Liście rokitnika zwyczajnego - użyteczne właściwości i przeciwwskazania

Nie warto wymieniać właściwości leczniczych i wspominać o potencjale witamin tarta owoców rokitnika zwyczajnego. Ale liście tej rośliny leczniczej są często niezasłużenie ignorowane nawet przez zielarzy. Niemniej jednak pomagają radzić sobie nie tylko z przeziębieniem, ale są również dość skuteczne w leczeniu zaburzeń, takich jak niedokrwistość lub kardiopatia i wiele innych chorób.

Przydatne właściwości i przeciwwskazania liści rokitnika zwyczajnego

Substancje zawarte w liściach rokitnika

Trzy związki i grupa kwasów mają najbardziej wyraźne właściwości lecznicze, które kumulują liście tej rośliny w znacznych ilościach.

 1. Serotonina Neuroprzekaźnik, powszechnie znany jako „hormon szczęścia”. Jednak jego wytwarzanie przez organizm lub odbiór nie tylko przyczynia się do ogólnej poprawy funkcjonowania układu nerwowego (na przykład normalizacji snu lub poprawy procesów poznawczych). Serotonina zapobiega również rozwojowi nowotworów złośliwych.
 2. Garbniki Obecność tych związków polifenolowych zapewnia ściągający smak charakterystyczny dla owoców i liści rokitnika zwyczajnego. Zawartość garbników w nich może osiągnąć 10%. Ich zalety to działanie przeciwzapalne.
 3. Związki garbników Zapewniają antyseptyczne właściwości zarówno naparów, jak i wywarów z liści rokitnika.
 4. Kwas oleanolowy. Łączy właściwości hepatoprotekcyjne i przeciwwirusowe.
 5. Kwas askorbinowy Jedna z głównych „cegieł” kości i tkanki łącznej.
 6. Kwas ursolowy. Spalacz tłuszczu o szerokich właściwościach anabolicznych; w stanie zahamować wzrost komórek rakowych.

Ogólnie rzecz biorąc, liście rokitnika są najlepiej znane z działania ochronnego na wątrobę. Jego dotkliwość pozwala badaczom uznać fundusze oparte na tym liściu za równie skuteczne, jak na przykład cykoria lub ostropest plamisty, które mają podobne właściwości. Tak więc, aby skutecznie chronić wątrobę przed negatywnymi czynnikami interakcji z tetrachlorkiem węgla, wystarczy przyjąć dzienną dawkę 100 mg ekstraktu z liści rokitnika.

Praktyczne zastosowanie

Typowymi metodami stosowania liści rokitnika są bulion do picia, napar lub herbata przygotowana na ich podstawie. Wymieniony napój jest skuteczny w leczeniu następujących stanów i zaburzeń:

 1. Leczenie ARVI. Oprócz tego, że herbata rokitnikowa jest lekarstwem na choroby sezonowe, może być stosowana jako profilaktyczna immunizacja.
 2. Korekta wysokiego ciśnienia krwi. Przeciwnadciśnieniowe właściwości wywarów i nalewek na bazie liści rokitnika mogą nie tylko zapobiegać rozwojowi nadciśnienia, ale także przyczyniać się do normalizacji upośledzonego ciśnienia.
 3. Leczenie kardiopatii i wzmocnienie ściany naczyń. Odnotowano pozytywny wpływ powyższych funduszy na takie choroby jak dusznica bolesna, choroba wieńcowa i inne kardiopatie. Substancje zawarte w liściach rokitnika mogą nie tylko obniżyć ciśnienie krwi, ale także oczyścić krew.
 4. Cukrzyca Zarówno napary, jak i wywary przygotowane na bazie liści rokitnika mają wyraźne właściwości hipoglikemiczne. Pozwala to skutecznie łączyć je (ale nie zastępować!) Innymi lekami do leczenia cukrzycy.
 5. Wspólna patologia. Bolesność i obrzęk związków charakterystycznych dla reumatoidalnego zapalenia stawów lub dny można złagodzić za pomocą środków wykorzystujących liść rokitnika zwyczajnego. Ta praktyka jest szczególnie istotna w okresach zaostrzeń chorób stawów.
 6. Choroba wątroby Amerykańscy naukowcy ujawnili hepatoprotekcyjne właściwości liści rokitnika zwyczajnego. Ta funkcja pozwala wykorzystać go jako środek do regeneracji komórek wątroby z zapaleniem tego narządu.

Przepisy

Przepisy na liście rokitnika zwyczajnego

 1. Herbata Najbardziej przystępny sposób na stosowanie liści rokitnika. Na 1 łyżkę wrzącej wody przygotuj 1 łyżkę suszonych lub świeżych liści. Wlej liście do pojemnika ze szkła lub gliny, zalej wrzącą wodą; przecedzić po 15-20 minutach infuzji. Otrzymałem herbatę do picia ciepłą, dzienną dawkę 2-3 razy. Dodanie miodu / cukru jest dopuszczalne. Doskonałe zapobieganie zarówno ostrym infekcjom wirusowym układu oddechowego, jak i chorobom zapalnym. Jako środek ogólnego wpływu, taka herbata jest doskonałą pomocą w walce z bezsennością, przejawami drażliwości, apatii i niemotywowanych zmian nastroju.
 2. Infuzja Aby go przygotować, potrzebujesz również suchego lub świeżego liścia. Na każde 500 ml wrzącej wody potrzebujesz 2 łyżki ziół. Idealnym pojemnikiem do nalegania jest termos, który należy umieścić w ciepłym miejscu na pół godziny - godzinę. Odcedź powstałą ciecz; odbiór naparu - codziennie, 3-4 razy na ¼ łyżki stołowej. Ten środek jest zalecany do stosowania w przypadkach chorób stawów lub zaburzeń metabolicznych. W przypadku zapalenia powiek zewnętrznym zastosowaniem naparu z liści rokitnika jest mycie oczu.
 3. Wywar. Na 1 litr wrzącej wody będą wymagane 4 łyżki liści. Doprowadzić liście wypełnione zimną wodą do wrzenia, a następnie gotować przez 10-15 minut w łaźni wodnej lub na małym ogniu. Niech warzy się przez 30-40 minut; spuścić, ostudzić. Chociaż wywar jest trudniejszy do przygotowania niż - na przykład - herbata, spektrum jego efektów terapeutycznych jest znacznie szersze niż konwencjonalny napar. Ponadto zaletą wywaru jest to, że to w nim garbniki przechodzą w znacznie większych ilościach. Jest skuteczny w patologiach: przewodzie pokarmowym, układzie sercowo-naczyniowym, wątrobie, naturze zębów (zapalenie jamy ustnej, zapalenie dziąseł). Jest również stosowany w leczeniu gardła (zapalenie gardła, zapalenie migdałków, ostre infekcje wirusowe dróg oddechowych), cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi. Leczyć zmiany błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Pozostałe wymienione choroby wymagają przedłużonego stosowania bulionu 3-4 razy dziennie na ¼-1/2 łyżki stołowej. Nawiasem mówiąc, jego stosowanie jest możliwe nawet w przypadku zdiagnozowanych wrzodów żołądka i wrzodów dwunastnicy. Skutecznie eliminuje podrażnienia i stany zapalne w układzie pokarmowym. Przygotowany bulion można wykorzystać jako środek do stosowania zewnętrznego. Na przykład może być skuteczny w przypadku łojotoku lub wypadania włosów. Ponadto stosuje się płyny z wywaru, aby pozbyć się zaskórników i nadmiernego pocenia się.
 4. Nalewka alkoholowa Zaletą tego narzędzia jest trwałość. Lecznicze właściwości liścia są zachowane przez lata, jednocześnie uwalniając właścicieli nalewki od kłopotów związanych z przygotowywaniem wywarów. Kolejną zaletą tej formy przygotowania leku z rokitnika jest to, że rozpuszczalność serotoniny w alkoholu jest znacznie wyższa niż w wodzie. Składniki: ½ łyżki 40% alkoholu na 2 łyżki suszonych liści / 5 łyżek świeżych liści. Nalegaj 2 tygodnie w ciemnym miejscu, od czasu do czasu mieszaj nalewkę. Weź łyżeczkę ½-1 2-3 razy dziennie, w zależności od dynamiki choroby.

Ponadto zastosowanie lecznicze liści rokitnika jest możliwe nie tylko jako niezależny składnik niektórych produktów, ale także jako część kolekcji w połączeniu z innymi roślinami. Na przykład skuteczna może być mieszanina, która oprócz liści rokitnika zawiera kwiatostany rumianku, kaliny lub skrzypu. Jest zalecany do stosowania w zaburzeniach takich jak łuszczyca lub neurodermit.

Przeciwwskazania

Zaletami liści rokitnika jest nie tylko ich wszechstronność w użyciu, ale także bezpieczeństwo. Tak więc fundusze na ich podstawie można pobierać w czasie ciąży i karmienia piersią. Napary i wywary można podawać dzieciom w wieku od 1 roku. Przeciwwskazania dotyczą tylko nalewki z liści rokitnika zwyczajnego i są wspólne dla wszystkich produktów zawierających alkohol. Ich stosowanie jest zabronione podczas karmienia piersią, ciąży, a także u osób z patologią wątroby i dzieci poniżej 12 roku życia. I oczywiście stosowanie nalewek jest niedopuszczalne podczas pracy z wysokimi wymogami bezpieczeństwa, złożonymi urządzeniami / mechanizmami, prowadzeniem pojazdów.

Przed przebiegiem profilaktyki / leczenia liśćmi rokitnika zaleca się skonsultowanie z lekarzem.

Wideo: korzyści zdrowotne rokitnika zwyczajnego

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa