ci zrobić inhalację ziemniaka nie tylko wydajnie, ale także bezpiecznie. Musisz jednak wiedzieć, że inhalacja nie jest pokazywana wszystkim.

Przeciwwskazania do zabiegu

Oto kilka czynników, w których inhalacje ziemniaków są niedopuszczalne.

 1. W wysokich temperaturach nie można oddychać gorącą parą - może to pogorszyć stan pacjenta.
 2. Jak wspomniano, dzieci poniżej trzeciego roku życia nie powinny być wdychane, aż do siódmego roku życia, z wielką ostrożnością.
 3. W przypadku zapalenia zatok lub ropnego stanu zapalnego w innych zatokach nosa ocieplenie należy skoordynować z ENT. W niektórych przypadkach ocieplenie może zaostrzyć przebieg choroby.
 4. Wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia układu sercowo-naczyniowego - przeciwwskazania do inhalacji.
 5. Niektóre osoby mają skłonność do przepływu krwi z nosa. Wynika to z bliskości naczyń krwionośnych do powierzchni błony śluzowej. W takich przypadkach nie można oddychać gorącą parą - może to prowadzić do krwawienia.
 6. Nie można wykonywać inhalacji z zapaleniem płuc i w ostrym okresie zapalenia płuc.

Jeśli robisz wdech dziecku, przestrzegaj wszystkich zasad bezpieczeństwa, aby dziecko nie zostało poparzone przez samą wodę i gorącą parę.

Wiele osób uważa, że ​​inhalacje ziemniaczane są reliktem przeszłości i istnieje wiele produktów farmaceutycznych, które są w stanie uzyskać taki efekt. Tak jednak nie jest. Faktem jest, że tabletki farmaceutyczne i syropy trafiają prosto do żołądka i tylko niewielka część leku wpływa na płuca. Ale ziemniak zamienia się w najmniejsze cząsteczki gorącej pary, która osadza się bezpośrednio na ściankach płuc, wywierając bezpośredni wpływ. Efekt wykrztuśny pojawia się natychmiast. Nebulizator ma ten sam efekt. Dlatego możemy powiedzieć, że inhalacja ziemniaków jest tanią alternatywą dla drogiego urządzenia. Zadbaj o swoje zdrowie i bądź odpowiednio traktowany!

Wideo: inhalacja kaszlu

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa