Jak odpowiedzieć na chamstwo: porady od psychologa

Każdy rodzic inwestuje maksymalnie użyteczne cechy w wychowywanie dzieci. Młodsze pokolenie uczy się być grzecznym, przyjaznym i szanować starszych. Później, gdy osoba przechodzi w dorosłość, już rozwija pewne myśli i nawyki. Ale niestety nie wszyscy mają z natury pozytywne cechy.

Jak odpowiedzieć na chamstwo

Dlaczego ludzie są niegrzeczni

 1. Najważniejszym czynnikiem jest brak miłości. Kiedy osoba nie otrzymuje wystarczającej uwagi w dzieciństwie, trosce, miłości od rodziców, staje się wyobcowana i zła. Zachowanie to przejawia się w chęci wyróżnienia się, jednostka stara się być zauważona. Brak uwagi zachęca osobę do angażowania się w potyczki słowne na każdą okazję, do niegrzeczności, do braku szacunku dla osób starszych od nich samych. Wszystko to pochodzi z dzieciństwa. Przy niewłaściwym wychowaniu i braku miłości dziecko jest bardzo kapryśne, aby rodzice w końcu poświęcili mu część swojego „cennego” czasu. To zachowanie wchodzi w dorosłość. Świadomość automatycznie zapamiętuje metodę manipulacji, jako jedyną opcję przyciągnięcia uwagi.
 2. Samoocena jest kolejnym kryterium określającym osobę niegrzeczną. Taki scenariusz obserwuje się tylko w przypadkach, gdy jednostka jest nieuprzejma wobec swojego przeciwnika, który jest mu pod pewnymi względami gorszy (pod względem siły, dobrobytu materialnego itp.). To znaczy, okazuje się, że silni obrażają słabych iz tego powodu jest potwierdzony. Najczęściej zachowują się w ten sposób ludzie obdarzeni mocą lub ci, którzy mają średnią wagę w określonym kręgu komunikacji.
 3. Brak możliwości argumentowania swojej pozycji to trzeci aspekt, który wpływa na ludzkie zachowanie w społeczeństwie. Często, gdy zaczyna się słowna potyczka lub dyskusja, ten, kto nie ma nic więcej do powiedzenia, ucieka się do chamstwa. Współczesne społeczeństwo nazywa to zachowanie „przejściem do jednostki”. Mężczyzna próbuje obrazić swojego rozmówcę, wskazując wady jego wyglądu, jego bezpieczeństwa materialnego i planu rodzinnego. Kiedy jednostka nie ma powodu, przechodzi do rażącej niegrzeczności.
 4. Zmęczenie jest częstym czynnikiem determinującym zachowanie interpersonalne osoby i jej stosunek do innych. Częste narażenie na stres, ciągły brak snu, złe relacje z krewnymi i wiele innych aspektów może mimowolnie sprowokować osobę do niegrzeczności w najbardziej nieodpowiednim momencie. Każda współczesna osoba staje w obliczu tego, nawet z ekspozycją „boa dusiciel” i stabilną psychiką.

Jak odpowiedzieć na chamstwo: wskazówki dla kierowców

 1. Oszczędzaj czas Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której inny uczestnik ruchu zaczyna być niegrzeczny, nie marnuj na niego czasu i zdrowia. Kierowcy, którzy nie mogą rozstać się na wąskiej jezdni i stoją od maski do maski, przypominają dwa tryki. W takiej sytuacji działaj mądrze, tęsknij za głupcem, ponieważ „płonie”. Zapewnij siebie, że jesteś całkowicie w odwrotnej kolejności, a on nie jest zdolny do niczego poza poruszaniem się w linii prostej. Jednocześnie uśmiechnij się do dziwki, zapewniając sobie spokój przez cały dzień.
 2. Zrób sobie przerwę od drogi. Jeśli często jesteś zmuszony podróżować po mieście samochodem z zawodu, odłóż czas na odpoczynek. Nie trzeba zatrzymywać się na uboczu miasta i spać. Dość odpoczynku, rozgrzej się dla całego ciała i oczu.Psychologowie udzielają takich zaleceń, ponieważ często sam kierowca prowokuje niegrzeczność innych uczestników ruchu. Jeśli zaczniesz zwalniać na drodze, inni będą wydawać dźwięki i machać. Powinieneś skorzystać z rozgrzewki i odpoczynku, gdy wszyscy kierowcy są postrzegani jako niecierpliwi kierowcy.
 3. Naucz się zachowywać w niekontrolowanych sytuacjach. Niektórym kierowcom, zwłaszcza młodym, brakuje taktu i powściągliwości na drogach publicznych. Jeśli nie byłeś w stanie uniknąć potyczki z dziwką, nie próbuj z nim rozmawiać normalnym językiem. Najpierw zamknij drzwi i okna samochodu, skieruj DVR na sprawcę. W ten sposób będziesz rejestrować niezgodne z prawem działania innej osoby. Nie trzeba przeprowadzać drobnych rozmów i próbować udowodnić coś bezczelnemu. Często takie ranty kończą się walką. Spróbuj opuścić miejsce zdarzenia lub zadzwoń na policję z tablicą rejestracyjną drugiego kierowcy.
 4. Zachowaj ostrożność podczas jazdy. Dajemy przykład, aby łatwiej zrozumieć, o co toczy się gra. Jako pierwszy stoisz na światłach, gapisz się, rozproszony, zapala się zielony sygnał. Kierowcy skierowani tyłem do kierunku jazdy zaczynają wydawać ciągły sygnał dźwiękowy, aby umożliwić ci ruch. Sytuacja wydaje się prosta, ale powoduje wiele podrażnień. Nie musisz machać rękami i machać rękami w odpowiedzi. Uciekaj i mrugaj kierowcami z gangu ratunkowego, przepraszając za swój błąd. Aby poradzić sobie z niegrzecznością na drodze, nie możesz być winowajcą tej niegrzeczności. Jednocześnie, jeśli złapałeś kierowcę stojącego z zaskoczenia, nie sygnalizuj mu, że jest mocz. Mrugnij światłem drogowym, zachęcając cię do rozpoczęcia ruchu.
 5. Uwolnij stres od jazdy. Każdy współczesny człowiek przynajmniej raz w życiu spotkał się z chamstwem na drodze. Po ciężkim dniu i atakach innych kierowców jednostka czuje się moralnie wyczerpana, jak wyciśnięta cytryna. Psychologowie udzielają porad na ten temat. Zalecają dzwonienie do krewnych i narzekanie w sposób banalny, aby złagodzić stres i wywołać dziwkę wszystkimi możliwymi słowami. Uwierz mi, będzie ci łatwiej.

Jak radzić sobie z chamstwem w sklepie

 1. Apel do kierownictwa. Jeśli regularnie spotykasz się z chamstwem pracowników sklepu, nie ma sensu marnować nerwów na postępowanie. Poproś o książkę reklamacyjną, podaj sytuację. Następnie zwróć się do wyższej kadry kierowniczej z prośbą o pociągnięcie do odpowiedzialności burmistrza. Jeśli władze nie wyrażą na to zgody, napisz skargę do prokuratora, aby wysłać audyt do wskazanego pawilonu. Nigdy nie pozostawiaj chamstwa bezkarnego.
 2. Uzyskaj uniwersalne zwroty. Jeśli nie należysz do osób, które będą zawracać sobie głowę skargami i prokuratorami, zrób to inaczej. Kiedy usłyszysz inne chamstwa pracowników sklepu, podaj mu fakty, które trudno kwestionować. Na przykład zacznij mówić o rozmnażaniu ośmiornic lub pamiętaj historię Hiszpanii. Nie ma znaczenia, co dokładnie powiesz. Najważniejsze, aby zrobić to z eleganckim wyglądem i rozumem filozoficznie. Postaraj się doprowadzić sprzedającego do odrętwienia, aby poczuł się głupio i zamilkł.

Jak odpowiedzieć na chamstwo wodza

Jak odpowiedzieć na chamstwo wodza

 1. Jeśli twój szef należy do potężnych ludzi, nigdy nie przegap okazji, aby być niegrzecznym, zapamiętaj mechaniczne zwroty. Odpowiedz mu automatycznie: „Tak, masz rację”, „Zgadzam się z twoją opinią”, „Cóż, zrobię to”.
 2. Kiedy kierownictwo ciągle krzyczy, przyznaj się do zagubienia z krzykiem. Staraj się normalnie rozmawiać z szefem, aby nie wziął twoich słów za zło.
 3. Poinformuj swojego szefa, że ​​jego opinia jest dla Ciebie ważna. Poproś, aby nie krzyczeć i zaoferuj omówienie sytuacji w miłej atmosferze. Otwartość na dialog niepokoi każdego prostaka.
 4. Niektórzy popełniają błąd, zaczynając usprawiedliwiać przełożonych. To jest bezużyteczne. Kazano ci zrobić, zrób to. Nie zachowuj się jak małe dziecko.
 5. Nie bądź niegrzeczny w zamian, jeśli nie chcesz zostać zwolniony ze stanowiska. Bardzo łatwo jest wziąć udział w skandalu, gdy wszystko jest zmęczone i nie ma już siły do ​​pracy. To zalecenie nie dotyczy kolegów, nie pozwólcie się upokorzyć.
 6. Wielu doświadczonych liderów postrzega milczenie podwładnych jako ignorancję. Dlatego zawsze szukaj słów, aby wyrazić siebie poprawnie. Nie bądź cichy jak ryba; w razie potrzeby uzasadnij swoją opinię rozsądnie.
 7. Aby nie prowokować jeszcze grubiaństwa szefa kuchni, pozwól mu zabrać głos. Owinąć wąsy wszystkim, co powie głowa. Nie przerywaj, odpowiedz dopiero po zakończeniu monologu władz.

Jak odpowiedzieć na chamstwo kolegów w pracy

 1. Dowiedz się, jak poprawnie się zaprezentować. Jeśli właśnie wstąpiłeś do nowego zespołu, postaraj się wyglądać jak przyjazna osoba. Jednocześnie wyjaśnij, że nie powinieneś się obrażać. Zawsze wyrażaj się jasno i wyraźnie, aby nie wyglądać jak „szmata”.
 2. Nigdy nie pokazuj swojej niepewności obcym. Ci, którzy są blisko ciebie, ale nie twoi koledzy, mogą znać tę twoją cechę. Uwierz w siebie i nie pozwól, by wrzody zraniły twoją próżność. Zawsze uśmiechaj się w reakcji na chamstwo, wyrażaj się monotonnie, ale głośno.
 3. W pracy pamiętaj o znaczeniu społecznym. Jeśli twój kolega ma wyższą rangę, nie zaprzyjaźnij się z nim. Kiedy linia między szefem a przyjacielem zostanie przekroczona, kierownik zacznie być dla ciebie niegrzeczny częściej niż inni (z powodu przyjaźni).
 4. Pokaż się jako prawdziwy profesjonalista w dziedzinie, w której pracujesz. Nie pokazuj otwarcie niekompetencji. Początkujący zawsze zdobywają sziszę, są niegrzeczni, są odrywani. Nie wykazuj się jako taki, bądź profesjonalistą.
 5. Nie bądź czarną owcą. Ta zasada jest odpowiednia dla życia, ale w środowisku pracy lepiej jest łączyć się z tłumem i nie powodować negatywnych emocji. Szanuj wartości zespołu, aby przyszedł Ci na ratunek w momencie zderzenia z obrzydliwością.

Jak reagować na nieuprzejmość w Internecie

 1. Współcześni ludzie nie wyobrażają sobie życia bez globalnej sieci. Często pozostawiając komentarze w sieciach społecznościowych i blogach, możesz spotkać się z chamstwem. Ludzie często prowokują się nawzajem do agresji. Stąd zaczyna się potyczka werbalna. Niestety nie każdy jest w stanie odpowiedzieć na chamstwo.
 2. Często ludzie siedzą na forach, podczas korespondencji rozpoczyna się kłótnia o innej naturze. Powstaje zatem nienaturalne zainteresowanie, które ostatecznie okaże się słuszne. W ciągu dnia możesz wielokrotnie sprawdzać wiadomości i przewijać nagłówek dalszych zmian. Zastanawiasz się, jak odpowiedzieć na chamstwo i bronić swojego punktu widzenia.
 3. W takim przypadku nie powinieneś się denerwować i oszukiwać, przynajmniej nie jest to właściwe. Twoje doświadczenia nie są interesujące dla nikogo i są skierowane w pustkę. Warto dokładnie przemyśleć, że zbyt agresywni ludzie nie są całkowicie zdrowi. Nie mogą wyrzucać gniewu nigdzie poza Internetem. Pomyśl, że takie osobowości są nieważne.
 4. Dlatego nie należy gwałtownie reagować na nieuprzejmość pod postami i na forach. Samowystarczalna i adekwatna osoba może zrobić ci uwagę i wyjaśnić, o czym się mylisz, nie okaże agresji. W takim przypadku możesz kontynuować dialog i dowiedzieć się, kto stoi za prawdą. Nie agresywnie reaguj na chamstwo, z reguły takie bezsensowne rozmowy na tym się nie kończą.
 5. W kontaktach z nieodpowiednimi ludźmi istnieje wyjście. Zaleca się prowadzenie z nimi dialogu, podobnie jak w przypadku małych dzieci. Odpowiadaj na wszystkie niegrzeczne zwroty ze spokojem i sarkazmem. Nie obciążaj się i nie martw się jeszcze bardziej. Wszystkie bezwartościowe zagrożenia pozostaną w Internecie. Nie marnuj nerwów na chamstwa i puste uwagi.
 6. W innym przypadku, jeśli potyczka rozpoczęła się między tobą a twoim przyjacielem, lepiej nie kontynuować dialogu i spotykać się w prawdziwym życiu. Omawiaj problemy twarzą w twarz bez publicznego upokorzenia.Często ludzie, którzy tłumią agresję w prawdziwym świecie, często ujawniają ją w formie chamstwa w Internecie. W takim przypadku zadbaj o swoje nerwy, to nie jest twój problem.

Działania niegrzeczne od nieznajomych

Działania niegrzeczne od nieznajomych
Okazuj litość

 1. Jeśli nie potrafisz spokojnie odpowiedzieć na ostre słowa i obraźliwe frazy, okaż współczucie i zlituj się nad przegranym. Jego działania wskazują, że dziwka w duszy jest nieszczęśliwa. Najprawdopodobniej ma problemy lub po prostu bezużyteczne życie.
 2. W tym przypadku agresywni ludzie próbują zrekompensować brak uwagi agresją i chamstwem. Traktuj taką osobę ze współczuciem. Zrozum, że jest słaby, wtedy reakcja zmieni się radykalnie. Najważniejsze, aby nie robić wymówek.

Żart w odpowiedzi i filozofia obciążenia

 1. W odpowiedzi na chamstwo staraj się rzucić inteligentne i złożone zdanie. Bezpośrednio zadaj dziwce retoryczne pytanie, które jest trudne do zrozumienia. Agresywny przegrany nie zrozumie, czego od niego chcą i porzuci dialog.
 2. Spróbuj odpowiedzieć na niegrzeczne frazy subtelnym żartem o znaczeniu. W takiej sytuacji sprawca przegra. Jeśli nie możesz żartować na ten temat, warto okazać współczucie. Trzymaj się prostych zwrotów i nie bierz do serca ostrych słów.

Odpowiedz niegrzecznie

 1. Ta metoda nie jest do końca poprawna. Uciekanie się do tego czy nie jest twoim własnym biznesem. Może się okazać inaczej niż zamierzałeś. Odpowiedź nieuprzejmie na nieuprzejmość nie jest do końca poprawna. Zwykle na początku przychodzi na myśl podobna metoda.
 2. Jeśli zdecydujesz się być niegrzeczny w odpowiedzi, ważne jest, aby zrozumieć, że schodzisz do poziomu przegranego, który jest dla ciebie niegrzeczny.
 3. W ten sposób tracisz poczucie własnej wartości. Jeśli często stosujesz taką metodę, wkrótce sam zmienisz się w dziwkę.

Zostań krytykiem

 1. Ważne jest, aby zrozumieć, że krytyka i niegrzeczność to zupełnie inne rzeczy. W pierwszej opcji możesz prowadzić stosunkowo spokojny dialog i bronić swojego punktu widzenia. W przypadku nieuprzejmości nie należy w ogóle odpowiadać takiej osobie.
 2. Nieuzasadniona agresja nie jest warta nerwów i uwagi. Zazwyczaj takie zachowanie nie jest skierowane konkretnie na ciebie, ale na innych uczestników dialogu lub osoby nieupoważnione. Powinieneś reagować na chamstwo z poczuciem godności, nie schylaj się do takiego poziomu.

Ignoruj

 1. Dla spokoju możesz całkowicie zignorować agresywną osobę. W wyniku takich działań kurnik wkrótce straci zainteresowanie tobą. Osoba będzie szukała nowego obiektu do potyczki.
 2. Agresywni ludzie, którzy prowokują taki dialog, zawsze czekają na odpowiedź. Im bardziej emocjonalna jest rozmowa, tym więcej chamstwa usłyszysz o sobie. W takim przypadku nie okazuj urazy, to jest cel dziwki. Powiedz, że taki dialog już nie jest dla ciebie przyjemny.

Możesz spotkać się z chamstwem w pracy, w transporcie publicznym, w drodze do domu, a nawet przez Internet. Aby nie marnować nerwów, musisz poprawnie zareagować na chamstwo. Nigdy nie schyla się na poziom przestępcy, tego się spodziewa. Miej poczucie własnej wartości, nie wstydź się przed dziwką.

Wideo: jak reagować na obelgi

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa