Jak wyrywać korzenie drzew na działce ogrodowej

Drzewo to piękna i przydatna plantacja, główny element rozwoju wszystkich żywych organizmów, producent tlenu. Jednak nawet pomimo tak wysokich tytułów, prędzej czy później drzewo wysycha lub gnije, rezultat jest jeden - jest ścięty. Oczywiście może być wiele problemów ze zdjęciem wierzchołka, chociaż jeszcze więcej pytań dotyczy tego, jak pozbyć się korzeni drzew. Jeśli pozwala na to powierzchnia ziemi, możesz użyć mocy specjalnego sprzętu, ale co, jeśli domek letniskowy jest mały, ale chcę, aby cały teren był zajęty przez użyteczne rośliny? Jakie są sposoby na wyeliminowanie dużego, silnego i silnie rozgałęzionego systemu korzeniowego drzewa?

Jak pozbyć się korzeni drzew

Dlaczego konieczne jest usunięcie korzeni po wycięciu drzewa?

Jak wszyscy wiedzą, system korzeniowy drzewa jest najbardziej złożony, rozgałęziony i ma średnicę do 7-9 metrów. Nawet po wycięciu sadzenia ta działka będzie nieodpowiednia do sadzenia - gleba będzie zatkana korzeniami, procesami przypominającymi strukturę pnia drzewa, dzięki czemu nic nie będzie rosło oprócz chwastów. Nie jest racjonalne mieć nadzieję, że pień z jego korzeniami zepsuje się całkowicie sam, ponieważ musisz poczekać co najmniej 5-7 lat i pod każdym względem pomóc w szybkim procesie gnicia pod każdym względem - regularnie podlewaj go i utrzymuj wilgoć idealną do rozkładu.

W naturalnych warunkach nikt nie dba o usunięcie korzeni drzewa, ale w domkach letniskowych, działkach ogrodniczych odbywa się to w celu zachowania powierzchni użytkowej. Dlatego jeśli chcesz zwiększyć liczbę nasadzeń i spojrzeć na stary pień, zanim zaczniesz sadzić, pamiętaj o usunięciu starych korzeni.

Jak rozpocząć usuwanie korzeni drzew

Zanim natychmiast złapiesz łopatę i spróbujesz poluzować ziemię z nadmierną siłą, musisz wykonać prace pośrednie, a mianowicie:

  • Określ wiek drzewa
  • Rozpoznaj, jaki jest rodzaj drzewa (lub pnia)
  • Oblicz, czy można podjechać do starego pnia nieporęcznego sprzętu, w przeciwnym razie wszystkie prace będą musiały zostać wykonane ręcznie.

Określenie wieku drzewa jest bardzo ważnym etapem tego wydarzenia. Pomoże to w przybliżeniu ustalić lokalizację korzeni - na przykład na drzewie w wieku 10 lat mają one 4 metry średnicy - im bardziej sadzenie rośnie, tym więcej pracy pozostaje do zrobienia.

Drugi etap pracy pośredniej jest równie ważny jak pierwszy. Na przykład jarzębina ma mniej bocznych korzeni niż dąb, więc znacznie łatwiej jest ją wykorzenić.

Jeśli możliwe jest stworzenie warunków dla przejścia specjalnego wyposażenia, zrób to. Jeśli usunięcie korzeni przy użyciu siły uciągu maszyn nie jest możliwe, bądź cierpliwy i przeczytaj poniższe wskazówki.

Znane metody usuwania korzeni drzew

Płonący system kikutów i korzeni
Ta metoda jest najprostsza i mniej pracochłonna, jednak jedna z najbardziej niebezpiecznych. Ze względu na to, że drzewo jest suche, a korzenie szybko się zapalają, ogień może rozprzestrzeniać się na pobliskie budynki, szczególnie jeśli spalanie odbywa się przy suchej, wietrznej pogodzie. Aby zabezpieczyć proces usuwania korzeni drzewa bez szkody dla niego lub jego sąsiadów, zaleca się stosowanie pewnego rodzaju dużej starej metalowej umywalki lub koryta (zwykle odpowiednia jest 200-litrowa beczka). W górnej części wykonany jest mały otwór do wentylacji i zaopatrzenia w tlen, a sam kikut jest przykryty.W tym projekcie wystąpią tlące się resztki drzewa, jego zniszczenie będzie mniej niebezpieczne i nie spowoduje żadnych dodatkowych problemów.

Rootowanie i kopanie suchego pnia
Istnieje inna metoda usuwania korzeni drzewa - kopanie i wyrywanie. Ponieważ drzewo ma rozgałęziony system, konieczne jest wykopanie rowu wokół drzewa, powinien to być okrąg o promieniu 1 metra. Po zakończeniu kopania należy kołysać drzewem i posiekać gołe korzenie siekierą. Bardzo często nie można poradzić sobie z kikutem zwykłym ludzkim wysiłkiem, dlatego stosuje się złom, który służy jako woda powrotna. Łom wprowadza się bezpośrednio pod drzewo i drżącymi ruchami próbują poruszyć pień, odsłaniając w ten sposób korzenie. W ten sposób przechodzi cały obszar wokół drzewa - dopiero po przetarciu i uwolnieniu bocznych korzeni pień można oczywiście przesunąć za pomocą łomu.

O wiele łatwiej jest wykopać pień za pomocą specjalnej jednostki trakcyjnej lub podczas podnoszenia kabla. Ciągnik może łatwo wyciągnąć kikut ze wszystkimi korzeniami, ale jest to poza mocą samochodów. Jeśli chcesz zastosować tak skuteczną metodę, musisz skontaktować się z firmą, która świadczy różne usługi za pomocą ciągnika. Możliwe jest również usunięcie korzeni za pomocą spychacza. W takim przypadku kikut zostanie poruszony ze względu na ostry i silny nacisk ostrza ostrza.

Erozja gleby
Jeśli gleba w Twojej okolicy jest piaszczysta lub gliniana, możesz użyć hydraulicznej metody usuwania korzeni. Płyty wykop wykopuje się obok kikuta i wprowadza się do niego wąż o silnym ciśnieniu wody. Pod wpływem silnego strumienia piasek i glina są zmywane, a korzenie są odsłonięte. Daje to wielką zaletę, ponieważ można ścinać lub ścinać korzenie drzewa. Taki zabieg należy wykonać wokół całego pnia, a następnie podeprzeć go łomem i wyprzeć suche drzewo z jego miejsca.

Rozdrabnianie korzeni nożycami do drewna
Frezarki leśne - specjalna instalacja do cięcia i rąbania korzeni o głębokości do 30 cm Ta metoda jest stosowana przez profesjonalnych specjalistów i umożliwia wykonywanie pracy tak szybko, jak to możliwe. Nie zaleca się samodzielnego usuwania korzeni w ten sposób, ponieważ wycinarki leśne są dość drogie, a ścinanie korzeni jednego drzewa jest nieuzasadnionym wydatkiem. W domu możesz użyć dziurkacza lub młynka, ale zajmie to więcej czasu, a narzędzie może zostać szybko zniszczone.

Sposób chemiczny
Dzięki innowacjom w dziedzinie chemii stało się możliwe szybkie i skuteczne usunięcie systemu korzeniowego przy użyciu specjalnego składu. Azotan potasu lub sodu od dawna stosowany jest w Stanach Zjednoczonych do usuwania korzeni, które po spaleniu zamieniają się w zwykły nawóz do gleby. Mocznik również przyczynia się do szybkiego gnicia - wystarczy ciasno owinąć kikut folią. Zwykła sól pomaga pozbyć się kłączy.

Metoda biologiczna
Ta metoda wyróżnia się naturalnością, a także podwójnymi korzyściami. Aby usunąć pień i resztki systemu korzeniowego, konieczne jest sprowadzenie grzybów lub grzybni ostrygi z lasu. Warto wcześniej zrobić szerokie dziury, wypełnić je żyzną ziemią leśną i zaaranżować przygotowane sadzonki. Aby zapewnić niezawodność, przykryj liście lub mech. Z uwagi na fakt, że grzyby wyssają wszystkie składniki odżywcze, korzenie gniją z maksymalną prędkością. Miną tylko 2 lata, a z pnia nie pozostanie ani jeden ślad, a dodatkowo otrzymasz duży zbiór grzybów miodowych lub boczniaków.

Aby usunąć resztki drzewa z witryny, musisz ciężko pracować. Wybierz najłatwiejszą metodę dla siebie i zacznij sprzątać stronę!

Wideo: jak wyciągnąć korzenie piłowanego drzewa z ziemi

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa