Jaka jest alergia na koty u dziecka

Reakcja alergiczna ludzi na różne, nawet całkowicie nieszkodliwe substancje, z roku na rok staje się coraz bardziej rozpowszechniona. Alergia występuje w pyłkach poszczególnych roślin, zwykłej żywności, leków i innych substancji. Co czwarty mieszkaniec naszej planety cierpi na alergię na określoną substancję. Co więcej, co dziesiąta osoba jest uczulona na koty, to znaczy na substancje wytwarzane w ciele tych zwierząt.

Jaka jest alergia na koty u dziecka

Jest to bardzo częsty problem, który dotyka ludzi w każdym wieku. Ona nie omija dzieci. Kiedy dorosły już wie, że jest uczulony na koty, nigdy nie będzie miał takiego zwierzaka. Ale jeśli w domu jest małe dziecko, a jego rodzice decydują się na kota, nikt nie wie, czy dziecko jest uczulone na te zwierzęta. Czasami po nabyciu kota rodzice stwierdzają, że było to niemożliwe, ponieważ ich dziecko cierpi na alergie. Jeśli kot był w mieszkaniu przed urodzeniem dziecka, po przyniesieniu go do domu ze szpitala może on również wykazywać silną reakcję. W końcu cząstki nadal pozostawały w pomieszczeniu, bez względu na to, jak dokładnie przeprowadzono czyszczenie.

Jakie są przyczyny takiej alergii? Jak rozpoznać to poprawnie? Czy można jakoś rozwiązać ten problem?

Możliwe powody

Przypadki alergii dziedzicznych są bardzo częste. Ale to nie znaczy, że rodzic i dziecko będą mieli reakcję alergiczną na to samo. Często zdarza się, że alergeny są różne.

Ważne jest, aby zrozumieć, że naukowcy od dawna obalają opinię na temat alergii na wełnę. W rzeczywistości ciało osoby cierpiącej na alergie nie reaguje na sierść kota, ale na niektóre białka, które składają się na mocz, skórę i ślinę. Białka te nazywane są alergenem Felis Domesticus. Opinia, że ​​to wełna spowodowała alergię, wynika z faktu, że większość tej substancji znajduje się na sierści zwierzęcia. Ale białko osiada również na podłodze, na wszystkich przedmiotach i powierzchniach w mieszkaniu, w tym na meblach i zabawkach dla dzieci.

Alergia może być spowodowana nie tylko przez tę substancję, ale także przez inne, które kot zwykle przynosi z ulicy na łapach. Może to być pyłek roślin i różne zarodniki grzybów. Karma dla zwierząt domowych lub wypełniacz, które wkładasz na tacę, może być również alergenem.

Oznaki alergii

Ciało może natychmiast zareagować na alergen, gdy tylko nastąpi kontakt ze zwierzęciem lub dziecko będzie z nim w tym samym pokoju. Ale czasami reakcja objawia się tylko w ciągu kilku godzin. Objawy alergii w tym przypadku są bardzo podobne do objawów różnych przeziębień. Dlatego można je łatwo pomylić.

Oto główne objawy wskazujące na reakcję alergiczną na koty:

 1. W przypadku kontaktu z alergenem obserwuje się zaczerwienienie oczu. Zaczynają podlewać.
 2. Jeśli kontakt z alergenem nastąpi w ciągu kilku minut, dziecko może zacząć odczuwać objawy, takie jak kichanie. Ponadto alergen powoduje wydzielanie z nosa dziecka, co bardzo przypomina katar z przeziębieniem.
 3. Objawem jest również suchy kaszel. Czasami dziecko ma trudności z oddychaniem.
 4. Jeśli dziecko bawi się z kotem, a następnie ma rysy, swędzenie występuje w tych miejscach. Obszary skóry wokół zadrapań meta stają się czerwone.
 5. Dziecko ma załamanie i letarg, z powodu którego rodzice mogą również podejrzewać rozwój grypy lub przeziębienie.
 6. Skóra w nosie i wokół oczu zaczyna swędzić.
 7. Mogą pojawić się różne wysypki.

Alergie na te owłosione zwierzęta domowe mogą występować u dzieci w każdym wieku, ale najczęściej występuje to u dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Czasami rodzicom bardzo trudno jest ustalić, że jest to alergia. Dziecko może komunikować się i bawić ze swoimi ukochanymi zwierzętami przez kilka lat, a pierwsze oznaki alergii mogą wystąpić po trzech latach.

Naukowcy przeprowadzili badania, w wyniku których okazało się, że jeśli dziecko wejdzie w kontakt z kotem prawie od urodzenia, z czasem ma mniejsze szanse na alergię na zwierzę. Naukowcy przypisują to temu, że ciało dziecka przyzwyczaja się do białek wydzielanych przez ciało kota.

Diagnostyka

Ponieważ alergia na koty ma te same objawy, co reakcja na wiele innych substancji, wizualnie nie można tego ustalić. Aby zrozumieć, że ciało dziecka reaguje na kota w ten sposób, należy skonsultować się z alergologiem, który przeprowadzi diagnozę. W takim przypadku stosuje się taką technikę, która będzie prawie bezbolesna dla dziecka. Na skórze powstaje rysa, która jest smarowana specjalnym roztworem. Istnieje kilka rodzajów takich rozwiązań. Zawierają jeden lub drugi możliwy alergen. Jeśli substancja wywołująca alergię u dziecka jest obecna w jednym z roztworów, reakcja pojawi się w ciągu 20 minut po kontakcie ze skórą. W pobliżu zadrapania skóra zacznie się zaczerwienić.

Jeśli jesteś prawie pewien, że alergia dziecka jest specjalnie dla kota, można to z pewnością ustalić na podstawie eksperymentu. Daj swojemu zwierzakowi krewnych lub przyjaciół na chwilę. W tym okresie należy obserwować, jak zareaguje na to ciało. Jeśli po usunięciu kota z domu reakcja alergiczna nie przechodzi w „nie”, oznacza to, że alergen jest inną substancją. I kota można bezpiecznie zwrócić.

Jeśli masz dziecko w domu i zdecydujesz się na kota, kup zwierzę wraz z dzieckiem. To bardzo ucieszy dziecko, ponieważ będzie mogło wybrać ulubionego dla siebie. Ponadto będziesz w stanie zrozumieć, czy dziecko ma ostrą alergię na przyszłego zwierzaka. Ważne jest, aby pamiętać, że alergie niekoniecznie pojawiają się natychmiast. Dlatego na wszelki wypadek uzgodnij z właścicielami zwierzęcia, że ​​w przypadku problemów zwierzę może zostać zwrócone.

Jak walczyć

Jak radzić sobie z alergiami dziecięcymi u zwierząt
Niestety naukowcy nie wynaleźli narzędzia, które może pokonać alergie. Aby zwalczyć jego nieprzyjemne objawy, stosuje się specjalne leki - leki przeciwhistaminowe. Działają na ciało, przez co znikają objawy takie jak wysypka, zaczerwienienie, swędzenie i inne.

Jeśli dowiesz się, że twoje dziecko ma reakcję alergiczną szczególnie na kota, dziecko będzie musiało całkowicie przestać się komunikować i kontaktować z tymi zwierzętami. Jeśli dziecko naprawdę chce zwierzaka, ale boisz się alergii, lepiej dać pierwszeństwo szczenięciu. Rzeczywiście w tym przypadku szanse na alergie są kilkakrotnie zmniejszone. Ale czasami kot jest tak ukochanym zwierzęciem, że po prostu nie można go komuś przekazać. W takim przypadku konieczne jest podjęcie pewnych działań, które pomogą zminimalizować ilość alergenów w domu.

 1. Usuń elementy otoczenia z domu, w którym gromadzi się większość cząstek różnych substancji. Są to dywany na podłodze, różne dywany itp. Jeśli to możliwe, kup skórzane meble zamiast mebli tapicerowanych z tapicerką tkaninową.
 2. Bardzo ważne jest utrzymanie idealnej czystości w domu. We wszystkich rogach i na wszystkich powierzchniach musisz wytrzeć kurz. Czyszczenie na mokro w domu powinno odbywać się codziennie.
 3. Wszystkie artykuły tekstylne, takie jak zasłony, narzuty i pościel, należy prać tak często, jak to możliwe. To samo dotyczy odzieży.
 4. Zwierzę będzie musiało kąpać się co najmniej raz w tygodniu.
 5. Kiedy dziecka nie ma w domu, codziennie czesaj sierść kota. Jeśli to możliwe, należy to zrobić na ulicy.
 6. Częściej zmieniaj wypełniacz w tacy.
 7. Wentyluj pomieszczenie kilka razy dziennie, weź oczyszczacz powietrza.
 8. Ogranicz kontakt dziecka ze swoim zwierzakiem. Nie oddawaj dziecku zadań związanych z opieką.
 9. Upewnij się, że kota nie ma w pokoju, w którym dziecko śpi i bawi się.
 10. Zawsze trzymaj leki przeciwhistaminowe w domu.

Czasami alergia objawia się bardzo niebezpiecznymi objawami. Na przykład obrzęk krtani, astma itp. W takim przypadku lepiej jest usunąć zwierzę z domu. Jego obecność w domu jest zbyt ryzykowna. Jeśli naprawdę kochasz swojego kota, daj go dobrym znajomym lub krewnym. Możesz więc czasami go odwiedzić, a będziesz mieć pewność, że jest w dobrych rękach.

Czy są rasy hipoalergiczne

Dla tych, którzy cierpią na alergie, ale naprawdę chcą zdobyć kota, rozczaruje fakt, że nie ma kotów, które nie powodują reakcji alergicznej. Ale są zwierzęta, u których stężenie alergenu jest nieco niższe.

Mniej niebezpieczne dla dzieci cierpiących na alergie są następujące zwierzęta:

 1. Osoby obu płci, które zostały poddane sterylizacji lub kastracji przed okresem dojrzewania.
 2. Mały kotek nie będzie wytwarzał wielu alergenów. Ale kiedy dorośnie, ich liczba wzrośnie.
 3. Koty produkują mniej tych substancji niż koty.
 4. Zwierzęta o jasnych włosach są również bezpieczniejsze.

Uważa się, że koty, które w ogóle nie mają sierści, lub te, które mają kręcone i bardzo krótkie włosy, są hipoalergiczne. Ale te zwierzęta nadal będą wytwarzać alergen, tylko w mniejszej ilości, a monitorowanie czystości takich zwierząt jest nieco łatwiejsze.

Wideo: alergie na dzieci i zwierzęta

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa