Jak dbać o zamszowe buty

Zamszowe buty świetnie wyglądają u kobiet i mężczyzn. Podkreśla smak i konsystencję tylko wtedy, gdy wygląda na zadbaną. Nie każda fashionistka decyduje się na uzupełnienie garderoby butami lub zamszowymi butami, ponieważ rozumie złożoność dalszych manipulacji. Niemniej jednak szczęśliwym posiadaczom takiego elementu garderoby spodobają się praktyczne rekomendacje. Obejmują one mycie, czyszczenie powierzchni, przechowywanie i przywracanie koloru obuwia. Porozmawiajmy o wszystkim w porządku.

Jak dbać o zamszowe buty

Jak prać zamszowe buty

 1. Zamsz jest kapryśnym rodzajem materiału, nie zaleca się go prać. Jeśli jednak zanieczyszczenie jest trwałe i nieporęczne, należy wykonać procedurę z najwyższą ostrożnością.
 2. Podczas obróbki na mokro nie zwilżaj szafy od wewnątrz. Wystarczająco trudno jest przestrzegać tej zasady, ale powinieneś spróbować. Najważniejsze, że buty nie powinny być mokre.
 3. Warto wyjaśnić, że pranie w pralce jest surowo zabronione. Cały proces odbywa się wyłącznie ręcznie. Jednocześnie kapryśne buty nie powinny pozostać mokre przez długi czas, w przeciwnym razie stracą kolor i kształt.
 4. Jako baza do czyszczenia agresywne proszki do prania nie są odpowiednie. Użyj łagodnego roztworu ciepłej wody i wiórków smoły / mydła do prania. Dziecko powinno całkowicie rozpuścić się w płynie, w przeciwnym razie plamy pozostaną na bucie.
 5. Aby rozpocząć mycie, opuść miękką gąbkę piankową do kompozycji i przejdź wzdłuż stosu. Nie pocieraj mocno, aby nie przewrócić materiału. Następnie powtórz procedurę ponownie i usuń piankę czystą wodą. Rozpocznij suszenie.
 6. Ważne jest, aby pamiętać na zawsze, że zamsz i inne tego typu materiały (kożuch, nubuk, welur itp.) Są suszone z gazetami w środku. Jednocześnie butów nie można ustawiać na słońcu ani w pobliżu urządzeń grzewczych. Proces odbywa się w temperaturze pokojowej.

Jak przywrócić kolor zamszowych butów

 1. Jeśli z jakiegoś powodu musisz przywrócić kolor, podejmij odpowiedzialne podejście do wyboru farby. Pigment można kupić w sklepie z narzędziami, butiku lub galanterii skórzanej.
 2. Aby ostatecznie uzyskać jednolity odcień na całej powierzchni produktu, wybierz farbę tonalną. Nawet 10% odchylenia nie jest dozwolone, w przeciwnym razie buty zostaną uszkodzone.
 3. Najłatwiejszy sposób na pomalowanie szarego i czarnego zamszu. Wybór pigmentu do produktów brązowych będzie trudniejszy. Jeszcze trudniej jest wybrać beżowe i białe odcienie, zwykle stają się zielone, szare lub żółte.
 4. Przed bezpośrednim zabarwieniem butów należy przeprowadzić test na niepozornym obszarze (obszar wewnętrzny). Przeczytaj instrukcje i postępuj zgodnie z nimi bez żadnych odchyleń. Po malowaniu odczekaj 3 godziny przed wyschnięciem. Oceń reakcję materiału i ostateczny odcień.
 5. Jeśli wszystko Ci odpowiada, rozpocznij przetwarzanie całego elementu garderoby. Bardziej wygodne jest nakładanie farby miękką gumą piankową lub specjalnym pędzlem do butów. Najważniejsze jest nakładanie farby warstwa po warstwie. Ważne jest równomierne nasycenie materiału, aby nie pojawiły się plamy.

Jak czyścić zamszowe buty

Zamszowe buty są narażone na brud i wilgoć podczas deszczowej pogody, a latem na produkcie osadza się kurz. Możesz wyczyścić powierzchnię za pomocą sklepu lub improwizowanych środków, porozmawiajmy o wszystkim w porządku.

Jak czyścić zamszowe buty

Metoda numer 1. Rafinowana benzyna

 1. Aby wyczyścić, weź lżejszą benzynę. Możesz używać benzyny o wysokiej liczbie oktanowej (AI-98, AI-95). Zazwyczaj usuwa to ślady tłuszczu lub materiałów łatwopalnych z butów.
 2. Do czyszczenia należy zwilżyć kosmetyczną niestrzępiącą się gąbkę w kompozycji, a następnie wcierać ją w miejsce zanieczyszczenia. Następnie musisz zostawić buty na kwadrans.
 3. Gdy benzyna wchłonie brud, posyp traktowany obszar delikatną jadalną solą. Delikatnie potrzyj szmatkę, wbijając produkt w kupkę. Strząśnij produkt, ponownie posyp solą.
 4. Po 10 minutach zdejmij, przeczesz zamsz specjalną gumowaną szczotką. Jeśli wynik Cię nie satysfakcjonuje, powtórz akcję jeszcze kilka razy.

Metoda numer 2. Pumeks

 1. Ostrożnie wybij buty. Aby usunąć resztki zaschniętego brudu i kurzu, użyj zwykłego pumeksu do stóp. Wybierz produkt kosmetyczny z małymi otworami.
 2. Na początek parz pumeks wrzącą wodą, osusz ręcznikiem. Rozciągnij produkt, aby zamsz nie powodował zmarszczek. Ledwo wyczuwalne ruchy okrężne na powierzchni buta. W takim przypadku natychmiast strząśnij kurz.
 3. Aby nie wywoływać powstawania „łysych plam” na stosie, nie naciskaj pumeksu. W ten sposób wygodnie jest nosić wysokie i średnie buty, torby, rękawiczki, płaszcze.

Metoda numer 3. Łaźnia parowa

 1. Regularna para pomoże usunąć niewielkie zanieczyszczenia z powierzchni zamszowych butów. Przygotuj szeroką patelnię, wlej oczyszczoną wodę (!) Do filtra.
 2. Przykryj naczynia, zagotuj. Kiedy pojawią się pierwsze bąbelki, nie zmniejszaj mocy palnika. Otwórz patelnię, przynieś kolejno każdy element obuwia.
 3. Przytrzymaj produkt nad pojemnikiem przez około 3 minuty, aby otoczyć buty butami. Zachowaj bezpieczną odległość, aby uniknąć poparzeń skóry. Następnie przejdź wzdłuż zamszu za pomocą niestrzępiącej się szmatki lub szczotki do butów.

Metoda numer 4. Gumka szkolna
Jak szczotkować zamszowe buty gumką

 1. Fani zamszowych butów aktywnie wykorzystują tę metodę, aby pozbyć się materiału z zarośniętych obszarów.
 2. Brzydki połysk można usunąć zwykłą gumką do szkoły, głównym warunkiem jest to, aby był czysty. Odetnij wszelkie plamy atramentu lub ołówka.
 3. Rozciągnij materiał, aby zobaczyć cały obszar do przetworzenia.
 4. Delikatnie przetrzyj miejsce połyskiem, strzepując gumkę. Wykonuj manipulacje, aż osiągniesz pożądany rezultat.

Metoda numer 5. Wyposażenie sklepu

 1. Linia kosmetyków do pielęgnacji zamszowych butów obejmuje impregnację, szczotkę, krem, piankę, aerozol, spray, balsam. Każdy rodzaj produktu jest wygodny na swój sposób.
 2. Impregnacja służy do zapobiegania przedostawaniu się wilgoci, odpycha wodę podczas chodzenia w deszczową pogodę. Mus oczyszcza obuwie z drobnych zanieczyszczeń, niezależnie od tego, czy jest to kurz, czy cząsteczki brudu.
 3. Za pomocą kremu możesz głęboko usunąć uporczywe plamy. Zamszowe buty można odświeżyć za pomocą sprayu lub pianki.
 4. W sprzedaży jest także specjalna gumka, ale nie ma potrzeby jej kupować. Możesz użyć gumy szkolnej, jak w powyższej metodzie.
 5. Warto kupić zamszową szczotkę. Wszystkie jego boki są wyposażone w pewien rodzaj powłoki. Na jednej sekcji znajduje się długi twardy stos, druga strona ma gumowy wałek.
 6. Daj pierwszeństwo wiodącym firmom produkcyjnym. Należą do nich Salamander, Avel, Tarrago, Collonil, Salton. Zadbaj o swoje buty, nie kupuj zbyt tanich produktów, pozostawia plamy.

Metoda numer 6. Amoniak

 1. Wymieszaj 45 gr. amoniak z 150 ml. oczyszczona ciepła woda. Załóż rękawiczki, zwilż miękką gąbkę w przygotowanym preparacie, ściśnij. Wyrzuć buty z nadmiaru kurzu, usuń suchy brud.
 2. Wytrzyj zabrudzone obszary wilgotną gąbką, odczekaj kwadrans. Zwilż miękką, niestrzępiącą się szmatkę w czystej wodzie, usuń pozostały amoniak.
 3. Jeśli wynik nie jest zadowalający, przygotuj nowe rozwiązanie. Teraz zwiększ ilość amoniaku do 65 ml. Pamiętaj, aby wysuszyć buty z dala od grzejników i bezpośredniego światła słonecznego.

Jak przechowywać zamszowe buty

 1. Jeśli planujesz przechowywać wysokie buty, wypchaj je gazetami.Nigdy nie składaj obszaru bootleg, w przeciwnym razie pojawią się na nim nieodwracalne paski.
 2. Dla każdej pary butów zapewnij osobne miejsce do przechowywania. Jednocześnie powinno być z dala od grzejników. Najlepszą opcją jest fajny korytarz.
 3. Przed zdjęciem butów na zimę należy je dokładnie wyczyścić i wysuszyć. Upewnij się, że zamsz nie zawiera wilgoci.

W razie nagłego wypadku umyj zamszowe buty. Wykonaj procedurę przy użyciu roztworu mydła, a nie proszku. Rozważ wyczyszczenie zamszu z połyskiem, kurzem, tłuszczem i uporczywymi zabrudzeniami. Aby przywrócić kolor, wybierz ton pigmentu na tonie. Przestrzegaj zasad przechowywania.

Wideo: jak przywrócić zamszowe buty i usunąć zarysowania

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa