Wiewiórka cętkowana - opis, siedlisko, styl życia

Cętkowane wiewiórki ziemne to małe gryzonie naziemne o wydłużonym ciele i krótkim ogonie. Pod względem wielkości i kształtu zwierzę to jest podobne do wiewiórki, ale różni się od niego kolorem sierści, mniejszymi uszami i krótszym ogonem. Jest to gatunek endemiczny, który jest powszechny w Europie Wschodniej. Zwierzęta te występują w Rosji, na Ukrainie, w Mołdawii, w niewielkim stopniu na Białorusi i w południowo-wschodniej Polsce.

Wiewiórka cętkowana

Opis

Cętkowana wiewiórka jest średniej wielkości gryzoniem (178–247 mm), podobnym do wiewiórki. Różni się od niego kolorem futra, długością ogona i uszu. Ogon pokryty sztywnymi włosami ma długość 2,5-5,6 cm, uszy są bardzo krótkie, prawie całkowicie ukryte we włosach głowy. Końcówki linii włosów są pomalowane na jasny kolor. Płaszcz na piersi jest szarawo-brązowawy lub szarawo-żółty. Kolor dojrzałych susiek po topieniu staje się jaśniejszy niż u młodych osobników. Oczy są duże, ciemne, z żółtawymi źrenicami. Przednie nogi mają cztery palce, na nich są płaskie, długie i mocne pazury, które pomagają kopać dziury. Na tylnych łapach gryzoni 5 palców.

W zależności od sezonu masa ciała dorosłej wiewiórki ziemnej może wynosić od 170 do 260 g, aw wyjątkowych przypadkach nawet do 490 g. Masa ciała wzrasta od wiosny do jesieni, gdy wiewiórki ziemne leżą w stanie hibernacji. Podczas snu zimowego ciało susera czerpie energię z wcześniej zgromadzonych rezerw tłuszczu, więc masa ciała powoli spada do wiosny. Dorosłe samce są zwykle większe niż kobiety.

Siedlisko

Zasięg nakrapianych wiewiórek ziemnych znajduje się w Europie Wschodniej. Ich siedlisko rozciąga się na wschód od południowo-wschodniej części Polski do Wołgi w środkowej Rosji. Cętkowane wiewiórki ziemne są również powszechne w większości regionów Ukrainy i Mołdawii. Małe rozdrobnione populacje są obecne we wschodniej i zachodniej części Białorusi.

Cętkowane wiewiórki ziemne mogą zajmować wiele siedlisk w całym regionie Palearctic. Ich typowym siedliskiem są obszary stepowe lub stepowe łąki. Preferują także miejsca, w których zwykle występują łąki i otwarte obszary o niskiej roślinności.

Hodowla

W sezonie lęgowym, zaraz po wyjściu samic ze stanu hibernacji, samce zaczynają demonstrować swoją wyłączność, aby je przyciągnąć. Samce zwykle kojarzą się z kilkoma samicami, wychowują młode w społeczności. Poszukiwacze w tych społecznościach żyją bardzo gęsto, co prowadzi do blisko spokrewnionych krzyżówek.

Wiewiórki cętkowane rozmnażają się raz w roku. Ich sezon lęgowy trwa 2 tygodnie. Ze względu na warunki klimatyczne zazwyczaj mają niskie wskaźniki rozmnażania i niskie wskaźniki płodności. Pod koniec kwietnia i na początku maja rodzą się młode. Spędzają miesiąc w dziurze bez wychodzenia z niej. Okres ciąży gopher trwa około 27 dni, a miot średnio 6 młodych.

Wiewiórki cętkowane rodzą śmieci na początku wiosny. Dzieje się tak pod ziemią, zapewniając zwierzętom ochronę przed żywiołami i drapieżnikami. Z reguły samice dbają o mioty i je chronią. Po tym, jak młode trochę dorosną, zaczynają opuszczać dziurę, sprawdzając teren, do którego się przyzwyczajają i przystosowują. Dorosłe osobniki obserwują niedojrzałe wiewiórki ziemne, a gdy w pobliżu znajdują się drapieżniki, zwierzęta wydają charakterystyczne dźwięki, ostrzegając społeczność, że niebezpieczeństwo jest w pobliżu, więc musisz ukryć się w dziurach.

Żywotność

Wiewiórka cętkowana
Średnia długość życia cętkowanych wiewiórek wynosi 6 lat. Niedojrzałe osobniki są bardziej wrażliwe i mniej przeżywają. Śmiertelność niedojrzałych wiewiórek lądowych wynosi 73%; u dorosłych wynosi od 58%.

Zachowanie

Cętkowana wiewiórka jest gatunkiem codziennym, który zimuje od października do kwietnia. Jest aktywny rano, kiedy słońce trochę ogrzewa ziemię i spędza czas poza legowiskiem, aż nadejdzie dzień. Poszukiwacze mogą też opuścić dziurę po południu, ale pod koniec dnia wracają.

Cętkowane wiewiórki są ssakami kopalnymi (skłonnymi do kopania). Większość czasu spędzają na tylnych łapach, badając otoczenie w poszukiwaniu drapieżników. Komunikacja odgrywa istotną rolę w przetrwaniu tych zwierząt. Zwykle zajmują otwarte działki pastwiskowe, ponieważ pomaga im to zapobiegać atakom drapieżników. W razie niebezpieczeństwa mogą korzystać z różnych sygnałów dźwiękowych. Ale używają wokalizacji nie tylko do tych celów. Mogą wydawać dźwięki podczas gier godowych, aby przyciągnąć kobiety.

Poszukiwacze kopią nory pionowe i poziome. Pionowe to struktury, które działają jak niespójne otwory, podczas gdy norki poziome są wykorzystywane do narodzin i hodowli potomstwa.

Cętkowane wiewiórki żyją w dużych koloniach, od pary osobników do 300 osobników na hektar. Większość rodzin jest zwarta, zazwyczaj siedliska zajmują od 2 do 28 hektarów. Kolonie zwykle znajdują się w odległości 5-14 kilometrów od siebie.

Hibernacja

Zimą hibernacja. Intensywność ich życia w tym momencie jest znacznie zmniejszona. Procesy metaboliczne w organizmie zwalniają, temperatura ciała spada do 2,8 ° C, częstość akcji serca spada z 300 do 4-7 skurczów na minutę, a aktywność płuc spada nawet do 1 oddechu na minutę. Nerki i inne narządy wewnętrzne również zwalniają - aktywność motoryczna spada.

Spermophilus suslicus

Podczas hibernacji suseł zwija się, chowając głowę i nogi pod ciałem. Zwierzę śpi przez 6 miesięcy, rzadko się budzi. Śmiertelność snajperów zimą jest dość wysoka. Najczęstszą przyczyną tego jest wyjątkowo ciężka zima. Gdy temperatura otoczenia jest zbyt wysoka, zwierzę budzi się zbyt często, co prowadzi do znacznego zmniejszenia tkanki tłuszczowej, a w konsekwencji do szybkiego zmniejszenia rezerw energii organizmu, więc nie wszystkie osobniki przeżyją do wiosny.

Komunikacja

Komunikacja przez wokalizację odgrywa kluczową rolę w codziennym przetrwaniu cętkowanych wiewiórek ziemnych. Komunikują się za pośrednictwem apelu z charakterystycznymi dźwiękami, które pomagają ostrzec kolonię przed potencjalnymi drapieżnikami. W niektórych przypadkach ich obróbka dźwiękowa może być przeznaczona dla określonych osób. Na przykład samice mogą mieć indywidualne sygnały dźwiękowe zaprojektowane dla konkretnego zwierzęcia z jego potomstwa.

Nawyki żywieniowe

Cętkowana wiewiórka jest roślinożercą i żywi się nasionami i zielonymi roślinami. Wiosenne pędy zielonej trawy, kwiatów i nasion stanowią podstawę diety zwierzęcia. Cętkowana wiewiórka może również żerować na owadach.

Drapieżnictwo

Cętkowane wiewiórki ziemne opracowały pewne techniki, które pomagają im oprzeć się drapieżnikom. Ich główną obroną przed wrogami jest akustyczne połączenie między osobami w kolonii, które pozwala ostrzegać przed niebezpieczeństwem.

Wpływ na ekosystem

Cętkowane wiewiórki ziemne mają pozytywny wpływ na glebę. Każda osoba w swoim życiu kopie dużą liczbę otworów, co ostatecznie poprawia napowietrzanie gleby. Warto również zauważyć, że kopią o wiele więcej otworów niż używają, więc bardzo często te wgłębienia w ziemi stają się schronieniem dla innych gatunków.

Wideo: gophers - zwierzęta, o których niewiele wiedziałeś

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa