Jak radzić sobie z emocjami: 5 sposobów

Poważna rozmowa z bliskimi, rozmawianie przed tłumem ludzi, raport dla szefów o wykonanej pracy, zdanie egzaminu - te i inne wydarzenia często powodują, że człowiek się „poci”. Podniecenie dotyczy wszystkich ludzi, niezależnie od szkolenia, płci i wieku. Czysto psychologiczne uczucie jest emocjonalnym doświadczeniem, które zasłania umysł. Osoba nie może myśleć i podejmować żadnych działań. Rodzi to pytanie, jak radzić sobie z emocjami.

Jak radzić sobie z emocjami

Co powoduje podniecenie

 • niska samoocena;
 • brak zaufania do ich profesjonalizmu;
 • osłabienie kończyn, duszność;
 • nieodpowiednie zachowanie w miejscach publicznych (utrata samokontroli);
 • silny stres, aw rezultacie długotrwała depresja;
 • utrata apetytu
 • całkowita dekoncentracja, dezorientacja;
 • wynik ujemny w rozwiązaniu określonego problemu.

Ćwiczenia ekscytujące

 1. Kiedy dana osoba się martwi, jego oddech zaczyna błądzić, a jego puls skacze do nieba. Spróbuj się uspokoić. Weź kilka długich oddechów z zamkniętymi oczami. Staraj się wykonywać operacje powoli i pewnie w tym samym tempie. Nie należy nadymać policzków ani wstrzymywać oddechu, przepona powinna się całkowicie otworzyć.
 2. Musisz się przenieść. Uruchom młyn rękami lub machaj nimi na boki. Niektóre osoby publiczne masują pędzle, kiedy się martwią, zanim zaczną mówić. Podobnie podczas potrząsania kończynami dolnymi (masaż stóp i łydek).
 3. Często niekontrolowane podniecenie występuje z powodu dużego uwalniania hormonów do krwi. Aby ustawić wskaźnik na optymalnym znaku, delikatnie poklep się dłonią klatkę piersiową. Aktywacja grasicy pozwoli ci szybciej się uspokoić dzięki kontroli zaburzeń hormonalnych.
 4. Ludzie, którzy bardzo się martwią przed mówieniem na podium, powinni dostać mały przedmiot. Ważne jest, aby podczas przemówienia tego nie zauważono. Posortuj brelok (długopis, zapalniczka, spinacz do papieru, kawałek tkaniny itp.) W dłoniach. W ten sposób uspokoisz swoje myśli i przeniesiesz je na inny kanał.
 5. Jeśli twój nos jest ważnym wydarzeniem, na które nie ma czasu na przygotowanie, poświęć 2-5 minut na małą sztuczkę. Przez określony czas najpierw wspinaj się na palce, a następnie powoli opuść. Następnie obróć ramiona zgodnie z ruchem wskazówek zegara i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Naprzemienne ruchy kończyn.
 6. Kiedy emocje zaskoczyły cię podczas poważnych negocjacji, będąc przy stole, zacznij zginać i rozprostowywać palce u stóp. Staraj się skupić na odczuciach, przekładając tam swoje myśli. Możesz także ściskać płatki z całej siły, najważniejsze jest to, że manipulacja jest niewidoczna.
 7. Podekscytowana osoba wygląda na ograniczoną przed występem lub innym poważnym wydarzeniem. Mięśnie nie wydają się być posłuszne, więc muszą być zmuszone do pracy. Jeśli twoje nogi drżą, zrób 10-20 przysiadów. W przypadku rąk - popchnij w górę z podłogi lub ławki. Nie będzie zbyteczne machanie prasą i innymi ćwiczeniami fizycznymi, które mogą odwracać uwagę ciała.

Metoda numer 1. Przygotuj się na wydarzenie.

 1. Często emocje zaskakują osoby, które są słabo przygotowane na nadchodzące wydarzenie. Jeśli planujesz wkrótce uroczyste wystąpienie, raport lub przemówienie, zbierz niezbędne materiały i dosłownie je zapamiętaj.
 2. Ćwicz przed lustrem, aż ci się spodoba. Następnie zbierz przyjaciół lub nieznane osoby (jeszcze lepiej), porozmawiaj z nimi i poproś o obiektywną ocenę.
 3. Pomyśl z góry o swoim wizerunku, a mianowicie makijażu, włosach, ubraniach, butach. Powinieneś wyglądać w 100% idealnie. Nie zapomnij podać incydentów (podarte rajstopy, rozmazany tusz do rzęs, źle napisany długopis itp.).
 4. Jeśli wkrótce wygłosisz przemówienie przed szerokim kręgiem ludzi, a następnie udzielasz odpowiedzi, pomyśl z wyprzedzeniem o możliwych pytaniach, które ludzie będą zadawać. Twoje odpowiedzi powinny być zwięzłe, ale pouczające, a mowa pewna i profesjonalna.

Metoda numer 2. Pamiętaj o poprzednich zwycięstwach

 1. W większości przypadków podniecenie występuje z powodu niskiej samooceny i przywołania porażek z przeszłości. Musisz jednak przejść z drugiej strony.
 2. Weź kawałek papieru i zapisz wszystkie swoje mocne strony. Nie zapomnij wspomnieć o swoich zwycięstwach (obrona dyplomów jest „doskonała”, niezależne zrzeczenie się praw, uzyskanie prestiżowej pozycji itp.). Świadomość własnego profesjonalizmu natychmiast uwolni cię od podniecenia.
 3. Analizuj przeszłe sytuacje. Na pewno też się martwiłeś, ale wszystko poszło dobrze. Więc tym razem. Niepokój tylko myli cię, nie pozwalając ci skupić się na najważniejszym. Powiedz sobie: „Odniosę sukces!”, „Jestem pewny i silny w tym, co robię!”.

Metoda numer 3. Zwiększ swoją samoocenę

Zwiększ swoją samoocenę

 1. Ludzie niepewni siebie i swoich umiejętności często martwią się z jakiegokolwiek powodu. Aby pozbyć się dyskomfortu emocjonalnego, musisz się kochać.
 2. Popraw swoje poczucie własnej wartości w jakikolwiek możliwy sposób. Zapisz się na siłownię, uczęszczaj na kursy rozwoju osobistego, przełam złe nawyki.
 3. Pozyskaj wsparcie bliskich, którzy obiektywnie ocenią twoje zachowanie. Z każdym wzrostem poczucia własnej wartości emocje znikną.

Metoda numer 4. Zatrzymaj się przed mową przewodnią.

 1. Ta metoda pomoże poradzić sobie z podnieceniem w przypadkach, gdy ręce i stopy drżą przed rozmową (uroczysta mowa, mowa itp.). Nie zaczynaj mówić natychmiast, poczekaj 10-15 sekund.
 2. Określony czas jest niezbędny, aby „złożyć się w całość”. Jeśli zaczniesz mówić od razu, myśli będą zdezorientowane, nieuporządkowane.
 3. Przerwa pomoże zbudować logiczny łańcuch i częściowo uspokoić emocje. Nie zapomnisz więc mowy, na którą tak długo trwało przygotowanie. Kontroluj swój oddech, powinno być równe, bez skoków.

Metoda numer 5. Nie bój się popełnić błędu

 1. Często zdarza się, że człowiek zaczyna drżeć z najbardziej absurdalnych powodów. Na poziomie podświadomości wszyscy ludzie, którzy wkrótce się pojawią, boją się popełnić błąd.
 2. Ważne jest, aby zrozumieć, że publiczność nie rzuci w ciebie jajami, jeśli zapomnisz słowo lub upuścisz długopis. Każda osoba jest niedoskonała, zaakceptuj to oświadczenie.
 3. Od teraz myśl inaczej. Pomyśl o tym, że mały błąd nie doprowadzi do zwolnienia, chyba że bezpośrednio nazwiesz szefa „kozą”.
 4. Podczas poważnej rozmowy lub mowy wyobraź sobie ogolone jagnięta próbujące wskoczyć na drzewo. Lub wymyśl sobie kolejną zabawną fantazję.

Przygotuj się dokładnie na wydarzenie, naucz się psychologicznych technik radzenia sobie z podnieceniem. Ćwicz, wierz we własne mocne strony, zwiększaj samoocenę. Uważaj na oddech, nie bój się popełnić błędu, pamiętaj o poprzednich zwycięstwach. Przygotuj drobiazg, który możesz uporządkować w swoich rękach, aby znormalizować tło psycho-emocjonalne.

Wideo: 5 skutecznych sposobów radzenia sobie z emocjami

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa