Łania - opis, siedlisko, styl życia

Można znaleźć wiele legend, legend i plotek o tak eleganckim zwierzęciu jak łania. Często wizerunek tego pięknego jelenia jest nierozerwalnie związany z kobiecymi cechami: harmonią, łaską, harmonią. Jednocześnie na tym obrazie jest coś tajemniczego, jakiś odcień demonicznego. Ale w rzeczywistości czym jest łania? Czuły i zmysłowy, czy niebezpieczny i potężny?

Łania

Wygląd

Istnieją dwie odmiany danieli: europejska i irańska. Pierwszy gatunek jest najczęstszy, ale uważa się, że początkowo na Ziemi istniały tylko daniele irańskie. Wymiary jelenia żyjącego w Europie mogą osiągnąć 100 centymetrów wysokości i średnio 160 centymetrów długości. Waga dorosłego mężczyzny osiąga 105 kilogramów, a kobiety ważą około 65 kg. Zwierzę ma niezbyt długi ogon, na głowie samca znajdują się ciężkie rogi, które w momencie dorastania nabierają wyglądu przypominającego szpadel.

Wraz z innymi odmianami jeleni rozmiar rogów samca daniela rośnie wraz z jego wiekiem. Wraz z nadejściem kwietnia rogi są odrzucane, aw ciągu następnego roku ponownie wyrastają z małych rogów. Kolor ciała łani zależy od sezonu. Zimą szyja i głowa zwierzęcia mają brązowy odcień, z boku i z tyłu łania jest całkowicie czarna, a dno jest głównie szare.

Ale latem łania staje się bardziej atrakcyjna i piękna: z boków iz tyłu włosy stają się jaśniejsze, ozdobione wdzięcznymi białymi plamami, a kończyny i brzuch stają się prawie białe.

Często można spotkać całkowicie czarne zwierzę (tzw. Melanistów) lub całkowicie białą łanię (albinos). Od czasów starożytnych takie zwierzęta uważano za tych, którzy zapowiadają różne incydenty i zdarzenia.

Zewnętrznie irańska łania nie ma różnic w porównaniu z gatunkami europejskimi. Możemy jedynie powiedzieć, że samce tego zwierzęcia są nieco większe - długość ich ciała może osiągnąć kilka metrów. Jeśli porównamy daniela z innymi odmianami jelenia, można zauważyć, że ma on silniejsze i silniejsze mięśnie, szyja jest bardziej rozwinięta, a nogi są krótsze.

Siedlisko

Uważa się, że miejscem urodzenia daniela jest terytorium Morza Śródziemnego, które obejmuje południową część Francji, ziemie greckie i Turcję. Początkowo zwierzęta te żyły w Europie, ale po gwałtownych zmianach klimatu łania mocno umocniła się w Azji. Od tego czasu jeleń ten zaczął być importowany przez ludzi.

Od czasów starożytnych były transportowane do Włoch i Grecji, nieco później na terytorium Wielkiej Brytanii i Europy. Do XVI wieku jeleń żył w Polsce, na Łotwie, na zachodzie Białorusi. Ale obecnie jest mało prawdopodobne, że będą w stanie spotkać te zwierzęta.

Z biegiem czasu łania przybyła na północ i południe Ameryki, do Japonii i Chile, Madagaskaru i Australii. Jednak do tej pory łania całkowicie zniknęła z wielu punktów na mapie świata.

Obecnie irański daniel jest wymieniony w Czerwonej Księdze - liczba gatunków to dosłownie kilkaset zwierząt. Nieco lepiej jest z europejską łanią, liczba bramek sięga około kilkuset tysięcy. Łania to zwierzę żyjące głównie w zalesionym obszarze, na którym znajduje się wiele otwartych polan, trawników i krzewów. Jednak po wpadnięciu w nieznane warunki jeleń może szybko się do nich dostosować.

Charakter i styl życia

Natura i styl życia danieli
W lecie królica zwykle mieszka sama lub organizuje kilka grup. Pisklęta przylegają do matki, nie oddalając się od niej na duże odległości.Zwierzęta te są najbardziej aktywne rano lub wieczorem, gdy powietrze jest chłodniejsze. W tym czasie daniele zaczynają pasać się i odwiedzać miejsca podlewania.

Kiedy nadchodzą gorące godziny, zwierzęta te wolą odpoczywać na przestronnych leżakach w zacienionym miejscu. Zazwyczaj takie miejsca łania znajdują się w zaroślach w pobliżu różnych zbiorników wodnych. Tam mają okazję nie tylko uciec przed upałem, ale także uniknąć gromadzenia się nikczemności.

Łania nie jest nieśmiała i nieśmiała. W porównaniu z innymi przedstawicielami jelenia łania nie jest tak nieśmiała i ostrożna. Jeśli te jelenie mieszkają w parku w pobliżu osoby, mogą wziąć jedzenie z ludzkich rąk i stać się częściowo oswojone.

W oczekiwaniu na zimę jelenie zwykle organizują duże i liczne stada, w których przebywają samce i samice. W tym czasie można było zobaczyć najbardziej spektakularny i spektakularny rytuał związany z jeleniem - turnieje, walki i dalsze wesela.

Walcząc o uwagę samicy, zwierzęta mogą złamać szyję przeciwnika, a w niektórych przypadkach same siebie. To w pełni wskazuje na zaciekłość takich bitew. Zdarza się również, że obaj mężczyźni umierają, jeśli ich rogi ściśle się łączą.

Po tym, jak kobieta i mężczyzna zbiegają się, a łania zaczyna rodzić potomstwo, jej wybranka oddala się i woli żyć sama. Ale wraz z nadejściem chłodu, mężczyźni ponownie gromadzą się w pewnej grupie, aby zimować trudny sezon.

Łania bardzo rzadko opuszcza ulubione miejsca. Zwierzęta te wolą nie opuszczać granic swojego terytorium. Ich codzienna trasa jest monotonna, biegnie przez te same miejsca. Ponadto te jelenie nie mają dobrej zdolności dostosowywania się do ruchu na śniegu ze względu na niewielki rozmiar kończyn.

Jednak ze względu na doskonały węch królica może łatwo znaleźć dla siebie pożywienie pod złożami śniegu, w tym mech, korzenie roślin. Również ten jeleń ma bystre ucho, co kompensuje niezbyt mocne widzenie. Mimo to zwierzę łatwo słyszy osobę w odległości ponad 300 metrów. A gdy daniele są w niebezpieczeństwie, zwykle potrafią z powodzeniem uciec. Długość daniela osiąga kilka metrów. Ponadto takie zwierzęta pływają świetnie, ale wchodzą do wody tylko w nagłych przypadkach.

Karmienie łania

Łania odnosi się do przeżuwaczy będących roślinożercami. Ich dieta obejmuje pokarmy roślinne: kora drzewa, fragmenty liści, gałęzi, krzewów i trawy.

Karmienie łania

Te jelenie mogą jeść różnorodne rośliny sezonowe. Wiosną ich ulubionymi smakołykami są pędy jarzębiny, sosny lub klonu, przebiśniegi i zawilec. Latem chętnie jedzą kasztany, różnorodne jagody i zboża, turzycę, znalezione grzyby i żołędzie lub kasztany, które spadły z drzew. Wraz z nadejściem chłodu dieta składa się z gałęzi i kory drzewa. Ponadto łania próbuje znaleźć teren z glebą bogatą w różne sole. Jest to konieczne do uzupełnienia zapasów minerałów.

Ci ludzie i organizacje, które są zainteresowane zwiększeniem populacji tych zwierząt na określonym obszarze, zwykle tworzą dla nich lizawki, tworzą sztuczne karmniki wypełnione zbożami i sianem. Czasami układane są również całe łąki, na których rosną rośliny stanowiące część diety danieli.

Doe żywotność i hodowla

Około września zwierzęta te rozpoczynają fazę koleinacji, która trwa do samego końca jesieni. Kobiety wolą trzymać się z dala od walk między samcami, które z kolei są bardzo dotknięte w tych miesiącach, nie tylko z powodu poważnych obrażeń, ale także z powodu niedożywienia.

Znacznie tracą na wadze, ponieważ cała energia mężczyzny jest ukierunkowana tylko na pokrycie maksymalnej liczby kobiet. Przyjmuje się, że głośno krzyczą, informując wszystkie otaczające zwierzęta o swoim prawie do posiadania określonego terytorium i mieszkających tam samic.

Samiec staje się bardziej mobilny, agresywny i niezwykle podekscytowany. Ponadto znikają ich zwykła nieśmiałość i ostrożność. Kiedy kilku potężnych i dorosłych samców wchodzi do stada samic, natychmiast wypędzają stamtąd więcej nieśmiałych nastolatków. Z kolei roczniaki w całej koleinie żyją w pewnej odległości, aby zimą wrócić do matek. W sezonie mężczyzna obejmuje średnio około 8 kobiet.

Samica nosi potomstwo przez około osiem miesięcy, a do maja zwykle rodzi się jedno dziecko. W ciągu następnych 4 miesięcy z czasem zjada mleko matki, przechodząc na pokarmy właściwe dorosłemu. Przez kilka lat młody jeleń osiąga dorosłość. Przeciętna łania mieszka około 28 lat.

Wideo: doe (Dama dama)

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa