Kiedy koty zaczynają oznaczać terytorium?

Nawet najbardziej wykształcony kot nie jest w stanie walczyć ze swoją naturą i określa terytorium, a czasem nawet właścicieli, jako swoją własność. Właściciele są gotowi podjąć wszelkie środki, aby uniknąć określonego zapachu w domu, ale udaje się to dosłownie w kilku przypadkach, gdy kot łaskawie zgadza się ograniczyć posiadanie toalety lub tacy.

Kiedy koty zaczynają oznaczać terytorium

Cechy wieku kotów

Zabierając kota do domu, ludzie natychmiast zastanawiają się, gdzie umieścić kocięta. Sprowadzając kota, wielu nie pamięta, że ​​dorośnie i zacznie zaznaczać terytorium. Od małych zwierząt prawie nie ma zapachu, przyzwyczajają się do tacki bez problemów, ostrożnie wykonują swoją pracę, a nawet informują właścicieli swoimi kocimi metodami, że nadszedł czas, aby zmienić wypełniacz.

Dorastaniu zwierzęcia towarzyszy znaczna restrukturyzacja organizmu, pojawienie się nowych funkcji, w tym poczucia własności. Jest to całkowicie normalne, ponieważ rodzina kotów należy do drapieżników, o których regularnie przypominają właścicielom, przynosząc mysz lub pazur drapiąc tapicerkę sofy w oczekiwaniu na udane polowanie. Ale głównym wskaźnikiem, że zwierzę stało się dorosłe i osiągnęło dojrzałość płciową, jest początek oznaczenia terytorium.

Ważne: ostre zapachy ze względu na wysokie stężenie feromonów.

Skład zapachowych śladów różni się od zwykłego korzystania z toalety. Zawierają niewielką ilość moczu, dość rozcieńczonego feromonami i płynem nasiennym. Tak więc kot rości sobie prawa do terytorium i gotowości do krycia. Dorastanie zależy od rasy i ogólnej kondycji fizycznej zwierzęcia.

W warunkach swobodnego chodzenia kot zaznacza sąsiednie terytorium, pozostawiając nieprzyjemne informacje na ogrodzeniu, drzewach, narożnikach domu. Ale w mieszkaniu taki ciężki zapach, który praktycznie nie myje się i nie wieje, staje się prawdziwym problemem. Trudno jest znaleźć źródło, ponieważ praktycznie nie jest zauważalne na tle podłogi. A jeśli strumień spadnie na tapicerkę mebli lub zasłon, wówczas nie będzie możliwe natychmiastowe wyciągnięcie konsekwencji.

Zew natury
Bez względu na to, jak dobrze wychowuje się zwierzaka, radzenie sobie z instynktem jest trudne. I odnoszą się do nich etykiety. Proces wygląda na rozpoznawalny, kot zbliża się do dowolnej pionowej powierzchni na obwodzie pokoju, odwraca się, unosi ogon i drga, uwalniając mały strumień o bardzo ostrym zapachu. Dlatego informuje innych o prawach do terytorium, powiadamiając otaczające kobiety, że jest dorosłym mężczyzną dominującym, gotowym do zalotów i prokreacji.

Siła manifestacji instynktu nie zależy od warunków życia zwierzęcia. U kota domowego jest również wyraźny, jak u dzikiego krewnego.

Pragnienie dominacji
Jeśli w domu jest kilka kotów, sytuacja staje się bardziej skomplikowana. Gdy tylko jeden z nich rozpocznie proces, lawina będzie się toczyć stopniowo. Kłócą się o mistrzostwo nie tylko walkami i dziką miauczeniem, ale także uparcie przerywając znaki przeciwnika. Do czasu ustalenia wodza w domu rywalizacja będzie kontynuowana.

Pomimo tego, że zwierzę kocha wolność, rozpoznaje dominującego samca. Aby to zrobić, musisz złapać bałagan na gorącym uczynku, szturchać nos i energicznie trząść, trzymając kołnierz. Jeśli zareaguje cichym miauczeniem, możemy mieć nadzieję, że rozpozna silniejszego przeciwnika i znaki przestaną. Metoda jest niezweryfikowana i zależy od rasy i charakteru zwierzęcia.

Oznaki dorastania
W przypadku kota trudno jest skupić się na ogólnie przyjętych normach. Średni wiek wejścia w dorosłość wynosi sześć miesięcy. Szczególnie wczesne wykazują pierwsze objawy po 5 miesiącach, niektóre utrzymują się do 8-9 i dłużej.

Na zewnątrz zmienia się zarys kufy, wyostrzają się kości policzkowe, mięśnie wystają na ciało, stają się gęstsze, cieplejsze, w ruchach pojawia się specjalna wdzięk szybkiego drapieżnika. Połączenia krzyczące z pomocą osoby dorosłej przyciągnęły potencjalnego partnera o zbliżającym się pojawieniu się znaków.

Środki zapobiegawcze

Trudno jest poradzić sobie z naturą, ale właściciele kotów opracowali kilka sztuczek.

  1. Zwierzęta zwykle wybierają pewne punkty, do których wracają z godną pozazdroszczenia regularnością. Miejsca te są wcierane cytryną, podejścia do nich są przetwarzane proszkiem czerwonego i czarnego pieprzu.
  2. Przemysł opieki nad zwierzętami opracował szereg specjalnych produktów w postaci aerozoli, kropli, proszków. Zostały zaprojektowane tak, aby zniechęcać do etykietowania, ale ich skuteczność często zależy od preferencji kota. To, co zadziałało dla sąsiadów, będzie bezużyteczne dla innego zwierzaka.
  3. Wymiana zasobnika może również rozwiązać problem. Czasami zwierzę jest po prostu niewygodne z rozmiarem lub nie lubi struktury i zapachu wypełniacza. Wskazuje na to postawa bestii, gdy przednie nogi leżą na podłodze, próbuje zakopać wyniki aktywności, drapiąc łapami o dywan.

Powinieneś wiedzieć: najbardziej decydującym środkiem przeciwko pojawieniu się tagów w mieszkaniu jest kastracja.

Odbywa się to bez czekania, aż zwierzę dorosnie, jeśli nie planuje się poszukiwania kotów do hodowli lub organizowania chodu zwierząt z wybiegiem. W stanie dorosłym nie ma sensu go przeprowadzać, zwierzę będzie pozostawiać ślady bezwładności.

Operacja jest prosta, leczenie odbywa się bardzo szybko. Zaletą jest powstrzymanie uszkodzenia mebli i tapet, spadek agresywności zwierzęcia, zachowanie zabawy, przedłużenie życia zwierzęcia, eliminacja infekcji układu moczowo-płciowego. Najważniejsze jest to, że w pomieszczeniu nie ma żadnych metek ani silnego zapachu.

Przyczyny tagów stron trzecich

Mogą pojawić się nie tylko wiosną, w czasie miłości i naturalnego powołania. Zwierzę zapewni się, jeśli:

  • doświadczony stres;
  • bardzo przestraszony;
  • doznał poważnej choroby;
  • zmienione miejsce zamieszkania;
  • widział inne zwierzę w domu;
  • czuje się zazdrosny o członka rodziny.

W takim przypadku musisz poświęcić mu większą uwagę, często głaszcząc, pokazując jego usposobienie, rozmawiając spokojnie, tonem, przyjaznym tonem. Z pewnością odpowie na miłość i przywiązanie, zmieniając swój gniew na miłosierdzie i utwierdzając się w przekonaniu, że pozostaje ulubieńcem członków rodziny.

Wideo: jak pozbyć się śladów kota w 100%

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa