Jak wyrównać betonową podłogę pod linoleum

Jakie podłogi mają wysokie właściwości termoizolacyjne i odporność na zużycie? Linoleum Niedrogi materiał jest odporny na mokry mikroklimat kuchni i łazienki, pasuje do wnętrza sypialni, salonu i pokoju dziecinnego. Wadą powłoki jest to, że powtarza ona wszystkie wgłębienia i wgłębienia podstawy, dlatego przed ułożeniem linoleum powierzchnia betonu jest dokładnie wyrównana.

Jak wyrównać betonową podłogę pod linoleum

Faza przygotowawcza

Z pokoju, w którym należy dokonać napraw, przeprowadzane są wszystkie stoliki nocne, szafki, fotele i inne przedmioty. Zburzają starą podłogę, usuwają odpady budowlane i usuwają kurz. Ważne jest, aby betonowa podstawa była idealnie czysta. Bez brudu i dodatkowych narzędzi.

Po pierwsze, zajmują się samą podłogą: zamknij pęknięcia, ułóż warstwę hydroizolacji, aby sąsiedzi z dołu nie narzekali na uszkodzony sufit. Zazwyczaj wybierz:

 • papier bitumiczny;
 • pokrycia dachowe;
 • gęsta plastikowa folia;
 • membrany polimerowe.

Przed nałożeniem powłoki hydroizolacyjnej betonową podstawę należy zagruntować podkładem. Następnie pokryte arkuszami papieru lub folii. Jeśli użyjesz nie jednej, ale kilku warstw, charakterystyka izolacji termicznej podłogi wzrośnie. Materiał zachodzi na siebie, ostrożnie przyklejając złącza taśmą konstrukcyjną.

Drugim krokiem jest określenie kąta nachylenia podstawy betonowej. Jeśli nie przekracza 3 cm, grubość jastrychu wynosi od 7 do 9 cm. Powierzchnie, w których różnica między najwyższym i najniższym punktem jest większa niż 4 cm, najpierw wyrównuje się specjalnym układaniem. Następnie możesz użyć suchego lub mokrego jastrychu.

Jak określić kąt

 1. Umieść linijkę prostopadle do podłogi i cofając się dokładnie o 1 m, wykonaj znak. Wkręć śrubę w ścianę lub wbij niezbyt gruby gwóźdź.
 2. Korzystając z poziomu budynku, zaznacz cały obwód pomieszczenia. Rozciągnij ciasne nitki lub sznurek między śrubami.
 3. Oblicz różnicę między najwyższym i najniższym punktem. Oznacz poziom zero.

Wkręć wkręty samogwintujące w odległości 10–20 cm w betonową podstawę Sprawdź na poziomie budynku, czy ich czapki są równoległe do podłogi. Latarnie morskie są umieszczone na śrubach. Aby wyrównać betonową podłogę, zaleca się stosowanie metalowych opcji w kształcie litery T lub U.

Montaż wkrętów samogwintujących do latarni morskich będzie łatwiejszy, jeśli użyjesz poziomicy laserowej lub poziomicy. Dokonują dokładniejszych obliczeń, dzięki czemu betonowa podstawa laminatu będzie idealnie gładka.

Suche wypełnienie

Ostrożnie wygładź folię hydroizolacyjną, usuwając wszystkie fałdy i nierówności. Przyklej pomieszczenie na obwodzie taśmą tłumiącą, ustaw lampy ostrzegawcze.

Suche podłogi

Aby wypełnić betonową powierzchnię małą ekspandowaną gliną. Ostrożnie wypoziomuj materiał, koncentrując się na poziomach. Uderz dobrze podstawę, pozostawiając miejsce na arkusze gipsu. Warstwa gliny ekspandowanej ma grubość około 10 cm.

Arkusze z gipsu z powłoką odporną na wilgoć lub płyty ze sklejki układane są na suchym zasypie po dniu, ostrożnie posmarowując krawędzie klejem budowlanym, tak aby złącza ściśle przylegały do ​​siebie. Zaleca się stosowanie 2 warstw materiału. Arkusze są łączone za pomocą śrub, które są przykręcane wzdłuż linii połączenia. Obserwować odległość 40-50 mm.

Połączenia i nakrętki wkrętów samogwintujących powinny być szpachlowane. Pokryj pęknięcia między płytami, a po wyschnięciu usuń resztę pasty papierem ściernym lub młynek, aby wyrównać powierzchnię. Przytnij końce materiału hydroizolacyjnego, który wystaje ponad płyty ze sklejki.

Suchy jastrych jest droższy niż mokra odmiana, ale oszczędza czas.Linoleum układa się natychmiast po wyschnięciu kitu. Rozszerzona warstwa gliny sprawia, że ​​podłogi są cieplejsze, a sąsiedzi przestają narzekać na hałas.

Nie zaleca się stosowania tego rodzaju jastrychu w mieszkaniach o niskim suficie. Zmniejsza wysokość ścian i sprawia, że ​​pomieszczenie jest ciasne i niewygodne.

Piasek krzemionkowy lub pianka polistyrenowa są również stosowane jako suche zasypki. Materiał po ubiciu wałkiem pozostawia się na jeden dzień na skurcz, aby wypełnił wszystkie puste przestrzenie. W razie potrzeby dodaj trochę piasku lub ekspandowanej gliny.

Wypełnienie na mokro

Technologia mokrego nalewania praktycznie nie różni się od odmiany suchej. Po przetworzeniu pęknięć i wgłębień układa się folię hydroizolacyjną, przyklejając złącza taśmą. Taśma termoizolacyjna jest przyklejona do ścian wokół obwodu, montuje się śruby samogwintujące i instaluje się lampy ostrzegawcze.

Mokra podłoga

W betoniarce 1 część cementu łączy się z 1 częścią wody i 3 częściami piasku. Czasami dodaje się małą ekspandowaną glinę lub pokruszone szkło, ale nie jest to konieczne. Do przygotowania cementu w domu potrzebujesz dużej żelaznej kąpieli lub innego trwałego pojemnika. Składniki są wlewane do niego, a następnie dokładnie zagniatane szpachelką lub rękami. Jest to możliwe i stopy, zakładając czyste gumowe buty.

Ciekły cement wylewa się na folię hydroizolacyjną pokrytą siatką latarni. Są one wyrównane za pomocą szpatułki, a następnie są przesuwane wzdłuż powierzchni za pomocą wałka igłowego, aby wycisnąć powietrze z dolnej warstwy. Pozostaw roztwór na jeden dzień do wyschnięcia.

Po 1-2 dniach, gdy mieszanina cementowa stwardnieje, lampy ostrzegawcze są ostrożnie wyciągane. Rowki pozostałe po nich są wypełnione tym samym składem. Spłaszczyć, usunąć nadmiar pozostałości za pomocą łopatki. Zaprawić jastrych. Nałóż cienką warstwę i rozprowadź na całej bazie cementu, aby była idealnie gładka.

Wylewanie betonu wysycha 28-30 dni. W tym okresie nikt nie powinien wchodzić do pokoju, aby nie pozostały wgniecenia ani inne ślady. Baza linoleum jest okresowo zwilżana wodą, aby się nie pękała. Najpierw obficie podlewany płynem, a następnie przykryty folią, aby zatrzymać wilgoć w warstwie betonu.

Czy zamierzasz położyć izolację na mokrym jastrychu? Następnie zaleca się, aby nie czekać, aż mieszanina cementowa całkowicie wyschnie. Pożądane jest, aby grubość mokrej warstwy wynosiła 3-4 cm.

Jeśli izolacja nie jest potrzebna, zaleca się układanie linoleum na suchej betonowej podstawie, która jest wstępnie pokryta podkładem. Nie możesz zaoszczędzić na tym narzędziu, ponieważ trwałość wykładziny zależy od jej jakości.

Mokry jastrych będzie silniejszy, jeśli wzmocniona siatka zostanie położona na folii hydroizolacyjnej przed wylaniem masy cementowej. Arkusze są mocowane gęstym drutem, dzięki czemu pozostają nieruchome.

Mokry jastrych jest stosowany w mieszkaniach o niskim suficie. Podłoża betonowe zwykle niosą wilgoć, w przeciwieństwie do drewna i płyt gipsowych. Są bardziej stabilne i niezawodne.

Półsuchy jastrych

Pęknięcia są zamknięte, podłoga jest oczyszczona z gruzu, a latarnie są zainstalowane. Pozostaje przygotować roztwór, który różni się od składu przeznaczonego do jastrychu mokrego. Będziesz potrzebował:

Półsuchy jastrych podłogowy

 • część cementu, najlepiej marka M400;
 • 600–800 g włókna na 1 metr sześcienny m. gotowe rozwiązanie;
 • 3 części przesianego piasku;
 • plastyfikator w ilości: 1 litr substancji na 100 kg suchego cementu.

Zagnieść masę, aż będzie gładka. Okaże się gruby i lekko lepki. Układaj w małe porcje, wyrównując za pomocą specjalnych ruchów. Najpierw pociągnij narzędzie do siebie, a następnie od prawej do lewej. Roztwór powinien całkowicie zakryć lampy ostrzegawcze, pozostają w środku i nie wyjmują po wyschnięciu jastrychu.

Po 20 minutach od ułożenia warstwę betonu przeciera się za pomocą młynka. Mieszaninę przygotowuje się z tej samej masy cementowo-piaskowej, którą rozcieńcza się wodą wodociągową do uzyskania płynnej konsystencji.Zaprawę wyrównuje się szeroką szpatułką, a następnie obrabia za pomocą wałka igłowego, aby w środku nie pozostały pęcherzyki powietrza.

Grubość nowej warstwy betonu waha się od 3 mm do 4 cm, w zależności od kąta nachylenia. Podłoga jest zalana wodą przed ułożeniem masy cementowej, aby zapobiec pękaniu. Musisz pracować szybko, najlepiej razem z kimś, ponieważ półsuchy jastrych szybko zamarza.

Bezpośrednio przed ułożeniem linoleum betonową podstawę wygładza się za pomocą szlifierki, usuwając szorstkość i nierówności.

Półsuchy jastrych, jak mokry, schnie przez co najmniej 30 dni. W pierwszym tygodniu jest regularnie podlewany wodą i przykryty plastikową ceratą, aby na powierzchni nie pojawiły się pęknięcia. Ostatnim etapem jest nałożenie podkładu, na który układany jest linoleum.

Wyrównanie posadzek betonowych jest złożonym i czasochłonnym zadaniem. Początkujących, którzy nie są pewni siebie, zachęca się do zapraszania bardziej doświadczonych towarzyszy. Nauczą Cię, jak prawidłowo zagnieść roztwór i umieścić lampy ostrzegawcze, pomóc wyrównać i zmielić jastrych. A ludziom daleko od naprawy zaleca się zwrócenie się do profesjonalistów, aby zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także komórki nerwowe.

Wideo: jak wyrównać podłogę pod linoleum i laminatem

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa