Jak suszyć buty od wewnątrz w domu

Który z nas nie dostał deszczu ani błota, nie zmoczył się na przystanku autobusowym lub nie wszedł do kałuży? Taka uciążliwość może spotkać każdą osobę, ważne jest, aby odpowiednio usunąć konsekwencje. Aby nie zachorować, musisz jak najszybciej wrócić do domu, wziąć gorącą kąpiel, parzyć stopy, pić mleko z miodem lub herbatę z malinami. Pomoże to chronić się przed przeziębieniem. Ale co zrobić z mokrymi butami? Jak wysuszyć go do następnego ranka, aby nie stracił kształtu i połysku? Jak wysuszyć buty od wewnątrz, aby nie było w nich nieprzyjemnego zapachu? W tym artykule postaramy się poradzić sobie z mokrymi butami i odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Jak suszyć buty w środku

Jak suszyć mokre buty?

Najczęściej problem pojawia się poza sezonem - jesienią lub deszczem wiosną, kiedy śnieg zaczyna się topić i wszędzie powstają błoto. Co zrobić z mokrymi butami?

 1. Przede wszystkim buty należy dokładnie wytrzeć z gliny, brudu i odczynników podróżnych, a podczas suszenia brud może zjadać powierzchnię skóry i pozostawiać nieprzyjemne ślady i plamy. Wytrzyj dokładnie buty wilgotną szmatką.
 2. Następnie buty należy otworzyć tak mocno, jak to możliwe, aby wyparowała wilgoć. Oznacza to, że wyjmujemy mokre wkładki, rozwiązujemy i wyjmujemy sznurówki, otwieramy wszystkie zamki, krawaty i rzepy. Otwieramy buty, maksymalizujemy obroty bootlegów.
 3. Następnie musisz wybrać metodę suszenia, którą omówimy szczegółowo później. Najprostsze są grzejniki znajdujące się w każdym domu. Pamiętaj jednak, że zbyt gorące akumulatory mogą powodować deformację skóry. Dlatego najlepiej pozostawić buty do wyschnięcia na stołku w pobliżu źródła ciepła.
 4. Aby buty dobrze wyschły od wewnątrz, należy je wbić, aby dobrze wchłaniały wilgoć. Zwykła gazeta najlepiej radzi sobie z tym zadaniem - natychmiast pochłania wilgoć. Ale ta metoda nie jest odpowiednia dla śnieżnobiałych butów - mogą na niej pozostać ślady czarnego tuszu.
 5. W tych warunkach buty wysychają w ciągu 5-6 godzin. Jeśli chcesz przyspieszyć ten proces, musisz tak często zamieniać mokry papier z butów, aby wysychał.

Są to opcje suszenia butów w sytuacjach awaryjnych i nieoczekiwanych. Pamiętaj, że przy częstym zwilżaniu buty niszczą się, odkształcają i zaczynają przepuszczać wilgoć jeszcze bardziej. Dlatego lepiej mieć gumowe buty na tak deszczową pogodę - dobrze się noszą, mają atrakcyjny wygląd i, co najważniejsze, wcale nie tracą błota.

Co jeszcze może suszyć buty?

W walce o wygodne, suche i wygodne buty można zastosować różne metody suszenia.

 1. Ciepła podłoga Jeśli dom ma ogrzewanie podłogowe, nie musisz podejmować żadnych specjalnych środków - po prostu zostaw buty na ciepłej powierzchni. Jest to idealne rozwiązanie, ponieważ buty w tym przypadku są suszone stopniowo i równomiernie, bez nadmiernego ogrzewania.
 2. Suszarka do włosów Jeśli chcesz szybko wysuszyć buty, użyj suszarki do włosów - po prostu skieruj strumień powietrza do środka. Oczywiście musisz ciężko pracować, ale możesz wysuszyć buty w półtorej godziny. Pamiętaj, że podczas suszenia buty należy ustawić na zimno, aby przepływ powietrza nie był gorący.
 3. Specjalne suszarki. W sprzedaży dostępne są specjalne urządzenia zaprojektowane specjalnie do suszenia butów. Takie suszarki mogą być przenośne lub stacjonarne, wiele z nich jest wyposażonych w jonizatory - zapobiegają pojawianiu się nieprzyjemnego zapachu. Ponadto w niektórych modelach można wbudować sterylizatory ultrafioletowe - dezynfekują one wewnętrzną powierzchnię buta i chronią osobę przed grzybem i skórą.Takie suszarki należy wkładać bezpośrednio do butów, nagrzewają się do określonej temperatury, buty wysychają w ciągu kilku godzin.
 4. Wentylator Jeśli nie masz ochoty stać w pobliżu buta z suszarką do włosów, po prostu przymocuj mokrą parę do kratki wentylatora i włącz urządzenie. Wykonaj zwykłe pętle lub haczyki, do których zostaną przymocowane buty. Upewnij się, że przepływ powietrza jest w bucie.
 5. Materiały chłonne. Zamiast gazety możesz włożyć do buta kolejny wypełniacz, który doskonale wchłania wilgoć. Może to być napój gazowany, sól lub po prostu ryż. Wybrane produkty należy wlać do płóciennej torby i umieścić w mokrych butach. Żwirek dla kotów również radzi sobie z problemem, który się pojawił. Nie tylko pochłania nadmiar wilgoci, ale także hamuje rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów.

Podczas napełniania butów materiałem chłonnym (gazeta) staraj się nie napełniać zbyt mocno. Po pierwsze, utrudnia cyrkulację powietrza - buty wysychają dłużej. Po drugie, z ciasnego pakowania buty mogą ulec deformacji i wyschnąć w nienaturalnej pozycji. Podczas suszenia obuwia skórzanego należy włożyć do niego małe przekładki - plastikowe lub drewniane patyczki, które pomogą zachować kształt podczas suszenia.

Jak suszyć buty?

Jeśli chcesz, aby Twoje zimowe buty i buty służyły Ci przez więcej niż jeden sezon, należy je odpowiednio pielęgnować. Co najważniejsze, błędne metody suszenia butów nie powinny być dozwolone.

 1. W żadnym wypadku nie pozostawiaj butów bezpośrednio na gorącej baterii - może się stopić i zmienić swój kształt. Jeśli akumulator jest gorący, pozostaw buty do suszenia w niewielkiej odległości - co najmniej 50 cm, a nie w bezpośrednim sąsiedztwie.
 2. Nigdy nie susz butów strumieniem gorącego powietrza. Dzięki temu klej może się stopić, podeszwa po prostu się odsuwa, buty przepuszczą wilgoć jeszcze bardziej.
 3. Jeśli nosisz buty narciarskie lub inne profesjonalne buty, musisz je wysuszyć w specjalnej suszarce profilowej. Jeśli nie będziesz przestrzegać tej zasady, cechy wysokiej jakości obuwia stopniowo się pogarszają.
 4. Nigdy nie susz butów w piekarniku, nawet w niskich temperaturach. Przy dłuższym ogrzewaniu skóra po prostu pęka, a zimowe buty zostaną nieodwracalnie uszkodzone.
 5. Nie susz butów na grzejniku elektrycznym, szczególnie typu otwartego. Buty nie tylko mogą się zepsuć, istnieje wysokie ryzyko pożaru, jest również bardzo niebezpieczne.

Bardzo często stopy moczą się podczas wędrówek i pikników, czyli w przyrodzie. W takich okolicznościach ludzie często suszą buty przy ognisku. Należy to zrobić bardzo ostrożnie, nie zbliżając butów zbyt blisko ognia. Nie możesz zostawić butów w nocy i iść spać - jedna iskra może wystarczyć, aby się zapalić, jest to niebezpieczne nie tylko dla butów, cały obóz może się zapalić. W takich przypadkach najlepiej jest wziąć zapasową parę butów lub specjalną suszarkę na baterie.

Aby nie wpaść w nieprzyjemne sytuacje, musisz ubierać się w zależności od pogody - nosić gumowe buty na deszczu i błoto pośniegowe oraz zabrać ze sobą buty wyjmowane do pracy. Pamiętaj, że buty zimowe powinny być wysokiej jakości, ponieważ od tego zależy twoje zdrowie. Jeśli buty zaczną przeciekać, nie będzie można całkowicie przywrócić integralności podeszwy - warto pomyśleć o nowej parze butów lub butów. Pamiętaj, że nie jesteśmy wystarczająco bogaci, aby kupować tanie buty.

Wideo: jak szybko wysuszyć buty i usunąć zapachy

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa