Jak zmniejszyć ciśnienie w domu

Jaskra to silny wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zjawisko to może nawet prowadzić do ślepoty. Jednak nie powinieneś być bardzo zdenerwowany - współczesna medycyna jest w stanie poradzić sobie z taką dolegliwością i zachować wzrok. Poniżej porozmawiamy o tym, jak lekarze sugerują leczenie jaskry, jak zmniejszyć jej objawy za pomocą alternatywnych metod.

Jak zmniejszyć ciśnienie w oku

Przyczyny podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego

W gałce ocznej zawsze jest trochę płynu. Naruszenie produkcji, a także pogorszenie absorpcji, prowadzi do tego, że wilgoć zaczyna wywierać nacisk na oko od wewnątrz. Dlaczego metabolizm płynów może zostać zakłócony?

Pierwszym powodem jest przyjmowanie silnych leków. Na przykład leki przeciwdepresyjne lub hormony.

Drugim powodem są urazy gałki ocznej. Silny cios w oko może nie objawić się natychmiast, ale powróci z biegiem lat. Z reguły wszelkie obrażenia mogą spowodować uszkodzenie małych naczyń wewnątrz gałki ocznej. Nawet małe krwawienie jest wielkim niebezpieczeństwem. Najlepiej unikać obrażeń. Jeśli nie można ich uniknąć, należy okresowo odwiedzać optyka.

Trzecim powodem jest niewłaściwy styl życia. Z reguły nadmierny entuzjazm dla alkoholu, papierosów i słonej żywności powoduje obrzęk oka. Ten stan tkanki gałki ocznej powoduje pogorszenie odpływu płynu, co prowadzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jakie są objawy jaskry?

Objawy choroby

 1. Częste i poważne zaczerwienienie powierzchni oczu, niezwiązane z noszeniem soczewek lub zwiększaniem obciążenia wzrokowego.
 2. Ból głowy i gałek ocznych. Z reguły po delikatnym kliknięciu w oczy osoba odczuwa ból.
 3. Nudności, jak w przypadku wysokiego ciśnienia krwi.
 4. Niewyraźne widzenie, pojawienie się much na oczach lub plamach.

Samo określenie jaskry będzie problematyczne. Dlatego jeśli zaczniesz odczuwać co najmniej jeden z wyżej wymienionych objawów, natychmiast skonsultuj się z lekarzem!

Leki na jaskrę

Przede wszystkim w leczeniu jaskry lekarze przepisują specjalne krople. Niektóre mają na celu poprawę krążenia krwi i odżywiania oka, inne - w celu przyspieszenia wypływu płynu. W tej chwili istnieją również leki zmniejszające wytwarzanie nadmiaru wilgoci wewnątrzgałkowej.

Oprócz kropli obowiązkowe jest przyjmowanie specjalnych tabletek. Działają tak samo jak krople, ale działają bardziej wydajnie. W leczeniu jaskry nic nie można lekceważyć! Tylko złożony efekt pomoże zatrzymać spadek widzenia i znormalizować ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Do leczenia stosuje się również leczenie laserowe. Może to zarówno pomóc w tworzeniu nowych kanałów odpływu płynu, jak i poprawić krążenie wilgoci. Lekarz musi zdecydować, która metoda leczenia jest potrzebna. W szczególnie ciężkich przypadkach lekarz może zdecydować o możliwości interwencji chirurgicznej.

Jak zmniejszyć ciśnienie śródgałkowe

 1. Ważne jest spanie na wysokiej poduszce. Jednocześnie uważaj, aby nie przeciążyć szyi. Zalecamy zwrócenie uwagi na specjalne modele ortopedyczne.
 2. Podczas pracy z komputerem musi istnieć odpowiednie oświetlenie. Światło powinno być jasnym i dobrze oświetlonym monitorem. Usiądź prosto. Ekran powinien znajdować się wyraźnie na wysokości oczu.
 3. Najlepiej jest zminimalizować wizyty w kinie. Kino w tym formacie ma negatywny wpływ na oczy.
 4. Lepiej jest, aby kobiety nie nosiły strojów z ciasnym kołnierzem ani ciasno wiązanego szalika.Jeśli chodzi o mężczyzn, surowo zabrania się zaciskania krawata i zapinania ostatniego guzika koszuli. Obszar szyi powinien być zawsze wolny od wszelkiego rodzaju pociągnięć.
 5. Nie możesz się nisko pochylić. Na przykład podczas czyszczenia lub prasowania. Wszystkie elementy należy wyregulować, aby głowa praktycznie nie była przechylona. To ochroni twoje oczy przed gromadzeniem się nadmiaru płynu.
 6. Nie męcz oczu. Podczas pracy przy komputerze rób przerwy co pół godziny. Prosta gimnastyka nie zajmuje dużo czasu. Na przykład często mrugaj oczami, często przez minutę. Lub przenieś je w różnych kierunkach 10 razy.
 7. Wyeliminuj alkohol i papierosy z diety. Powodują wzrost zarówno całkowitego ciśnienia krwi, jak i ciśnienia ocznego.
 8. W diecie powinny dominować świeże warzywa i owoce, niskotłuszczowe mięso, nabiał. Naczynia powinny być pieczone lub gotowane na parze. Wyklucz tłuste, słodkie, słone, marynowane.
 9. Uprawiać sport. Ale nie siłą, ale spokojem. Na przykład pływanie lub pilates jest idealny. Jeśli wybierzesz jogę, wyklucz te asany, w których musisz przechylić głowę.
 10. Regularnie masuj okolice oczu. Obejmuje lekkie pocieranie i głaskanie.
 11. Pamiętaj, aby wziąć kompleksy witaminowe dla oczu z luteiną i innymi przydatnymi suplementami.
 12. Konieczne jest zminimalizowanie ilości soli w diecie.

Kolejny ważny punkt. Musisz zawsze pozostać całkowicie spokojny. Staraj się nie denerwować drobiazgami. Jeśli nie poradzisz sobie ze stresem, zaparz zioła, takie jak melisa lub matka. Homeopatyczne środki uspokajające można kupić w aptece. Nie powodują senności i są dopuszczone do użytku nawet podczas jazdy.

Alternatywne metody obniżania ciśnienia wewnątrzgałkowego

Alternatywne metody doskonale uzupełniają zachowawcze leczenie jaskry. Ale zauważ, że nie można zastąpić terapii środkami ludowymi. Ostrożnie postępuj zgodnie ze wskazówkami swojego okulisty.

 1. Zmiel pół szklanki pokrzywy i dodaj do niej łyżeczkę posiekanej konwalii. Powstałą mieszaninę miesza się z łyżką wody i nakłada na oczy w postaci kompresu.
 2. Wymieszaj łyżeczkę anyżu i kolendry ze szklanką wrzącej wody. Powstałą mieszaninę należy pić w ciągu dnia, a następnego dnia, aby zaparzyć nową kompozycję.
 3. Zagotuj kilka mięsistych liści aloesu w niewielkiej ilości wody. Należy to zrobić w ciągu kilku minut. Następnie wyciśnij zmiękczone liście z soku i wymieszaj wywar, 2 razy dziennie, ten napar należy zaszczepić w oczy. W takim przypadku można poczuć lekkie mrowienie, ale nie jest to przerażające.
 4. Roślina taka jak wszy to doskonały sposób na walkę z jaskrą. Wyciśnij z niego sok. Na litr soku - 100 gramów wódki. Mieszamy składniki i nalegamy na kilka dni. Następnie kilka razy dziennie pij nalewkę na ćwiartkę. Smak jest raczej nieprzyjemny, więc lek można i należy spłukać zwykłą wodą.
 5. Włącz do swojej diety szklankę następnego koktajlu - sok z marchwi, sok z buraków, sok z pietruszki i kroplę oleju roślinnego. Pamiętaj, aby jeść jagody lub wziąć ekstrakt w kapsułkach.
 6. Zamiast kawy spróbuj cykorii.
 7. Liście jarzębiny lub porzeczki zaparzają litr wrzącej wody. Pij jak herbata w ciągu dnia. Te napoje mają przyjemny smak.
 8. Niezwykłym lekarstwem jest sok z cebuli. Ale nie w czystej postaci, ale rozcieńczony wodą z dodatkiem miodu.
 9. Zagotuj jajko. Ostrożnie podziel go na dwie połowy i usuń żółtko. Oprzyj połówki białka o swoje oczy, aby poczuć ciepło. Takie ocieplenie należy przeprowadzać, aż jajko całkowicie ostygnie.
 10. Kolejny przydatny przepis na jajka. Ugotuj jajko na twardo i pokrój na 2 połówki. Do każdego wlać łyżeczkę miodu i włożyć do piekarnika, podgrzanego do 130 stopni.Piecz jajka nie dłużej niż pół godziny. Powstały płyn odsącza się, chłodzi i kapie do oczu 1 raz dziennie.
 11. Robimy mocną herbatę. Powinien ochłodzić się do przyjemnie ciepłej temperatury. Włóż do niego groszek kandyzowanego miodu i energicznie zamieszaj. Powstałą mieszaninę należy kapać do oka 1 raz dziennie, najlepiej w nocy.
 12. Regularny kompres miodowy doskonale redukuje ciśnienie w oku. Wymieszaj ciekły naturalny miód z wodą w stosunku 1 do 1. Zwilż wacik i załóż na oko. Przytrzymaj przez około 15 minut. Na początku woda powinna być przyjemnie ciepła, a na końcu chłodna.

Gimnastyka dla oczu

Specjalne ćwiczenia pozwolą na relaks gałki ocznej. Poprawia się również odpływ płynu. Dlatego oferujemy kompleks nie trudnych ćwiczeń.

Gimnastyka dla oczu

 1. Często mrugamy przez minutę.
 2. Mrugaj w średnim tempie przez minutę.
 3. Zamknij powieki i zacznij kierować gałkami ocznymi w prawo, w lewo, w górę, w dół i po przekątnej.
 4. Teraz powtórz to samo z otwartymi powiekami.
 5. Znajdź dowolny przedmiot w pobliżu. Spójrz na niego, a potem odwróć wzrok. Na przykład w oknie. Powtarzaj kilka razy co godzinę po pracy na komputerze lub czytaniu.
 6. Zamknij oczy i narysuj okrąg, kwadrat, prostokąt z gałkami ocznymi.
 7. Rozciągnij ręce do przodu i zacznij poruszać palcami, uważnie je obserwując. Stopniowo zbliżaj dłonie jak najbliżej oczu. Powtórz ćwiczenie kilka razy.
 8. Każdego dnia konieczne jest przeprowadzenie kontrastowego prysznica dla oczu. Odbywa się to po prostu. Podczas mycia skieruj silny strumień wody bezpośrednio do gałek ocznych. Temperatura powinna zmieniać się od ciepłej do zimnej. Ostatnią kąpiel wykonuje się zimną wodą. Taki prysznic doskonale wzmacnia i ćwiczy naczynia oczne.

Mamy nadzieję, że ominie Cię taka nieprzyjemna choroba. Niemniej jednak należy wiedzieć o nim i jego objawach, aby na czas skonsultować się z lekarzem.

Wideo: wszystko, co musisz wiedzieć o jaskrze

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa