Jak usunąć zadrapania z laminatu w domu

Podłogi laminowane to takie pokrycia podłogowe, które mogą wiernie służyć przez ponad 15 lat. I na pewno w tym czasie może pojawić się na nim duża liczba zadrapań i zadrapań. Widok nie będzie taki sam. Ale nie trzeba przerabiać laminatu od zera, aby uszlachetnić wygląd pokoju. Mini naprawa może być wykonana niezależnie i bez większego wysiłku.

Jak usunąć zadrapania z laminatu

Jak usunąć zadrapania z laminatu? Wszystko zależy od charakteru szkody. Teraz zastanówmy się, jak zwiększyć piękno swoich podłóg bez popełniania błędów.

Głębokie zadrapania

Zacznijmy od nich. W końcu to oni przede wszystkim zniekształcają postrzeganie estetyczne. Najczęstszym sposobem na pozbycie się problemu jest wymiana całej planszy. Jeśli laminat został ułożony metodą zamkową, ostrożnie wyjmij listwę przypodłogową w miejscu ściany najbliższej uszkodzeniu. Wyjmij pierwszą planszę, a tam już dowiesz się, jak „przyciągnąć” do porysowanego.

Umieść nowy na swoim miejscu, a następnie zamontuj pokrywę w odwrotnej kolejności. Gdzie zdobyć nie pękniętą płytę laminowaną? Istnieją dwie opcje:

 1. Kupując podłogi, kup kilka desek więcej niż potrzebujesz. Nagle zadrapanie pojawi się 10 lat po operacji? Taki kolor może nie być w sprzedaży. Pozwól im leżeć w rezerwie.
 2. Jeśli nie masz zapasów na dodatkowych deskach, będziesz musiał „zatrzasnąć” zamki. Wyciągnij deskę spod mebla i włóż porysowaną na miejsce. W każdym razie nikt nie zobaczy pod kanapą.

Czasami laminat jest przyklejany. W takim przypadku próba usunięcia porysowanej deski może spowodować jeszcze większe uszkodzenia. Tak, nie jedna, ale kilka desek. Co robić Użyj specjalnej kompozycji, która rozpuszcza bazę kleju.

To długa sprawa, nie zawsze przyjemnie pachnąca i nieco kosztowna w sensie materialnym. Dlatego starają się nie doprowadzić laminatu do stanu głębokich zadrapań.

Wskazówka Jeśli wygląd podłóg jest bardzo godny ubolewania, warto całkowicie zmienić powłokę. Zamiast wydawać pieniądze na wymianę płyt, lepiej wydać pieniądze na nowy laminat, a następnie uchronić go przed uszkodzeniem.

Drobne rysy i zadrapania

Z reguły po laminowanych podłogach ludzie zdają sobie sprawę z ceny powłoki. Dlatego starają się traktować go tak ostrożnie, jak to możliwe. Ale nie da się całkowicie uniknąć uszkodzeń, nawet przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności. Niektóre rodzaje podłóg można bardzo łatwo zarysować. W takim przypadku istnieje kilka sposobów usunięcia zadrapań z laminatu:

 • kredki woskowe
 • mastyks
 • kit
 • zestaw naprawczy

Rozważ szczegółowo każdą metodę.

Kredki woskowe. Piękno tych małych ołówków polega na tym, że są one sprzedawane wszędzie. Jednocześnie są one niedrogie, a ich gama kolorów jest wystarczająco szeroka, aby wybrać odpowiedni odcień do naprawy zadrapań.

Korzystanie z nich jest bardzo proste. Trzeba tylko narysować małe zadrapania na zadrapaniach. Po zadowalającym wyniku naprawy należy wypolerować poprzednie uszkodzenia miękką szmatką. To sprawia, że ​​jest prawie niewidoczny, jeśli kolor jest dopasowany do odcienia.

Wskazówka Spróbuj woskować całą powierzchnię laminatu. Trochę pracy, ale zyskujesz dodatkową ochronę i zapobieganie zadrapaniom w przyszłości.

Mastyk Jego spektrum kolorów nie jest tak szerokie. Możliwe, że pożądany odcień nie zostanie znaleziony w sprzedaży. To nie ma znaczenia. Pożądany kolor można uzyskać przez zmieszanie kilku opcji. Mastyk jest sprzedawany w dowolnym sklepie ze sprzętem i może być w formie batonika lub gotowego makaronu.

Wielu sprzedawców zaleca zakup dodatkowej specjalnej plastikowej szpatułki do nakładania mastyksu. Podobno bez niego w jakikolwiek sposób. Dobra sztuczka marketingowa.A w przyszłości narzędzie może się przydać. Ale powiedzmy sekret, że naprawę zadrapań na laminacie można przeprowadzić bez szpatułki. Idealnie zastępuje go niepotrzebna plastikowa karta. Równa krawędź i niezbędna sztywność wykonają swoje zadanie, aby przywrócić piękno.

Jak stosować mastyk? Absolutnie wszystkie źródła zalecają wklejanie laminatu wokół uszkodzenia za pomocą taśmy maskującej, aby nie rozprowadzać nadmiaru pasty. Ale bardzo szybko wysycha. A kiedy wybierzesz taśmę, zawiesi się. Otrzymujesz wyraźnie określone granice szpachli zamiast schludnej i niewidocznej łatki.

Zalecamy, aby nie zawracać sobie głowy wstępnym wklejaniem. Delikatnie nałóż niewielką ilość mastyksu szpachelką lub plastikową kartą na zadrapanie. Szybko spłaszczyć. I dopóki nie wyschnie, usuń nadmiar miękką ściereczką. Wygładź powierzchnię jednocześnie.

Wskazówka Przed użyciem laminatu odczekaj co najmniej 3 godziny. W tym czasie mastyk całkowicie wyschnie. I nic nie będzie przypominało ci poprzedniej zadrapania.

Szpachlówka Szeroko reprezentowany w sklepach budowlanych. Ma ogromny wybór kolorów i odcieni. W stanie naprawić nawet głębokie rysy. Schnie natychmiast. To są plusy.

Z minusów warto zwrócić uwagę na potrzebę użycia specjalnego topielnika. Ponieważ kit jest sprzedawany w postaci stałej. I obowiązkowo zwiększona prędkość pracy przy precyzyjnych ruchach. W przeciwnym razie pozostaną brzydkie plamy i smugi.

W przeciwnym razie zasada drapania nie różni się od pracy z mastyksem. Kit topi się, nakłada na uszkodzone miejsce. Natychmiast, płynnym ruchem szpatułką, wypoziomuj go. I natychmiast wygładź powierzchnię papierem ściernym o zerowej ziarnistości. Nie trzeć, a mianowicie wygładzić!

Jeśli po raz pierwszy włożysz za mało kitu, nie smuć się. Stop jeszcze trochę i powtórz procedurę. Jeśli przesadzisz, szybko usuń nadmiar szpatułką. Po zestaleniu taki kit usuwa się tylko górną warstwą laminatu.

Wskazówka Możesz użyć laminatu 10 minut po naprawieniu zadrapania.

Zestaw naprawczy. Świetne rozwiązanie. Obejmuje kit, ołówek woskowy i szpachelkę. Kolorystyka jest niesamowita. Pełna instrukcja na opakowaniu. Pozostaje tylko kupić odpowiedni odcień, przeczytać zalecenia producenta i ściśle ich przestrzegać. Jeśli wszystko zostanie wykonane poprawnie, poprzednia rysa w ogóle nie będzie widoczna. Nawet sami właściciele będą musieli ciężko pracować, aby znaleźć miejsce naprawy.

Przydatne wskazówki

 1. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac naprawczych należy dokładnie odkurzyć zadrapanie i powierzchnię wokół. Następnie umyj dowolnym detergentem i dokładnie wysusz. Odbywa się to, aby zapobiec złuszczaniu się warstwy naprawczej. Nawet najmniejszy pył zapobiegnie dobrej jakości środkowi maskującemu. W ciągu kilku dni wosk lub kit spokojnie odejdzie od laminatu, a rysa znów pojawi się w całej okazałości.
 2. Niektóre źródła zalecają, aby po nałożeniu dowolnego produktu posmarować poprzednią rysę dowolnym bezbarwnym lakierem do paznokci. Jest to zasadniczo błędna rada, a nawet szkodliwa. Taka błyszcząca plamka będzie wyraźnie wyróżniać się na powierzchni laminatu. A próba usunięcia lakieru rozpuszczalnikiem lub acetonem może spowodować o wiele więcej uszkodzeń niż niewielkie zadrapanie.
 3. Jeśli naprawdę chcesz lakierować, zdobądź specjalny lakier akrylowy do laminatu. Jest idealny pod każdym względem i został zaprojektowany specjalnie do takich celów. Tylko nie lakieruj rys na matowym laminacie. Rozumiesz całą absurdalność takiego przedsięwzięcia.
 4. Głębokie pęknięcia można naprawić za pomocą kompozycji gipsu. W tym celu suchy gips miesza się z trocinami i wodą. Następnie włóż szpatułkę do szczeliny prawie równo z krawędziami. Po wyschnięciu pozostałość pokrywa się kitem i maskuje na wierzchu ołówkiem woskowym.Kilka ruchów miękką szmatką, a teraz absolutnie cała deska laminowana, a nie kanion czy wąwóz.
 5. Aby nie zastanawiać się, jak usunąć zadrapania z laminatu, postaraj się jak najbardziej ograniczyć ich wygląd. Na przykład chodzenie w butach ulicznych lub kapciach na twardych obcasach może pozostawić bardzo widoczne ślady na powierzchni.
 6. Fani przestawiania mebli w pokoju lub zawodnicy na wózkach inwalidzkich mają specjalne zalecenia. Filcowe kółka są przyklejone pod nóżkami mebli. Możesz je kupić lub wyciąć samodzielnie. I pozwól jeźdźcom jeździć nie na gołym laminacie, ale na specjalnym dywanie. Filc lub plastik.

Jak usunąć zadrapania z laminatu? Jak widać, nic nie jest niemożliwe. Wszystko jest całkowicie wykonalne samodzielnie. Najtrudniejszą rzeczą w tej sprawie jest wybór odpowiedniego odcienia. Reszta to sztuczka ręki. A teraz laminat jest znowu tak dobry jak nowy.

Wideo: jak usunąć zadrapania na laminacie

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa