Kot zgrzyta zębami: dlaczego i co robić?

Zwierzęta, w taki czy inny sposób, stają się pełnoprawnymi członkami rodziny. Wszelkie nowe zmiany w ich zachowaniu, nagle pojawiające się objawy niektórych chorób budzą niepokój właścicieli. Trudno nie zauważyć kociego skrzypienia zębów od pierwszego dnia pojawienia się kota w rodzinie. Taki dźwięk „przybranych rodziców” sprawia, że ​​zastanawiasz się - czy to normalne? Weterynarze uważają ten objaw za normalną reakcję behawioralną lub przejaw choroby.

Kot zgrzyta zębami

Zdrowie jamy ustnej

Ogólny stan zębów jest jednym ze wskaźników ogólnego stanu zdrowia kotów. Zęby u zwierząt domowych wcale nie są chore, ale ich różne procesy patologiczne prowadzą do naruszenia innych narządów i układów ciała.

Zęby jako element układu pokarmowego biorą udział w bezpośrednim żywieniu kotów. Za ich pomocą zwierzęta wychwytują jedzenie, aby dostać się do jamy ustnej. Tu zaczyna się proces trawienia. Wszelkie naruszenia struktury zębów i pracy aparatu szczękowego prowadzą do wadliwego wchłaniania składników odżywczych i innych niezbędnych elementów.

Często szkliwo zębów u kotów pogarsza się, gdy są karmione wyłącznie suchą karmą. Ale nie możesz ciągle wyrzucać zwierzęciu wyjątkowo miękkiego jedzenia, ponieważ aparat szczęki również się pogarsza. Optymalnym rozwiązaniem w tym przypadku jest zmiana twardej i miękkiej paszy w codziennej diecie.

Grzechotka podczas jedzenia
Najczęściej koty lub koty zgrzytają zębami w procesie wchłaniania pokarmu. Apetyt u zwierząt jest zwykle zachowany, ale przyjmowaniu każdego rodzaju pożywienia towarzyszy skrzypienie. Obserwuje się to podczas lakierowania wody lub innych cieczy.

Patologiczne skrzypienie związane z ruchami żucia jest zwykle konsekwencją takich zjawisk:

 1. Proces zapalny w jamie ustnej. Gryzienie lub żucie w pewnym obszarze jamy ustnej może powodować ból, dlatego zwierzę oszczędza tę część i próbuje przenieść cały ładunek do zdrowego miejsca.
 2. Podwichnięcie szczęki. W tym przypadku skrzyp pojawia się w chwili, gdy język wystaje. Awarii stawu towarzyszy nietypowy dźwięk.

Bruksizm jako objaw choroby

W praktyce medycznej, zarówno ludzkiej, jak i zwierzęcej, istnieje termin „bruksizm”, oznaczający skrzypienie dźwięku, niezwiązane z przyjmowaniem pokarmu. Możesz samemu zbadać jamę ustną kota za pomocą latarki. Konieczne jest zwrócenie uwagi na stan szkliwa, dziąseł, zbadanie przebiegu uzębienia. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, a także ich braku, zdecydowanie zalecamy skontaktowanie się z weterynarzem.

Stomatologia weterynaryjna opisuje kilka rodzajów stanów patologicznych zębów u kotów:

 1. Nierówny rozwój zębów przednich lub siekaczy. Prawie nie występuje u kotów domowych, rasowych.
 2. Niekompletny komplet uzębienia jest dziedzicznym objawem niektórych rasowych kotów.
 3. Zaburzenia zmiany zębów z mleczarskich na trzonowe. W takich przypadkach zęby mleczne zakłócają erupcję zębów trzonowych, powodując stan zapalny i gnicie.
 4. Wada zgryzu - niepełne zamknięcie zębów, prowadzące do różnych problemów.
 5. Nadmierny rozwój kłów powoduje, że koty otwierają usta szerzej, co zwiększa obciążenie szczęki i powoduje pisk.

Bruksizmowi koniecznie towarzyszy ból. Jeśli zamierzasz pomóc zwierzęciu w jednym z powyższych problemów, potrzebujesz profesjonalnej pomocy. Zwykle obejmuje korekcję zębów i przepisywanie środków przeciwbólowych.

Stres

Kot zgrzyta zębami
Negatywny wpływ czynników stresowych prowadzi do tego, że nawet osoba czasami zaciska zęby.Koty mają taki warunkowy odruch ochronny. Stresujące uwalnianie adrenaliny prowadzi do skurczu mięśni, mającego na celu przetrwanie organizmu. Zwierzęta są również podatne na takie reakcje, tylko skurcz mięśni może wystąpić nieco później.

Wiele czynników może stać się stresem dla kociej rodziny:

 • Długa nieobecność gospodarza, z którym zwierzę jest związane.
 • Pojawienie się nowych zwierząt domowych dla rodziny.
 • Strach
 • Sezonowy popęd seksualny i niezaspokojone potrzeby.

Trudno powiedzieć, na ile każdy kot podlega tym czynnikom. Uważa się, że gatunki uzyskane w drodze sztucznej hodowli są bardziej podatne na obciążenia nerwowe. W związku z tym mają większe ryzyko bruksizmu.

Pomocą weterynarza w tych przypadkach jest ustalenie diagnozy, przepisanie środków uspokajających. Jeśli to możliwe, kot i właściciele powinni zapewnić ochronę przed negatywnymi wpływami.

Inwazja robaków

Zgrzytanie zębami wśród populacji ludzkiej jest zwykle związane z infekcją robakami. Często bruksizm kotów jest również związany z robakami pasożytniczymi.

Nasilenie pisku zależy od liczby pasożytów, lokalnej odporności w jelitach kota. Ciężka infekcja wieloma pasożytami powoduje pękanie i swędzenie w układzie pokarmowym, powodując, że zwierzę stuka i zgrzyta zębami. Inwazję pogarszają zaburzenia metaboliczne, brak minerałów i witamin, które mogą prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych kota. Pasożyty żyjące w jelitach kotów mogą również wpływać na inne narządy, migrując po całym ciele. Niebezpieczne dla życia zwierzaka jest robakobójcze uszkodzenie serca, mózgu, wątroby zwierząt.

Zwierzętom pokazuje się coroczne zapobieganie zmianom pasożytniczym, niezależnie od tego, czy odwiedzają ulicę, czy nie. Podejmowane są środki zapobiegawcze za pomocą leków dostępnych w aptekach weterynaryjnych.

W wszelkich trudnych przypadkach związanych ze zmianami w zachowaniu kotów lub kotów zaleca się zasięgnięcie porady lekarza weterynarii.

Wideo: problemy starego kota

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa