Jak pokonać lęk przed prowadzeniem samochodu

Samochód od dawna przestał być przedmiotem luksusowym i wskaźnikiem materialnego dobrobytu rodziny, a teraz, zgodnie z sondażami i przybliżonymi szacunkami socjologów opartymi na danych sprzedaży nowych i używanych samochodów, co trzeci mieszkaniec miasta jest właścicielem samochodu.

Jak pokonać lęk przed prowadzeniem samochodu

Istnieje jednak specjalna kategoria ludzi, dla których zadanie za kierownicą wydaje się niemożliwe, a wyjazd w godzinach szczytu na jedzenie lub do pracy jest oznaką prawdziwego heroizmu. Takie myśli są zwykle związane z obawami, które powstały w wyniku oglądania filmów z różnych wypadków drogowych, obserwowanych podczas praktycznych ćwiczeń w szkole nauki jazdy dla kierowców, którzy wyraźnie naruszają tryb dużych prędkości na krótkim odcinku drogi (innymi słowy „piekielny”) lub z wątpliwościami.

Każdy kierowca, nawet doświadczony, przeżywa takie problemy psychologiczne. Często zdarza się, że wiele osób, które ukończyły szkołę jazdy, 2-3 miesiące po aktywnej jeździe po drogach własnymi samochodami, po prostu boi się wyjechać ponownie, aby nie narażać swojego życia na dodatkowe ryzyko, woląc transport publiczny od samochodu. Aby zrozumieć, w jaki sposób można pokonać obawy związane z takim planem, musisz zrozumieć, z jakich myśli się one formują.

Przyczyny paniki

Psychologowie identyfikują kilka przyczyn strachu przed prowadzeniem samochodu, z których każdy musi zostać szczegółowo przeanalizowany:

  • Strach przed utratą kontroli nad samochodem w krytycznym momencie;
  • Strach przed wypadkiem drogowym zarówno z własnej winy, jak i nie;
  • W rezultacie uszkodzenie czyjegoś samochodu, mienia, powalenie osoby itp.;
  • Wreszcie strach przed narażeniem bliskich lub bliskich.

Pierwszą rzeczą, którą musi zrozumieć każdy człowiek, zwłaszcza nowicjusz, który doświadcza lęków przed takim planem, jest to, że nie ma nic wstydliwego, nienaturalnego. Co więcej, strach pozwala zawsze kontrolować osobę w dowolnym momencie, aby utrzymać ją w dobrej formie. Początkujący, który nie odczuwa choćby strachu przed prowadzeniem samochodu, jest po prostu niebezpieczną osobą dla społeczeństwa, która może albo spowodować wypadek, z jego udziałem, albo bez niego, lub w krytycznym momencie go zdobyć, nie reagując na zdarzenie i ulegając panice .

Ważne: strachu nie należy mylić z paniką. Alarmiści za kierownicą samochodu nie mają nic do roboty - rozmawiają o tym nawet w szkole nauki jazdy. Czując strach, człowiek może kontrolować wszystkie swoje emocje i „czuć” sytuację na drodze.

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak dokładnie można pokonać lęk przed prowadzeniem samochodu, powinieneś skupić się na każdym z jego typów.

Przezwyciężanie strachu

Strach przed utratą kontroli nad samochodem jest bardziej nieodłączny dla początkujących, zwłaszcza dziewcząt. Wynika to głównie z niezrozumienia zasad maszyny i przedstawienia jej jako swoistej „bestii”, która wydaje się działać sama z siebie. Często takie myśli prowadzą do poczucia, że ​​samochód jest rodzajem żywego organizmu, który działa samodzielnie. Przezwyciężenie tego uczucia jest dość proste: musisz po prostu więcej ćwiczyć, jeżdżąc po drodze co najmniej w najgorętszych godzinach w ciągu dnia, na przykład wcześnie rano w weekend. Wszystko, czego potrzeba, aby zyskać poczucie kontroli nad samochodem, to pole treningowe, nawet jeśli improwizowane, które wyostrzy Twoje klasyczne umiejętności prowadzenia i da Ci poczucie reakcji samochodu na określone działanie.

Przezwyciężanie strachu przed prowadzeniem samochodu

Wskazówka: ponieważ praktycznie w każdym mieście jest boisko treningowe w domenie publicznej, to właśnie na nim należy wypełnić luki w prowadzeniu pojazdu (na przykład ćwiczyć zjeżdżanie ze wzgórza).

Strach przed wypadkiem powinien być podświadomie obecny w każdym kierowcy, a to uczucie najlepiej odgrywa rolę dodatkowego ubezpieczenia. Uczucia samozadowolenia, nadmiernej pewności siebie pojawiają się u kierowców, którzy odjechali nieco ponad półtora roku i nie popadli w żadne poważne kłopoty. Ludzie często się kłócą w ten sposób: jeśli przybysze tak dużo podróżowali, to teraz można jechać trochę szybciej i wykonać manewr „na miejscu”. W tym okresie spłonęło wiele osób, które uległy poważnym wypadkom.

Ważne jest, aby powtórzyć: taki strach nie powinien wpaść w alarmistyczne uczucia. Jeśli w jakiejkolwiek nietypowej sytuacji na drodze chcesz gwałtownie pociągnąć kierownicę na bok - osoba musi porozmawiać ze sobą, ponieważ takie zachowanie na drodze jest niedopuszczalne.

Strach przed poważnymi stratami materialnymi jest nieodłącznie związany z ludźmi o niskich zarobkach, ponieważ pieniądze prawdopodobnie zostały zaoszczędzone na prywatny samochód przez długi czas i są potrzebne nie tylko na codzienne potrzeby, ale także na pewien rodzaj gospodarstwa domowego. Strach ten jest bardzo łatwy do przezwyciężenia - wystarczy poruszać się po drodze, przestrzegając wszystkich ustalonych zasad ruchu drogowego, a zwłaszcza ograniczeń prędkości. Jego obecność jest precyzyjnie zaprojektowana w celu pozbycia się poważnych wypadków na drogach kraju, które pociągają za sobą poważne straty materialne dla stron: jeśli poruszasz się po mieście ze średnią prędkością 50 km / h, popadnięcie w poważny wypadek z własnej winy jest dość problematyczne. W przeciwnym razie koszt naprawy samochodu będzie zawsze pokryty ubezpieczeniem i płatnościami winnego.

Lęk przed wyrządzeniem krzywdy bliskim jest całkowicie naturalnym uczuciem, które powinno być obecne także u każdej osoby. Co więcej, jego obecność jest głupim świadkiem, że osoba za kierownicą jest w pełni świadoma powierzonej jej odpowiedzialności za zdrowie krewnych, przyjaciół i innych osób siedzących na siedzeniach pasażera.

Wskazówka: nieznaczne zmniejszenie strachu przed takim planem może pomóc w zakupie samochodu z maksymalną liczbą poduszek powietrznych, a także w prośbie wszystkich osób w samochodzie o zapięcie pasów. Według statystyk liczba osób przymocowanych, które doznały poważnych obrażeń w wypadkach drogowych, w porównaniu z odpiętymi, dąży do minimum.

Porady psychologów i doświadczonych kierowców

Powyżej przeanalizowano typowe obawy nowo przybyłych przed prowadzeniem samochodu, co pomoże kierowcy psychologicznie dostosować się do pożądanej „fali” i spokojnie kontrolować samochód w strumieniu ruchu. Jednak nie jest tajemnicą dla nikogo, że czasami na drodze pojawiają się krytyczne sytuacje, kiedy trzeba działać szybko, opierając się tylko na swojej reakcji, a nawet instynktach nabytych podczas ćwiczeń praktycznych.

Porady psychologa dotyczące pokonywania strachu przed prowadzeniem pojazdu

Według psychologów tajemnicą „zimnej” głowy, roztropności w każdej, nawet nagłej sytuacji, jest prawidłowe oddychanie: kierowca musi zawsze oddychać rytmicznie, głęboko i, co ważne, powoli, w żadnym wypadku nie drgając. Wysiłek woli skierowany na uspokojenie oddechu szybko przywróci wzburzony stan emocjonalny do normy.

Wskazówka: kiedy ktoś leci prosto w kierunku, samochód odjeżdża z boku lub jakiś pieszy decyduje się szybko przejechać przez ulicę, w żadnym wypadku nie możesz obrócić koła szaleńczo, musisz zaufać jednemu rozwiązaniu, aby jasno pokazać swoje zamiary innym.

Zarówno psychologowie, jak i kierowcy szczególnie zwracają uwagę przybyszów na fakt, że zawsze powinni trzymać obie ręce na kierownicy, nie zamykać oczu w obawie przed jednym z nich lub nie pokazywać innym swoich unikalnych umiejętności, pisząc jedną ręką.Obie ręce na kierownicy, oczy na drodze - to podstawa bezpiecznej jazdy.

Jeśli ktoś czuje, że z jakiegoś powodu jest moralnie zmęczony, zirytowany itp. - powinieneś się uspokoić i dopiero wtedy iść. Historia wypadków zna wystarczająco dużo przypadków, gdy przybysze, zasmuceni niektórymi wydarzeniami, zapominając o wszystkich swoich obawach, szybko rozwiązują problemy, otrzymując dawkę adrenaliny.

Autoregulacja układu oddechowo-mięśniowego, która jest kompleksem prostych ćwiczeń, może pomóc Ci ożywić:

  1. Na początek powinieneś usiąść na siedzeniu samochodu tak wygodnie, jak to możliwe, całkowicie „poddając się” oparciom siedzenia, po czym powinieneś wziąć kilka głębokich oddechów.
  2. Następnie należy rozluźnić mięśnie, skręcając kolejno głowę we wszystkich kierunkach, rozciągając dłonie i obracając dłonie w łokciu.
  3. Podsumowując, podstawową rozrywką jest marszczenie grymasów w lusterku wstecznym i pamiętanie przyjemnych wydarzeń z życia.
  4. Ruszanie w drogę ze zrozumieniem, że szybka, niechlujna jazda może zaszkodzić ludziom całkowicie niewinnym czyimś osobistym problemom.

Zaleca się stosowanie tej techniki nie tylko dla osób, które chcą ożywić, ale także dla wszystkich, którzy z jakiegokolwiek powodu boją się wsiąść za kierownicę samochodu. Te proste ćwiczenia mogą zapewnić niezbędne poczucie spokoju i pewności siebie.

Podsumowując: ćwiczenie, spokój i uważność to trzy fundamenty przezwyciężenia strachu przed jazdą. Stosując się do opisanych tez, każdy początkujący będzie w stanie wprowadzić pozornie złożone działania do automatyzmu i czerpać przyjemność tylko z jazdy.

Wideo: 10 wskazówek pozwalających pokonać strach przed jazdą

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa