Jak gotować owsiankę z kaszy manny w mleku bez grudek

Kasza manna jest słusznie uważana za uniwersalne danie, uwielbia ją nie tylko dzieci, ale także dorośli. Poranny posiłek pomaga znormalizować trawienie, co korzystnie wpływa na zdrowie osób cierpiących na choroby żołądkowo-jelitowe. Między innymi kobiety na diecie jedzą semolinę, choć opinia dietetyków na ten temat jest bardzo zróżnicowana. Ważne jest, aby nauczyć się prawidłowo gotować kompozycję, aby zad nie zwinął się w grudki.

Jak gotować owsiankę z kaszy manny w mleku bez grudek

Praktyczne rekomendacje

W większości przypadków techniki sztuki kulinarnej uczy się w trakcie drugiego i kolejnych przygotowań. Jeśli jednak skorzystasz z porad doświadczonych gospodyń domowych, proces ten będzie znacznie szybszy.

 1. Najpierw musisz wybrać odpowiednie dania. W przygotowaniu kaszy manny gęstość patelni odgrywa ważną rolę, jej ściany i spód powinny być grube, nieprzywierające. W przeciwnym razie płatki w połączeniu z mlekiem będą się kleić, pozostawiając posmak pieczenia.
 2. Ważną cechą przyrządzania owsianki jest prawidłowy stosunek mleka do wody. Niedoświadczone gospodynie domowe przygotowują danie w czystym mleku, w wyniku czego grudki często tworzą się w owsiance. Jeśli w końcu chcesz uzyskać wysokokaloryczną semolinę, wlej trochę oczyszczonej wody na dno zbiornika. W przypadkach, w których musisz przygotować danie na dietę, rozcieńczyć mleko o 50%. Podczas dodawania wody na dno garnka poczekaj, aż się zagotuje, dopiero potem wlej mleko.
 3. Większość kucharzy jednogłośnie twierdzi, że semolina jest wytwarzana z zimnych składników. Sensowne jest ich słuchanie. Przed gotowaniem włóż pojemnik do zamrażarki (na 15 minut) lub lodówki (na pół godziny). Całkowicie ostudź mleko i wodę, które zostaną wlane do kompozycji.
 4. Tworzenie się grudek wynika w dużej mierze z faktu, że gospodynie domowe wlewają semolinę zbyt szybko, nie ma czasu na rozpad. Aby uniknąć łączenia ze sobą ziaren, wlej mieszaninę tylko cienkim strumieniem wyłącznie do zimnego mleka. W takim przypadku nie zapomnij jednocześnie mieszać kompozycji drewnianą szpachelką. Jeśli szybkość rozpuszczania płatków (czyli mieszanie) jest zbyt niska, psujesz naczynie wyglądem grudek.
 5. Bardzo ważnym aspektem przyrządzania owsianki z kaszy manny jest prawidłowy stosunek wody / mleka do płatków zbożowych. Każda gospodyni przygotowuje danie na różne sposoby, ponieważ nie wszyscy lubią płyn lub, przeciwnie, zbyt grubą owsiankę. Wszystko zależy od osobistego doświadczenia i preferencji. Podstawową technologią są 3 łyżki granulowanego składu na 300 ml. płyny. W tym przypadku owsianka okazuje się umiarkowanie bogata, podobna do budyniu.
 6. Kasza manna może być przygotowywana nie tylko w mleku lub wodzie, ale także w naturalnym soku / napoju owocowym. W takim przypadku należy obserwować ilość dodanego cukru, bardzo często semolina staje się słodko słodka. Zasada przygotowywania płatków w mleku lub soku jest identyczna.

Klasyczny przepis na robienie kaszy manny w mleku

Ilość poniższych składników jest obliczana na porcję dla dziecka. Jeśli chcesz ugotować danie dla osoby dorosłej, proporcjonalnie zwiększ składniki o 1,5 razy.

Klasyczny przepis na robienie kaszy manny w mleku

 • kasza manna - 50 gr.
 • mleko (zawartość tłuszczu 2-5%) - 350 ml.
 • cukier granulowany (trzcina lub burak) - 25 gr.
 • sól mielona (nie jodowana) - na czubku noża
 • masło - 15 gr.
 • dżem, miód, dżem, jagody lub owoce - do smaku (opcjonalnie)
 1. Wcześniej wygodnie schłódź patelnię; zrób to samo z mlekiem lub wodą.Ważne jest, aby wybrać specjalne wiadro z długim uchwytem do kontrolowania procesu gotowania, gdy kasza manna zacznie wrzeć, w wyniku czego wzrośnie.
 2. Wlej odrobinę zimnej wody na dno garnka (możesz go rozcieńczyć, jak wspomniano wcześniej), a następnie dodaj schłodzone mleko, szczyptę soli i wymaganą ilość cukru (na podstawie osobistych preferencji). Ważne! W przypadkach, gdy dodatkowe składniki, takie jak miód, słodkie owoce / jagody, dżem zostaną dodane do kaszy manny, możliwe jest całkowite lub częściowe zmniejszenie ilości granulowanego cukru.
 3. Ten krok jest najważniejszy - dodawanie zbóż. Kompozycję wlewa się tylko do zimnej mieszanki, oblicz ilość na podstawie własnych życzeń. Podczas nalewania kompozycji intensywnie wymieszaj. Ważne! Kasza manna jest wylana wyłącznie do zimnego mleka. Jeśli zlekceważysz tę radę, gdy do gorącej cieczy dodaje się granulowaną mieszaninę, białko szybko koaguluje, granulki pęcznieją i łączą się, ponieważ ich powierzchnia jest dość lepka. Po dodaniu do schłodzonego mleka płatki zbożowe są równomiernie impregnowane, co całkowicie eliminuje możliwość powstawania grudek.
 4. Po dodaniu płatków, ustaw patelnię z kompozycją w lodówce na 5-10 minut. Po upływie terminu ważności usunąć, umieścić na średnim ogniu i doprowadzić do wrzenia (powstanie pierwszych bąbelków). Kiedy to nastąpi, włóż minimalną moc na palnik, doprowadzaj owsiankę do gotowości, mieszaj podczas całego procesu gotowania. Z reguły zboża gotuje się przez 3-4 minuty, wszystko zależy od ilości. Konsystencja powie Ci o gotowości dania: doskonale ugotowana owsianka szybko spływa z łyżki, pozostawiając mętny odcień i ziarna. Nie należy opóźniać „stertami” sztućców. Ważne! Jeśli dodasz zbyt dużo luźnej kompozycji, co powoduje, że owsianka jest gęsta, rozcieńcz ją zimnym mlekiem zmieszanym z wodą w proporcji 70:30.
 5. Pod koniec procedury nie pozostawiaj owsianki na patelni, natychmiast wlej ją do miski, a następnie dodaj masło. Dobrze wymieszaj naczynie, poczekaj na częściowe ochłodzenie, a następnie udekoruj owsiankę jagodami lub owocami. Jeśli nie dodano cukru granulowanego, wymieszaj z dżemem, dżemem lub miodem.

Jak gotować semolinę w powolnej kuchence

Współczesny rytm życia pozostawia ślad w społeczeństwie. Coraz więcej gospodyń domowych korzysta z urządzeń kuchennych, które gotują potrawę automatycznie przy mniejszej interwencji człowieka. Z reguły większość tych urządzeń jest wyposażona w odpowiednią funkcję „Owsianka”, która jest odpowiednia nie tylko do ryżu, kaszy gryczanej, płatków owsianych, ale także do kaszy manny.

Jak gotować semolinę w powolnej kuchence

 • tłuste mleko (3,2%) - 400 ml.
 • woda oczyszczona - 350 ml.
 • kasza manna - 100 gr.
 • burak cukrowy - 40 gr.
 • mała sól - 1 szczypta
 • masło - 30 gr.
 • miód, owoce, jagody, dżem (opcjonalnie)

Wiadomo, że semolina ma nieprzyjemną zdolność do sklejania się i wchłaniania płynu w krótkim czasie. Z tego powodu podczas gotowania owsianki w wolnym naczyniu stosunek zbóż i płynu powinien wynosić około 1: 7 (wskaźnik optymalny).

 1. Połącz granulowany cukier, semolinę i sól w jedną granulowaną mieszaninę. Wytrzyj pojemnik multicookera do sucha, a następnie wyślij do niego powstałą kompozycję. Taki ruch dodatkowo zapobiegnie tworzeniu się grudek.
 2. Następnie ostudzić mleko, wlać mieszankę do pojemnika, dodać kawałek masła, wymieszać. Po infuzji mleka rozcieńczyć wodą. Jeśli chcesz uzyskać bogatą owsiankę, ilość wody można zmniejszyć do 100 ml., Podczas gdy mleko należy dodać nie 400 ml., Ale 650 ml.
 3. Po dodaniu wszystkich składników aktywuj tryb „owsianka” lub „multi-cook” (w zależności od producenta dokładna nazwa funkcji jest podana w instrukcji). Z reguły czas gotowania wynosi około 15-20 minut.Przez cały okres gotowania nie jest konieczne otwieranie pokrywki, aby zapobiec ulatnianiu się pary.
 4. Po upływie czasu owsianka będzie gotowa, może ci się wydawać płynna, ale później kompozycja zgęstnieje. Dodaj dżem lub miód na słodycz, wymieszaj semolinę z posiekanym bananem lub jabłkiem i dodaj sezonowe jagody.

Wielu wyda się dziwne, że przy przygotowywaniu owsianki z kaszy manny bez grudek jest tak wiele niuansów. Nie bój się, wystarczy raz zastosować się do praktycznych zaleceń, po których proces przebiegnie łatwo i naturalnie. Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiednie dania, stale mieszać kompozycję i nie naruszać proporcji.

Wideo: jak gotować semolinę bez grudek

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa